Hoppa till sidans innehåll

1:a kvalhelg 3-4 maj


Krönikan kvalmatcher 3-4 maj

Första kvalhelgen är avklarad och kvalet går vidare nästa helg

 

Elitserien

Jösse slutade som åttonde lag och är klara för fortsatt spel i elitserien utan kvalmatcher.

 

Mellanallsvenskan

WBC spelade kvalmatcher för fortsatt spel i mellanallsvenskan mot Stureby BK F.

Tyvärr förlorade de båda matcherna, första med 6-14 och den andra med 11-4.

Toppade i första matchen gjorde Eric Sjöberg med 907, och i den andra var Emil Sjögren i topp med 661 på tre serier.

WBC kommer att spela i div 1 nästa säsong.

 

Nobel spelade kvalmatcher om en plats i elitserien mot BK Amiki.

De vann första matchen med 12-8, den andra förlorade de med 9-11.

Matchen gick till två skiljeserier som dessvärre slutade i förlust 4-6.

De får en ny chans mot Domino den 10 maj i Norrköping.

Toppade i första matchen gjorde Lennart Nyman med 854, den andra matchen toppades av Marcus Karlsson på 850 och i skiljeserierna var Thomas Grankvist bäst med 448.

 

Bågen spelade kval om en plats i elitserien mot Glam.

De förlorade första matchen med 5-15, vann den andra med 11-9.

Två skiljeserier spelades som Bågen vann med 7-3.

Nästa kvalmatch blir mot Falkenberg den 10 maj i Mariestad.

Toppade i första matchen gjorde Björn Rudshagen med 929, i den andra var Stefan Biehl i topp med 937 och i skiljeserierna var Magnus Johansson bäst på 497.

Tegnér spelar sin första kvalmatch om en plats i elitserien mot Olofströms BS den 10 maj i Borås.

 

Div. 1

Taifun spelade kval om en plats i sydallsvenskan mot IK Sterling. Båda matcherna slutade i förlust, den första med 7-12 och den andra 9-11.

Marcus Rudolfsson toppade i första matchen med 906 och i den andra var Mikael Johansson i topp med 887.

Taifun spelar kvar i div. 1 nästa säsong.

 

Almen spelade kval om en plats i sydallsvenskan mot BK Cahoot.

Båda matcherna slutade i förlust, den första med 8-11 och 5-10 i den andra.

Jenny Höglund toppade i första matchen med 804 och Mattias Lindblom var i topp i den andra med 650 på tre serier.

Almen spelar kvar i div. 1 nästa säsong.

 

Lusasken spelade första kvalmatcherna om att få vara kvar i division 1 mot Jönköpings BS/Boys.

De vann första matchen med 13-7, den andra slutade med förlust 7-13 och de vann skiljeserien med 4-1.

Nästa kvalmatch spelas mot Bogesunds BK den 11 maj i Götene.

Clas Nilsson toppade första matchen med 881, Emil Johansson den andra med 921 och Klas Bergman var bäst på 246 i skiljeserien.

 

Nobel F spelade kval om en fortsatt plats i division 1 mot Bogesunds BK.

De vann båda matcherna, först med 13-2 och andra med 11-4.

Torni Norberg toppade första matchen med 711 på tre serier och Henrik Karlsson den andra med 699 på tre serier.

Nobel F behåller sin plats i division 1 nästa säsong.

 

Div. 2 V:a Svealand

Play Palace spelade kval om att hålla sig kvar i division 2 mot IFK Linköping.

De förlorade båda matcherna, första med 3-12 och andra med 4-11.

Tommy Berglund toppade i båda matcherna, 577 på tre serier i första och 538 på tre serier i andra.

Play Palace kommer att spela i div. 3 nästa säsong.

 

Karlstad BK spelar sin första kvalmatch om att vara kvar i division 2 mot Glam F den 10 maj i Kristinehamn.

 

Sun Club-Corona spelar kval om att vara kvar i division 2 mot IFK Linköping den 11 maj i Västerås.

 

Asterix kvalar om att vara kvar i division 2 mot Volvo FK den 10 maj i Lindesberg.

 

Arvika West kvalade om en plats i division 1 mot BK Fux.

Förlust med 8-12 i första matchen, vinst med 11-9 i andra och i skiljeserien blev det förlust med 1-4.

