Hoppa till sidans innehåll

Omgång 15


Krönikan omg. 15 

 

Elitserien

Jösse tog emot gästande AIK hemma i Arvika.

De vann sin match med 14-6.

Tre man över 900 med Fredrik Tjernes i topp med 936, följd av Markus Jansson 923 och Mattias Jansson på 907.

Jösse ligger nu trea i tabellen med två matcher mindre spelade än ettan och tvåan, och fem poäng upp på fyran i tabellen.

 

Mellanallsvenskan

Bågen tog emot gästande IFK Norrköping hemma i Hagfors.

De vann sin match med 13-7.

Stefan Bäck toppade med 899, följd av Stefan Biehl på 890.

 

Tegnér fick också besök av IFK Norrköping på sina hemmabanor.

De vann sin match med 20-0 på mycket fina siffror 6995-5930.

Alla spelare var över 800 och tre man över 900. Joakim Nordén toppade med 937 följd av Lars Lindh 924 och Kristian Persson på 910.

Tegnér leder nu grupp B med en match mindre spelad och samma poäng som tvåan i tabellen.

 

Nobel hade bortamatcher mot Uppsala BC 90 och Domnarvets BS.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot Uppsala med 15-5.

I matchen mot Domnarvet ledde de efter två serier med 7-3 men tappade med 1-4 i de två sista, och matchen slutade i förlust 9-11.

Anders Wåhlstedt toppade mot Uppsala med 918, följd av Johan Igelström på 905. Mot Domnarvet var Thomas Grankvist i topp med 926, följd av Marcus Karlsson på 889.

 

Div. 1 V:a Svealand

Wåxnäs tog emot gästande BK Örnen hemma på Nöjesfabriken.

De vann sin match med 14-6.

Lars Lindbäck toppade med 970, följd av Leif Johannesson på 859.

Wåxnäs leder grupp B med fyra poäng upp på tvåan i tabellen.

 

Taifun mötte även de gästande BK Örnen på hemmaplan.

Men här blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Robert Källberg toppade med 920, följd av Lennart Johansson på 896.

Taifun ligger nu tvåa med fyra poäng efter Wåxnäs i tabellen, och en match mer spelad och fem poäng upp på trean i tabellen.

 

Nobel F och Kasi tog båda emot gästande BK Kaskad F hemma i Karlskoga.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Nobel med 16-4 och Kasi med 15-5.

Klas Thunberg toppade för Nobel med 876, följd av Roland Nilsson på 828.

För Kasi var Rainer Petrelius i topp med 860, följd av Tomas Karlsson på 833.

 

Almen hade bortamatcher mot BK Fight och BK Friends.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 15-5 mot Fight.

Friends blev försvåra och matchen slutade i förlust 5-15.

Jenny Höglund var i topp mot Fight med 943, följd av Perra Karlsson på 842. Mot Friends toppade Perra Karlsson med 826, följd av Mattias Lindblom på 812.

 

Lusasken hade bortamatcher mot Vingåkers BK och Katrineholms AIK.

De fick en poäng med sig hem genom oavgjort 10-10 mot Katrineholm.

Vingåker blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Clas Nilsson toppade i båda matcherna 789 mot Vingåker och 799 mot Katrineholm. Jan Frisell följde mot Vingåker på 723, och mot Katrineholm följde Tom Thomsen på 786.

 

Div. 2 V:a Svealand

Merrimac tog emot gästande BK Atom hemma i Filipstad.

De vann sin match med 14-6.

Lejby Eriksson toppade för hemmalaget med 884, följd av Elias Levänen på 850.

 

Sun Club-Corona fick också besök av BK Atom på sina hemmabanor.

De vann sin match med 17-3.

Victor Lindblad-Svärd var i topp med 829, följd av Lennart Svärd på 761.

 

Jösse F och Arvika West tog båda emot gästande BK Skinnsberg hemma i Arvika.

Jösse vann sin match med 15-5.

Arvika Wests match slutade oavgjort 10-10.

Peter Westin toppade för Jösse med 892, följd av Jonas Dahlin på 807.

För Arvika West var Jimmy Leverström i topp med 753, följd av Rolf Moberget på 749.

Jösse ligger tvåa i grupp A i tabellen, på samma antal matcher och poäng som ettan, samt en match mer spelad, och fyra poäng upp till trean i tabellen.

 

Bågen F hade bortamatcher mot Christinehamns BK och Asterix.

De fick en poäng med sig hem genom oavgjort 10-10 mot Asterix.

CBK blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Pajo Vujic toppade för CBK med 779, följd av Daniel Norevik på 767.

För Asterix var Andreas Åhlberg i topp med 785, tätt följd av Juha Tuohino på 784.

Sara Eriksson toppade för Bågen mot CBK med 784, följd av Samuel Mäkinen på 780. Mot Asterix var Samuel Mäkinen i topp med 780, följd av Peter Henriksson på 771.

Bågen ligger etta i grupp A i tabellen, med samma poäng och samma antal matcher spelade som tvåan, men med en poäng mer i diff.

 

Tegnér F hade bortamatcher mot BK Loket och BK Trix.

De fick en poäng med sig hem genom oavgjort 10-10 mot Trix.

Loket blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Peter Hahn toppade i båda matcherna, 825 mot Loket och 822 mot Trix. Henrik Andrén följde mot Loket på 785, och mot Trix följde Jan-Erik Elf på 788.

