Hoppa till sidans innehåll

Omgång 16


Krönikan omg. 16

 

Elitserien

Jösse tog emot gästande Team Pergamon BC hemma i Arvika.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-12.

Markus Jansson toppade med 879, tätt följd av broder Mattias Jansson på 877.

 

Mellanallsvenskan

Tegnér hade en tung bortahelg mot Team Mariestad BK och Nobel.

Förlust i båda matcherna, 7-13 mot Mariestad och 3-17 mot Nobel.

Simon Nilsson toppade för Nobel med 868, tätt följd av Johan Igelström på 866.

För Tegnér var Fredrik Bjurteg i topp mot Mariestad med 911, följd av Kristian Persson på 822. Mot Nobel toppade Pontus Svensson med 905, följd av Kristian Persson på 856.

 

Bågen hade bortamatcher mot BK Glam och IKW/Köping BK.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 11-8 mot Köping.

Glam blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Magnus Olsson toppade mot Glam med 950, följd av Joackim Biehl på 878. Mot Köping var Joackim Biehl i topp med 887, följd av Stefan Biehl på 830.

 

Div. 1 V:a Svealand

Lusasken tog emot Nobel F hemma i Kristinehamn.

De vann sin match med 14-6.

Clas Nilsson toppade för hemmalaget med 837, följd av Per Ståhl på 802.

För Nobel var Torbjörn Wiktorsson i topp med 798, följd av Roland Nilsson på 789.

 

Almen fick också besök av Nobel F på sina hemmabanor.

De vann matchen med 12-7.

Mattias Lindblom toppade för hemmalaget med 912, följd av Jenny Höglund på 852.

För Nobel var Lars Henry Persson i topp med 866, tätt följd av Daniel Svahn på 863.

 

Taifun och Wåxnäs tog båda emot gästande Kasi hemma på Nöjesfabriken.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Taifun med 16-4 och Wåxnäs med 11-9.

Mikael Johansson toppade för Taifun med 978, följd av Jonas Persson-Planefors på 903. Lars Lindbäck toppade med 970, följd av Leif Johannesson på 859.

För Wåxnäs var Eric Sjöberg i topp med 962, följd av Lars Lindbäck på 917.

Rolf Maajaakkola toppade för Kasi mot Taifun med 857, följd av Kennet Näs på 824. Mot Wåxnäs var Hans Andersson i topp med 947, följd av Rainer Petrelius på 906.

 

Div. 2 V:a Svealand

Jösse F hade bortamatcher mot Tegnér F och Bågen F.

De fick en poäng med sig hem genom oavgjort 10-10 mot Tegnér.

Bågen blev försvåra och matchen slutade i förlust 3-17.

Sören Larsson toppade för Tegnér med 976, följd av Jan-Erik Elf på 888.

För Bågen var Samuel Mäkinen i topp med 912, följd av Mikael Johansson på 882.

Peter Westin toppade för Jösse mot Tegnér med 990, följd av Robert Eliasson på 917. Mot Bågen var Andreas Jonsson i topp med 1023, följd av Markus Johansson på 843.

 

Sun Club-Corona tog emot Arvika West hemma på Idrottshuset.

De vann sin match med 16-4.

Bror Claesson toppade för hemmalaget med 812, följd av Victor Lindblad-Svärd på 801.

För Arvika West var Jimmy Leverström i topp med 784, följd av Gunnar Dahlman på 757.

 

Merrimac tog också emot Arvika West på sina hemmabanor.

De vann sin match med 18-2.

Daniel Levänen toppade för hemmalaget med 922, följd av Olli Ahvanainen på 913.

För Arvika West toppade Tommy Österholm med 786, tätt följd av Rolf Moberget på 783.

 

Christinehamns BK hade bortamatcher mot BK Trix och BK Loket.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 13-7 mot Trix.

Loket blev försvåra och matchen slutade i förlust 3-17.

Reino Vargeng toppade mot Trix med 759, följd av Hans Gustavsson på 752. Mot Loket var Heinz Frederich i topp med 752, följd av Pajo Vujic på 723.

 

Asterix hade bortamatcher mot BK Glam F och BK Solid.

Förlust i båda matcherna, 6-13 mot Glam och 3-17 mot Solid.

Niklas Kjellman toppade mot Glam med 759, följd av Jan-Erik Åkesson på 726. Mot Solid var Juha Tuohino i topp med 822, följd av Niklas Kjellman på 785.

 

Div. 3 V:a Svealand

Kasi F och Nobel F tog båda emot gästande BC Säffle hemma i Karlskoga.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Kasi med 11-8 och Nobel med 15-5.

