Hoppa till sidans innehåll

Omgång 6


Krönikan omg. 6

 

Elitserien

Inga matcher för Jösse denna helgen.

 

Mellanallsvenskan

Tegnér hade bortamatcher mot IKW/Köping BK och BK Triss, de fick en poäng med sig hem genom oavgjort 10-10 mot Triss.

Köping blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Kristian Persson toppade i båda matcherna 853 mot Köping och 850 mot Triss.

 

Bågen tog emot gästade Wåxnäs hemma i Hagfors, gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 9-11.

Joackim Biehl toppade för Bågen med 824.

För Wåxnäs var Bengt Bäcklund i topp med 822.

 

Även Nobel fick besök av Wåxnäs, de vann sin match med 14-4 på mycket fina siffror 6966-6464.

Simon Nilsson toppade för Nobel med 971, följd av Anders Wåhlstedt på 898 och Lars Lindbäck med 882.

För Wåxnäs var Emil Sjögren i topp med 874, följd av Bengt Bäcklund på 864.

 

Div. 1

Nobel F tog emot gästande BK Arn på hemmaplan, gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Lennart Nyman var i topp med 878.

 

Lusasken fick även de besök av gästande BK Arn och spelade oavgjort 10-10.

Per Frisell var i topp med 828.

 

Taifun fick besök av gästande BK Kyrk hemma på Nöjesfabriken, de vann sin match med 13-6.

Marcus Rudolfsson toppade för hemmalaget med 807.

 

Almen tog också emot gästande BK Kyrk på hemmaplan och vann sin match med 12-8.

Jenny Höglund toppade med fina 898.


Div. 2 V:a Svealand

Sun Club-Corona och Karlstad BK tog båda emot gästande Bågen F hemma på Idrottshuset.

Båda hemmalagen vann sina matcher, SCC med 11-9 och KBK med 13-7.

I SCC toppade Lennart Svärd med 844.

För KBK var Kennet Boström i topp på 848.

Hans Hedin var i topp för Bågen mot SCC med 819, och mot KBK toppade Peter Henriksson med 830.

 

Arvika West och Jösse F tog båda emot Play Palace hemma i Arvika.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Arvika West med 12-8 och Jösse med 11-9.

Rolf Moberget var bäst i Arvika West på 761.

För Jösse toppade Mattias Nilsson med 866.

Lars Thomasson var i topp för Play Palace mot Arvika West med 830, och mot Jösse toppade Martin Lithell med 868.

 

Karlskoga BK (Bofors) och Kasi tog båda emot Asterix hemma i Karlskoga.

Kasi vann sin match med 11-8.

Karlskoga spelade oavgjort 10-10.

Reino Vargeng var i topp för Karlskoga med 859.

För Kasi toppade Hans Andersson med 826.

Henrik Hallstensson var i topp för Asterix i båda matcherna, 863 mot Karlskoga och 868 mot Kasi.

 

Christinehamns BK tog emot gästande BK Loket på hemmaplan.

En jämn match som slutade i förlust 9-11.

Pajo Vujic var bäst på 767.

 

Div. 2 V:a Götaland

Tegnér F tog emot gästande Ytterby BK, gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 4-16.

Jan-Erik Elf var bäst med 774.

 

Div. 3

Kasi F hade bortamatcher mot Lusasken F och BC Säffle.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst 13-7 mot Lusasken, och 17-3 mot Säffle.

Jan Frisell var bäst för Lusasken med 737.

För Säffle var Sven-Erik Bäcklund i topp med 771.

Robert Karlsson var i topp för Kasi i båda matcherna, 867 mot Lusasken och 823 mot Säffle.

 

Merrimac tog emot Gruvan hemma i Filipstad, de vann samtliga fyra serier och matchen med 17-2.

Mycket höga siffror för en match i division 3, 6892-6193.

Tre man över 900 för Merrimac med deras duktiga ungdom Elias Levänen i topp med finfina 966, följd av Daniel Levänen 920 och Christoffer Elefant på 912.

