Hoppa till sidans innehåll

Omgång 8


Krönikan omg. 8

 

Elitserien

Jösse tog emot gästande BKF Falkenberg hemma i Arvika, de vann samtliga fyra serier och matchen med 15-5.

Markus Jansson toppade med 918, följd av pappa Raymond Jansson på 839.

 

Mellanallsvenskan

Tegnér mötte Wåxnäs hemma i Säffle och vann sin match med 16-4.

Fredrik Bjurteg toppade för hemmalaget med 920, följd av Joakim Nordén på 908.

För WBC var Allan Hansen i topp med 821, följd av Bengt Bäcklund på 794.

 

Nobel tog emot gästande Bågen hemma i Karlskoga

De vann samtliga fyra serier och matchen med 14-6, höga siffror av båda lagen 7368-7012.

Nobel hade fem man över 900, varav två var över tusen, Marcus Karlsson toppade med 1021, följd av Simon Nilsson på 1005, Anders Wåhlstedt 982, Lars Lindbäck 973 och Thomas Grankvist 924.

För Bågen var tre man över 900 med Björn Rudshagen i topp med 996, följd av Magnus Johansson på 908 och Jonas Sjögren med 901.

 

Div. 1

Lusasken tog emot Nobel F hemma i Kristinehamn och vann sin match med 11-8.

Emil Johansson toppade för hemmalaget med 924, följd av Per Ståhl på 903.

För Nobel toppade Henrik Karlsson med 902, följd av Conny Juliusson på 900.

 

Almen fick besök av Taifun hemma på Idrottshuset, med ledning 9-6 för Taifun efter tre serier vände Almen, och matchen slutade oavgjort 10-10.

Mattias Lindblom toppade för Almen med 889 följd av Truls Klausen på 829.

För Taifun toppade nyförvärvet Katarina Dahlin med 899, följd av Ola Ericsson på 882.

 

Div. 2 V:a Svealand

Play Palace tog emot gästande Bågen F hemma i Sunne.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 9-11.

Tobias Eriksson toppade för hemmalaget med 877, följd av Emil Olsson på 827.

För Bågen toppade Jan Johansson med 835, följd av Thomas Walther på 816.

 

Asterix fick besök av BK Loket och vann sin match med 12-8.

Jan-Erik Åkesson toppade för hemmalaget med 805, följd av Marcus Visuri på 784.

 

Jösse F hade hemmaderby mot Arvika West, matchen slutade 8-12 med Arvika West som vinnare.

Jimmy Lillemo toppade för Jösse med 761.

För Arvika West toppade Bo Andersson med 795.

 

På Idrottshuset var det derby mellan Karlstad BK och Sun Club-Corona.

KBK hade ledning 10-5 efter tre serier, då vände SCC och vann sista serien med 5-0, och matchen slutade oavgjort 10-10.

Tomas Valentin toppade för KBK med 788.

För SCC var Magnus Gullbrand i topp på 761.

 

Christinehamns BK hade bortamatch mot BK Trix.

Matchen slutade i förlust 7-13.

Björn Forsén var i topp med 860, följd av Henrik Öhberg på 829.

 

Inga matcher för Kasi och Karlskoga BK under helgen.

 

Div. 2 V:a Götaland

Tegnér F hade bortamatch mot Åmåls BC.

Matchen slutade med förlust 4-16.

Jan-Erik Elf var i topp med 832.

 

Div. 3

BC Säffle fick besök av Lusasken F på hemmaplan.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Mattias Adolfsson-Bergman toppade för hemmalaget med 782.

För Lusasken var Per Lindh i topp på 733.

 

Nobel F2 hade hemmaderby mot Kasi F, de vann sin match med 13-5.

Lennart Nyman toppade för Nobel med 818.

För Kasi var Sebastian Karlsson i topp på 737.

 

Pollux tog emot Hammaren hemma på Idrottshuset och vann sin match med 16-4.

Markus Cederborg var i topp för Pollux med 853.

För Hammaren var Mattias Grönberg i topp på 707.

 

Merrimac tog emot gästande Fryken hemma i Filipstad.

De vann samtliga fyra serier och matchen med 16-4.

Elias Levänen toppade för hemmalaget med 938, följd av Christoffer Elefant på 901.

För Fryken var Andreas Bönström i topp med 864.

 

Sir-Hammarö hade hemmaderby mot Gruvan på X-näshallen.

Gruvan vann samtliga fyra serier och matchen med 18-2.

Åke Rask var i topp för Sir-HBK med 758.

För Gruvan toppade Janne Johansson med 902, följd av Marcus Öberg på 815.

 

Mellersta Allsvenskan Dam

Karlstad BK tog emot gästande Kulorna hemma på Idrottshuset, de vann sin match med 10-9.

Jeanette Fors toppade för hemmalaget med 730.

För Kulorna var Marianne Gustafsson i topp på 752.

 

Div 1 Dam

Solklot tog emot gästande Filippa på hemmaplan och spelade oavgjort 10-10.

Monika Wassberg var i topp för hemmalaget med 738.

För Filippa toppade Maria Engström på 749.

 

Även Wåxnäsflickorna tog emot gästande Filippa, men här blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Christina Felling toppade för hemmalaget med 727.

För Filippa var Maria Engström i topp på 794.

 

Reserv 2

Tegnér B tog emot gästande Team X-näs på hemmaplan och vann sin match med 16-4.

Anneli Bergman toppade för hemmalaget med 775.

För Team X-näs var Anders Milde i topp på 683.

 

Sun Club-Corona/KBK mötte Almen B hemma på Idrottshuset.

Almen vann samtliga fyra serier och matchen med 13-7.

Ulf Gullbrand toppade för SCC/KBK med 906.

För Almen var Alfred Andersson i topp med 865, följd av Tobias Hansen på 808.

 

Team Karlskoga tog emot Merrimac/Filippa på hemmabanorna och vann sin match med 13-7.

Hans Andersson toppade för hemmalaget med 809.

Jonny Svärd var i topp för Merrimac/Filippa på 678.

 

Team Kristinehamn fick besök av Team Nöje och vann sin match med 12-8.

Peter Mörk toppade för hemmalaget med 773.

För Team Nöje var Jonny Jönsson i topp med 926, följd av Tomas Olsson på 857.

 

Inga matcher för Play Palace B och Bågen B under helgen.

Uppdaterad: 18 NOV 2013 15:44 Skribent: Madelene Lindberg

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info