Hoppa till sidans innehåll

Omgång 10


Krönikan omg. 10

 

Elitserien

Jösse spelade tre sammandragsmatcher i Örebro mot Team Alingsås BC, Team Clan och BKF Falkenberg.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 11-9 mot Alingsås, och 13-7 mot Falkenberg, där det var höga siffror i matchen 7289-6863. Clan blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Markus Jansson var i topp mot Alingsås med 894, följd av brodern Mattias på 871. Mot Clan toppade Robert Lindberg med 898, följd av Karl-Johan Eliasson på 868. I matchen mot Falkenberg toppade åter Markus Jansson med prick 1000, följd av Mattias Nilsson på 974.

 

Mellanallsvenskan

Bågen tog emot gästande BK Brio hemma i Hagfors.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 4-15.

Isabelle Hultin toppade med 915, följd av Joackim Biehl på 884.

 

Tegnér fick också besök av BK Brio på sina hemmabanor.

De vann sin match med 17-3.

Fyra man över 900 med Kristian Persson i topp med 951, följd av Daniel Nordström-Green 917, Joakim Nordén 905 och Sören Larsson på 901.

 

Nobel hade tre bortamatcher i Stockholm mot Hammarby IF, Stureby BK F och BK Amiki.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot Amiki med 11-9.

Förlust med 9-11 mot Hammarby och 8-12 mot Stureby.

Lars Lindbäck toppade mot Hammarby med 938, följd av Johan Igelström på 864. Mot Stureby var Thomas Grankvist i topp med 813, följd av Anders Wåhlstedt på 793. Toppade mot Amiki gjorde Johan Igelström med 810, följd av Lars Lindbäck på 802.

 

Div. 1 V:a Svealand

Taifun och Wåxnäs tog båda emot gästande BK Ettan/Brasken hemma på Nöjesfabriken.

Wåxnäs vann sin match med 12-8.

Taifuns match slutade oavgjort 10-10.

Lennart ”Nenne” Johansson toppade för Taifun med 858, följd av Mikael Johansson på 845.

För Wåxnäs var Eric Sjöberg i topp med 874, följd av Leif Johannesson på 846.

 

Kasi och Nobel F tog båda emot gästande Zorrow Club hemma i Karlskoga.

Kasi vann sin match med 12-8.

För Nobel blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Rainer Petrelius var i topp för Kasi med 879, följd av Per Thomassen på 822.

För Nobel toppade Peter Igelström med 885, följd av Dan Ericson på 831.

 

Almen hade en tung bortahelg mot Scania IF och Mini Arccus Club.

Förlust i båda matcherna, 5-15 mot Scania och 7-12 mot Arccus.

Mattias Lindblom toppade mot Scania med 840, följd av Christoffer Elefant på 833. Mot Arccus var Thomas Harrysson i topp med 802, följd av Mattias Lindblom på 796.

 

Ingen match för Lusasken denna helgen.

 

Div. 2 V:a Svealand

Tegnér F tog emot gästande BK Fux hemma i Säffle.

De vann sin match med 14-6.

Peter Hahn toppade med 874, tätt följd av Jan-Erik Elf på 872.

 

Bågen F fick också besök av BK Fux på sina hemmabanor.

De vann sin match med 16-4.

Sara Eriksson toppade med fina 968, följd av Stefan Bäck på 898.

Kan även nämnas att Samuel Mäkinen slog en 300-ing i andra serien.

 

Jösse F och Arvika West tog båda emot BK Rush hemma i Arvika.
Båda hemmalagen vann sina matcher, Jösse med 15-5 och Arvika West med 16-4.

Robert Eliasson toppade för Jösse med 807, följd av Jonas Boström på 781.

För Arvika West var Kjell-Conny Larsson i topp med 818, följd av Tommy Österholm på 765.

 

Asterix tog emot gästande Sun Club-Corona hemma i Degerfors.

De vann sin match med 15-4.

Niklas Kjellman toppade för hemmalaget med 787, följd av Kim Wastesson på 781.

För SCC var Victor Lindblad-Svärd i topp med 745, följd av pappa Lennart Svärd på 733.

 

Christinehamn BK fick också besök av Sun Club-Corona på sina hemmabanor.

De vann sin match med 17-3.

