Hoppa till sidans innehåll

Omgång 11


Krönikan omg. 11

 

Då var det igång igen efter uppehållet, och vilken början sen, strul strul, och åter strul med bits. Det är fortfarande två matcher som inte är inlagda med rätt information i R2.

 

Elitserien

Inga matcher för elitserien denna helgen.

 

Mellanallsvenskan

Wåxnäs tog emot gästande BK Amiki hemma på Nöjesfabriken.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 5-15.

Toppade för hemmalaget gjorde Eric Sjöberg med 878, följd av Allan Hansen och Mikael Jakobsen som båda hade 816.

 

Tegnér tog även de emot gästande Amiki på hemmaplan.

Efter två serier ligger Tegnér under med 2-8 trots bra spel, men trägen vinner och med fortsatt bra spel vinner de de två sista serierna med 4-1, och matchen slutar oavgjort 10-10.

Kristian Persson toppade med 926, följd av Joakim Nordén på 903.

 

Bågen hade bortamatcher mot Team Mariestad BK och BK Glam.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 11-9 mot Glam, Mariestad blev försvåra och matchen slutade i förlust 5-15.

Isabelle Hultin toppade mot Glam med finfina 973, följd av Magnus Johansson 910 och Joackim Biehl på 903.

Mot Mariestad var Joackim Biehl i topp med 946, följd av Isabelle Hultin på 896.

 

Nobel hade bortamatcher mot Team Baltzar BC och BK Kaskad.

De fick tre poäng med sig hem genom vinst med 13-7 mot Kaskad och oavgjort 10-10 mot Baltzar.

Marcus Karlsson toppade mot Baltzar med 855, följd av Thomas Grankvist och Lars Lindbäck som båda hade 833.

Mot Kaskad var Lars Lindbäck i topp med 963, följd av Klas Thunberg på 902.

 

Div. 1

Lusasken tog emot gästande BK Gärdet hemma i Kristinehamn. Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 4-15.

Klas Bergman toppade för hemmalaget med 917, följd av Emil Johansson på 877.

 

Nobel F tog även de emot gästande BK Gärdet på hemmaplan, och

vann sin match med 15-5.

Toppade för hemmalaget gjorde Peter Igelström med 899, följd av Henrik Karlsson på 856.

 

Taifun hade bortamatcher mot BK Team Obelix och KS Edsbowlarna.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 11-8 mot Obelix.

Edsbowlarna blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Robert Källberg var i topp mot Obelix med 832, följd av Mikael Johansson på 809.

Mot Edsbowlarna toppade Lars Dedorson med 917, följd av Marcus Rudolfsson på 852.

 

Almen hade bortamatcher i Borås mot IK Ymer och BK Viskan.

Förlust i båda matcherna, 6-14 mot Ymer och 5-15 mot Viskan.

Ingjald ”Inka” Forsén var i topp i båda matcherna, 809 mot Ymer och 826 mot Viskan.

Följde mot Ymer gjorde Jenny Höglund med 774, och Gunnar Åslund på 780 mot Viskan.

 

Div. 2 V:a Svealand

Play Palace tog emot gästande BK Loket hemma i Sunne.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Tobias Eriksson toppade för hemmalaget med 785, följd av Tommy Berglund på 750.

 

Bågen F tog också emot gästande BK Loket på sina hemmabanor.

De vann sin match med 11-9.

Stefan Frykstedt toppade med 792, följd av Werner Biehl på 778.

 

Arvika West och Jösse F tog båda emot Asterix på hemmaplan.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Arvika West med 16-4 och Jösse med 11-9.

Roland Lund toppade för Arvika West med 854, följd av Bjarne Jörgensen på 800.

För Jösse var Mattias Nilsson i topp med 842, följd av Thomas Olsson på 764.

Juha Tuohino var bäst i Asterix mot Arvika West med 768, följd av Niklas Kjellman på 755, mot Jösse var Andreas Åhlberg i topp med 786, följd av Juha Tuohino på 755.

 

Karlskoga BK och Kasi tog båda emot gästande BK Ettan/Brasken F.

Kasi vann sin match med 18-2.

För Karlskoga blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 5-15.

Rainer Petrelius toppade för Kasi med 940, följd av Hans Andersson på 922.

För Karlskoga var Hans Olov Petterson bäst med 744, följd av Allan Jonsson på 716.

 

Sun Club-Corona hade bortamatcher i Örebro mot BK Fight och Karlslunds IF.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 14-6 mot Karlslund. Fight blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Lennart Svärd toppade mot Fight med 797, följd av Lennart Warolin på 773.

Mot Karlslund var Victor Lindblad-Svärd i topp med 884, följd av Lennart Warolin på 798.

 

Karlstad BK hade bortamatcher mot BK Vallonen och Team Baltzar F.

Förlust i båda matcherna, 5-15 mot Vallonen och 4-15 mot Baltzar.

