Hoppa till sidans innehåll

Omgång 9


Krönikan omg. 9

 

Elitserien

Jösse tog emot gästande Team Alingsås BC hemma i Arvika och vann sin match

med 11-9.

Mattias Jansson toppade med 859, följd av brodern Markus Jansson på 824.

 

Mellanallsvenskan

Wåxnäs tog emot gästande Djurgårdens IF hemma på Nöjesfabriken.

De vann sin match med 14-5.

Toppade för hemmalaget gjorde Bengt Bäcklund med 921, följd av Svein Roger Olsen på 906.

 

Tegnér tog även de emot gästande Djurgårdens IF på hemmaplan, de vann sin

match med 11-8.

Sören Larsson var i topp med 912, följd av Kristian Persson på 877.

 

Bågen mötte gästande Bålsta BC hemma i Hagfors och vann sin match med 13-7.

Joackim Biehl toppade för hemmalaget med 893, följd av Isabelle Hultin på 869.

 

Nobel fick också besök av Bålsta BC på sina hemmabanor.

De vann samtliga fyra serier och matchen med 16-4 , höga siffror i matchen 7410-6779.

Marcus Karlsson toppade på 1041, tre man till var över 900, Simon Nilsson som

även slog till med en 300-ing i tredje serien gjorde 998, Lars Lindbäck 992 och

Thomas Grankvist 905.

 

Div. 1

Taifun mötte gästande Marbodals BS F hemma på Nöjesfabriken, de vann samtliga

fyra serier och matchen med 15-5.

Marcus Rudolfsson toppade för hemmalaget med 870, tätt följd av Jonas Persson-Planefors på 869.

 

Almen tog även de emot gästande Marbodals BS F på sina hemmabanor.

De vann samtliga fyra serier och matchen med 18-2 på fina slutsiffror 6875-5927.

Toppade gjorde Truls Klausen med 1004, följd av Fredrik Finstad på 941 och Mattias Lindblom 902.

 

Nobel F hade en tung bortahelg mot Team Alingsås BC F1 och Kungälvs BK.

Förlust i båda matcherna 6-14 mot Alingsås och 7-13 mot Kungälv.

Leif Göthberg var i topp mot Alingsås med 796, följd av Henrik Karlsson på 787.

Mot Kungälv toppade Daniel Svahn med 774, tätt följd av Stig Hermansson på 773.

 

Lusasken hade bortamatcher mot BK Team Obelix och KS Edsbowlarna.

Båda matcherna slutade i förlust, 7-12 mot Team Obelix och 5-15 mot Edsbowlarna.

Stefan Snarberg toppade mot Obelix med 800, följd av Emil Johansson på 793.

Mot Edsbowlarna var Clas Nilsson i topp med 858, följd av Emil Johansson på 824.

 

Div. 2 V:a Svealand

Sun Club-Corona och Karlstad BK tog båda emot Christinehamns BK hemma på Idrottshuset.

SCC vann sin match med 13-7.

KBK spelade oavgjort 10-10.

Lennart Svärd toppade för SCC med 834, följd av Bror Claesson på 819.

För KBK var Tobias Edén i topp med 763, följd av Håkan Edén på 755.

Björn Forsén toppade för CBK mot SCC med 782, följd av Pajo Vujic på 760, och

mot KBK var Jimmy Walther i topp med 774, följd av Jan Wikström på 766.

 

Play Palace tog emot gästande BK Trix hemma i Sunne.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Tobias Eriksson toppade för hemmalaget med 967, följd av Lars Thomasson på 788.

 

Bågen fick även de besök av BK Trix och vann sin match med 14-6.

Toppade gjorde Göran Jansson med 821, följd av Peter Henriksson på 810.

 

Kasi och Karlskoga BK tog båda emot gästande Team Baltzar F på hemmaplan.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Kasi med 17-3 och Karlskoga med 14-6.

Rainer Petrelius toppade för Kasi med 897, följd av Hans Andersson på 865.

För Karlskoga var Tommy Eriksson i topp med 830, följd av Reino Vargeng och

Hans Olov Pettersson som båda hade 772.

 

Jösse hade bortamatcher i Örebro mot BK Fight och Karlslunds IF.

De fick tre poäng med sig hem genom vinst 11-9 mot Karlslund och oavgjort 10-10 mot Fight.

Isak Björklund toppade mot Fight med 841, följd av Daniel Andersson på 792.

Mot Karlslund var Ulf Hjalmarsson i topp med 830, följd av Robert Eliasson på 820.

 

Asterix tog emot gästande BK Vallonen och vann sin match med 12-8.

