Hoppa till sidans innehåll

Omgång 7


Krönikan omg. 7

 

Elitserien

Jösse tog emot gästande Team Pergamon hemma i Arvika.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Raymond Jansson toppade för hemmalaget med 945, följd av sonen Markus Jansson på 873.

 

Mellanallsvenskan

Nobel mötte Uppsala BC 90 hemma i Karlskoga.

De vann samtliga fyra serier och matchen med 16-4.

Simon Nilsson var i topp med fina 987, följd av Lars Lindbäck på 941.

 

Bågen fick också besök av Uppsala BC 90.

Vinst i samtliga fyra serier och matchen slutade 17-3.

Björn Rudshagen var i topp med 897, följd av Joackim Biehl på 891.

 

Tegnér mötte Sigma BK hemma i Säffle och vann sin match med 14-6.

Toppade gjorde Lars Lindh med 897, följd av Fredrik Bjurteg på 873.

 

Wåxnäs fick också besök av gästande Sigma hemma på Nöjesfabriken.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-12.

Jonny Jönsson var i topp med 845, följd av Bengt Bäcklund på 838.

 

Div. 1

Almen tog emot gästande BK Wik hemma på Idrottshuset.

De hade ledning med 9-6 efter tre serier, då slog gästerna till och vann den sista med 5-0, och matchen slutade i förlust 9-11.

Mattias Lindholm var i topp med 880, följd av Thomas Harrysson på 851.

 

Taifun fick också besök av gästande BK Wik.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 4-15.

Benny Norlin toppade med 790, följd av Oscar Granberg på 781.

 

Nobel F hade bortamatcher mot KS Edsbowlarna och BK Team Obelix.

De fick två poäng med sig hem genom vinst 11-9 mot Obelix.

Edsbowlarna blev försvåra och matchen slutade i förlust 5-15.

Roland Nilsson var i topp mot Edsbowlarna med 805, och mot Obelix var Leif Göthberg bäst på 771.

 

Lusasken hade bortamatcher mot BK Viskan och IK Ymer.

Förlust i båda matcherna, 2-18 mot Viskan och 5-15 mot Ymer.

Per Frisell var bäst mot Viskan med 728, och mot Ymer var Clas Nilsson i topp på 844.



Div. 2 V:a Svealand

Asterix tog emot gästande IFK Linköping som blev försvåra, matchen slutade i förlust 0-20.

Henrik Hallstensson var i topp med 810.

 

Play Palace fick besök av Karlskoga BK (Bofors) och vann sin match med 12-8.

Martin Lithell toppade för hemmalaget med 813.

För Karlskoga var Hans Olov Petterson bäst på 769.

 

Även Bågen B fick besök av Karlskoga BK (Bofors) och vann sin match med 15-5.

Jan Johansson var i topp för hemmalaget med 770.

För Karlskoga var Villy Johansson bäst på 724.

 

Jösse F hade en tung bortahelg mot Team Baltzar F och BK Vallonen.

Förlust i båda matcherna, 4-16 mot Team Baltzar och 3-17 mot Vallonen.

Joakim West var i topp mot Team Baltzar med 827, och mot Vallonen toppade Daniel Alfredsson med 901.

 

Arvika West hade bortamatcher mot Karlslunds IF och BK Fight.

De fick en poäng med sig hem genom oavgjort 10-10 mot Fight.

Karlslund blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Tommy Österholm var bäst på 769 mot Karlslund, och mot Fight var Roland Lund i topp med 848.

 

Christinehamns BK tog emot BK Ettan/Brasken på hemmaplan, de vann sin match med 14-6.

Pajo Vujic var bäst för hemmalaget med 783.

 

Kasi hade bortamatcher mot Karlstad BK och Sun Club-Corona.

De fick tre poäng med sig hem genom vinst 11-9 mot SCC, och oavgjort 10-10 mot KBK.

Göran Kästel var i topp för KBK med 816.

För SCC toppade Victor Lindblad-Svärd med 898.

Rainer Petrelius var i topp för Kasi mot KBK med 876, och mot SCC toppade Hans Andersson med 842.

