Hoppa till sidans innehåll

Omgång 19


Krönikan omg. 19

OBS! Omgång 19 var sista omgången man fick använda en spelare i både A-lag och farmarlag. Om spelare används i A-laget i de sista två omgångarna 20 och 21 får de inte vara med och kvala uppåt i farmarlaget.

Se vidare på Svenska Bowlingförbundet:

 

https://www.swebowl.se/Seriespelet/NyheterSeriekommitteen/Farmarlagsreglernainforkvalet/

 

 

Elitserien

Inga matcher för Jösse denna helgen.

 

Mellanallsvenskan

Nobel hade bortamatcher mot BK Brio och IFK Norrköping.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 14-5 mot Norrköping.

Brio blev försvåra och matchen slutade i förlust 5-15.

Simon Nilsson toppade mot Brio med 892, följd av Anders Wåhlstedt på 866. Mot Norrköping var Anders Wåhlstedt i topp med 917, följd av Simon Nilsson på 881.

 

Bågen hade bortamatcher mot Team Baltzar BC och BK Kaskad.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 12-8 mot Baltzar.

Kaskad blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Jocke Biehl toppade mot Baltzar med 947, följd av Björn Rudshagen på 895. Mot Kaskad var Björn Rudshagen i topp med fina 1069, följd av Stefan Bäck på 875.

 

Tegnér tog emot gästande Bålsta BC hemma i Säffle.

De vann samtliga fyra serier och matchen med 18-2.

Tre man över 900 med Joakim Nordén i topp på 932, följd av Kristian Persson med 925 och Daniel Nordström-Green på 915.

 

Wåxnäs fick även de besök av Bålsta BC på sina hemmabanor.

De vann sin match med 13-7.

Toppade gjorde Eric Sjöberg med 897, följd av Peter Nenzén på 861.

 

Div. 1

Lusasken tog emot BK Oden Falköping på hemmaplan.

Matchen slutade oavgjort 10-10.

Clas Nilsson toppade med 813, följd av Peter Mörk på 770.

 

Nobel F fick också besök av BK Oden Falköping hemma i Karlskoga.

De vann samtliga fyra serier och matchen med 19-1.

Toppade gjorde Peter Igelström med 894, följd av Torni Norberg på 857.

 

Almen spelade borta mot Kungälvs BK och Team Alingsås BC F1.

De fick en poäng med sig hem genom oavgjort 10-10 mot Alingsås.

Kungälv blev försvåra och matchen slutade i förlust 5-14.

Toppade mot Kungälv gjorde Per-Erik Nilsson med 817, följd av Perra Karlsson på 806. Mot Alingsås var Fredrik Finstad i topp med 741, följd av Ingjald Forsén på 708.

 

Taifun hade bortamatcher i Borås mot IK Ymer och BK Viskan.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 11-9 mot Viskan.

Ymer blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Marcus Rudolfsson var i topp mot Ymer med 866, följd av Oscar Granberg på 846. Mot Viskan toppade Lars Dedorson med 902, följd av Marcus Rudolfsson på 894.


Div. 2 V:a Svealand

Bågen F tog emot Christinehamns BK hemma i Hagfors.

De vann samtliga fyra serier och matchen med 17-3.

Samuel Mäkinen toppade för hemmalaget med 987, följd av Jan Johansson på 924.

För CBK toppade Jan Wikström med 850, tätt följd av Björn Forsén på 848.

 

Play Palace fick också besök av Christinehamns BK på hemmaplan.

En jämn match som slutade i hemmalagets favör med 11-9.

Tommy Berglund toppade för hemmalaget med 805, följd av Johnny Svensson på 776.

För CBK var Pajo Vujic i topp med 799, följd av Stefan Svahn på 733.

 

Jösse F och Arvika West tog båda emot gästande BK Trix på sina hemmabanor.

Jösse vann sin match med 11-9.

För Arvika West blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 6-13.