Jan Wikström toppade för hemmalaget med 804, följd av Daniel Norevik på 740.

För SCC var Victor Lindblad-Svärd i topp med 750, följd av Robin Sandberg och Lennart Warolin som båda hade 655.

 

Merrimac hade bortamatcher mot BK Loket och BK Trix.

Förlust i båda matcherna med 8-12.

Timo Kuljunlahti toppade mot Loket med 861, följd av Daniel Levänen på 830. Mot Trix var Elias Levänen i topp med 823, följd av Lejby Eriksson på 753.

 

Div. 3 V:a Svealand

Kasi F mötte Nobel F2 hemma i Karlskoga.

Nobel vann matchen med 15-5.

Lennart Myhrman toppade för Kasi med 753, följd av Ronny Sundqvist på 748.

För Nobel var Villy Johansson i topp med 774, följd av Lars Henry Persson på 766.

 

Gruvan mötte Sir-Hammarö hemma på X-näshallen.

Sir-HBK vann matchen med 11-9.

Janne Johansson toppade för Gruvan med 741, följd av Rikie Steen på 691.

För Sir-HBK var Daniel Borg i topp med 782, följd av Sven-Gunnar Näs på 742.

 

Lusasken F tog emot Karlstad BK hemma i Kristinehamn.

Matchen slutade oavgjort 10-10.

Jan Frisell toppade för hemmalaget med 745, följd av Ingela Öhman på 713.

För KBK toppade Håkan Edén med 774, följd av Tobias Edén på 758.

 

Vattenlandet tog emot Fryken hemma i Sunne och vann sin match med 15-5.

Lars Thomasson toppade för hemmalaget med 785, följd av Tommy Berglund på 763.

För Fryken var Roland Bönström i topp med 738, följd av Andreas Bönström på 713.

 

Hammaren tog emot gästande Pollux hemma på X-näshallen.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 4-16.

Joakim Helgesson toppade för Hammaren med 686, tätt följd av Thomas Pettersson på 683.

För Pollux var Mikael Edesgård i topp med 729, följd av Torkel Bengtsson på 709.

 

BC Säffle hade bortamatch mot Åmåls BC F.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 15-5.

Mathias Adolfsson-Bergman toppade med 812, tätt följd av Torbjörn Johansson på 811.

 

Mellersta Allsvenskan Dam

Kulorna tog emot Karlstad BK hemma i Karlskoga.

De vann sin match med 16-4.

Ann-Louise Aureliusson toppade för hemmalaget med 728, följd av Marianne Gustafsson på 722.

För KBK var Annelie Johansson i topp med 717, följd av Rigmor Paulsson på 669.

 

Div 1 V:a Svealand Dam

Filippa tog emot gästande BK Wege hemma i Filipstad.

De vann sin match med 13-7.

Maria Engström toppade med 808, följd av Eva-Lotte Axelsson på 766.

 

Inga matcher för Wåxnäsflickorna och Solklot i helgen.

 

Reserv 2

Tegnér B tog emot gästande Almen B hemma i Säffle.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 3-17.

Tord Andersson toppade för hemmalaget med 721, följd av Roger Larsson på 685.

För Almen var Perra Karlsson i topp med 944, följd av Jessica Jansson på 939.

 

Karlstad BK B tog emot gästande BK Trix B hemma på Nöjesfabriken.

De vann sin match med 13-7.

Ingegerd Eliasson toppade med 738, följd av David Gambrick på 724.

 

Inga matcher för Bågen B och Vattenlandet B denna helgen.

 

Reserv 7

Merrimac B tog emot gästande Taifun B hemma i Filipstad.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Johnny Svärd toppade för hemmalaget med 879, följd av Elias Levänen på 839.

För Taifun toppade Per-Erik Nilsson med 844, följd av Benny Norlin på 805.

 

Gruvan B tog emot gästande Sun Club-Corona B hemma på X-näshallen.

Gästerna vann med 12-8.

Tobias Ambjörnsson toppade för hemmalaget med 677, följd av Gert Steen på 599.

För SCC var Victor Lindblad-Svärd i topp med 853, följd av Bror Claesson på 692.

 

Inga matcher för Pollux B och Hammaren B denna helgen.

Uppdaterad: 01 DEC 2014 15:42 Skribent: Madelene Lindberg

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info