Hoppa till sidans innehåll

Omgång 17


Krönikan omg. 17

 

Elitserien  

Jösse tog emot gästande BK FH Engelholm hemma i Arvika.

De vann sin match med 12-8.

Karl-Johan Eliasson toppade med 920, följd av Andreas Jonsson och Markus Jansson som båda hade 898.

Jösse ligger trea i tabellen med en match mindre spelad än tvåan, och två matcher mindre och tre poäng upp på fyran i tabellen.

 

Mellanallsvenskan 

Nobel tog emot gästande BK Kaskad hemma i Karlskoga.

De vann matchen med 13-7.

Fem man över 900 med Johan Igelström i topp med 973, följd av Marcus Karlsson 950, Simon Nilsson 949, Stefan Nilsson 912 och Klas Thunberg på 900 prick.

 

Tegnér hade bortamatcher mot Uppsala BC 90 och Domnarvets BS.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 13-7 mot Uppsala och 11-9 mot Domnarvet.

Daniel Nordström-Green toppade mot Uppsala med 957, följd av Pontus Svensson på 915. Mot Domnarvet var Joakim Nordén i topp med 911, följd av Fredrik Bjurteg på 884.

Tegnér leder grupp B med en match mer spelad och två poäng upp på tvåan i tabellen.

 

Bågen hade bortamatcher mot Sigma BK och Sundbybergs IK.

De fick en poäng med sig hem genom oavgjort 10-10 mot Sundbyberg. Matchen mot Sigma var mycket jämn och slutade i förlust 9-10, med mycket höga siffror på båda lagen 7105-7100.

Isabelle Hultin toppade i båda matcherna, fina 1013 med en 300-ing i andra serien mot Sigma, och 978 mot Sundbyberg. Följde mot Sigma gjorde Joackim Biehl 917 och Alexander Beck på 905, och mot Sundbyberg följde Joackim Biehl på 905.

 

Div. 1 V:a Svealand

Almen tog emot gästande BK Ettan/Brasken hemma på Idrottshuset.

De vann sin match med 11-9.

Fyra man över 900 med Jenny Höglund i topp med fina 1022, följd av Thomas Harrysson 930, Håkan Moberg 926 och Thorbjörn Hansen på 906.

 

Lusasken tog också emot gästande BK Ettan/Brasken på hemmaplan.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 3-17.

Clas Nilsson toppade med 885, följd av Per Ståhl på 866.

 

Wåxnäs och Taifun tog båda emot gästande Zorrow Club hemma på Nöjesfabriken.

Wåxnäs vann sin match med 18-2.

För Taifun blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Eric Sjöberg som gjorde en 300-ing i sista serien toppade för Wåxnäs med 1024, följd av Lars Lindbäck på 908.

För Taifun var Michael Raddén i topp med 898, följd av Per-Erik Nilsson på 871.

Wåxnäs leder grupp B med sex poäng upp på Taifun som är tvåa i tabellen, och Taifun har tre poäng upp och en match mindre spelad än trean i tabellen.

 

Nobel F hade bortamatcher mot BK Fight och BK Friends.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 12-8 mot Fight.

Friends blev försvåra och matchen slutade i förlust 4-16.

Henrik Karlsson toppade mot Fight med 911, följd av Roland Nilsson på 886. Mot Friends var Lars Henry Persson i topp med 836, följd av Roland Nilsson på 825.

 

Kasi hade bortamatcher mot Katrineholms AIK och Vingåkers BK.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 10-9 mot Katrineholm och 11-9 mot Vingåker.

Rainer Petrelius toppade i båda matcherna, 875 mot Katrineholm och 873 mot Vingåker. Följde mot Katrineholm gjorde Håkan Talberg på 823, Tomas Karlsson följde mot Vingåker på 823.

Kasi ligger trea i grupp B med en match mer spelad och tre poäng upp till tvåan i tabellen.

 

Div. 2 V:a Svealand

Arvika West och Jösse F tog båda emot gästande BK Atom hemma i Arvika.

Jösse vann sin match med 13-7.

Arvika Wests match slutade oavgjort 10-10.

Mattias Nilsson toppade för Jösse med 848, följd av Markus Johansson på 825.

