Hoppa till sidans innehåll

Omgång 12


Krönikan omg. 12

 

Elitserien

Inga matcher för Jösse denna helgen.

 

Mellanallsvenskan

Tegnér tog emot gästande IKW/Köping BK hemma i Säffle.

Efter tre serier hade Tegnér ledningen med 9-6, sista serien vanns av gästerna med 1-4 och matchen slutade oavgjort 10-10.

Tre man över 900 med Sören Larsson i topp med 966, följd av Daniel Nordström-Green 945 och Lars Lindh på 931.

 

Bågen fick även de besök av IKW/Köping BK hemma i Hagfors.

En jämn match som tyvärr slutade med förlust 9-11.

Stefan Biehl toppade med 932, följd av Joackim Biehl på 884.

 

Nobel tog emot gästande BK Glam hemma i Karlskoga.

De vann sin match med 11-9.

Marcus Karlsson var i topp med 961, följd av Simon Nilsson på 922.

 

Div. 1 V:a Svealand

Taifun hade bortamatcher mot Almen och Lusasken.

De fick tre poäng med sig hem genom vinst med 18-2 mot Lusasken och oavgjort 10-10 mot Almen.

Jenny Höglund var i topp för Almen med 954, följd av Gunnar Åslund på 888.

För Lusasken toppade Tom Thomsen med 767, följd av Clas Nilsson på 731.

Lennart ”Nenne” Johansson toppade för Taifun mot Almen med 940, följd av Mikael Johansson på 892. Mot Lusasken var Robert Källberg i topp med 836, följd av Michael Raddén på 820.


Nobel F och Kasi tog båda emot Wåxnäs hemma i Karlskoga.

Kasi vann sin match med 11-9.

Nobel spelade oavgjort 10-10.

Hans Andersson var i topp för Kasi med 971, följd av Rainer Petrelius på 900 prick.

För Nobel toppade Stig Hermansson med 925, följd av Leif Göthberg på 862.

Wåxnäs hade tre man över 900 mot Kasi med Bengt Bäcklund i topp med 960, följd av Peter Nenzén 944 och Lars Lindbäck på 936. Mot Nobel toppade Eric Sjöberg med 997, följd av Lars Lindbäck på 886.

 

Div. 2 V:a Svealand

Jösse F hade bortamatcher mot Merrimac och Sun Club-Corona.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 12-8 mot SCC.

Efter en svängig match mot Merrimac slutade den till sist i förlust 9-10.

Elias Levänen toppade för Merrimac med 971, följd av Lejby Eriksson på 902.

För SCC toppade Robin Sandberg med 909, följd av Victor Lindblad-Svärd på 888.

Jonas Dahlin toppade för Jösse mot Merrimac med 981, följd av Andreas Jonsson på 887. Mot SCC var Andreas i topp med 967, följd av Jonas på 916.

 

Asterix tog emot gästande BK Loket hemma i Degerfors.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Krister Bergkvist och Andreas Åhlberg toppade båda med 784, följda av Johan Andersson på 763.

 

Christinehamn BK fick också besök av BK Loket på sina hemmabanor.

Även här blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Jan Wikström toppade för hemmalaget med 799, följd av Reino Vargeng på 789.

 

Bågen F tog emot Arvika West hemma i Hagfors och vann sin match med 16-4.

Mikael Johansson toppade för hemmalaget med 818, följd av Hans Hedin på 815.

För Arvika West var Kjell-Conny Larsson i topp med 783, följd av Bo Andersson på 747.

 

Tegnér F fick även de besök av Arvika West hemma i Säffle.

De vann sin match med 16-4.

Peter Hahn toppade för hemmalaget med 954, följd av Pontus Svensson på 866.

För Arvika West var Gunnar Dahlman i topp med 775, följd av Kjell-Conny Larsson på 770.

 

Div. 3 V:a Svealand

Hammaren hade bortamatcher mot Åmåls BC F och BC Säffle.

Förlust i båda matcherna, 3-17 mot Åmål och 2-18 mot Säffle.

Sven-Erik Bäcklund och Thomas Eriksson var båda i topp för Säffle med 784, följda av Jonny Skoglund på 768.

För Hammaren var Kurt Lundqvist i topp mot Åmål med 732, följd av Thomas Pettersson på 712. Mot Säffle var Ingvar Eriksson i topp med 737, följd av Sven Gustavsson på 644.

 

Gruvan och Sir-Hammarö tog båda emot gästande Pollux hemma på X-näshallen.

Gruvan vann sin match med 17-3.

