Hoppa till sidans innehåll

Omgång 17


Krönikan omg. 17

 

Elitserien

Inga matcher för Jösse denna helgen.

 

Mellanallsvenskan

Bågen tog emot gästande IKW/Köping BK hemma i Hagfors.

De vann sin match med 12-8.

Jocke Biehl toppade med 975, följd av Eric Jansson på 859.

 

Nobel tog även de emot gästande IKW/Köping på sina hemmabanor.

De vann matchen med 11-9.

Anders Wåhlstedt var i topp med 945, följd av Simon Nilsson på 899.

 

Wåxnäs tog emot gästande BK Triss på hemmaplan.

Efter ledning med 8-6 efter tredje serien vände gästerna och vann sista med 5-0, och matchen slutade i förlust 8-11.

Erik Bonde toppade med 872, tätt följd av Bengt Bäcklund på 869.

 

Tegnér fick även de besök av BK Triss på sina hemmabanor.

De vann sin match med 12-8.

Kristian Persson toppade med 927, följd av Sören Larsson på 888.

 

Div. 1

Almen tog emot gästande Nobel F hemma på Idrottshuset.

De vann sin match med 12-8.

Toppade för hemmalaget gjorde Thomas Harrysson med 932, följd av Jenny Höglund på 914.

För Nobel var Henrik Karlsson i topp med 890, följd av Peter Igelström på 856.

 

Taifun tog även de emot Nobel F på hemmaplan.

De vann sin match med 13-7.

Jonas Persson-Planefors var i topp för hemmalaget med 946, följd av Lennart ”Nenne” Johansson på 919.

För Nobel var Conny Juliusson i topp med 894, följd av Lars Henry Persson på 879.

 

Lusasken hade en tung bortahelg i Skövde mot BK Kyrk och BK Arn.

Förlust i båda matcherna, 3-17 mot Kyrk, och 5-15 mot Arn.

Clas Nilsson toppade i båda matcherna, 828 mot Kyrk och 823 mot Arn, följde mot Kyrk gjorde Tord Andersson på 764, och mot Arn följde Klas Bergman på 797.

 

Div. 2 V:a Svealand

Sun Club-Corona och Karlstad BK tog båda emot gästande Arvika West hemma på Idrottshuset.

Båda hemmalagen vann sina matcher, SCC med 12-8 och KBK med 11-8.

Bror Claesson toppade för SCC med 866, följd av John Sjöberg på 793.

För KBK var Tomas Valentin i topp med 835, följd av Christer Mellberg på 738.

Gunnar Dahlman toppade för Arvika West mot SCC med 795, följd av Jimmy Leverström på 775. Mot KBK var Tommy Österholm i topp med 784, följd av Trond Nygårdsmoen på 769.

 

Kasi och Karlskoga BK tog båda emot gästande BK Loket på sina hemmabanor.

Kasi vann sin match med 16-3.

För Karlskoga blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Rainer Petrelius toppade för Kasi med 945, följd av Rolf Maajaakkola på 829.

För Karlskoga var Leif Dördahl i topp med 809, tätt följd av Villy Johansson på 808.

 

Play Palace tog emot gästande Jösse F hemma i Sunne.

Matchen slutade oavgjort 10-10.

Tommy Berglund toppade för hemmalaget med 801, följd av Jan Wedin på 757.

För Jösse var Mattias Nilsson i topp med 876, följd av Ulf Hjalmarsson på 842.

 

Bågen F tog även de emot gästande Jösse F på hemmaplan.

De vann sin match med 17-3.

Jan Johansson toppade för hemmalaget med 867, följd av Werner Biehl på 837.

För Jösse toppade Robert Eliasson med 900, följd av Mattias Nilsson på 797.

 

Asterix hade bortamatcher mot BK Trix och Christinehamns BK.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 11-9 mot CBK.

Trix blev försvåra och matchen slutade i förlust 5-15.

Juha Tuohino toppade mot Trix med 974, följd av Johan Andersson på 809. Mot CBK var Niklas Kjellman i topp med 953, följd av Juha Tuohino och Johan Andersson som båda hade 811.

För CBK var Jan Wikström i topp med 891, följd av Lotta Svensson på 837.

 

Div. 2 V:a Götaland

Tegnér F tog emot gästande BK Edet hemma i Säffle.

De vann sin match med 11-9.

Jan-Erik Elf var i topp med 840, följd av Dan Persson på 803.

 

Div. 3

Merrimac tog emot Lusasken F på sina hemmabanor.

De vann samtliga fyra serier och matchen med 18-2.

Christoffer Elefant toppade för hemmalaget med 873, följd av Albin Johansson på 866.

För Lusasken toppade Krister Jonsson med 860, följd av Per Ståhl på 837.

 

Fryken fick också besök av Lusasken F på hemmaplan.

Matchen slutade oavgjort 10-10.

