Hoppa till sidans innehåll

Omgång 20


Krönikan omg. 20

 

Elitserien

Jösse tog emot gästande Team Clan hemma i Arvika.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 4-16.

Toppade i hemmalaget gjorde Karl-Johan Eliasson med 899, följd av Mattias Nilsson på 863.

 

Mellanallsvenskan

Wåxnäs tog emot Nobel hemma på Nöjesfabriken.

De vann sin match med 11-8.

Toppade för hemmalaget gjorde Eric Sjöberg med 981, följd av Ivan Ljungholm på 976.

För Nobel var Lars Lindbäck i topp med 931, följd av Thomas Grankvist på 900.

 

Tegnér tog även de emot Nobel på hemmaplan.

De vann samtliga fyra serier och matchen med 15-5.

Tegnér hade två spelare som slog en varsin 300-serie, Dennis Eklund och Daniel Nordström-Green. Daniel var även matchbäst med 966, följd av Kristian Persson på 945.

Stefan Nilsson toppade för Nobel med 893, följd av Lennart Nyman på 849.

 

Bågen hade bortamatcher mot IKW/Köping och BK Triss.

De fick tre poäng med sig hem genom vinst med 14-6 mot Triss, och oavgjort 10-10 mot Köping.

Björn Rudshagen toppade storstilat i båda matcherna, 1002 mot Köping och 1009 mot Triss, Stefan Bäck följde mot Köping på 893 och mot Triss följde Jocke Biehl på 883.

 

Div. 1

Almen hade en tung bortahelg mot BK Kyrk och BK Arn.

Förlust i båda matcherna, 3-17 mot Kyrk och 6-14 mot Arn.

Toppade mot Kyrk gjorde Fredrik Finstad med 874, följd av Perra Karlsson på 836. Mot Arn var Perra Karlsson i topp med 846, följd av Mattias Lindblom på 838.

 

Nobel F tog emot Taifun hemma i Karlskoga.

De vann samtliga fyra serier och matchen med 15-5.

Conny Juliusson toppade för hemmalaget med 934, följd av Henrik Karlsson på 864.

För Taifun var Katarina Dahlin i topp med 869, följd av Lennart ”Nenne” Johansson på 859.

 

Lusasken tog även de emot gästande Taifun på hemmaplan.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Klas Bergman var i topp för hemmalaget med 935, följd av Per Frisell på 847.

För Taifun toppade Nenne Johansson med 924, följd av Lars Dedorson på 905.

 

Div. 2 V:a Svealand

Karlstad BK hade bortamatcher mot Play Palace och Bågen F.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 13-7 mot Play Palace.

Bågen blev försvåra och matchen slutade i förlust 3-17.

Johnny Svensson toppade för Play Palace med 831, följd av Lars Thomasson på 821.

Tre man över 900 för Bågen med Jan Johansson i topp med 1006, följd av Hans Hedin på 964 och Göran Jansson på 922.

Tobias Edén toppade för KBK mot Play Palace med 816, följd av Tomas Valentin på 768. Mot Bågen var Kennet Boström i topp med 833, följd av Tomas Valentin på 779.

 

Jösse F och Arvika West tog båda emot gästande Sun Club-Corona på sina hemmabanor.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Jösse med 12-8 och Arvika West med 11-9.

Markus Johansson och Robert Eliasson var båda i topp för Jösse med 815, följda av Daniel Andersson på 777.

För Arvika West toppade Tommy Österholm med 815, följd av Bo Andersson på 764.

Victor Lindblad-Svärd toppade SCC i båda matcherna, 870 mot Jösse och 816 mot Arvika West. Följde mot Jösse gjorde Bror Claesson på 784 och mot Arvika West följde Carlo Colombi på 792.

 

Karlskoga BK hade en tung bortahelg mot Christinehamns BK och BK Trix.

Förlust i båda matcherna, 9-11 mot CBK och 3-16 mot Trix.

Björn Forsén toppade för CBK med 801, följd av Stefan Svahn på 731.

Hans Olov Pettersson toppade för Karlskoga mot CBK med 835, följd av Tommy Eriksson på 736. Mot Trix var Peter Andersson i topp med 823, följd Hans Olov Pettersson på 780.

 

Kasi hade bortamatcher mot BK loket och Asterix.

De fick tre poäng med sig hem genom vinst med 13-6 mot Loket, och oavgjort 10-10 mot Asterix.

Niklas Kjellman toppade för Asterix med 875, följd av Johan Andersson på 850.

För Kasi var Hans Andersson i topp mot Loket med 904, följd av Rainer Petrelius på 876. Mot Asterix toppade Jan Nordqvist med 832, följd av Per Thomassen på 809.

 

Div. 2 V:a Götaland

Tegnér F hade bortamatcher mot Ytterby BK och BK Edet.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 12-8 mot Ytterby.

Edet blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Emil Fredriksson toppade för Tegnér mot Ytterby med 808, följd av Dan Persson på 772. Mot Edet var Jan-Erik Elf i topp med 844, följd av Henrik Andrén på 785.

 

Div. 3

Gruvan och Sir Hammarö tog båda emot Merrimac på hemmaplan.

Båda matcherna slutade i förlust för hemmalagen, 9-11 för Gruvan och 6-14 för Sir-HBK.

Janne Johansson toppade för Gruvan med 853, följd av Daniel Nilsson på 823.

För Sir-HBK var Ragnvald Aaker i topp med 754, följd av Lars Hofling714.

För Merrimac var Albin Johansson i topp mot Gruvan med 841, följd av Christoffer Elefant på 814. Mot Sir-HBK toppade Elias Levänen med 826, följd av Bo Elefant på 797.

 

Pollux fick besök av Fryken hemma på Idrottshuset.

De vann samtliga fyra serier och matchen med 16-4.