För Sir-HBK blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Janne Johansson toppade för Gruvan med 792, följd av Daniel Nilsson på 782.

För Sir-HBK var Daniel Borg i topp med 765, följd av Ragnvald Aaker på 746.

Sune Fridén toppade för Pollux mot Gruvan med 714, följd av Mikael Edesgård på 697. Mot Sir-HBK var Torkel Bengtsson i topp med 753, följd av Sune Fridén på 700 prick.

 

Vattenlandet hade bortamatcher mot Lusasken F och Karlstad BK.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 12-8 mot Lusasken.

KBK blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-11.

Michael Gustafsson toppade för Lusasken med 707, följd av Åsa Söderberg och Peter Johansson som båda hade 685.

För KBK toppade Christer Mellberg med 793, följd av Tobias Edén på 719.

Mats Forsberg toppade för Vattenlandet i båda matcherna, 799 mot Lusasken och 701 mot KBK, Stig Nejd följde mot Lusasken på 769 och mot KBK följde Lars Thomasson på 692.

 

Kasi F och Nobel F2 tog båda emot Fryken hemma i Karlskoga.

Båda hemmalagen vann sina matcher med 18-2.

Anders Hörman var i topp för Kasi med 737, följd av Sebastian Karlsson på 689.

För Nobel toppade Villy Johansson med 874, följd av Torbjörn Wiktorsson på 856.

Ann-Britt Persson var i topp för Fryken mot Kasi med 623, följd av Gertrud Persson på 603. Mot Nobel toppade Gunde Haglund med 698, följd av Gertrud Persson på 696.

 

Mellersta Allsvenskan Dam

Kulorna tog emot GoIF Fram hemma i Karlskoga.

Matchen slutade oavgjort 10-10.

Marianne Gustafsson toppade med 757, följd av Ann-Louise Aureliusson på 733.

 

Karlstad BK tog också emot gästande GoIF Fram på sina hemmabanor.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 9-11.

Siv Dahlman toppade med 798, följd av Birgit Ohlsson på 720.

 

Div 1 V:a Svealand Dam

Filippa hade bortamatcher mot Solklot och Wåxnäsflickorna.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 14-6 mot Solklot.

Wåxnäsflickorna blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Gunilla Jansson toppade för Solklot med 712, följd av Maj-Britt Bohlin på 670.

För Wåxnäsflickorna toppade Jessica Jansson med 738, följd av Jeanette Larsson på 726.

För Filippa var Desirée Andersson i topp mot Solklot med 755, följd av Maria Engström på 748. Mot Wåxnäsflickorna toppade Marja Rintamäki med 713, följd av Maria Engström på 700 prick.

 

Reserv 2

Tegnér B tog emot gästande Karlstad BK B hemma i Säffle och spelade oavgjort 10-10.

Karl-Erik Björn toppade för hemmalaget med 789, följd av Tord Andersson på 758.

För KBK var Johan Sundler i topp med 816, följd av Sven-Erik Cederborg på 706.

 

Almen B fick också besök av Karlstad BK B.

De vann sin match med 16-4.

Toppade för hemmalaget gjorde Jenny Höglund med 792, följd av Thomas Harrysson på 771.

För KBK var Annelie Johansson i topp med 722, följd av Ingegerd Eliasson på 719.

 

Inga matcher för Bågen B och Vattenlandet B denna helgen.

 

Reserv 7

Taifun hade bortamatcher mot Sun Club-Corona B och Pollux B.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 19-1 mot SCC och 17-3 mot Pollux.

Viktor Karlsson och Ulf Gullbrand var båda i topp för SCC med 612.

För Pollux var Torkel Bengtsson i topp med 799, följd av Bo Larsson på 682.

Benny Norlin toppade för Taifun i båda matcherna, 798 mot SCC och 866 mot Pollux. Följde mot SCC gjorde Brian Folkesson på 788, och mot Pollux följde Lars Dedorson på 840.

 

Gruvan B och Hammaren B tog båda emot gästande Merrimac B hemma på X-näshallen.

Gruvan vann sin match med 10-9.

För Hammaren blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Lucas Nilsson toppade för Gruvan med 641, följd av Peter Nilsson på 609.

För Hammaren var Marcus Ekström i topp med 574, följd av Elise Norqvist på 568.

Leif Kjellgren var i topp för Merrimac mot Gruvan med 661, följd av Kari Kuljunlathi på 607. Mot Hammaren var Kari Kuljunlathi i topp med 661, följd av Magnus Sjöholm på 552.

Uppdaterad: 19 JAN 2015 15:15 Skribent: Madelene Lindberg

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info