 

Div. 3 V:a Svealand

Pollux tog emot gästande Nobel F2 hemma på Idrottshuset.

Pollux ledde med 8-2 efter två serier, men tappade med 1-4 i de två sista, och matchen slutade oavgjort 10-10.

Bo Larsson toppade för Pollux med 733, följd av Torkel Bengtsson på 731.

För Nobel var Daniel Svahn i topp med 761, följd av Lars Henry Persson på 757.

Pollux leder grupp B, med en match mindre spelad, och fyra poäng upp på tvåan i tabellen.

Nobel F2 ligger tvåa i grupp A, med en match mindre spelad, och en poäng mindre än ettan i tabellen.

 

Sir-Hammarö hade bortamatcher mot BC Säffle och Åmåls BC F.

Förlust i båda matcherna, 8-12 mot Säffle och 5-15 mot Åmål.

Torbjörn Johansson toppade för Säffle med 913, följd av Mathias Adolfsson-Bergman på 860.

För Sir-HBK var Benny Styffe i topp mot Säffle med 840, följd av Börje Karlsson på 826. Mot Åmål toppade Åke Rask med 767, följd av Stig Eliasson på 748.

 

Gruvan hade bortamatcher mot Vattenlandet och Fryken.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 13-7 mot Vattenlandet och 16-4 mot Fryken.

Mats Forsberg toppade för Vattenlandet med 779, följd av Mats Syvertsson på 747.

För Fryken var Gunde Haglund i topp med 743, följd av Roland Bönström på 738.

Tobias ”Dyckert” Ambjörnsson toppade för Gruvan mot Vattenlandet med 769, tätt följd av Johan Johansson på 767. Mot Fryken var Janne Johansson i topp med 792, följd av Dyckert Ambjörnsson på 740.

Gruvan ligger etta i grupp A, med en match mer spelad, och en poäng mer än tvåan i tabellen.

 

Kasi F hade bortamatcher mot Lusasken F och Karlstad BK.

De fick en poäng med sig hem genom oavgjort 10-10 mot Lusasken.

KBK blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Lina Andersson toppade för Lusasken med 774, följd av Per Ståhl på 726.

För KBK var Tobias Edén i topp med 864, följd av Håkan Edén på 721.

Allan Jonsson toppade för Kasi mot Lusasken med 752, följd av Hans Andersson på 724. Mot KBK var Hans Andersson i topp med 874, följd av Allan Jonsson på 771.

Lusasken ligger tvåa i grupp B, med en match mer spelad, och fyra poäng upp till ettan i tabellen, samt en poäng upp på trean med samma antal spelade matcher.

 

Matchen mellan Hammaren och Nobel F2 är framflyttad.

 

Mellersta Allsvenskan Dam

Kulorna tog emot gästande BK Parant på sina hemmabanor.

De vann sin match med 19-1.

Eva Falkenström toppade med 766, följd av Ann-Louise Aureliusson på 725.

 

Karlstad BK tog också emot gästande BK Parant hemma på Nöjesfabriken.

De vann sin match med 14-6.

Jeanette Fors toppade med 712, följd av Ingegerd Eliasson på 698.

 

Div 1 V:a Svealand Dam

Wåxnäsflickorna hade bortamatcher mot BK Wege och Filippa.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 11-9 i båda matcherna.

Janet Jönsson toppade för Filippa med 803, följd av Eva-Lotte Axelsson på 748.

För Wåxnäsflickorna var Anette Andersson och Berit Morell båda i topp mot Wege med 698, följda av Christina Felling på 644. Mot Filippa toppade Anette Andersson med 847, följd av Jessica Jansson på 797.

 

Inga matcher för Solklot i helgen som var.

 

Reserv 2

Tegnér B tog emot Vattenlandet B hemma i Säffle och spelade oavgjort 10-10.

Linn Lundvall toppade för hemmalaget med 784, följd av Roger Björklund på 764.

För Vattenlandet var Stig Nejd i topp med 755, följd av Stefan Blomquist på 709.

 

Karlstad BK B tog emot gästande BK Trix B på sina hemmabanor.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 5-15.

Arne Gambrick var i topp med 683, följd av Irene Eriksson på 659.

 

Inga matcher för Almen B och Bågen B i helgen som var.

 

Reserv 7

Pollux B mötte Sun Club-Corona B hemma på Idrottshuset.

De vann sin match med 19-0.

Torkel Bengtsson toppade för Pollux med 731, tätt följd av Sune Fridén på 730.

För SCC var Ulf Gullbrand i topp med 685, följd av Viktor Karlsson på 540.

 

Hammaren B mötte Gruvan B hemma på X-näshallen.

Gruvan blev försvåra och matchen slutade i förlust 3-16.

Markus Almberg var bäst i Hammaren med 594, följd av Elise Norqvist på 532.

För Gruvan toppade Johan Johansson med 622, följd av Ronny Persson på 595.

 

Taifun B tog emot Merrimac hemma på Nöjesfabriken.

De vann sin match med 19-1.

Jonas Persson-Planefors toppade för hemmalaget med 740, följd av Benny Norlin på 739.

För Merrimac var Johnny Svärd i topp med 617, följd av Fredrik Geijer på 507.

Uppdaterad: 02 MAR 2015 14:44 Skribent: Madelene Lindberg

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info