Hoppa till sidans innehåll

Omgång 21


Krönikan omg. 21

Ja, då var sista serieomgången i grundserien avklarad och det är dags att gå in i kvalomgångarna.

 

Elitserien

Jösse spelade sammandrag på Nöjesfabriken i Karlstad, och mötte Sundbybergs IK, AIK och Stureby BK.

De fick tre poäng med sig genom vinst med 14-6 mot Stureby och

oavgjort 10-10 mot Sundbyberg.

AIK blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Fredrik Tjernes toppade mot Sundbyberg med 863, följd av Markus Jansson på 833.

Mot AIK var Raymond Jansson i topp med 864, följd av Markus Jansson på 838.

I matchen mot Stureby var Fredrik Tjernes i topp med 959, följd av Karl-Johan Eliasson på 920.

Jösse slutade som åttonde lag och är klara för fortsatt spel i elitserien utan kvalmatcher.

 

Mellanallsvenskan

Wåxnäs hade en tung bortahelg mot BK Brio och IFK Norrköping.

Förlust i båda matcherna, 6-14 mot Brio och 8-12 mot Norrköping.

Toppade mot Brio gjorde Eric Sjöberg med 897, följd av Emil Sjögren på 876. Mot Norrköping var Allan Hansen i topp med 876, följd av Emil Sjögren på 868.

WBC hamnade sist i grupp A och måste kvala för att vara kvar i mellanallsvenskan. Första kvalmatchen blir mot Stureby BK F.

 

Tegnér hade också en tung bortahelg mot BK Glam och Team Mariestad BK.

Förlust i båda matcherna, 6-14 mot Glam och 5-15 mot Team Mariestad.

Kristian Persson var i topp mot Glam med 856, följd av Joakim Nordén på 785. Mot Mariestad toppade Pontus Svensson med 862, följd av Fredrik Bjurteg på 847.

Tegnér slutade som tvåa i grupp A och får kvala om en plats i elitserien. Första kvalmatchen blir mot Olofströms BS.

 

Nobel mötte Hammarby IF hemma i Karlskoga.

De vann sin match med 14-6.

Lars Lindbäck toppade för hemmalaget med 1014, följd av Anders Wåhlstedt på 951.

Noterbart är att Marcus Karlsson slog till med en 300-ing i första serien.

Nobel slutade som etta i grupp A och får kvala om en plats i elitserien. Första kvalmatchen blir mot BK Amiki.

 

Bågen mötte även de gästande Hammarby IF på hemmaplan.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 9-11.

Isabelle Hultin toppade för hemmalaget med 884, följd av Joackim Biehl på 846.

Bågen slutade som trea i grupp A och får kvala om en plats i elitserien. Första kvalmatchen blir mot BK Glam.

 

Div. 1

Taifun tog emot BK Gärdet hemma på Nöjesfabriken.

De vann sin match med 11-9.

Brian Folkesson och Michael Raddén toppade båda för hemmalaget med 832, följda av Mikael Johansson på 824.

Taifun slutade som tvåa i grupp A och får kvala om en plats i sydallsvenskan. Första kvalmatchen blir mot IK Sterling.

 

Almen tog också emot gästande BK Gärdet på sina hemmabanor.

De vann sin match med 16-4.

Toppade gjorde Fredrik Finstad med otroliga 1073, följd av Mattias Lindholm på 914.

Almen slutade som trea i grupp A och får kvala om en plats i sydallsvenskan. Första kvalmatchen blir mot BK Cahoot.

 

Lusasken tog emot gästande BK Kåess på hemmaplan.

Matchen slutade oavgjort 10-10.

Clas Nilsson var i topp för hemmalaget med 805, följd av Per Ståhl på 773.

Lusasken hamnade sist i grupp A och måste kvala om att vara kvar i division 1. Första kvalmatchen blir mot Jönköpings BS/Boys.

 

Nobel F tog även de emot BK Kåess på sina hemmabanor.

De vann sin match med 12-8.

Torbjörn Wiktorsson toppade för hemmalaget med 882, följd av Conny Juliusson på 833.

Nobel slutade på fjärde plats i grupp A och måste kvala för att vara kvar i division 1. Första kvalmatchen blir mot Bogesunds BK.

 

Div. 2 V:a Svealand

Play Palace hade en tung bortahelg mot BK Fight och Karlslunds IF.

Förlust i båda matcherna, 1-19 mot Fight och 6-14 mot Karlslund.

Cary Döning toppade mot Fight med 682, följd av Jan Wedin på 674. Mot Karlslund var Jan Wedin i topp med 749, följd av Emil Olsson på 738.

Play Palace slutade sist i grupp A och måste kvala om att hålla sig kvar i division 2. Första kvalmatchen blir mot IFK Linköping.

 

Karlstad BK och Sun Club-Corona tog båda emot Asterix på hemmaplan.

KBK vann sin match med 12-8.

SCC's match slutade oavgjort 10-10.

Tobias Edén toppade för KBK med 996, följd av Tomas Valentin på 779.

