Hoppa till sidans innehåll

Omgång 10


Krönikan omg. 10

 

Elitserien

Jösse tog emot gästande IS Göta hemma i Arvika och spelade oavgjort 10-10.

Mattias Jansson toppade med 856, följd av brodern Markus Jansson på 829.

 

Mellanallsvenskan

Tegnér tog emot gästande Bågen hemma i Säffle.

De vann samtliga fyra serier och matchen med 16-3, och i sista serien slog Daniel Nordström-Green till med en 300-ing.

Toppade för hemmalaget gjorde Joakim Nordén med 924, följd av Kristian Persson på 892.

För Bågen var Stefan Bäck i topp med 821, följd av Stefan Biehl på 813.

 

Wåxnäs tog även de emot gästande Bågen på hemmaplan.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 5-15.

Martin Olsen toppade för WBC med 852, följd av Tomas Olsson på 812.

För Bågen toppade Stefan Biehl med 911, följd av Joackim Biehl på 887.

 

Nobel hade bortamatcher mot BK Triss och IKW/Köping BK.

De fick tre poäng med sig hem genom vinst 10-9 mot Triss och oavgjort 10-10 mot Köping.

Marcus Karlsson toppade mot Triss med 892, följd av Stefan Nilsson på 877.

Mot Köping vart Lars Lindbäck i topp med 791, följd av Marcus Karlsson på 769.


Div. 1

Nobel F tog emot gästande Almen hemma på sina hemmabanor, de vann sin match med 13-7.

Conny Juliusson toppade för hemmalaget med 944, följd av Henrik Karlsson på 939.

För Almen var Fredrik Finstad i topp med 867, följd av Perra Karlsson på 847.

 

Lusasken tog även de emot gästande Almen som blev försvåra och matchen slutade i förlust 5-14.

Toppade för hemmalaget gjorde Per Frisell med 878, följd av Tord Andersson på 868.

För Almen var Mattias Lindholm i topp med 920, följd av Persa Nilsson på 864.

 

Taifun hade bortamatcher i Skövde mot BK Arn och BK Kyrk.

Förlust i båda matcherna 5-15 mot Arn och 2-18 mot Kyrk.

Marcus Rudolfsson var i topp mot Arn med 977, följd av Lennart Johansson på 881.

Mot Kyrk toppade Michael Raddén med 873, följd av Marcus Rudolfsson på 859.

 

Div. 2 V:a Svealand

Sun Club-Corona hade bortamatcher mot Bågen F och Play Palace.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 14-6 mot Play Palace.

Bågen blev försvåra och matchen slutade i förlust 9-11.

Joackim Biehl toppade för Bågen med 841, följd av Peter Henriksson på 754.

För Play Palace var Martin Lithell i topp med 835, följd av Tobias Eriksson på 753.

Magnus Gullbrand var i topp för SCC mot Bågen med 793, följd av Bror Claesson på 781, och mot Play Palace toppade Lennart Svärd med 814, följd av sonen Victor Lindblad-Svärd på 807.

 

Jösse F och Arvika West tog båda emot Karlstad BK på hemmaplan.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Jösse med 12-8 och Arvika West med 15-5.

Jimmy Lillemo toppade för Jösse med 786, tätt följd av Robert Eliasson på 784.

För Arvika West var Roland Lund i topp med 834, följd av Gunnar Dahlman på 827.

Tobias Edén var bäst i KBK mot Jösse med 718, följd av Göran Kästel på 715, Tobias var även i topp mot Arvika West med 782, följd av Tomas Valentin på 724.

 

Karlskoga BK hade bortamatcher mot Asterix och Loket.

Förlust i båda matcherna, 5-15 mot Asterix och 6-14 mot Loket.

Niklas Kjellman toppade för Asterix med 891, följd av Krister Bergkvist på 789.

För Karlskoga var Reino Vargeng i topp mot Asterix med 785, tätt följd av Hans Olov Petterson på 780, mot Loket toppade Hans Olov Petterson med 774, tätt följd av Reino Vargeng på 770.

 

Kasi hade bortamatcher mot BK Trix och Christinehamns BK.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 13-7 mot Trix och 16-4 mot CBK.

Björn Forsén var i topp för CBK med 843, följd av Jan Wikström på 829.

För Kasi toppade Hans Andersson mot Trix med 966, följd av Robert Karlsson på 880, och mot CBK var Per Thomassen i topp med 900, följd av Hans Andersson på 881.

 

Div. 2 V:a Götaland

Tegnér F hade bortamatcher mot BK Korp och Stenungsunds BC.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 15-4 mot Stenungsund.

Korp blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Anneli Bergman toppade med 771 mot Korp, följd av Sven Stridsberg på 736, även mot Stenungsund var Anneli i topp med 809, följd av Jan-Erik Elf på 790.

 

Div. 3

Lusasken F tog emot Fryken hemma i Kristinehamn och vann sin match med 15-5.

Jan Frisell toppade för hemmalaget med 905, följd av Peter Mörk på 837.

För Fryken var Andreas Bönström i topp med 871, följd av Roland Bönström på 721.

 

BC Säffle fick även de besök av Fryken på sina hemmabanor och vann sin match med 14-6.