Toppade för hemmalaget gjorde Per-Olav Mellembråten med 782, följd av Gunde Haglund på 781.

För Lusasken var Per Lindh i topp med 786, följd av Tom Thomsen på 753.

 

Sir-Hammarö och Gruvan mötte båda Hammaren hemma på X-näshallen.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Sir-HBK med 16-4 och Gruvan med 16-3.

Åke Rask var i topp för Sir-HBK med 759, följd av Daniel Borg på 735.

För Gruvan toppade Marcus Öberg med 775, följd av Janne Johansson på 764.

Kurt Bäckman var i topp för Hammaren mot Sir-HBK med 763, följd av Joakim Helgesson på 679. Mot Gruvan var Sven Gustavsson bäst med 689, följd av Thomas Pettersson på 664.

 

Pollux hade en tung bortahelg mot Edsbowlarna F och Åmåls BC F.

Förlust i båda matcherna, 4-16 mot Edsbowlarna och 8-12 mot Åmål.

Stig Larsson toppade mot Edsbowlarna med 820, följd av Markus Cederborg på 790. Mot Åmål var Jan Andersson i topp med 828, följd av Mikael Edesgård på 761.

 

Kasi F och Nobel F2 tog båda emot BC Säffle hemma i Karlskoga.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Kasi med 13-7 och Nobel med 16-4.

Sebastian Karlsson toppade för Kasi med 859, följd av Lennart Myhrman på 769.

För Nobel var Dan Eriksson i topp med 877, följd av Edwin Larsson på 846.

Christer Adolfsson var i topp för Säffle mot Kasi med 750, tätt följd av sonen Mathias Adolfsson-Bergman på 748. Mot Nobel toppade Mattias Adolfsson-Bergman med 874, följd av Thomas Eriksson på 817.

 

Mellersta Allsvenskan Dam

Kulorna tog emot gästande BK Parant hemma i Karlskoga.

De vann samtliga fyra serier och matchen med 16-4.

Malin Palosaari toppade för hemmalaget med 844, följd av Anna Lundqvist på 835.

 

Karlstad BK hade också BK Parant på besök hemma på Nöjesfabriken och spelade oavgjort 10-10.

Annelie Johansson var i topp med 762, följd av Ann Olsson på 745.

 

Div 1 Dam

Solklot hade sammandrag i Örebro mot BK Dimico B och BK Strix.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 13-7 mot Dimico.

Strix blev försvåra och matchen slutade i förlust 5-15.

Gunilla Jansson toppade mot Dimico med 732, följd av Maj-Britt Bohlin på 720. Mot Strix var Mikaela Gillenäs bäst med 659, följd av Anita Jönarp på 638.

 

Wåxnäsflickorna hade även de sammandrag i Örebro mot BK Strix och BK Dimico B.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 14-6 mot Dimico.

Mot Strix hade de en ledning med 8-7 efter tredje serien, men de förlorade sista med 1-4, och matchen med 9-11.

Emelie Eriksson var i topp mot Strix med 728, tätt följd av Jeanette Larsson på 724. Mot Dimico var Jeanette Larsson i topp med 765, följd av Jessica Jansson på 758.

 

Inga matcher för Filippa i helgen.

 

Reserv 2

Bågen B tog emot gästande Team X-näs hemma i Hagfors.

De vann sin match med 17-3.

Werner Biehl toppade för hemmalaget med 839, följd av Hans Hedin på 803.

För Team X-näs var Marcus Öberg i topp med 770, följd av Jimmie Jegerhammar på 685.

 

Sun Club-Corona/KBK och Almen B tog båda emot Tegnér B på sina hemmabanor.

Almen vann sin match med 15-5.

SCC spelade oavgjort 10-10.

Lennart Svärd var i topp för SCC/KBK med 737, följd av Göran Karlsson på 685.

För Almen var Alfred Andersson i topp med 892, följd av Magnus Jansson på 848.

Jonathan Tello toppade för Tegnér mot SCC/KBK med 796, följd av Maria Anderberg på 683. Mot Almen var Fanny Anderberg i topp med 710, följd av Jonathan Tello på 685.

 

Team Nöje tog emot Play Palace B på sina hemmabanor.

De vann sin match med 11-9.

Tomas Olsson toppade för hemmalaget med 847, följd av Bengt Johansson på 712.

För Play Palace var Emil Olsson i topp med 872, följd av Göran Olsson på 701.

 

Team Kristinehamn fick också besök av Play Palace B på hemmaplan.

De vann sin match med 11-8.

Lina Andersson var bäst i hemmalaget med 698, följd av Evalena Thomsen på 675.

För Play Palace var Bosse Henriksson i topp med 718, följd av Stig Nejd på 697.

 

Inga matcher för Merrimac/Filippa och Team Karlskoga i helgen.

Uppdaterad: 18 MAR 2014 14:35 Skribent: Madelene Lindberg

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info