Sofia Gustafsson toppade för hemmalaget med 900, följd av Markus Cederborg på 808.

För Fryken var Katarina Florén bäst med 687, följd av Per-Olav Mellembråten på 678.

 

Hammaren tog också emot gästande Fryken på hemmaplan.

De vann sin match med 14-6.

Joakim Helgesson toppade för hemmalaget med 758, följd av Marcus Ekström på 707.

För Fryken var Gunde Haglund i topp med 682, följd av Roland Bönström på 677.

 

Säffle hade en tung bortahelg mot Åmåls BC F och KS Edsbowlarna F.

Förlust i båda matcherna 3-17 mot Åmål, och det blev 3-17 även mot mot Edsbowlarna.

Sven-Erik Bäcklund toppade mot Åmål med 765, följd av Bengt Lantz på 737. Mot Edsbowlarna toppade Torbjörn Johansson med 852, följd av Thomas Eriksson på 776.

 

Kasi F och Nobel F2 tog båda emot Lusasken F hemma i Karlskoga.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Kasi med 16-4 och Nobel med 18-2.

Kennet Näs toppade för Kasi med 861, följd av Kenneth Engman på 818.

För Nobel toppade Anton Olsson-Norberg med 895, följd av Dan Berndt på 842.

Michael Gustafsson var i topp för Lusasken mot Kasi med 729, tätt följd av Ingela Öhman på 726. Mot Nobel var Per Lindh i topp med 727, följd av Gittan Eriksson på 683.

 

Mellersta Allsvenskan Dam

Kulorna tog emot gästande BK Merci på sina hemmabanor.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Anette Clarelius toppade för hemmalaget med 772, följd av Tarja Karlsson på 750.

 

Karlstad BK tog även de emot gästande BK Merci hemma på Nöjesfabriken.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 5-15.

Rigmor Paulsson toppade för hemmalaget med 748, tätt följd av Charlotta Jonsson på 747.

 

Div 1 Dam

Filippa hade sammandrag i Örebro och mötte Ten-Pin Club och DBS Hajen.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 14-6 mot Ten-Pin Club och 16-3 mot Hajen.

Eva-Lotte Axelsson toppade mot Ten-Pin med 681, följd av Siv Dahlman på 661. Mot Hajen var Siv Dahlman i topp med 700, följd av Maria Engström på 686.

 

Wåxnäsflickorna hade sammandragsmatcher mot BK Agda B och BK Wege.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 16-4 mot Agda och 12-8 mot Wege.

Jeanette Larsson toppade i båda matcherna, 693 mot Agda och 709 mot Wege. Följde mot Agda gjorde Magdalena Milde på 660, och mot Wege följde Emelie Rosenblad på 667.

 

Solklot hade sammandragsmatcher mot BK Wege och BK Agda B.

De fick tre poäng med sig hem genom vinst med 15-4 mot Agda, och oavgjort 10-10 mot Wege.

Toppade mot Wege gjorde Gunilla Jansson med 731, följd av Johanna Frykestam på 688. Mot Agda toppade Monika Wassberg med 692, tätt följd av Maj-Britt Bohlin på 691.

 

Reserv 2

Merrimac/Filippa tog emot Bågen B hemma i Filipstad.

De vann sin match med 17-3.

Albin Johansson toppade för hemmalaget med 952, följd av Olli Ahvanainen på 813.

För Bågen toppade Stefan Bäck med 955, följd av Emil Jansson på 719.

 

Team Karlskoga fick också besök av Bågen B på hemmaplan.

De vann sin match med 14-6.

Sebastian Karlsson toppade för hemmalaget med 791, följd av Allan Jonsson på 754.

För Bågen var Hans Hedin i topp med 812, följd av Stefan Bäck på 751.

 

Tegnér B hade bortamatcher mot Team Kristinehamn och Team Nöje.

De fick tre poäng med sig hem genom vinst med 11-9 mot Nöje, och oavgjort 10-10 mot Kristinehamn.

Stefan Snarberg toppade för Kristinehamn med 769, tätt följd av Peter Mörk på 766.

För Nöje var Bengt Bäcklund i topp med 869, följd av Christina Mellberg på 708.

Jan-Erik Elf var i topp för Tegnér i båda matcherna, 780 mot Kristinehamn och 764 mot Nöje. Följde i båda matcherna gjorde Jonathan Tello, 725 mot Kristinehamn och 752 mot Nöje.

 

Sun Club-Corona/KBK och Almen B tog båda emot Team X-näs på sina hemmabanor.

Båda hemmalagen vann sina matcher, SCC/KBK med 17-3 och Almen med 15-5.

Victor Lindblad-Svärd toppade för SCC med 838, följd av Göran Karlsson på 688.

För Almen var Håkan Moberg i topp med 850, följd av Thomas Harrysson på 828.

Rikie Steen toppade för X-näs mot SCC/KBK med 646, följd av Jennie Lindberg på 635. Mot Almen var Janne Johansson i topp med 845, följd av Madelene Lindberg på 693.

 

Ingen match för Play Palace B denna helgen.

 

 ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kom ihåg, att det är sammandrag för Elitserien på Nöjesfabriken i den sista grundomgången för i år, 12-13 april.

 

Lördag 12 april:

Joker-AIK kl. 13.00

Jösse-Sundbyberg kl. 15.20

Pergamon-Stureby kl 15.20

 

Söndag 13 april:

Jösse-AIK kl 09.00

Joker-Sundbyberg kl. 09.00

Pergamon-AIK kl. 11.40

Joker-Stureby kl. 11.40

Jösse-Stureby kl. 14.20

Pergamon-Sundbyberg kl. 14.20

Uppdaterad: 09 APR 2014 14:20 Skribent: Madelene Lindberg

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info