För SCC toppade Bror Claesson med 859, tätt följd av Victor Lindblad-Svärd på 856.

Marcus Visuri toppade för Asterix mot KBK med 758, följd av Jan-Erik Åkesson på 754. Mot SCC var Magnus Åhlberg i topp med 849, följd av Marcus Visuri på 823.

KBK slutade femma i grupp A och måste kvala om att vara kvar i division 2. Kvalmatchen blir mot BK Glam F.

SCC slutade fyra i grupp A och måste även de kvala för att hålla sig kvar i division 2. Kvalmatchen blir mot vinnaren av IFK Linköping och Play Palace.

Asterix slutade fyra i grupp C och får kvala om att vara kvar i division 2. Kvalmatchen är mot vinnaren av BK Gruvan och Volvo FK.

 

Arvika West och Jösse F tog båda emot gästande BK Loket på sina hemmabanor.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Arvika West med 15-5 och Jösse med 12-8.

Jimmy Leverström var i topp för Arvika West med 793, följd av Bjarne Jörgensen på 776.

För Jösse toppade Isak Björklund med 901, följd av Daniel Andersson på 753.

Arvika West slutade som trea i grupp A och får kvala om en plats i division 1. Första kvalmatchen blir mot BK Fux.

Jösse F slutade som tvåa i grupp A och kvalar om en plats i division 1. Första kvalmatchen blir mot Mini Arccus Club.

 

Bågen F hade bortamatcher i Linköping mot BK Ettan/Brasken och IFK Linköping.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 14-6 mot Linköping.

Matchen mot Ettan/Brasken var väldigt jämn, men slutade i förlust 9-10.

Samuel Mäkinen toppade mot Ettan/Brasken med 868, följd av Werner Biehl på 800. Mot Linköping var Göran Jansson i topp med 862, följd av Jan Johansson på 788.

Bågen F slutade som etta i grupp A och får kvala om en plats i division 1. Kvalmatchen blir mot Kasi.

 

Kasi och Karlskoga BK tog båda emot gästande BK Vallonen på sina hemmabanor.

Kasi spelade oavgjort 10-10.

För Karlskoga blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 5-15.

Per Thomassen toppade för Kasi med 861, följd av Tomas Karlsson på 857.

För Karlskoga var Hans Olov Pettersson i topp med 794, tätt följd av Peter Andersson på 792.

Kasi slutade som etta i grupp C och får kvala om en plats i division 1. Kvalmatchen blir mot Bågen F.

Karlskoga hamnade sist i grupp C och måste kvala för att vara kvar i division 2. Första kvalmatchen blir mot Pollux.

 

Christinehamns BK tog emot gästande Team Baltzar F på hemmaplan.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 5-15.

Björn Forsén toppade för hemmalaget med 903, följd av Hans Gustavsson på 771.

CBK slutade femma i grupp C och måste kvala om att vara kvar i division 2. Kvalmatchen blir mot Karlslunds IF.

 

 

Div. 2 V:a Götaland

Tegnér F tog emot gästande Winga BK hemma i Säffle.

De vann sin match med 13-7.

Sven Stridsberg toppade för hemmalaget med 861, följd av Mathias Adolfsson-Bergman på 811.

Tegnér F slutade femma i grupp C och måste kvala om att vara kvar i division 2. Kvalmatchen blir mot IF Fellows/Fässberg.

 

Div. 3

Sir-Hammarö och Gruvan och tog båda emot gästande Kasi F på hemmaplan.

Gruvans match slutade oavgjort 10-10.

För Sir-HBK blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Tobias Ambjörnsson toppade för Gruvan med 766, följd av Janne Johansson på 753.

För Sir-HBK var Daniel Borg i topp med 768, följd av Lars Johannesson på 755.

För Kasi var Kennet Näs i topp mot Gruvan med 852, följd av Torbjörn Albertsson på 768. Mot Sir-HBK toppade Torbjörn Albertsson med 788, följd av Sebastian Karlsson på 776.

Sir-HBK hamnade sist i grupp A och blir kvar i division 3.

Gruvan slutade trea i grupp A och får kvala om en plats i division 2. Första kvalmatchen blir mot Volvo FK.

Kasi slutade tvåa i grupp A och får kvala om en plats i division 2. Första kvalmatchen blir mot BK Skinnsberg.

 

Hammaren hade bortamatcher mot Åmåls BC F och KS Edsbowlarna F.

Förlust i båda matcherna, 4-15 mot Åmål och 1-19 mot Edsbowlarna. Kurt Lundqvist toppade mot Åmål med 820, följd av Tobias Aasen på 757. Mot Edsbowlarna var Joakim Helgesson i topp med 711, följd av Marcus Ekström på 662.

Hammaren hamnade sist i grupp B och får spela kvar i division 3.

 

Lusasken F tog emot Pollux hemma i Kristinehamn.

De vann sin match med 15-4.

Michael Gustafsson toppade för hemmalaget med 785, följd av Ingela Öhman på 761.

