Hoppa till sidans innehåll

Omgång 13


Krönikan omg. 13

 

Elitserien

Jösse tog emot gästande IS Göta hemma i Arvika.

De vann samtliga fyra serier och matchen med 14-6.

Markus Jansson toppade med 961, följd av pappa Raymond Jansson på 888.

 

Mellanallsvenskan

Nobel tog emot gästande Team Baltzar BC hemma i Karlskoga.

De vann sin match med 14-6.

Henrik Karlsson var i topp med 888, tätt följd av Johan Igelström884.

 

Tegnér hade bortamatcher mot Sigma BK och Sundbybergs IK.

De fick två poäng med sig hem genom att ha spelat oavgjort 10-10 i båda matcherna. Höga siffror i båda matcherna 7218-6930 mot Sigma och 7026-7083 mot Sundbyberg.

Tre man över 900 mot Sigma med Joakim Nordén i topp med 936, följd av Kristian Persson 918 som hade en 300-ing i andra serien och Lars Lindh på 910. Mot Sundbyberg var det fyra man över 900 med Ivan Ljungholm i topp med 943, följd av Pontus Svensson 913 samt Kristian Persson och Fredrik Bjurteg som båda hade 908.

 

Bågen hade tre bortamatcher i Stockholm under helgen. På lördag mötte de BK Amiki och Stureby BK F och på söndag spelade de mot Hammarby IF.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 14-6 mot Stureby och 12-8 mot Hammarby.

Amiki blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Tre man över 900 mot Amiki med Björn Rudshagen i topp med 970, följd av Stefan Biehl 925 och Kenneth Johansson på 924. Mot Stureby toppade Isabelle Hultin med 949, följd av Joackim Biehl på 894. Isabelle Hultin toppade även mot Hammarby med 897, följd av Kenneth Johansson på 880.

 

Div. 1 V:a Svealand

Lusasken tog emot gästande BK Örnen hemma i Kristinehamn.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 2-18.

Klas Bergman toppade med 764, följd av Michael Gustafsson på 741.

 

Almen fick också besök av BK Örnen på hemmaplan och spelade en svängig match som tillslut slutade med förlust 9-10.

Jenny Höglund toppade med 884, följd av Perra Karlsson på 836.

 

Wåxnäs och Taifun tog båda emot gästande BK Kaskad F hemma på Nöjesfabriken.

Båda hemmalagen vann sina matcher med 12-8.

Emil Sjögren toppade för Wåxnäs med 839. följd av Allan Hansen på 814.

För Taifun toppade Robert Källberg med 903, följd av Michael Raddén på 776.

 

Nobel F hade bortamatcher mot Katrineholms AIK och Vingåkers BK.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 12-8 mot Vingåker.

Katrineholm blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Roland Nilsson och Dan Ericson toppade båda mot Katrineholm med 806, tätt följda av Stig Hermansson på 805. Mot Vingåker var Torni Norberg i topp med 850, följd av Roland Nilsson på 821.

 

Kasi hade en tung bortahelg mot Mini Arccus Club och Scania IF.

Förlust i båda matcherna med 8-12.

Hans Andersson toppade mot Mini Arccus Club med 867, tätt följd av Rainer Petrelius på 863. Mot Scania var Per Thomassen i topp med 909, följd av Tomas Karlsson på 858.

 

Div. 2 V:a Svealand

Sun Club-Corona tog emot gästande IKW/Köping BK F hemma på Idrottshuset.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 9-11.

Victor Lindblad-Svärd toppade med 845, följd av pappa Lennart Svärd på 799.

 

Merrimac fick också besök av IKW/Köping BK F på hemmaplan.

De vann sin match med 11-9.

Elias Levänen toppade med 987, följd av Daniel Levänen på 915.

 

Arvika West och Jösse F tog båda emot gästande BK Pliggen hemma i Arvika.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Arvika West med 13-7 och Jösse med 18-2.

Jimmy Leverström toppade för Arvika West med 779, följd av Monica Wågby på 739.

För Jösse var Jonas Dahlin i topp med 928, följd av Daniel Andersson på 915.

 

Bågen F hade en tung bortahelg mot BK Trix och BK loket.

Förlust i båda matcherna, 5-15 mot Trix och 9-11 mot Loket.

Samuel Mäkinen toppade mot Trix med 868, följd av Peter Henriksson på 847. Mot Loket var Mikael Johansson och Henry Arnesen båda i topp med 773, följda av Hans Hedin på 749.

 

Asterix hade bortamatcher i Eskilstuna mot BK Fux och BK Rush.

De fick en poäng med sig hem genom oavgjort 10-10 mot Rush.

Fux blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Niklas Kjellman toppade i båda matcherna, 837 mot Fux och 786 mot Rush. Jan-Erik Åkesson följde mot Fux på 770 och mot Rush följde Juha Tuohino på 771.

 

Christinehamn BK hade en tung bortahelg mot BK Skinnsberg och BK Atom.

Förlust i båda matcherna, 9-11 mot Skinnsberg och 4-16 mot Atom.

Heinz Frederich var i topp mot Skinnsberg med 707, tätt följd av Stefan Svahn på 704. Mot Atom toppade Daniel Norevik med 839, följd av Heinz Frederich på 788.

 

Tegnér F hade bortamatcher mot BK Solid och BK Glam F.

De fick en poäng med sig hem genom oavgjort 10-10 mot Glam.

Solid blev försvåra och matchen slutade i förlust 9-10.

Dan Persson toppade med 788 i båda matcherna, Jan-Erik Elf följde i båda matcherna, 737 mot Solid och 781 mot Glam.

 

Div. 3 V:a Svealand

Karlstad BK tog emot gästande BC Säffle på hemmabanorna.

