Hoppa till sidans innehåll

1:a kvalhelg 25-26 april


Krönikan kvalmatcher 25-26 april

Första kvalhelgen är avklarad och kvalet går vidare 9-10 maj.

Mellanallsvenskan

Nobel spelade kvalmatcher om en fortsatt plats i mellanallsvenskan mot Åkeshov BK.

De vann båda matcherna, första med 14-6 och andra med 10-5.

Nästa kvalmatch spelas mot LBK Hudik den 10 maj i Mora.

Marcus Karlsson toppade i båda matcherna, 919 i första och 711 på tre serier i andra, Lennart Nyman följde i första på 883 och Anders Wåhlstedt i andra på 627 på tre serier.

 

Div. 1 V:a Svealand

Wåxnäs spelade kvalmatcher om en plats i mellanallsvenskan mot Ludvika BK.

De vann båda matcherna, första med 15-5 och andra med 12-8.

Nästa kvalmatch spelas mot Stureby BK den 10 maj i Lindesberg.

Eric Sjöberg toppade i båda matcherna, 938 i första och 898 i andra, Lars Lindbäck följde i första på 871, och i andra följde Emil Sjögren på 883.

 

Taifun spelade kvalmatcher om en plats i mellanallsvenskan mot BK Örnen.

Förlust med 7-13 i första och oavgjort 10-10 i andra.

Katarina Dahlin toppade i första matchen med 823, följd av Robert Källberg på 811. I andra matchen var Marcus Rudolfsson i topp 922, följd av Katarina Dahlin på 884.

Taifun spelar kvar i div. 1 nästa säsong.

 

Nobel F spelade kval om en fortsatt plats i division 1 mot Jösse F.

De vann båda matcherna, första med 12-3 och andra med 11-4.

Nästa kvalmatch spelas mot Vingåker den 10 maj i Hallsberg.

Klas Thunberg toppade första matchen med 671 på tre serier, följd av Torbjörn Wiktorsson på 604. I andra matchen var Daniel Svahn i topp med 719 på tre serier, följd av Torbjörn Wiktorsson på 627.

 

Div. 2 V:a Svealand

Jösse F spelade kvalmatcher om en plats i division 1 mot Nobel F.

Förlust i båda matcherna, 3-12 i första och 4-11 i andra.

Marita Svensson toppade i första matchen med 600 på tre serier, Daniel Andersson följde på 596. I andra matchen var Ulf Hjalmarsson i topp med 605 på tre serier, följd av Jonny Westin på 592.

Jösse F spelar kvar i division 2 nästa säsong.

 

Div. 3 V:a Svealand

Gruvan spelade kvalmatcher om en plats i division 2 mot Kopparbergs BK.

De vann båda matcherna, första med 13-7 och andra med 14-6.

Nästa kvalmatch spelas mot BK Glam F den 10 maj i Karlskoga.

Toppade i båda matcherna gjorde Janne Johansson, 836 i första och 868 i andra, Mikael Lindberg följde i båda matcherna, 801 i första och 839 i andra.

 

Mellersta Allsvenskan Dam

Karlstad BK spelade kvalmatcher om en fortsatt plats i mellersta allsvenskan mot BK Regnbågen.

De vann båda matcherna, första med 17-3 och andra med 15-5.

Nästa kvalmatch spelas mot BK Båken den 10 maj i Falköping.

Siv Dahlman toppade i båda matcherna, 769 i första och 749 i andra, Lena Georgii följde i första på 738, och i andra följde Birgit Ohlsson på 707.

 

Div 1 Dam

Wåxnäsflickorna spelade kvalmatcher om en plats i norra allsvenskan mot Sundbybergs IK.

Förlust i båda matcherna, 3-12 i första och 0-10 i andra.

Jeanette Larsson toppade i första matchen med 578 på tre serier, följd av Christina Felling på 548. I andra matchen toppade Christina Felling med 400 på två serier, tätt följd av Jessica Jansson på 399.

Wåxnäsflickorna spelar kvar i division 1 nästa säsong.

Uppdaterad: 28 APR 2015 09:02 Skribent: Madelene Lindberg

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info