Tomas Valentin var i topp mot Vallonen med 795, följd av Christer Mellberg på 757.

Mot Baltzar var Tobias Edén bäst på 721, följd av Christer Mellberg på 695.

 

Christinehamns BK tog emot gästande IFK Linköping på hemmaplan.

De vann sin match med 17-3.

Björn Forsén toppade för hemmalaget med 834, följd av Jan Wikström på 800.

 

Div. 2 V:a Götaland

Tegnér F tog emot gästande IK Sterling F hemma i Säffle.

De vann sin match med 11-9.

Emil Fredriksson toppade med 833, följd av Sven Stridsberg på 799.

 

Div. 3

Fryken tog emot gästande Merrimac hemma i Hagfors.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 3-17.

Andreas Bönström var i topp för hemmalaget med 769, följd av Per-Olav Mellembråten på 702.

För Merrimac var Lejby Eriksson i topp med 787, följd av Timo Kuljunlahti på 780.

 

Lusasken F tog emot BC Säffle hemma i Kristinehamn och vann sin match med 10-9.

Peter Johansson var i topp för Lusasken med 801, följd av Per Lindh på 789.

Mathias Adolfsson-Bergman toppade för BC Säffle med 850, följd av pappa Christer Adolfsson på 765.

 

Gruvan spelade derbymatch mot Sir-Hammarö hemma på X-näshallen.

Gruvan vann matchen med 15-5.

Daniel Nilsson toppade för Gruvan med 861, följd av Jan Johansson och Mikael Lindberg som båda hade 812.

Daniel Borg var i topp för Sir-HBK med 814, följd av Stig Eliasson på 782.

 

IF Hammaren tog emot gästande Pollux hemma på X-näs.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 4-16.

Kurt ”Jubal” Lundqvist toppade för Hammaren med 862, följd av dottern Angelica Grönberg på 787.

För Pollux var Sune Fridén och Mikael Edesgård båda i topp med 801.

 

Kasi F och Nobel F2 spelade derbymatch hemma i Karlskoga.

Nobel vann matchen med 11-9.

Torbjörn Albertsson toppade för Kasi med 827, följd av Sebastian Karlsson på 817.

Lars Henry Persson var i topp för Nobel med 850, följd av Dan Berndt på 785.

 

 

Mellersta Allsvenskan Dam

Kulorna spelade derbymatch mot Karlstad BK hemma i Karlskoga.

Kulorna vann matchen med 17-3.

Malin Palosaari toppade för Kulorna med 813, följd av Ann-Louise Aureliusson på 802.

För KBK var Jeanette Fors bäst med 695, följd av Annelie Johansson på 665.

 

 

Div 1 Dam

Wåxnäsflickorna tog emot gästande Solklot hemma på X-näshallen.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 11-9.

Jessica Jansson toppade för hemmalaget med 770, följd av Magdalena Milde på 765.

För Solklot var Monika Wassberg i topp med 766, tätt följd av Gunilla Jansson på 763.

 

Ingen match för Filippa denna helgen.

 

Reserv 2

Merrimac/Filippa tog emot gästande Team Karlskoga hemma i Filipstad.

Eftersom det saknas en person för hemmalaget i inrapporteringen pga strulet med bits, vet jag inte om slutresultatet som är inlagt stämmer, men enligt detta slutade matchen i förlust 7-13.

Dan Axelsson toppade för hemmalaget med 775, följd av Adam Öhrn på 747.

För Team Karlskoga var Rainer Petrelius i topp med 864, följd av Anders Hörman på 755.

 

Almen B mötte Sun Club-Corona/KBK hemma på Idrottshuset.

De vann sin match med 17-3.

Tommy Karlsson toppade för Almen med 795, följd av Perra Karlsson på 786.

För SCC/KBK var Sven-Erik Cederborg bäst med 714, följd av Arne Gambrick på 695.

 

Team Nöje fick besök av Team Kristinehamn hemma på Nöjesfabriken.

Det inrapporterade resultatet på denna match stämmer inte pga strul med bits, men jag har fått de rätta siffrorna från Lusasken, så resultatet borde bli som följer:

Team Nöje vann matchen med 13-7.

Johan Sundler toppade för Nöje med 764, följd av Annelie Johansson på 741.

För Kristinehamn var Jeanette Svahn bäst med 694, följd av Åsa Söderberg på 666.

 

Team X-näs tog emot gästande Tegnér B hemma på X-näshallen.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Mikael Lindberg toppade för hemmalaget med 769, följd av Jimmie Jegerhammar på 704.

För Tegnér var Tord Andersson i topp med 724, följd av Sara Andrén på 703.

 

Inga matcher för Bågen B och Play Palace B denna helgen.

 

Uppdaterad: 24 JAN 2014 12:43 Skribent: Madelene Lindberg

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info