Hoppa till sidans innehåll

Omgång 14


Krönikan omg. 14

 

Elitserien

Inga matcher för Jösse denna helgen.

 

Mellanallsvenskan

Bågen tog emot gästande Tegnér hemma i Hagfors.

De vann sin match med 13-7.

Joackim Biehl toppade för hemmalaget med 992, följd av Isabelle Hultin på 927.

För Tegnér var Sören Larsson i topp med 879, följd av Daniel Nordström-Green på 848.

 

Nobel hade bortamatch mot Team Mariestad.

Matchen slutade i förlust 7-13.

Marcus Karlsson toppade med 871, följd av Patrick Post och Anders Wåhlstedt som båda hade 838.

 

Div. 1 V:a Svealand

Lusasken tog emot gästande Almen hemma i Kristinehamn.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 9-11.

Klas Bergman toppade för hemmalaget med 827, följd av Stefan Snarberg på 805.

För Almen var Mattias Lindblom i topp med 803, följd av Christoffer Elefant på 793.

 

Wåxnäs mötte Taifun hemma på Nöjesfabriken.

Wåxnäs vann med 11-9.

Lars Lindbäck toppade för Wåxnäs med 933, följd av Allan Hansen på 896.

För Taifun toppade Mikael Johansson med 934, följd av Michael Raddén på 876.

 

Kasi mötte Nobel F hemma i Karlskoga.

Kasi vann matchen med 13-6.

Rainer Petrelius toppade för Kasi med 971, följd av Per Thomassen på 880.

För Nobel var Torni Norberg i topp med 880, följd av Torbjörn Wiktorsson på 838.

 

Div. 2 V:a Svealand

Bågen F tog emot Tegnér F hemma i Hagfors.

De vann sin match med 13-7.

Samuel Mäkinen toppade för hemmalaget med 904, följd av Jan Johansson på 888.

För Tegnér var Dan Persson i topp med 903, följd av Lisa Nordström-Green på 810.

 

Arvika West mötte Jösse F hemma i Arvika.

Jösse vann matchen med 13-7.

Bo Andersson toppade för Arvika West med 786, följd av Jimmy Leverström på 752.

För Jösse var Karl-Johan Eliasson i topp med fina 1014, följd av Robert Eliasson på 829.

 

Christinehamn BK tog emot gästande Asterix på sina hemmabanor.

Matchen slutade oavgjort 10-10.

Reino Vargeng toppade för hemmalaget med 780, följd av Hans Gustavsson på 777.

För Asterix var Juha Tuohino i topp med 795, följd av Jan-Erik Åkesson och Krister Bergkvist som båda hade 782.

 

Inga matcher för Merrimac och Sun Club-Corona denna helgen.

 

Div. 3 V:a Svealand

Sir-Hammarö och Gruvan tog båda emot gästande Lusasken F hemma på X-näshallen.

Båda hemmalagen vann sina matcher med 13-7.

Ronny Andersson toppade för Sir-HBK med 796, följd av Daniel Borg på 740.

För Gruvan var Janne Johansson i topp med 861, följd av Anders Milde på 737.

Peter Johansson toppade för Lusasken mor Sir-HBK med 707, följd av Per Lindh på 647. Mot Gruvan var Per Lindh i topp med 776, följd av Peter Johansson på 736.

 

Nobel F2 och Kasi F tog båda emot gästande Vattenlandet hemma i Karlskoga.

Nobel vann sin match med 12-8.

För Kasi blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Lars Henry Persson toppade för Nobel med 794, följd av Björn Karlsson på 721.

För Kasi var Jan Nordqvist i topp med 805, följd av Sebastian Karlsson på 744.

Mats Forsberg var i topp för Vattenlandet mot Nobel med 758, följd av Stig Nejd på 721. Mot Kasi toppade Tommy Berglund med 765, följd av Conny Andersson på 761.

 

Karlstad BK hade en tung bortahelg mot Åmåls BC F och BC Säffle. Förlust i båda matcherna, 9-11 mot Åmål och 1-19 mot Säffle.

