Hoppa till sidans innehåll

Omgång 5


Krönikan omg. 5

 

Elitserien

Jösse hade tre matcher i helgen de inledde lördagen med en match i Malmö mot Kulladals BS, bra spel i båda lagen men hemmalaget var starkare och matchen slutade i förlust 8-12.

Andra matchen var på söndag i Helsingborg mot IS Göta, matchen slutade oavgjort 10-10.

De fortsatte sedan till Ängelholm för att möta BK FH Engelholm, en jämn match som slutade i hemmalagets favör, förlust med 9-10.

Markus Jansson var i topp i alla tre matcherna, 906 mot Kulladal följd av K-J Eliasson på 873, mot Göta gjorde han 872 följd av Raymond Jansson på 844 och mot Engelholm blev det 884 följd av Jonas Dahlin på 860.

 

Mellanallsvenskan

Nobel hade bortamatcher mot Team Mariestad och BK Glam, de fick en poäng med sig hem genom oavgjort 10-10 mot Glam.

Mariestad blev försvåra och matchen slutade i förlust 5-15.

Marcus Karlsson toppade i båda matcherna 983 mot Mariestad och 883 mot Glam, följd av Peter Igelström i båda matcherna 841 mot Mariestad och 855 mot Glam.

 

Wåxnäs tog emot gästande Uppsala BC 90 hemma på Nöjesfabriken, gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Eric Bonde var i topp med 794, tätt följd av Bengt Bäcklund på 793.

 

Även Tegnér tog emot gästande Uppsala BC 90. De vann samtliga fyra serier och matchen med 16-4.

Kristian Persson var i topp med 922, följd av Sören Larsson på 907.

 

Bågen hade bortamatcher mot IFK Norrköping och BK Brio, de fick två poäng med sig hem genom vinst med 11-9 mot Norrköping.

Brio blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Björn Rudshagen toppade mot Norrköping med 900, följd av Joackim Biehl på 830.

Mot Brio toppade Isabelle Hultin med fina 963, följd av Björn Rudshagen på 908.

 

Div. 1

Taifun hade en tung bortahelg mot Kungälvs BK och Team Alingsås BC F1 under helgen, förlust i båda matcherna, 9-11 mot Kungälv och 6-14 mot Alingsås.

Brian Folkesson var bäst mot Kungälv med 775, och sonen Rickard Folkesson var i topp mot Alingsås med 766.

 

Almen hade bortahelg mot BK Team Obelix och KS Edsbowlarna, de fick två poäng med sig hem genom vinst 14-6 mot Obelix.

Edsbowlarna blev dock försvåra och matchen slutade i förlust 3-17.

Jenny Höglund toppade mot Obelix med 857, och mot Edsbowlarna var Fredrik Finstad i topp med 836.

 

Lusasken tog emot gästande BK Skrufscha hemma i Kristinehamn, gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Emil, Johansson toppade med 866.

 

Nobel F fick också besök av BK Skrufscha på sina hemmabanor och spelade oavgjort 10-10.

Conny Juliusson var i topp på 856.


Div. 2 V:a Svealand

Arvika West och Jösse F tog båda emot gästande Karlskoga BK (Bofors) hemma i Arvika.

Jösse vann sin match med 13-7.

För Arvika West blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

I Jösse toppade Jimmy Lillemo med 803.

För Arvika West var Carina Andersson bäst på 769.

Hans Olov Pettersson var bäst för Karlskoga i båda matcherna, 799 mot Jösse och 811 mot Arvika West.

 

Bågen F tog emot Kasi hemma i Hagfors.

Kasi blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Thomas Walther var i topp för Bågen med 832.

För Kasi var Hans Andersson i topp med 860.

 

Play Palace fick även de besök av gästande Kasi som blev försvåra och matchen slutade i förlust 9-11.

Tobias Eriksson toppade för Play Palace med 856.

För Kasi var Rolf Maajaakkola i topp på 860.

 

Christinehamns BK tog emot gästande BK Vallonen på hemmaplan. Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förust 4-16.

Jan Wikström var bäst på 765.

 

Karlstad BK hade bortamatcher mot BK Fight och Karlslunds IF.

De fick två poäng med sig hem genom vinst 10-9 mot Karlslund, Fight blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Tobias Edén var i topp mot Fight med 816, och mot Karlslund var Hans Lindqvist bäst på746.

 

Asterix tog emot Team Baltzar F hemma i Degerfors, de vann sin match med 12-8.