För Pollux var Sune Fridén i topp med 747, följd av Sofia Gustafsson på 726.

Lusasken slutade på fjärde plats i grupp A och spelar kvar i division 3.

Pollux slutade trea i grupp B och får kvala om en plats i division 2. Första kvalmatchen är mot Karlskoga BK.

 

Säffle fick också besök av Pollux på sina hemmabanor.

De vann sin match med 15-5.

Torbjörn Johansson toppade för hemmalaget med 867, följd av Christer Adolfsson på 791.

För Pollux var Sofia Gustafsson i topp med 851, följd av Mattias Edesgård på 780.

Säffle slutade femma i grupp A och spelar kvar i division 3.

 

Nobel F2 hade bortamatcher mot Fryken och Merrimac.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 17-3 mot Fryken.

Merrimac blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Roland Bönström toppade för Fryken med 802, följd av Anders Landegren på 712.

För Merrimac toppade Lejby Eriksson med 854, följd av Christoffer Elefant på 839.

Daniel Svahn, Nobel slog till med en 300-ing i andra serien mot Fryken och toppade med 932, följd av Dan Berndt på 797. Mot Merrimac var Anton Olsson-Norberg i topp med 884, följd av Edwin Larsson på 782.

Fryken slutade femma i grupp B och spelar kvar i division 3.

Merrimac slutade etta i grupp B och kvalar om en plats i division 2. Kvalmatchen blir mot BK Wege.

Nobel F2 slutade som segrare i grupp A och kvalar om en plats i division 2. Kvalmatchen blir mot BK Frisk.

 

Mellersta Allsvenskan Dam

Kulorna hade bortamatcher mot BK Dimico och BK Eva, Norrköping.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 13-7 mot Eva.

Dimico blev försvåra och matchen slutade i förlust 1-19.

Marianne Gustafsson toppade mot Eva med 783, följd av Eva Falkenström på 762. Mot Dimico var Virpi Forsebrink i topp med 705, följd av Anette Clarélius på 699.

Kulorna slutade på åttonde plats i serien och spelar kvar i mellersta allsvenskan.

 

Karlstad BK hade en tung bortahelg mot GoIF Fram och BK Calluna. Förlust i båda matcherna, 7-13 mot Calluna och 5-15 mot Fram.

Birgit Ohlsson och Christina Mellberg toppade båda mot Calluna med 747, tätt följda av Lena Georgii på 744. Mot Fram var Rigmor Paulsson i topp med 734, följd av Ingegerd Eliasson på 678.

KBK slutade som elva i serien och måste kvala om att vara kvar i mellersta allsvenskan. Kvalmatchen blir mot Kvänums BK.

 

Div 1 Dam

Solklot tog emot gästande Wåxnäsflickorna hemma på Nöjesfabriken.

En jämn match som slutade i förlust 9-10.

Gunilla Jansson toppade för hemmalaget med 742, följd av Maj-Britt Bohlin på 670.

För Wåxnäsflickorna var Jessica Jansson i topp med 733, följd av Emelie Rosenblad på 703.

Solklot slutade trea i grupp A och spelar kvar i division 1.

Wåxnäsflickorna slutade tvåa i grupp A och spelar kvar i division 1.

 

Ingen match för Filippa i helgen.

Filippa slutade som segrare i grupp A och får kvala om en plats i norra allsvenskan. Första kvalmatchen är mot Gävle KK.

 

Reserv 2

Team Karlskoga fick besök av Almen B på hemmaplan.

De vann sin match med 14-6.

Lennart Myhrman toppade för hemmalaget med 899, följd av Torbjörn Albertsson på 834.

För Almen var Magnus Jansson i topp med 832, följd av Thomas Harrysson på 776.

 

Merrimac/Filippa tog också emot gästande Almen B.

En jämn match som slutade i förlust 9-10.

Johnny Svärd toppade för hemmalaget med 841, följd av Jörgen Nyborg på 791.

För Almen var Håkan Moberg i topp med 840, följd av Thomas Harrysson på 827.

 

Tegnér B tog emot Play Palace på sina hemmabanor.

De vann sin match med 14-6.

Anneli Bergman toppade för hemmalaget med 736, följd av Tina Jonasson på 697.

För Play Palace var Emil Olsson i topp med 729, följd av Stig Nejd på 709.

 

Team X-näs tog också emot gästande Play Palace på hemmaplan.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Jeanette Larsson toppade för hemmalaget med 826, följd av Johan Johansson på 708.

För Play Palace var Stig Nejd i topp med 726, följd av Johnny Svensson på 670.

 

Bågen B fick besök av Sun Club-Corona/KBK hemma i Hagfors.

De vann sin match med 17-3.

Emil Jansson var i topp för hemmalaget med 889, följd av Samuel Mäkinen på 799.

För SCC toppade Lennart Svärd med 824, följd av Robin Sandberg på 811.

 

Inga matcher för Team Nöje och Team Kristinehamn denna helgen.

Uppdaterad: 15 APR 2014 14:55 Skribent: Madelene Lindberg

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info