Hoppa till sidans innehåll

Omgång 16


Krönikan omg. 16

 

Elitserien

Jösse hade bortamatcher mot Team Clan, BKF Falkenberg och Team Alingsås BC.

De fick en poäng med sig hem genom oavgjort mot Falkenberg.

Clan och Alingsås blev försvåra, förlust med 7-13 mot Clan och 6-14 mot Alingsås.

Toppade mot Clan gjorde gjorde Raymond Jansson med 882, följd av Fredrik Tjernes på 832. Mot Falkenberg var Markus Jansson i topp med 943, följd av Raymond Jansson på 937. Jonas Dahlin toppade mot Alingsås med 903, följd av Raymond Jansson på 857.

 

 

Mellanallsvenskan

Nobel tog emot gästande Djurgårdens IF hemma i Karlskoga.

De vann sin match med 13-7.

Lennart Nyman toppade med 899, följd av Klas Thunberg på 894.

 

Bågen tog även de emot Djurgårdens IF på sina hemmabanor.

Matchen slutade oavgjort 10-10.

Björn Rudshagen var i topp med 825, följd av Isabelle Hultin på 790.

 

Tegnér hade bortamatcher mot Team Baltzar BC och BK Kaskad.

De fick en poäng med sig hem genom oavgjort 10-10 mot Team Baltzar.

Kaskad blev försvåra och matchen slutade i förlust 5-15.

Sören Larsson var i topp mot Baltzar med 895, följd av Joakim Nordén på 884. Mot Kaskad toppade Kristian Persson med 898, tätt följd av Sören Larsson på 892.

 

Wåxnäs hade en tung borta helg mot Team Mariestad och BK Glam.

Förlust i båda matcherna, 6-14 mot Mariestad och 3-17 mot Glam.

Åke Dahlman toppade mot Mariestad med 858, följd av Bengt Bäcklund på 838. Mot Glam var Mikael Jakobsen i topp med 860, följd av Bengt Bäcklund på 821.

 

Div. 1

Nobel F tog emot Marbodals BS F på hemmaplan.

De vann sin match med 11-9.

Henrik Karlsson var i topp med 861, följd av Torni Norberg på 829.

 

Lusasken tog även de emot Marbodals BS F på sina hemmabanor.

Matchen svängde fram och tillbaka och slutade oavgjort 10-10.

Per Frisell och Clas Nilsson var båda i topp med 736.

 

Taifun tog emot gästande BK Oden Falköping hemma på Nöjesfabriken.

De vann sin match med 15-5.

Mikael Johansson toppade med 941, följd av Katarina Dahlin på 829.

 

Almen tog även de emot BK Oden Falköping på hemmaplan.

De vann samtliga fyra serier och matchen med 19-1.

Toppade gjorde Perra Karlsson med 914, följd av Mattias Lindblom på 881.

 

Div. 2 V:a Svealand

Arvika West och Jösse F tog båda emot Christinehamns BK hemma i Arvika.

Arvika West vann samtliga fyra serier och matchen med 19-1.

Jösse spelade upp sig till oavgjort 10-10, efter att ha legat under med 2-8 efter två serier.

Roland Lund toppade för Arvika West med 877, följd av Gunnar Dahlman på 826.

För Jösse Isak Björklund i topp med 797, följd av Daniel Andersson på 743.

Leif Multén var bäst i CBK mot Arvika West med 697, följd av Ulf Stenmark på 685. Mot Jösse var Christer Lindahl i topp med 771, följd av Hans Gustavsson på 763.

 

Karlstad BK och Sun Club-Corona tog båda emot gästande BK Trix hemma på Idrottshuset.

Gästerna blev försvåra för båda hemmalagen, förlust med 9-11 för KBK och 8-12 för SCC.

Christer Mellberg var i topp för KBK med 789, tätt följd av Rickard Nyström på 788.

För SCC toppade Lennart Svärd med 827, tätt följd av sonen Victor Lindblad-Svärd på 822.

 

Asterix tog emot gästande BK Ettan/Brasken F hemma i Degerfors.

De vann sin match med 12-8.

Juha Tuohino toppade för hemmalaget med 826, följde gjorde Niklas Kjellman på 769.

 

Karlskoga BK och Kasi tog båda emot IFK Linköping på sina hemmabanor.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Karlskoga med 13-7, och Kasi med 15-5.

Peter Andersson toppade för Karlskoga med 733, följd av Hans-Olov Pettersson på 723.

För Kasi var Rainer Petrelius i topp med 901, följd av Kennet Näs på 862.

 

Bågen F hade bortamatcher i Örebro mot BK Fight och Karlslunds IF.

De fick fyra poäng med sig hem i bagaget genom vinst med 12-7 mot Fight och 15-5 mot Karlslund.

Hans Hedin var i topp mot Fight med 782, följd av Tomas Henriksson på 765. Mot Karlslund toppade Stefan Frykstedt med 894, följd av Samuel Mäkinen på 852.

 

Play Palace hade en tung bortahelg mot Team Baltzar F och BK Vallonen.

Förlust i båda matcherna, 3-17 mot Baltzar och 1-19 mot Vallonen.

Johnny Svensson toppade i båda matcherna, 713 mot Baltzar och 809 mot Vallonen, följde mot Baltzar gjorde Lars Thomasson på 710, och mot Vallonen följde Jan Wedin på 738.

 

 

Div. 2 V:a Götaland

Tegnér F tog emot gästande BF Solängen F hemma i Säffle.

Gästerna var försvåra och matchen slutade i förlust 4-16.

Jan-Erik Elf var i topp med 806, följd av Dan Persson på 788.

 

Div. 3

Lusasken F tog emot Sir-Hammarö på hemmaplan.