L-O Olsson toppade i första matchen med 742, i andra var K-C Larsson i topp med 832 och Tommy Österholm var bäst i skiljeserien på 201.

Arvika West spelar kvar i division 2 nästa säsong.

 

Jösse F spelade kval om en plats i division 1 mot Mini Arccus Club.

Förlorade första matchen med 5-15, spelade oavgjort 10-10 i andra.

Jimmy Lillemo toppade i båda matcherna, 836 i första och 878 i andra.

Jösse F spelar kvar i division 2 nästa säsong.

 

Kasi spelade kvalmatcher om en plats i division 1 mot Bågen F.

Första matchen slutade oavgjort 10-10, andra vann Kasi med 11-9.

Toppade för Kasi i båda matcherna gjorde Rainer Petrelius, 905 i första där han även slog till med en 300-ing i sista serien, och 790 i andra matchen.

För Bågen F var Jan Johansson i topp med 814 i fösta matchen, och Stefan Frykstedt med 818 i andra.

Kasi tar ett kliv uppåt och spelar i division 1 nästa säsong.

 

Bågen F spelade sina andra kvalmatcher om plats i division 1 mot BK Fight.

Det blev oavgjort 10-10 i båda matcherna och skiljeserien förlorade de med 2-3.

Stefan Frykstedt toppade i första matchen med 790, Jan Johansson var i topp i andra med 802 och i skiljeserien var Göran Jansson bäst på 227.

Bågen F spelar kvar i division 2 nästa säsong.

 

Karlskoga BK kvalade för att vara kvar i division 2 mot Pollux.

De vann båda matcherna, första med 11-4 och andra med 11-8.

Peter Andersson toppade i första med 633 på tre serier, och Villy Johansson var i topp i andra med 825.

Nästa kvalmatch spelas mot BK Ettan/Brasken den 10 maj i Motala.

 

Christinehamns BK kvalar om att vara kvar i division 2 mot Karlslunds IF den 10 maj i Karlskoga.

 

 

Div. 2 V:a Götaland

Tegnér F kvalar om att vara kvar i division 2 mot IF Fellows/Fässberg den 11 maj i Ed.

 

Div. 3

Gruvan kvalade om en plats i division 2 mot Volvo FK.

Förlust 5-15 i första, vinst med 11-4 i andra och skiljeserien slutade i förlust 2-3.

Toppade i båda matcherna gjorde Janne Johansson, 838 i första och 595 på tre serier i andra. Tobias Ambjörnsson var bäst i skiljeserien på 223.

Gruvan spelar kvar i division 3 nästa säsong.

 

Kasi F spelade kval om en plats i division 2 mot BK Skinnsberg.

De vann båda matcherna med 12-8.

Torbjörn Albertsson toppade i fösta matchen med 789, Kenneth Engman var i topp i andra med 794.

Nästa kvalmatch spelas mot BK Wege den 11 maj i Köping.

 

Pollux kvalade om en plats i division 2 mot Karlskoga BK.

Förlust i båda matcherna, 4-11 i första och 8-11 i andra.

Torkel Bengtsson toppade i första med 599 på tre serier, Mattias Edesgård var i topp i andra matchen med 750.

Pollux spelar kvar i division 3 nästa säsong.

 

Nobel F2 kvalade om en plats i division 2 mot BK Frisk.

Förlust i båda matcherna, 7-13 i första och 3-12 i andra.

Per Damm toppade i första med 724, och Dan Berndt med 617 på tre serier i andra.

Nästa kvalmatch spelas mot KS Edsbowlarna F den 10 maj på Nöjesfabriken i Karlstad.

 

Merrimac kvalade om en plats i division 2 mot BK Wege.

Vinst i båda matcherna, 17-3 i första och 13-7 i andra.

Lejby Eriksson toppade i fösta matchen med 782, och Christoffer Elefant var i topp i andra med 800.

Merrimac kliver upp och spelar i division 2 nästa säsong.

 

Mellersta Allsvenskan Dam

Karlstad BK kvalar om att vara kvar i mellersta allsvenskan mot Kvänums BK den 10 maj i Ed.

 

Div 1 Dam

Filippa avstår att kvala om en plats i norra allsvenskan, väljer att vara kvar i division 1.

Uppdaterad: 06 MAJ 2014 13:17 Skribent: Madelene Lindberg

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info