Hoppa till sidans innehåll

Omgång 13


Krönikan omg. 13

 

Elitserien

Jösse tog emot gästande BK FH Engelholm hemma i Arvika.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-16.

Toppade i hemmalaget gjorde Mattias Jansson med 856, följd av pappa Raymond Jansson på 805.

 

 

Mellanallsvenskan

Nobel fick besök av Sigma BK hemma i Karlskoga.

Efter tre serier låg de under med 7-8, men lyckades vända matchen till vinst med 11-9 genom 4-1 i sista serien. Mycket tack vare bra kapacitet på reserven, Johan Igelström gick in och spelade in 544 på två.

Tre man över 900 med Simon Nilsson i topp med 966, följd av Lars Lindbäck 953 och Marcus Karlsson på 924.

 

Bågen tog även de emot Sigma BK på hemmaplan.

De vann matchen med 16-4.

Toppade gjorde Björn Rudshagen med 967, följd av Isabelle Hultin på 882.

 

Tegnér hade bortamatcher mot BK Brio och IFK Norrköping.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 11-9 mot Brio och 17-3 mot Norrköping.

Joakim Nordén toppade mot Brio med 953, följd av Kristian Persson på 931.

Mot Norrköping var Sören Larsson topp med 971, följd av Lars Lindh på 910.

 

Wåxnäs hade en tung bortahelg mot BK Kaskad och Team Baltzar.

Förlust i båda matcherna, 8-12 mot Kaskad och 9-11 mot Baltzar.

Bengt Bäcklund toppade i båda matcherna, 953 mot Kaskad och 822 mot Baltzar. Följde mot Kaskad gjorde Eric Sjöberg på 926 och mot Baltzar följde Emil Sjögren på 798.

 

Div. 1

Lusasken tog emot gästande BK Wik hemma i Kristinehamn.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Tord Andersson toppade med 889, följd av Emil Johansson på 819.

 

Nobel F tog även de emot BK Wik på sina hemmabanor.

Lagen turades om med att vinna serierna med 4-1, och matchen slutade avgjort 10-10.

Stefan Nilsson toppade med 945, följd av Johan Igelström på 939.

 

Taifun tog emot BK Skrufscha hemma på Nöjesfabriken och vann sin match med 11-8.

Marcus Rudolfsson toppade med 858, följd av Mikael Johansson på 840.

 

Almen fick också besök av BK Skrufscha på hemmahallen.

De vann sin match med 16-4.

Tobias Hansen toppade för hemmalaget med 967, följd av Thomas Harrysson på 928.

 

Div. 2 V:a Svealand

Karlstad BK och Sun Club-Corona tog båda emot Karlskoga BK hemma på Idrottshuset.

Båda hemmalagen vann sina matcher, KBK med 14-6 och SCC med 13-7.

Sven-Erik Cederborg toppade för KBK med 808, följd av Kennet Boström på 804.

För SCC toppade Victor Lindblad-Svärd med 859, följd av John Sjöberg på 851.

Allan Jonsson var i topp för Karlskoga mot KBK med 745, följd av Hans Olov Pettersson på 738. Mot SCC toppade Peter Andersson med 862, följd av Hans Olov Pettersson på 781.

 

Kasi hade bortamatcher mot Jösse F och Arvika West i Arvika.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 12-8 mot Jösse och 15-5 mot Arvika West.

Så de kunde glatt åka hem fortsatt obesegrade denna säsong.

Mattias Nilsson toppade för Jösse med 883, följd av Robert Eliasson på 809.

För Arvika West var Roland Lund i topp med 838, följd av Kjell-Conny Larsson på 798.

Rainer Petrelius toppade för Kasi mot Jösse med 839, följd av Per Thomassen på 824. Mot Arvika West var Per Thomassen i topp med 903, följd av Rainer Petrelius på 846.

 

Bågen F hade en tung bortahelg mot Team Baltzar F och BK Vallonen.

Förlust i båda matcherna, 7-13 mot Baltzar och 1-19 mot Vallonen.

Peter Henriksson toppade mot Baltzar med 814, följd av Sara Eriksson på 766. Mot Vallonen var Stefan Frykstedt i topp med 858, följd av Peter Henriksson på 770.

 

Asterix tog emot gästande BK Fight hemma i Degerfors.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Niklas Kjellman toppade för hemmalaget med 825, följd av Juha Tuohino på 796.

 

Christinehamns BK tog emot Karlslunds IF på sina hemmabanor.

De vann sin match med 13-7.

Björn Forsén toppade för hemmalaget med 804, följd av Stefan Svahn på 750.

 

Play Palace hade en tung bortahelg mot BK Ettan/Brasken F och IFK Linköping.

Förlust i båda matcherna, 6-13 mot Ettan/Brasken och 7-12 mot Linköping.

Tobias Eriksson toppade i båda matcherna, 852 mot Ettan/Brasken och 888 mot Linköping. Följde mot Ettan/Brasken gjorde Lars Thomasson på 736, och mot Linköping följde Stig Nejd på 721.

 

Div. 2 V:a Götaland

Tegnér F hade bortamatcher mot Partille BS och IFK Göteborg F.

De fick en poäng med sig hem genom oavgjort 10-10 mot Partille.

Göteborg blev försvåra och matchen slutade i förlust 5-15.

Dan Persson var i topp mot Partille med 776, följd av Emil Fredriksson på 733. Mot Göteborg var Jan-Erik Elf i topp med 853, följd av Emil Fredriksson på 760.