De vann samtliga fyra serier och matchen med 19-1.

Klas Bergman toppade för hemmalaget med 781, följd av Peter Johansson på 796.

För Sir-HBK toppade Daniel Borg med 760, följd av Benny Styffe på 644.

 

BC Säffle tog även de emot Sir-Hammarö på sina hemmabanor.

De vann sin match med 14-6.

Toppade för hemmalaget gjorde Thomas Eriksson med 836, följd av Sven-Erik Bäcklund på 774.

För Sir-HBK var Ronny Andersson i topp med 790, följd av Ragnvald Aaker på 728.

 

Pollux tog emot gästande Nobel F2 på hemmaplan.

De vann samtliga fyra serier och matchen med 15-5.

Tjejerna dominerade för hemmalaget, Sofia Thyberg var i topp med 930, följd av Sofia Gustafsson på 915.

För Nobel var Daniel Svahn i topp med 802, följd av Edwin Larsson på 751.

 

Hammaren tog också emot gästande Nobel F2 på sina hemmabanor.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 4-16.

Mattias Grönberg var bäst i hemmalaget med 659, följd av Kurt Bäckman på 648.

För Nobel var Daniel Svahn i topp med 774, följd av Matti Maaranen på 769.

 

Fryken tog emot gästande Kasi F hemma i Hagfors.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade med förlust 2-18.

Roland Bönström var i topp för hemmalaget med 870, följd av Andreas Bönström på 793.

För Kasi var Torbjörn Albertsson i topp med 846, följd av Jan Nordqvist på 829.

 

Merrimac tog också emot Kasi F på sina hemmabanor.

De vann samtliga fyra serier och matchen med 16-4.

Toppade för hemmalaget gjorde Christoffer Elefant med 921, följd av Albin Johansson på 900.

För Kasi var Jan Nordqvist i topp med 866, följd av Kenneth Engman på 845.

 

Gruvan hade bortamatcher mot Åmåls BC F och KS Edsbowlarna F.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 14-6 mot Åmål.

Edsbowlarna blev försvåra och matchen slutade i förlust 5-15.

Daniel Nilsson toppade mot Åmål med 912, följd av Mikael Lindberg på 829. Mot Edsbowlarna var Mikael Lindberg i topp med 784, följd av Janne Johansson på 757.

 

Mellersta Allsvenskan Dam

Kulorna hade en tung bortahelg mot GoIF Fram och BK Calluna.

Förlust i båda matcherna, 5-15 mot Fram och 8-12 mot Calluna.

Ann-Louise Aureliusson toppade mot Fram med 821, följd av Marianne Gustafsson på 804. Mot Calluna var Anna Lundqvist i topp med 756, följd av Eva Falkenström på 744.

 

Karlstad BK hade också en tung bortahelg mot AIK och Eva, Stockholm.

Förlust i båda matcherna, 0-20 mot AIK och 7-13 mot Eva.

Ingegerd Eliasson toppade mot AIK med 744, följd av Birgit Ohlsson på 732. Mot Eva var Rigmor Paulsson i topp med 713, följd av Birgit Ohlsson på 701.

 

Div 1 Dam

Filippa hade besök av både Wåxnäsflickorna och Solklot under helgen.

De vann mot Solklot med 15-5.

Matchen mot Wåxnäsflickorna slutade oavgjort 10-10.

Magdalena Milde toppade för Wåxnäsflickorna med 794, följd av Emelie Eriksson på 744.

För Solklot var Johanna Frykestam i topp med 786, följd av Monika Wassberg på 721.

Eva-Lotte Axelsson toppade för hemmalaget mot Wåxnäsflickorna med 773, följd av Maria Engström på 759. Mot Solklot var Janet Jönsson i topp med 836, följd av Zandra Dahlman-Johansson på 816.

 

Reserv 2

Play Palace B tog emot gästande Sun Club-Corona/KBK hemma i Sunne.

De vann sin match med 11-9.

Tommy Berglund toppade för hemmalaget med 785, följd av Bengt-Göran Thorin på 696.

För SCC/KBK var Sven-Erik Cederborg i topp med 730, följd av Arne Gambrick på 686.

 

Bågen B tog emot gästande Almen B på hemmaplan.

De vann sin match med 12-8.

Werner Biehl var i topp för hemmalaget med 854, följd av Sara Eriksson på 782.

För Almen var Tobias Hansen i topp med 787, tätt följd av Alfred Andersson på 782.

 

Team Kristinehamn tog emot Merrimac/Filippa på hemmaplan.

De vann sin match med 12-8.

Eva Lindh toppade för hemmalaget med 707, följd av Jan Wikström på 682.

För Merrimac/Filippa var Kari Kuljunlathi bäst med 695, följd av Albin Johansson på 685.

 

Team Nöje tog även de emot Merrimac/Filippa på sina hemmabanor.

De vann sin match med 11-9.

Johan Sundler toppade för hemmalaget med 768, följd av Annelie Johansson på 764.

För Merrimac/Filippa var Timo Kuljunlathi i topp med 825, följd av Elias Levänen på 799.

 

Team X-näs tog emot gästande Team Karlskoga hemma på X-näshallen.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Toppade för hemmalaget gjorde Berit Morell med 698, följd av Anette Andersson på 685.

För Karlskoga var Jari Maajaakkola i topp med 850, följd av Rainer Petrelius på 738.

 

Tegnér B tog även de emot gästande Team Karlskoga på hemmaplan.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 4-16.

Sara Andrén var i topp för hemmalaget med 794, följd av Tina Jonasson på 666.

För Karlskoga var Rainer Petrelius i topp med 906, följd av Tomas Karlsson på 756.

Uppdaterad: 17 MAR 2014 14:10 Skribent: Madelene Lindberg

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info