För Arvika West var Carina Andersson i topp med 779, tätt följd av Bjarne Jörgensen på 778.

Jösse ligger tvåa i grupp A, med en match mer spelad och en poäng mindre än ettan, samt en match mer spelad och fyra poäng upp på trean i tabellen.

 

Bågen F tog emot BK Skinnsberg hemma i Hagfors.

De vann sin match med 17-3.

Werner Biehl toppade med 999, följd av Tomas Henriksson på 823.

Bågen ligger etta i grupp A, med en match mindre spelad och en poäng mer än tvåan i tabellen.

 

Tegnér F fick också besök av BK Skinnsberg på sina hemmabanor.

De vann sin match med 18-2.

Peter Hahn toppade med 873, tätt följd av Sven Stridsberg på 870.

 

Sun Club-Corona hade en tung bortahelg mot BK Loket och BK Trix.

Förlust i båda matcherna, 4-16 mot Loket och 5-14 mot Trix.

Robin Sandberg toppade mot Loket med 783, följd av Alfred Andersson på 756. Mot Trix var Lennart Warolin i topp med 814, följd av Lennart Svärd på 758.

 

Christinehamn hade bortamatcher mot BK Fux och BK Rush.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 13-6 mot Rush.

Fux blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Pajo Vujic toppade mot Fux med 804, följd av Daniel Norevik på 772. Mot Rush var Daniel Norevik i topp med 797, följd av Pajo Vujic på 762.

 

Asterix hade en tung bortahelg mot BK Pliggen och IKW/Köpings BK F.

Förlust i båda matcherna, 8-11 mot Pliggen och 6-14 mot Köping.

Niklas Kjellman toppade i båda matcherna, 825 mot Pliggen och 740 mot Köping. Följde mot Pliggen gjorde Marcus Visuri på 775 och mot Köping följde Juha Tuohino på732.

 

Merrimac hade bortamatcher mot BK Solid och BK Glam F.

De fick en poäng med sig hem genom oavgjort 10-10 mot Glam.

Solid blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Dan Axelsson toppade mot Solid med 793, följd av Olli Ahvanainen på 777. Mot Glam var Lejby Eriksson i topp med 818, följd av Daniel Levänen på 801.

Merrimac ligger trea i grupp A, med en match mindre spelad och fyra poäng mindre än tvåan i tabellen.

 

Div. 3 V:a Svealand

Vattenlandet hade bortamatcher mot IF Hammaren och Pollux.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 18-2 mot Hammaren.

Pollux blev försvåra och matchen slutade i förlust 3-17.

Thomas Pettersson var i topp för Hammaren med 595, följd av Joakim Helgesson på 589.

För Pollux var Mattias Edesgård i topp med 835, följd av brodern Mikael Edesgård på 814.

Mats Syvertsson toppade för Vattenlandet mot Hammaren med 786, följd av Mats Forsberg på 754. Mot Pollux var Lars Thomasson i topp med 852, följd av Conny Andersson på 751.

Pollux leder grupp B, med samma antal matcher, och sex poäng mer än tvåan i tabellen.

Vattenlandet ligger trea i grupp B, med en match mer spelad, och tre poäng mindre än tvåan i tabellen.

 

Fryken hade en tung bortahelg mot Karlstad BK och Lusasken F.

Förlust med 3-17 i båda matcherna.

Rickard Nyström toppade för KBK med 807, följd av Håkan Edén på 793.

För Lusasken var Krister Jonsson i topp med 739, följd av Per Lindh på 735.

Roland Bönström toppade för Fryken mot KBK med 703, följd av Ann-Britt Persson på 652. Mot Lusasken var Gertrud Persson i topp med 683, följd av Gunde Haglund på 657.

Lusasken ligger tvåa i grupp B, på samma antal matcher, och sex poäng mindre än ettan i tabellen, samt en match mindre spelad och tre poäng mer än trean i tabellen.

 

Gruvan hade bortamatcher mot Åmåls BC F och BC Säffle.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 12-8 mot Säffle.

Förlust mot Åmål med 9-11 efter en jämn match.