De vann sin match med 12-8.

Håkan Edén toppade för hemmalaget med 743, följd av Kennet Boström på 726.

För Säffle var Jonny Skoglund i topp med 692, följd av Roger Larsson på 688.

 

Lusasken fick också besök av BC Säffle i helgen och vann sin match med 13-7.

Tomas Orndal var i topp för hemmalaget med 714, följd av Gittan Ericsson på 710.

För Säffle toppade Roger Larsson med 734, tätt följd av Jonny Skoglund på 733.

 

Fryken tog emot gästande Åmåls BC F hemma i Hagfors.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Roland Bönström var i topp för hemmalaget med 752, följd av Joel Landegren på 738.

 

Vattenlandet fick också besök av Åmåls BC F på hemmaplan.

Även här blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Conny Andersson toppade med 799, följd av Mats Forsberg på 775.

 

Sir-Hammarö och Gruvan tog båda emot gästande Nobel F2 hemma på X-näshallen.

Båda matcherna slutade oavgjort 10-10.

Ragnvald Aaker toppade för Sir-HBK med 666, följd av Lars Johannesson på 658.

För Gruvan var Janne Johansson i topp med 854, följd av dottern Jennie Lindberg på 741.

Björn Karlsson toppade för Nobel i båda matcherna, 714 mot Sir-HBK och 793 mot Gruvan. Daniel Svahn följde mot Sir-HBK på 688 och mot Gruvan följde Villy Johansson på 740.

 

Kasi F hade bortamatcher mot Hammaren och Pollux.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 12-8 mot Hammaren.

Pollux blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Angelica Grönberg toppade för Hammaren med 804, följd av pappa Kurt Lundqvist på 790.

För Pollux var Rune Halldin i topp med 775, följd av Torkel Bengtsson på 766.

Sebastian Karlsson toppade för Kasi mot Hammaren med 766, följd av Jan Nordqvist på 727. Mot Pollux var Tobias Aasen i topp med 803, följd av Sebastian Karlsson på 779.

 

Mellersta Allsvenskan Dam

Kulorna hade en tung bortahelg mot BK Team Trollhättan och BK Calluna.

Förlust med 8-12 i båda matcherna.

Malin Palosaari toppade mot Trollhättan med 803, följd av Eva Falkenström på 727. Mot Calluna var Malin Andersson i topp med 785, följd av Malin Palosaari på 737.

 

Karlstad BK hade även de en tung bortahelg mot BK Qvinns och Kvänums BK.

Förlust i båda matcherna, 6-13 mot Qvinns och 8-12 mot Kvänum.

Birgit Ohlsson toppade mot Qvinns med 739, följd av Siv Dahlman på 707. Mot Kvänum var Siv Dahlman i topp med 804, följd av Birgit Ohlsson på 732.

 

Div 1 V:a Svealand Dam

Wåxnäsflickorna tog emot gästande Solklot hemma på X-näshallen.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Jessica Jansson toppade för hemmalaget med 685, följd av Jeanette Larsson på 637.

För Solklot var Gunilla Jansson i topp med 702, följd av Maj-Britt Bohlin på 671.

 

Filippa spelade sammandragsmatcher i Ludvika mot BK Biet/Finesse 95 och BK Dimico B.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 13-7 mot Dimico.

Biet/Finesse blev försvåra och matchen slutade i förlust 5-15.

Eva-Lotte Axelsson toppade mot Biet/Finesse med 778, följd av Maria Engström på 724. Mot Dimico var Desirée Andersson i topp med 756, tätt följd av Anette Nevanoja med 754.

 

Reserv 2

Bågen B hade bortamatcher mot Tegnér B och Almen B.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 11-9 mot Tegnér.

Almen blev försvåra och matchen slutade i förlust 0-20.

Tord Andersson toppade för Tegnér med 779, följd av Linn Lundvall på 722.

För Almen var Thomas Harrysson i topp med 863, följd av Tobias Hansen på 854.

Jörgen Törnqvist var i topp för Bågen mot Tegnér med 781, följd av Emil Jansson på 714. Mot Almen var Hans Hedin i topp med 641, följd av Gunde Haglund på 625.

 

Vattenlandet B hade bortamatch i Hällefors mot BK Trix B.

Trix blev försvåra och matchen slutade i förlust 1-18.

Cary Döning toppade med 752, följd av Stig Nejd på 712.

 

Inga matcher för Karlstad BK B denna helgen.

 

Reserv 7

Gruvan B hade bortamatcher mot Merrimac B och Taifun B.

Förlust i båda matcherna, 9-11 mot Merrimac och 3-17 mot Taifun.

Johnny Svärd toppade för Merrimac med 848, följd av Fredrik Geijer på 748.

För Taifun toppade Tomas Mill med 756, följd av Lars Dedorson på 739.

Anders Milde toppade för gruvan mot Merrimac med 757, följd av Johan Johansson på 710. Mot Taifun var Johan Johansson i topp med 594, följd av Gert Steen på 590.

 

Pollux B och Sun Club-Corona B tog båda emot Hammaren B hemma på Idrottshuset.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Pollux med 20-0 och SCC med 15-4.

Torkel Bengtsson toppade för Pollux med 703, följd av David Jonsson på 679.

För SCC toppade Alfred Andersson med 686, följd av Viktor Karlsson på 592.

Sigvard Gustavsson var i topp för Hammaren mot Pollux med 520, följd av Lina Träff på 428. Mot SCC var Joakim Helgesson i topp med 605, följd av Elise Norqvist på 587.

Uppdaterad: 26 JAN 2015 13:38 Skribent: Madelene Lindberg

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info