Hoppa till sidans innehåll

Omgång 15


Krönikan omg. 15

 

Elitserien

Jösse tog emot gästande Kulladals BS hemma i Arvika.

De vann sin match med 12-8.

Toppade gjorde Raymond Jansson med 955, följd av sonen Marcus Jansson på 911.

 

 

Mellanallsvenskan

Bågen tog emot gästande BK Triss på hemmaplan.

Efter ledning med 6-4 efter två serier, vände gästerna och matchen slutade i förlust 8-12.

Tomas Henriksson toppade med 813, följd av Jocke Biehl på 808.

 

Nobel tog även de emot BK Triss på sina hemmabanor.

De vann sin match med 14-6.

Toppade gjorde Lars Lindbäck med 990, följd av Marcus Karlsson på 961.

 

Tegnér tog emot IKW/Köping BK hemma i Säffle.

De vann matchen med 14-6.

Joakim Nordén var i topp med 999, följd av Daniel Nordström-Green på 926.

 

Wåxnäs fick också besök av IKW/Köping BK, och vann sin match med 11-9.

Eric Sjöberg toppade för hemmalaget med 977, följd av Emil Sjögren på 913.

 

Div. 1

Almen tog emot Lusasken hemma på Idrottshuset.

De vann samtliga fyra serier och matchen med 17-3.

Toppade för hemmalaget gjorde Truls Klausen med 936, följd av Mattias Lindblom på 897.

För Lusasken var Per Lindh i topp med 821, följd av Kent Johansson på 796.

 

Taifun tog även de emot Lusasken på sina hemmabanor, och vann sin match med 14-6.

Lennart ”Nenne” Johansson var i topp för Taifun med 912, följd av Michael Raddén på 883.

För Lusasken toppade Per Lindh med 816, följd av Klas Bergman på 803.

 

Nobel F hade en tung bortahelg i Skövde mot BK Arn och BK Kyrk.

Förlust i båda matcherna, 6-14 mot Arn och 5-15 mot Kyrk.

Peter Igelström var i topp i båda matcherna, 898 mot Arn och 935 mot Kyrk. Följde mot Arn gjorde Torni Norberg med 838, och mot Kyrk följde Roland Nilsson på 848.

 

Div. 2 V:a Svealand

Asterix tog emot gästande BK Trix hemma i Degerfors.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 9-11.

Niklas Kjellman toppade för hemmalaget med 827, följde gjorde Johan Andersson på 753.

 

Arvika West hade bortamatcher mot Play Palace och Bågen F.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 13-7 mot Play Palace. Bågen blev försvåra och matchen slutade i förlust 5-15.

Tommy Österholm toppade för Arvika West i båda matcherna, 813 mot Play Palace och 760 mot Bågen. Följde mot Play Palace gjorde Jimmy Leverström med 752, och mot Bågen följde Gunnar Dahlman på 735.

För Play Palace var Mikael Jönsson i topp med 747, följd av Bjarne Linnerstorp på 737.

Tomas Henriksson var i topp för Bågen med 832, följd av Samuel Mäkinen på 775.

 

Sun Club-Corona och Karlstad BK tog båda emot gästande Jösse F hemma på Idrottshuset.

SCC vann sin match med 14-5.

För KBK blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Lennart Svärd toppade för SCC med finfina 1005, följd av Robin Sandberg på 863.

För KBK var Kennet Boström i topp med 841, följd av Tobias Edén på 783.

Jonas Dahlin toppade för Jösse i båda matcherna, 931 mot SCC och 944 mot KBK. Daniel Andersson följde i båda matcherna, 857 mot SCC och 877 mot KBK.

 

Kasi och Karlskoga BK tog båda emot Christinehamns BK på sina hemmabanor.

Kasi vann sin match med 16-4.

Karlskogas match slutade oavgjort 10-10.

Tomas Karlsson toppade för Kasi med 879, följd av Rainer Petrelius på 860.

För Karlskoga toppade Hans-Olov Pettersson med 850, följd av Reino Vargeng på 786.

Björn Forsén var i topp för CBK mot Kasi med 885, följd av Jan Wikström på 790. Mot Karlskoga var Jan Wikström i topp med 877, följd av Björn Forsén på 820.

 

 

 

Div. 2 V:a Götaland

Tegnér F tog emot Stenungsunds BC hemma i Säffle.

De vann sin match med 14-6.

Mathias Adolfsson-Bergman som inledde första serien med en 300-ing toppade för hemmalaget med fina 994, följd av Henrik Andrén på 799.