 

Div. 2 V:a Götaland

Tegnér F hade bortamatcher mot Kabaré BS och BK Arken.

Förlust i båda matcherna, 5-14 mot Kabaré och 5-15 mot Arken.

Adam Wassberg toppade mot Kabaré med 875, och mot Arken var

Jan-Erik Elf i topp med 815.

 

Div. 3

Fryken hade bortamatcher mot KS Edsbowlarna och Åmåls BC F.

Förlust i båda matcherna, 4-16 mot Edsbowlarna och 9-11 mot Åmål.

Roland Bönström toppade i båda matcherna, 733 mot Edsbowlarna och 800 mot Åmål.

 

Lusaskens BK F hade borta mot IF Hammaren och Pollux, de fick två poäng med sig hem genom vinst 10-9, efter en jämn match mot Hammaren.

Pollux blev försvåra och matchen slutade i förlust 5-15.

Angelica Grönberg var i topp för Hammaren med 808.

För Pollux toppade Sofia Thyberg med 802.

Michael Gustafsson var bäst för Lusasken mot Hammaren med 690, och mot Pollux var Kent Johansson bäst på 681.

 

Gruvan och Sir-Hammarö tog båda emot gästande BC Säffle hemma i X-näshallen.

Gruvan vann samtliga fyra serier och matchen med 14-6.

För Sir-HBK blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Janne Johansson toppade för Gruvan med 823.

För Sir-HBK var Ragnvald Aaker bäst på 728.

Mathias Adolfsson-Bergman i topp i båda matcher för Säffle, 769 mot Gruvan och 746 mot Sir-HBK.

 

Nobel F2 och Kasi F tog båda emot Merrimac hemma i Karlskoga.

Nobel vann sin match med 12-8.

För Kasi blev gästerna försvåra och matcher slutade i förlust 6-14.

Stefan Nilsson toppade för Nobel med 906.

För Kasi var Kenneth Engman i topp på 812.

Elias Levänen toppade för Merrimac mot Nobel med 855, och mot Kasi var Olli Ahvanainen bäst på 767.

 

Mellersta Allsvenskan Dam

Karlstad BK tog emot gästande GoIF Fram hemma på Idrottshuset.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Jeanette Fors var bäst i hemmalaget på 730.

 

Kulorna fick också besök av GoIF Fram.

Även i denna match blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 4-16.

Anna Lundqvist var bäst på 717.

 

Div 1 Dam

Filippa tog emot gästande Wåxnäsflickorna hemma i Filipstad.

De vann sin match med 17-3.

Maria Engström var i topp för hemmalaget med 809.

För Wåxnäsflickorna toppade Jennie Lindberg med 836.

 

Inga matcher för Solklot under helgen.

 

Reserv 2

Play Palace B tog emot gästande Team X-näs på hemmaplan. Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Emil Olsson var bäst för Hemmalaget på 731.

För Team X-näs var Rikie Steen bäst på 665.

 

Tegnér B hade bortamatcher mot Merrimac/Filippa och Team Karlskoga.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 11-9 i båda matcherna.

Fredrik Öhrn var i topp för Merrimac/Filippa med 816.

För Team Karlskoga var Tomas Karlsson bäst på 795.

Kasper Jansson toppade för Tegnér mot Merrimac/Filippa med 844, och mot Team Karlskoga var Fanny Anderberg i topp med 743.

 

Sun Club-Corona/KBK och Almen B tog båda emot gästande Bågen B på hemmaplan.

Almen vann sin match med 16-4.

SCC/KBK fick se sig slagna med 9-11 efter en jämn match.

Anders Sandbu toppade för SCC/KBK med 810.

För Almen var Alfred Andersson i topp med 791.

Emil Jansson var bäst för Bågen mot SCC/KBK med 705, och mot Almen var Hans Hedin bäst på 772.

 

Inga matcher för Team Nöje och Team Kristinehamn under helgen.

Uppdaterad: 28 OKT 2013 15:48 Skribent: Madelene Lindberg

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info