Mathias Adolfsson-Bergman toppade för hemmalaget med 799, följd av Torbjörn Johansson på 731.

Andreas Bönström var i topp för Fryken med 763, följd av Roland Bönström på 689.

 

Merrimac hade bortamatcher mot Pollux och IF Hammaren.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot Hammaren med 16-4.

Pollux blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Marcus Cederborg var i topp för Pollux med 901, följd av Sofia Thyberg på 820.

För Hammaren toppade Kurt ”Jubal” Lundqvist med 935, följd av Thomas Pettersson på 741.

Christoffer Elefant var i topp för Merrimac mot Pollux med 737, följd av Elias Levänen på 704, mot Hammaren var Dan Axelsson bäst med 769, tätt följd av Daniel Levänen på 765.

 

Sir-Hammarö hade bortamatcher mot Åmåls BC F och KS Edsbowlarna F.

Det blev förlust i båda matcherna, 8-12 mot Åmål och 4-16 mot Edsbowlarna.

Åke Rask var i topp mot Åmål med 741, följd av Ronny Andersson på 719, mot Edsbowlarna var Daniel Borg bäst på 724, följd av Åke Rask på 705.

 

Nobel F2 och Kasi F tog båda emot gästande Gruvan hemma i Karlskoga.

Nobel vann sin match med 14-6.

Kasis match slutade oavgjort 10-10.

Per Damm toppade för Nobel med 821, följd av Matti Maaranen på 770.

Anders Hörman var i topp för Kasi med 835, följd av Jan Nordqvist på 816.

För Gruvan toppade Janne Johansson mot Nobel med 984, följd av Mikael Lindberg på 742, Janne toppade även mot Kasi med 863, följd av Rikie Steen på 841.

 

 

Mellersta Allsvenskan Dam

Karlstad BK tog emot gästande BK Dimico hemma på Nöjesfabriken.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 1-19.

Rigmor Paulsson var bäst med 696, följd av Ann Olsson på 685.

 

Kulorna fick även de besök av BK Dimico på sina hemmabanor och spelade oavgjort 10-10.

Ann-Louise Aureliusson toppade med 758, tätt följd av Malin Palosaari på 755.

 

Div 1 Dam

Wåxnäsflickorna hade sammandrag i Fagersta och mötte Gävle KK och BK Lin.

Det blev vinst i båda matcherna och fyra poäng i bagaget, 14-6 mot Gävle och 12-8 mot Lin.

Jennie Lindberg toppade mot Gävle med 790, följd av Jessica Jansson och Christina Felling som båda hade 757, mot Lin var Jeanette Larsson i topp med 758, följd av Christina Felling på 749.

 

Solklot hade sammandrag i Avesta och mötte Gävle KK och BK Lin.

Förlust i båda matcherna, 5-15 mot Gävle och 6-14 mot Lin.

Maj-Britt Bohlin var i topp mot Gävle med 707, följd av Anne Johansson på 677, mot Lin var Monika Wassberg i topp med 739, följd av Gunilla Jansson på 691.

 

Filippa hade sammandrag i Örebro och mötte BK Dimico B och BK Strix.

Tre poäng fick de med sig hem genom vinst med 12-8 mot Dimico och oavgjort 10-10 mot Strix.

Eva-Lotte Axelsson var i topp mot Dimico med 707, följd av Marja Rintamäki på 697, mot Strix toppade Maria Engström med 748, följd av Janet Jönsson på 716.

 

Reserv 2

Merrimac/Filippa hade bortamatcher i Karlstad mot Almen B och Sun Club-Corona/Karlstad BK.

De fick tre poäng med sig hem genom vinst med 16-4 mot SCC/KBK, och oavgjort 10-10 mot Almen.

Alfred Andersson var i topp för Almen med 884, följd av Tobias Hansen på 803.

För SCC/KBK var Robin Sandberg bäst med 689, följd av Rickard Nyström på 662.

Kari Kuljunlathi var i topp för Merrimac/Filippa mot Almen med 712, följd av Elias Levänen på 699, mot SCC/KBK var Albin Johansson bäst med 777, tätt följd av Kari Kuljunlathi på 773.

 

Play Palace B tog emot gästande Bågen B hemma i Sunne.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Cary Döning var i topp för hemmalaget med 767, följd av Stefan Blomquist på 754.

För Bågen toppade Emil Jansson med 792, följd av Hans Hedin på 766.

 

Team Karlskoga hade bortamatcher mot Team Kristinehamn och Team Nöje.

De fick tre poäng med sig hem genom vinst med 17-3 mot Nöje och oavgjort 10-10 mot Kristinehamn.

Anders Håkansson var i topp för Kristinehamn med 779, följd av Leif Multén på 744.

För Nöje var Bengt Johansson i topp med 798, följd av Bernt Olsson på 662.

Per Thomassen toppade för Karlskoga mot Kristinehamn med 823, följd av Desirée Andersson på 767, Per var även i topp mot Nöje med 804, följd av Eva Falkenström på 715.

 

Inga matcher för Team X-näs och Tegnér B under helgen.

 

Uppdaterad: 03 DEC 2013 14:28 Skribent: Madelene Lindberg

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info