 

Div. 3

IF Hammaren tog emot gästande Kasi F på hemmaplan.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 3-16.

Kurt ”Jubal” Lundqvist var i topp för hemmalaget med 790, följd av Thomas Pettersson på 735.

För Kasi toppade Jari Maajaakkola med 855, följd av Anders Hörman på 749.

 

Pollux fick även de besök av Kasi F på sina hemmabanor.

De vann sin match med 13-7.

Stig Larsson var i topp för hemmalaget med 816, följd av Mattias Edesgård på 769.

För Kasi var Ronny Sundqvist i topp med 728, följd av Sebastian Karlsson på 708.

 

Fryken tog emot gästande BC Säffle hemma i Hagfors.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Roland Bönström var bäst i hemmalaget med 723, följd av Gunde Haglund på 713.

För Säffle var Sven-Erik Bäcklund i topp med 765, följd av Mattias Adolfsson-Bergman på 733.

 

Merrimac tog även de emot BC Säffle på sina hemmabanor.

De vann matchen med 18-2.

Daniel Levänen toppade för hemmalaget med 945, följd av Olli Ahvanainen på 935.

För Säffle var Mattias Adolfsson-Bergman i topp med 924, följd av Sven-Erik Bäcklund på 745.

 

Lusasken F hade bortamatcher mot KS Edsbowlarna F och Åmåls BC F.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 11-9 mot Åmål.

Edsbowlarna blev försvåra och matchen slutade i förlust 5-14.

Ingela Öhman toppade i båda matcherna, 870 mot Edsbowlarna och 816 mot Åmål. Följde mot Edsbowlarna gjorde Michael Gustafsson på 714, och mot Åmål följde Hans Andersson på 785.

 

Sir-Hammarö och Gruvan tog båda emot gästande Nobel F hemma på X-näshallen.

Gruvan vann sin match med 16-4.

För Sir-HBK blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Bo Nilsson var i topp för Sir-HBK med 728, följd av Benny Styffe på 698.

För Gruvan toppade Jan Johansson med 917, följd av Anton Milde på 812.

Jonathan Andersson toppade för Nobel mot Sir-HBK med 827, följd av Lars Henry Persson på 712. Mot Gruvan var Lars Henry Persson i topp med 810, följd av Matti Maaranen på 792.

 

 

Mellersta Allsvenskan Dam

Kulorna hade en tung bortahelg mot AIK och BK Eva Stockholm.

Förlust i båda matcherna, 1-19 mot AIK och 2-18 mot Eva.

Madeleine Larsson var i topp mot AIK med 756, följd av Eva Falkenström på 752. Mot Eva var Anna Lundqvist i topp med 802, följd av Malin Paalosaari på 777.

tog emot gästande BK Båken hemma i Karlskoga.

De vann sin match med 12-8.

Ann-Louise Aureliusson toppade med 817, följd av Eva Falkenström på 803.

 

Karlstad BK hade också en tung bortahelg mot BK Dimico och BK Eva, Norrköping.

Förlust i båda matcherna, 2-18 mot Dimico och 9-10 mot Eva.

Charlotta Jonsson var i topp mot Dimico med 762, följd av Rigmor Paulsson på 750. Mot Eva var Birgit Ohlsson i topp med 761, följd av Charlotta Jonsson på 753.

 

Div 1 Dam

Filippa hade bortamatcher mot Gävle KK och BK Lin.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 12-8 mot Lin.

Gävle blev försvåra och matchen slutade i förlust 5-15.

Siv Dahlman var i topp i båda matcherna, 697 mot Gävle och 737 mot Lin. Följde mot Gävle gjorde Marja Rintamäki på 683, och mot Lin följde Elise Klaas på 714.

 

Inga matcher för Solklot och Wåxnäsflickorna i helgen.

 

Reserv 2

Team Karlskoga fick besök av Sun Club-Corona/KBK och vann sin match med 12-8.

Torbjörn Albertsson toppade för hemmalaget ed 838, följd av Ann-Louise Aureliusson på 776.

För SCC/KBK var Sven Erik Cederborg i topp med 752, följd av Bror Claesson på 743.

 

Merrimac/Filippa tog även de emot gästande Sun Club-Corona/KBK.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-13.

Bo Elefant var i topp för hemmalaget med 867, följd av Peter Lundqvist på 786.

För SCC/KBK var Göran Karlsson och Arne Gambrick båda i topp med 754.

 

Bågen B tog emot Tegnér B hemma i Hagfors.

De vann sin match med 18-2.

Thomas Walther toppade för hemmalaget med 916, följd av Samuel Mäkinen på 809.

För Tegnér var Jan-Erik Elf i topp med 764, följd av Maria Anderberg på 639.

 

Team Nöje tog emot Team X-näs hemma på Nöjesfabriken och vann sin match med 15-5.

Toppade för hemmalaget gjorde Bengt Johansson med 724, följd av Annelie Johansson på 696.

För Team X-näs var Jimmie Jegerhammar i topp med 693, följd av Gert Steen på 640.

 

Team Kristinehamn fick också besök av Team X-näs på hemmaplan.

De vann sin match med 15-5.

Peter Mörk var i topp för hemmalaget med 899, följd av Lina Andersson på 813.

För Team X-näs toppade Magdalena Milde med 735, följd av Jennie Lindberg på 724.

 

Matchen mellan Play Palace och Almen B är flyttad till den 22 februari.

Uppdaterad: 04 FEB 2014 15:30 Skribent: Madelene Lindberg

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info