 

Div. 3

Gruvan och Sir-Hammarö tog båda emot gästande Fryken hemma på X-näshallen.

Gruvan vann sin match med 16-4.

För Sir-HBK blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 5-15.

Mikael Lindberg var i topp för Gruvan med 781, följd av Daniel Nilsson på 737.

För Sir-HBK var Lars Hofling i topp med 688, följd av Sophia Dahl på 645.

Joel Landegren toppade för Fryken mot Gruvan med 697, följd av Anders Landegren på 660. Mot Sir-HBK var Roland Bönström i topp med 793, följd av Anders Landegren på 691.

 

Pollux tog emot gästande KS Edsbowlarna F på hemmaplan.

De vann sin match med 18-2.

Sofia Gustafsson toppade för hemmalaget med 846, följd av Mattias Edesgård på 819.

 

Hammaren tog också emot gästande KS Edsbowlarna F.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Kurt ”Jubal” Lundqvist var i topp för hemmalaget med 789, följd av Kurt Bäckman på 725.

 

Nobel F2 och Kasi F tog båda emot gästande Åmåls BC F.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Nobel med 19-1, och Kasi med 16-4.

Edwin Larsson toppade för Nobel med 838, följd av Dan Berndt på 820.

För Kasi var Jari Maajaakkola i topp med 837, följd av Lennart Myhrman på 811.

 

Merrimac hade bortamatcher mot BC Säffle och Lusasken F.

De fick fyra poäng med sig hem, genom vinst med 14-6 mot Säffle och 11-8 mot Lusasken.

Mathias Adolfsson-Bergman toppade för Säffle med 825, följd av Sven-Erik Bäcklund på 815.

För Lusasken var Michael Gustafsson i topp med 709, följd av Tord Andersson på 702.

Christoffer Elefant var i topp för Merrimac i båda matcherna, 798 mot Säffle och 724 mot Lusasken. Följde mot Säffle gjorde Elias Levänen med 770, och mot Lusasken följde Lejby Eriksson på 712.

 

 

Mellersta Allsvenskan Dam

Kulorna tog emot gästande LDBS Zorita på sina hemmabanor.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 9-11.

Anna Lundqvist var i topp med 776, följd av Malin Paalosaari på 766.

 

Karlstad BK fick också besök av LDBS Zorita på hemmaplan.

De vann sin match med 11-9.

Lena Georgii toppade med 804, följd av Annelie Johansson på 792.

 

Div 1 Dam

Inga matcher i Dam ettan i helgen.

 

Reserv 2

Team X-näs tog emot gästande Bågen B hemma på X-näshallen och spelade oavgjort 10-10.

Toppade för hemmalaget gjorde Jeanette Larsson med 802, följd av Kerstin Andersson på 696.

För Bågen var Hans Hedin i topp med 731, följd av Göran Jansson på 721.

 

Tegnér B tog också emot gästande Bågen B på hemmaplan.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 4-16.

Fanny Anderberg var i topp för hemmalaget med 746, följd av Sara Andrén på 715.

För Bågen var Hans Hedin i topp med 846, följd av Erik Henriksson på 789.

 

Play Palace B tog emot gästande Team Kristinehamn hemma i Sunne.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 9-11.

Bosse Henriksson toppade för hemmalaget med 696, följd av Emil Olsson på 691.

För Kristinehamn var Jimmy Walther i topp med 756, följd av Stefan Snarberg på 741.

 

Almen B och Sun Club-Corona/KBK tog båda emot gästande Team Nöje på sina hemmabanor.

Almen vann sin match med 15-5.

För SCC/KBK blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 9-11.

Patrik Lundqvist toppade för Almen med 885, följd av Thomas Harrysson på 847.

För SCC/KBK var John Sjöberg i topp med 772, följd av Robin Sandberg på 702.

Bengt Johansson var i topp för Nöje mot Almen med 717, tätt följd av Annelie Johansson på 714. Mot SCC/KBK var Bernt Olsson i topp med 815, följd av Bengt Johansson på 667.

 

Inga matcher för Merrimac/Filippa och Team Karlskoga i helgen.

 

Till sist, den uppskjutna matchen mellan Play Palace B och Almen B som spelades i Sunne den 22 februari, slutade oavgjort 10-10.

Mikael Jönsson toppade för hemmalaget med 728, följd av Johnny Svensson på 702.

För Almen var Gunnar Åslund i topp med 893, följd av Per-Erik ”Persa” Nilsson på 840.

Uppdaterad: 05 MAR 2014 11:09 Skribent: Madelene Lindberg

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info