Jan-Erik Åkesson var i topp med 804.

 

Sun Club-Corona hade bortamatcher i Linköping mot IFK Linköping och BK Ettan/Brasken F.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 12-8 mot Linköping, Ettan Brasken blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Victor Lindblad-Svärd var i topp mot Linköping med 872, och mot Ettan/Brasken var pappa Lennart Svärd bäst med 763.

 

Div. 2 V:a Götaland

Tegnér F hade bortamatcher mot The Golden Bowlers och Häcken BK, förlust i båda matcherna 5-14 mot The Golden Bowlers och 8-12 mot Häcken.

Peter Hahn var i topp i båda matcherna, 776 mot The Golden Bowlers och 839 mot Häcken.

 

Div. 3

BC Säffle fick besök av Åmåls BC F på hemmaplan och spelade oavgjort 10-10.

Mathias Adolfsson-Bergman toppade med 798.

 

Lusasken F tog även de emot gästande Åmåls BC F på hemmaplan.

De vann sin match med 18-2.

Michael Gustafsson var bäst på 744.

 

Merrimac tog emot IF Hammaren hemma i Filipstad. De vann samtliga fyra serier med 5-0 och matchen med 20-0.

Elias Levänen toppade för Merrimac med 875.

För Hammaren var Thomas Pettersson bäst på 692.

 

Även Fryken fick besök av gästande IF Hammaren, de vann sim match med 12-8.

Gunde Haglund var bäst i Fryken med 749.

För Hammaren var Thomas Pettersson bäst även i denna matchen på 706.

 

Sir-Hammarö och Gruvan tog båda emot gästande KS Edsbowlarna F hemma på X-näshallen.

Gruvan vann sin match med 13-7.

För Sir-HBK blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 2-18.

Mikael Lindberg toppade för Gruvan med 873.

För Sir-HBK var Bo Nilsson bäst på 701.

 

Pollux hade bortamatcher i Karlskoga mot Kasi F och Nobel F2.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst 15-5 mot Kasi och 13-7 mot Nobel.

Rainer Petrelius var i topp för Kasi med 882.

För Nobel toppade Daniel Svahn med 821.

Sune Fridén var i topp för Pollux mot Kasi med 844, och mot Nobel toppade Sofia Thyberg med 820.

 

Mellersta Allsvenskan Dam

Kulorna tog emot gästande BK Eva, Stockholm hemma i Karlskoga. Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 3-17.

Malin Palosaari var i topp med 777.


Karlstad BK tog även de emot gästande BK Eva, Stockholm på hemmaplan, även här blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 1-19.

Jeanette Fors var bäst på 729.

 

Div 1 Dam

Filippa fick besök av Solklot hemma i Filipstad, de vann sin match med 13-7.

Eva-Lotte Axelsson var i topp för Filippa med 861.

I Solklot var Maj-Britt Bohlin bäst på 720.

 

Ingen match för Wåxnäsflickorna under helgen.

 

Reserv 2

Tegnér B tog emot gästande Team Nöje hemma i Säffle, gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 9-11.

Sara Andrén var bäst för Tegnér på 708.

För Team Nöje toppade Bengt Bäcklund med 891.

 

Team X-näs tog också emot gästande Team Nöje, de vann sin match med 12-8.

Johan Johansson var bäst för Team X-näs på 593.

Storspel av Bengt Bäcklund som toppade med 962.

 

Almen B och Sun Club-Corona/KBK tog emot Play Palace B hemma på Idrottshuset.

Almen spelade oavgjort 10-10.

För SCC/KBK blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Tommy Karlsson toppade för Almen med 787.

För SCC/KBK var Christer Mellberg i topp på 793.

Bosse Henriksson var i topp för Play Palace mot Almen med 767, och mot SCC/KBK var Johnny Svensson bäst på 767.

 

Team Karlskoga tog emot Team Kristinehamn på hemmaplan.

De vann alla fyra serierna och matchen med 20-0.

Kennet Näs var i topp för Karlskoga med 801.

För Kristinehamn var Johannes Mellgren bäst på 651.

 

Merrimac/Filippa B fick även de besök av Team Kristinehamn.

De vann sin match med 16-4.

Johnny Svärd bar bäst för hemmalafet med 789.

För Kristinehamn var Johannes Mellberg bäst även i denna match med 734.

Uppdaterad: 16 OKT 2013 15:09 Skribent: Madelene Lindberg

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info