Daniel Andersson var i topp för Jösse med 860, följd av Mattias Nilsson på 800.

För Arvika West toppade Jimmy Leverström med 778, tätt följd av Trond Nygårdsmoen på 776.

 

Sun Club-Corona hade en tung bortahelg mot Team Baltzar F och BK Vallonen.

Förlust i båda matcherna, 4-16 mot Baltzar och 3-17 mot Vallonen.

Victor Lindblad-Svärd toppade i båda matcherna, 766 mot Baltzar och 944 mot Vallonen. Följde mot Baltzar gjorde Magnus Gullbrand på 733, och mot Vallonen följde Bengt-Olov Uddström på 726.

 

Karlskoga BK och Kasi tog båda emot gästande BK Fight på sina hemmabanor.

Kasi vann sin match med 13-7.

För Karlskoga blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Rainer Petrelius toppade för Kasi med 973, följd av Tomas Karlsson på 813.

För Karlskoga var Hans Olov Pettersson i topp med 847, följd av Allan Jonsson på 761.

 

Asterix tog emot gästande Karlslunds IF hemma i Degerfors.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Krister Bergkvist toppade för hemmalaget med 780, följd av Jan-Erik Åkesson på 736.

 

Karlstad BK hade en tung bortahelg i Linköping mot IFK Linköping och BK Ettan/Brasken F.

Förlust i båda matcherna, 4-16 mot Linköping och 6-14 mot Ettan/Brasken.

Christer Mellberg toppade mot Linköping med 723, följd av Tomas Valentin på 713. Mot Ettan/Brasken var Kennet Boström i topp med 786, följd av Christer Mellberg på 766.

 

Div. 2 V:a Götaland

Tegnér F tog emot gästande Arendals BK hemma i Säffle.

De vann sin match med 15-5.

Jan-Erik Elf och Henrik Andrén var båda i topp med 826, följd av Sara Andrén på 764.

 

Div. 3

Gruvan hade bortamatcher mot BC Säffle och Lusasken F.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 10-9 mot Säffle.

Lusasken blev försvåra och matchen slutade i förlust 5-15.

Christer Adolfsson toppade för Säffle med 825, följd av Torbjörn Johansson på 779.

För Lusasken var Tord Andersson i topp med 801, följd av Per Ståhl på 761.

Janne Johansson toppade för Gruvan i båda matcherna, 908 mot Säffle och 794 mot Lusasken. Mikael Lindberg följde i båda matcherna, 766 mot Säffle och 744 mot Lusasken.

 

Pollux fick besök av Åmåls BC F hemma på Idrottshuset.

De vann samtliga fyra serier och matchen med 19-1.

Sune Fridén toppade med 782, följd av Markus Cederborg på 766.

 

Hammaren tog också emot gästande Åmål BC F på hemmaplan.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 4-16.

Thomas Pettersson toppade för hemmalaget med 658, följd av Marcus Ekström på 636.

 

Merrimac fick besök av KS Edsbowlarna F hemma i Filipstad.

De vann samtliga fyra serier och matchen med 16-4.

Albin Johansson toppade med 1009, ytterligare tre man över 900, Elias Levänen 982, Christoffer Elefant 958 och Timo Kuljunlahti 956.

 

Fryken tog också emot gästande KS Edsbowlarna F på hemmaplan.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Toppade för hemmalaget gjorde Per-Olav Mellembråten med 792, följd av Roland Bönström på 749.

 

Nobel F2 och Kasi F tog båda emot Sir-Hammarö hemma i Karlskoga.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Nobel med 18-2 och Kasi med 17-3.

Jonathan Andersson toppade för Nobel med 863, följd av Anton Olsson-Norberg på 814.

För Kasi toppade Sebastian Karlsson med 830, följd av Anders Hörman på 821.

Åke Rask var i topp för Sir-HBK i båda matcherna, 759 mot Nobel och 734 mot Kasi. Följde mot Nobel gjorde Daniel Borg på 737 och mot Kasi följde Sven-Gunnar Näs på 725.