Jari Maajaakkola toppade för Kasi med 726, följd av Allan Jonsson på 700.

För Nobel var Klas Thunberg i topp med 837, följd av Dan Ericson på 757.

Jonny Skoglund toppade för Säffle mot Kasi med 717, följd av Roger Larsson på 713. Mot Nobel var Mathias Adolfsson-Bergman i topp med 731, följd av Torbjörn Johansson på 717.

 

Pollux hade bortamatcher mot Fryken och Vattenlandet.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 13-7 mot Fryken och 11-9 mot Vattenlandet.

Roland Bönström toppade för Fryken med 757, följd av P-O Mellembråten på 740.

För Vattenlandet toppade Mats Forsberg med 880, följd av Tommy Berglund på 816.

Sofia Thyberg toppade för Pollux mot Fryken med 906, följd av Rune Halldin på 759. Mot Vattenlandet var Stig Larsson i topp med 803, följd av Bo Larsson på 797.

 

Lusasken F tog emot gästande Åmåls BC F hemma i Kristinehamn.

De vann sin match med 12-8.

Jan Frisell toppade med 797, följd av Marie Snarberg på 768.

 

Karlstad BK tog också emot Åmåls BC F på hemmaplan.

De vann sin match med 14-6.

Tobias Edén toppade med 744, följd av Håkan Edén på 735.

 

Gruvan mötte Hammaren hemma på X-näshallen.

Hammaren vann matchen med 12-8.

Jan Johansson toppade för Gruvan med 865, följd av Anders Milde på 729.

För Hammaren var Angelica Grönberg i topp med 773, följd av Kurt Lundqvist på 729.

 

Matchen mellan Sir-Hammarö och Hammaren är framflyttad till 11 mars.

 

Mellersta Allsvenskan Dam

Karlstad BK hade bortamatcher mot BK Stjärnan och BK Merci.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 13-7 i båda matcherna.

Ingegerd Eliasson toppade mot Stjärnan med 775, tätt följd av Annelie Johansson på 774. Mot Merci var Siv Dahlman i topp med 755, följd av Jeanette Fors och Lena Georgii som båda hade 706.

 

Kulorna hade bortamatcher mot Kvänums BK och BK Qvinns.

De fick en poäng med sig hem genom oavgjort 10-10 mot Kvänum.

Qvinns blev försvåra och matchen slutade i förlust 5-15.

Ann-Louise Aureliusson toppade mot Kvänum med 766, följd av Malin Palosaari på 733. Mot Qvinns var Marianne Gustafsson i topp med 794, följd av Malin Andersson på 775.

 

Div 1 V:a Svealand Dam

Filippa spelade sammandragsmatcher i Götene mot Götene BK och BK Alley Team.

De fick fyra poäng med sig hem, genom vinst med 12-7 mot Götene och 15-4 mot Alley Team.

Maria Engström toppade mot Götene med 715, tätt följd av Janet Jönsson på 714. Mot Alley Team var Marja Rintamäki i topp med 723, följd av Maria Engström på 714.

 

Solklot och Wåxnäsflickorna spelade sammandragsmatcher på Nöjesfabriken mot Ten-Pin Club och BK Örnen.

Solklot fick två poäng med sig genom vinst med 11-9 mot Ten-Pin.

De spelade sedan en jämn match mot Örnen som slutade i förlust 9-10.

Anne Johansson toppade för Solklot i båda matcherna, 694 mot Ten-Pin och 688 mot Örnen. Anita Jönarp följde mot Ten-Pin på 646, och mot Örnen följde Maj-Britt Bohlin på 642.

 

Wåxnäsflickorna fick två poäng med sig hem genom vinst med 17-2 mot Ten-pin.

Örnen blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Anette Andersson toppade mot Ten-Pin med 748, följd av Jeanette Larsson på 714. Mot Örnen var Christina Felling i topp med 771, följd av Jessica Jansson på 711.

 

Reserv 2

Almen B tog emot Tegnér B hemma på Idrottshuset.

De vann sin match med 17-3.

Thomas Harrysson toppade för hemmalaget med 905, följd av Jenny Höglund på 788.

För Tegnér var Tord Andersson i topp med 695, följd av Roger Larsson på 686.

 

Bågen B hade bortamatch mot BK Trix B.

Trix var försvåra och matchen slutade i förlust 4-16.

Samuel Mäkinen toppade med 808, följd av Hans Hedin på 799.

 

Inga matcher för Karlstad BK B och Vattenlandet B i helgen som var.

 

Reserv 7

Inga matcher för R7 under helgen.

Uppdaterad: 09 MAR 2015 15:56 Skribent: Madelene Lindberg

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info