Kan även nämnas att Elias tog 7-10 i sista rutan efter nio strike i rad i tredje serien.

För Gruvan var Janne Johansson i topp med 898.

 

Även Fryken fick besök av gästande Gruvan, de vann sin match med 11-9.

Andreas Bönström var bäst i Fryken med 760.

För Gruvan var Rickard Törnqvist i topp med 777.

 

Nobel F2 hade borta mot Åmåls BC F och KS Edsbowlarna F.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 11-9 mot Åmål, Edsbowlarna blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Lars Henry Persson var i topp mot Åmål med 871, och mot Edsbowlarna var Krister Jansson i topp med 795.

 

Hammaren hade hemmaderby mot Sir-Hammarö och vann sin match med 12-8.

Angelica Grönberg toppade för Hammaren med 825.

För Sir-HBK var Daniel Borg i topp med 804.

 

Pollux tog emot Sir-Hammarö på hemmahallen och vann sin match med 13-7.

Sofia Thyberg toppade för Pollux med 872.

För Sir-HBK var Daniel Borg bäst på 732.

 

Mellersta Allsvenskan Dam

Kulorna hade bortamatcher mot BK Merci och BK Parant.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 15-5 mot Parant.

Merci blev försvåra och matchen slutade i förlust 2-18.

Eva Falkenström var i topp i båda matcherna, 730 mot Merci och 717 mot Parant.

 

Karlstad BK hade bortamatcher mot LDBS Zorita och BK Båken.

Förlust i båda matcherna, 6-14 mot Zorita och 9-11 mot Båken.

Anneli Johansson var bäst mot Zorita på 716, och mot Båken var Ann Olsson i topp med 752.

Div 1 Dam

Filippa spelade två matcher i Örebro mot BK Agda B och BK Wege.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 13-7 mot Agda, och 13-6 mot Wege.

Maria Engström var i topp i båda matcherna, 741 mot Agda och714 mot Wege.

 

Wåxnäsflickorna hade bortamatcher mot Ten-Pin Club och DBS Hajen.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 14-6 mot Ten-Pin Club, och 13-7 mot Hajen.

Jessica Jansson toppade i båda matcherna, 725 mot Ten-Pin Club och 737 mot Hajen.

 

Även Solklot hade bortamatcher mot Ten-Pin Club och DBS Hajen.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 17-3 mot Ten-Pin Club, och 16-4 mot Hajen.

Johanna Frykestam var i topp mot Hajen med 747, och mot Ten-Pin Club var Gunilla Jansson bäst på 720.

 

Reserv 2

Almen B hade bortamatcher mot Team X-näs och Tegnér B, de fick fyra poäng med sig hem genom vinst 19-1 mot Team X-näs, och 16-4 mot Tegnér.

Marcus Ekström var bäst i Team X-näs på 608.

För Tegnér var Fanny Anderberg i topp med 741.

Tobias Hansen var bäst i Almen mot Team X-näs på 730, och mot Tegnér var Håkan Moberg i topp med 811.

 

Play Palace B tog emot gästande Team Karlskoga på hemmaplan.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 5-15.

Stefan Blomquist var bäst för Play Palace på 672.

För Team Karlskoga var Kennet Näs i topp med 818.

 

Bågen B fick besök av Merrimac/Filippa på hemmaplan, och vann sin match med 15-5.

Stefan Bäck toppade för Bågen med 936.

För Merrimac/Filippa var Elias Levänen bäst på 793.

 

Team Nöje fick besök av Sun Club-Corona/KBK, de vann sin match med 15-5.

Tomas Olsson var i topp för Team Nöje med 759.

För SCC/KBK var Sven-Erik Cederborg bäst med 671.

 

Team Kristinehamn fick även de besök av SCC/KBK och vann sin match med 16-3.

Jimmy Walther var i topp för Kristinehamn med 783.

För SCC/KBK var Sven-Erik Cederborg bäst på 632.

Uppdaterad: 21 OKT 2013 15:16 Skribent: Madelene Lindberg

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info