Christer Adolfsson toppade för Säffle med 856, följd av Torbjörn Johansson på 825.

För Gruvan var Mikael Lindberg i topp mot Åmål med 874, följd av Janne Johansson på 789. Mot Säffle toppade Jennie Lindberg med 844, följd av Tobias ”Dyckert” Ambjörnsson på 840.

Gruvan ligger tvåa i grupp A, med en match mer spelad, och tre poäng mindre än ettan, samt en match mer och fem poäng mer än trean i tabellen.

 

Nobel F2 och Kasi F tog båda emot Sir-Hammarö hemma i Karlskoga.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Nobel med 17-3 och Kasi med 15-5.

Torni Norberg toppade för Nobel med 751, tätt följd av Villy Johansson på 750.

För Kasi var Jan Nordqvist i topp med 808, följd av Allan Jonsson på 753.

Stig Eliasson toppade för Sir-HBK mot Nobel med 738, följd av Daniel Borg på 709. Mot Kasi var Daniel Borg i topp med 757, följd av Benny Styffe på 671.

Nobel F2 ligger etta i grupp A, med en match mindre spelad, och tre poäng mer än tvåan i tabellen.

Kasi ligger trea i grupp A, med en match mindre och fem poäng färre än tvåan i tabellen.

 

Hammaren tog emot gästande Nobel F2 hemma på X-näshallen måndag 16 mars för att spela den uppskjutna matchen från omg. 15.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 3-17.

Angelica Grönberg toppade för hemmalaget med 861,följd av Thomas Pettersson på 753.

För Nobel var Patrick Post i topp med 827, följd av Dan Berndt på 760.

 

Mellersta Allsvenskan Dam

Karlstad BK tog emot gästande LDBS Zorita hemma på Nöjesfabriken.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 5-15.

Annelie Johansson toppade med 748, följd av Siv Dahlman på 718.

KBK kommer att behöva kvala för att vara kvar i allsvenskan.

 

Kulorna tog också emot LDBS Zorita på sina hemmabanor.

De vann sin match med 11-9.

Anette Clarélius toppade med 774, följd av Eva Falkenström på 769

Kulorna ligger femma i tabellen och ligger i nuläget kvar i allsvenskan utan kvalmatcher.

 

Div 1 V:a Svealand Dam

Wåxnäsflickorna tog emot gästande BK Wege hemma på X-näshallen.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Jeanette Larsson toppade för hemmalaget med 744, följd av Christina Felling på 674.

 

Solklot fick också besök av BK Wege på sina hemmabanor.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 5-15.

Anne Johansson toppade med 727, följd av Maj-Britt Bohlin på 691.

 

Inga matcher för Filippa i helgen som var.

Filippa leder grupp C, med två matcher mer spelade och fem poäng mer än tvåan i tabellen.

 

Reserv 2

Bågen B tog emot Karlstad BK B hemma i Hagfors.

De vann sin match med 14-6.

Samuel Mäkinen toppade för hemmalaget med 871, följd av Hans Hedin på 848.

För KBK var Göran Karlsson i topp med 681, följd av Arne Gambrick på 673.

 

Tegnér B tog emot gästande Trix B hemma i Säffle.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Jan-Erik Elf toppade för hemmalaget med 900, följd av Roger Larsson på 791.

 

Inga matcher för Almen B och Vattenlandet B i helgen som var.

 

Reserv 7

Pollux B tog emot Merrimac B hemma på Idrottshuset.

De vann sin match med 13-6.

Stig Larsson toppade för hemmalaget med 800, följd av Sune Fridén på 697.

För Merrimac var Leif Kjellgren i topp med 683, följd av Andreas Frisk på 668.

 

Sun Club-Corona tog emot Hammaren B hemma på Idrottshuset.

De vann sin match med 15-5.

Viktor Karlsson toppade för SCC med 624, följd av Leon Hellberg på 593.

För Hammaren var Markus Almberg i topp med 627, följd av Marcus Ekström på 529.

 

Matchen mellan Gruvan B och Taifun B är flyttad till lördag 21 mars kl. 10.30

Uppdaterad: 31 MAR 2015 09:30 Skribent: Madelene Lindberg

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info