 

Mellersta Allsvenskan Dam

Karlstad BK tog emot BK Eva, Norrköping hemma på Nöjesfabriken. De vann sin match med 14-6.

Lena Georgii toppade för hemmalaget med 752, följd av Jeanette Fors på 708.

 

Kulorna tog också emot gästande BK Eva, Norrköping på hemmaplan.

De vann samtliga fyra serier med 5-0, och matchen slutade därmed 20-0.

Eva Falkenström toppade för hemmalaget med 747, följd av Marianne Gustafsson på 739.

 

Div 1 Dam

Wåxnäsflickorna tog emot Filippa hemma i X-näshallen.

Matchen slutade oavgjort 10-10.

Jeanette Larsson toppade för hemmalaget med 757, följd av Kerstin Andersson på 731.

För Filippa var Janet Jönsson i topp med 787, följd av Eva-Lotte Axelsson på 720.

 

Solklot tog också emot gästande Filippa på sina hemmabanor.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 9-11.

Gunilla Jansson toppade för hemmalaget med 723, följd av Maj-Britt Bohlin på 701.

För Filippa var Janet Jönsson i topp även i denna matchen med 746, följd av Eva-Lotte Axelsson på 713.

 

Reserv 2

Almen B och Sun Club-Corona/KBK tog båda emot Team Karlskoga på sina hemmabanor.

Almen vann sin match med 15-5.

För SCC blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 5-15.

Tommy Karlsson toppade för Almen med 919, följd av Alfred Andersson på 910.

För SCC/KBK var Kennet Boström i topp med 861, följd av Sven-Erik Cederborg på 699.

Allan Jonsson toppade för Karlskoga mot Almen med 762, följd av Per Thomassen på 712. Mot SCC/KBK var Per Thomassen i topp med 829, följd av Tommy Eriksson på 692.

 

Play Palace B tog emot Team Nöje på sina hemmabanor.

Matchen slutade oavgjort 10-10..

Tommy Berglund toppade för hemmalaget med 728, följd av Cary Döning på 701.

För Team Nöje var Bengt Johansson i topp med 741, följd av Annelie Johansson på 692.

 

Bågen B tog emot Team Kristinehamn hemma i Hagfors.

De vann sin match med 17-3.

Hans Hedin toppade för hemmalaget med 922, följd av Werner Biehl på 862.

För Kristinehamn var Jimmy Walther i topp med 736, följd av Evalena Thomsen på 690.

 

Merrimac/Filippa hade bortamatcher mot Team X-näs och Tegnér B.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 15-4 mot X-näs, och 15-5 mot Tegnér.

Christina Felling toppade för X-näs med 724, följd av Magdalena Milde på 665.

För Tegnér var Fanny Anderberg i topp med 682, följd av Tord Andersson på 675.

Albin Johansson toppade för Merrimac/Filippa i båda matcherna, 704 mot X-näs och 787 mot Tegnér. Följde mot X-näs gjorde Jonas Vold på 687, och mot Tegnér följde Johnny Svärd på 707.

 

----------------------------------------------------------------------------

Omgång 21 12-13 april, är det sammandrag för elitserien på Nöjesfabriken i Karlstad.

Många bra bowlinglag kommer att vara på plats, så planera in ett besök om du är intresserad av att titta på bra bowling.

 

Lördag 12 april:

Joker-AIK kl. 13.00

Jösse-Sundbyberg kl. 15.20

Pergamon-Stureby kl 15.20

 

Söndag 13 april:

Jösse-AIK kl 09.00

Joker-Sundbyberg kl. 09.00

Pergamon-AIK kl. 11.40

Joker-Stureby kl. 11.40

Jösse-Stureby kl. 14.20

Pergamon-Sundbyberg kl. 14.20

 

Uppdaterad: 01 APR 2014 13:12 Skribent: Madelene Lindberg

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info