För Säffle var Mathias Adolfsson-Bergman i topp med 896, följd av Jonny Skoglund på 854.

Håkan Edén var i topp för KBK mot Åmål med 922, följd av Tobias Edén på 860. Mot Säffle var Rickard Nyström i topp med 815, följd av Tomas Valentin på 769.

 

Pollux tog emot Fryken hemma på Idrottshuset.

De vann sin match med 13-7.

Jan Andersson toppade för hemmalaget med 701, följd av Sofia Thyberg med 698.

För Fryken var Roland Bönström i topp med 701, följd av Joel Landegren på 686.

 

Hammaren fick också besök av Fryken på sina hemmabanor.

De vann sin match med 12-8.

Sven Gustavsson toppade för hemmalaget med 750, följd av Mattias Pettersson på 703.

För Fryken var Roland Bönström i topp med 699, följd av Gunde Haglund på 657.

 

Mellersta Allsvenskan Dam

Karlstad BK tog emot Kvänums BK hemma på Nöjesfabriken.

De vann sin match med 11-9.

Ingegerd Eliasson toppade med 734, följd av Jeanette Fors på 658.

 

Kulorna fick också besök av Kvänums BK på sina hemmabanor.

D vann sin match med 15-5.

Ann-Louise Aureliusson toppade med 818, följd av Malin Andersson på 782.

 

Div 1 V:a Svealand Dam

Filippa tog emot emot Solklot hemma i Filipstad.

De vann sin match med 17-3.

Maria Engström toppade för hemmalaget med 746, följd av Eva-Lotte Axelsson på 741.

För Solklot var Gunilla Jansson i topp med 738, följd av Maj-Britt Bohlin på 654.

 

Solklot skulle även ha spelat i Ludvika mot BK WeGe men lämnade WO, så matchen skrivs som förlust med 0-20.

 

Inga matcher för Wåxnäsflickorna denna helgen.

 

Reserv 2

Almen B tog emot Karlstad BK B hemma på Idrottshuset.

De vann sin match med 16-4.

Gunnar Åslund var i topp för hemmalaget med 868, tätt följd av Jenny Höglund på 864.

För KBK var Ingegerd Eliasson i topp med 718, följd av Annelie Johansson på 697.

 

Vattenlandet B tog emot Bågen B hemma i Sunne och spelade oavgjort 10-10.

Tommy Berglund toppade för hemmalaget med 775, följd av Bosse Henriksson på 711.

För Bågen var Matilda Grahn i topp med 724, följd av Jörgen Törnqvist på 696.

 

Inga matcher för Tegnér B denna helgen.

 

Reserv 7

Hammaren B och Gruvan B tog båda emot gästande Pollux B hemma på X-näshallen.

För Hammaren blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 1-19.

Gruvans match slutade oavgjort 10-10.

Mats-Erik Holgersson var bäst i Hammaren med 483, följd av Lina Träff på 432.

För Gruvan toppade Peter Nilsson med 771, följd av Ronny Persson på 636.

Torkel Bengtsson toppade för Pollux mot Hammaren med 655, följd av Jan Andersson och Sofia Thyberg som båda hade 621. Mot Gruvan var Sofia Thyberg i topp med 710, följd av Jan Andersson på 689.

 

Merrimac B tog emot gästande Sun Club-Corona B hemma i Filipstad.

De vann sin match med 16-4.

Albin Johansson toppade för hemmalaget med 781, följd av Magnus Sjöholm på 716.

För SCC var Leon Hellberg i topp med 760, följd av Anton Gustafsson på 633.

 

Taifun B fick också besök av Sun Club-Corona B på sina hemmabanor.

Tomas Bill var i topp för hemmalaget med 789, följd av Per-Erik Nilsson på 709.

För SCC toppade Viktor Karlsson med 600, följd av Leon Hellberg på 538.



Uppdaterad: 12 FEB 2015 11:35 Skribent: Madelene Lindberg

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info