Marcus Visuri toppade med 820, följd av Krister Bergkvist på 788.

 

Arvika West hade bortamatcher i Linköping mot BK Ettan/Brasken F och IFK Linköping.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 13-7 mot Linköping.

Matchen mot Ettan/Brasken slutade i förlust 6-14.

Jimmy Leverström toppade i båda matcherna, 787 mot Ettan/Brasken och 769 mot Linköping.

Följde mot Ettan/Braksen gjorde Kjell-Conny Larsson på 751 och Roland Lund på 742 mot Linköping.

 

Div. 2 V:a Götaland

Ingen match för Tegnér F denna helgen.

 

Div. 3

Sir-Hammarö och Gruvan tog båda emot gästande Åmåls BC F hemma på X-näshallen.

Gruvan vann sin match med 11-9.,

För Sir-HBK blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Daniel Borg toppade för Sir-HBK med 775, följd av Stig Eliasson på 739.

För Gruvan var Janne Johansson i topp med 839, följd av Tobias Ambjörnsson på 808.

 

BC Säffle tog emot gästande KS Edsbowlarna F på hemmaplan.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Mattias Adolfsson-Bergman toppade för hemmalaget med 828, följd av Torbjörn Johansson på 811.

 

Lusasken F fick även de besök av KS Edsbowlarna F på sina hemmabanor.

De vann sin match med 14-6.

Krister Jonsson toppade med 854, följd av Tord Andersson på 827.

 

Merrimac tog emot gästande Pollux hemma i Filipstad och vann sin match med 19-1.

Elias Levänen toppade för Merrimac med 921, följd av Christoffer Elefant på 917.

För Pollux var Markus Cederborg i topp med 780, följd av Sofia Gustafsson på 763.

 

Fryken fick också besök av Pollux på hemmaplan, matchen slutade oavgjort 10-10.

Andreas Bönström toppade för hemmalaget med 807, följd av Roland Bönström på 741.

För Pollux toppade Janne Andersson med 888, följd av Markus Cederborg på 813.

 

Kasi F och Nobel F2 tog båda emot gästande IF Hammaren hemma i Karlskoga.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Kasi med 14-6 och Nobel med 17-3.

Jari Maajaakkola toppade för Kasi med 846, följd av Anders Hörman på 758.

För Nobel var Lars Henry Persson i topp med 909, följd av Klas Thunberg på 857.

Kurt Lundqvist toppade i båda matcherna för Hammaren, 792 mot Kasi och 755 mot Nobel.

Följde mot Kasi på 690 gjorde Joakim Helgesson och Marcus Ekström på 703 mot Nobel.

 

 

Mellersta Allsvenskan Dam

Kulorna tog emot gästande AIK hemma i Karlskoga.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Toppade för hemmalaget gjorde Anna Lundqvist med 782, följd av Ann-Louise Aureliusson på 744.

 

Karlstad BK fick även de besök av AIK som blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Ann Olsson toppade för hemmalaget med 740, följd av Jeanette Fors på 725.

 

Div 1 Dam

Solklot tog emot gästande Wåxnäsflickorna på hemmaplan och vann sin match med 10-9.

Johanna Frykestam toppade för hemmalaget med 824, följd av Gunilla Jansson på 713.

För Wåxnäsflickorna toppade Jennie Lindberg med 803, följd av Christina Felling på 745.

 

Ingen match för Filippa denna helgen.

 

Reserv 2

Tegnér B tog emot gästande Team Kristinehamn på hemmaplan och vann sin match med 12-8.

Tord Andersson toppade för hemmalaget med 707.

För Kristinehamn var Stefan Svahn i topp på 803.

 

Team X-näs fick också besök av Team Kristinehamn.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Anette Andersson toppade för X-näs med 714.

För Kristinehamn var Stefan Svahn i topp på 752.

 

Team Karlskoga tog emot Team Nöje på hemmabanorna och vann sin match med 12-8.

Tomas Karlsson toppade för hemmalaget med 716.

Emil Sjögren var i topp för Team Nöje på 770.

 

Merrimac/Filippa fick också besök av Team Nöje och vann sin match med 13-7.

Jonas Vold toppade för hemmalaget med 785.

För Team Nöje var Bernt Olsson i topp med 788.

 

Bågen B tog emot gästande Play Palace B och vann sin match med 13-6.

Göran Jansson toppade för hemmalaget med 833, följd av Isabelle Nilsson på 815.

För Play Palace var Johnny Svensson i topp med 783.

 

Inga matcher för Almen B och SCC/KBK under helgen.

Uppdaterad: 25 NOV 2013 15:08 Skribent: Madelene Lindberg

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info