Hoppa till sidans innehåll

Omgång 9


Krönikan omg. 9

 

Elitserien

Det var sammandrag på Jönköpings Arena för Jösse och Wåxnäs under helgen.

Jösse fick två poäng med sig hem genom vinst 11-9 mot BK FH Engelholm, det var underläge 7-8 inför sista serien, Jösse vinner den med 4-1 och vänder matchen till seger med fina siffror 6860-6595.

Kulladals BS och IS Göta blev försvåra, förlust 6-14 mot båda lagen.

I matchen mot Engelholm var Fredrik Tjernes i topp med 930 följd av Raymond Jansson på 899.

Mot Kulladal toppade Ulf Hämnäs med 898 tätt följd av Raymond Jansson på 886.

K-J Eliasson var bäst mot Göta på 874 följd av Markus Jansson med 869.

 

Wåxnäs fick tre poäng med sig hem genom vinst 15-5 mot Kulladals BS och oavgjort 10-10 mot BK FH Engelholm, finfina siffror i båda matcherna 7136-7143 mot Engelholm och 7169-6828 mot Kulladal.

I tredje serien mot Kulladal gör Lars Lindbäck och Linus Carle otroliga 597 tillsammans, 299 på Linus och 298 på Lars, svårt att missa banpoängen på sådana siffror, mycket bra spelat.

IS Göta blev dock försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Mot Kulladal var det fyra man över 900, Lars Lindbäck i topp med 968 följd av Linus Carle 941, Eric Sjöberg 920 och Andreas Fagerström 900 prick. Värt att notera är att siste man i laget har 847.

Fyra man över 900 även mot Engelholm, Svein Roger Olsen toppade med 994, sedan följer Eric Sjöberg 956, Andreas Fagerström 932 och Lars Lindbäck 913.

I matchen mot Göta var Andreas Fagerström i topp med 932.

 

Mellanallsvenskan

Bågen tog emot Gävle KK hemma i Hagfors.

De vann samtliga fyra serier och matchen slutade 15-5.

Toppade gjorde Joackim Biehl med fina 901.

 

Även Nobel tog emot Gävle KK på hemmahallen och vann sin match med 18-2 efter vinst i samtliga fyra serier. Höga siffror i matchen 7055-6304.

Fem man över 900 med Marcus Karlsson i topp med 975 följd av Simon Nilsson 954, Christian Liljestrand 940, Ivan Ljungholm 937 och Torbjörn Wiktorsson på 923.

 

Sydallsvenskan

Tegnér tog emot gästande Örgryte IS hemma i Säffle.

Efter andra serien låg de under med 3-7, vann tredje med 4-1 och sista med 3-2 och därmed slutade matchen oavgjort 10-10.

Niclas Eriksson toppade med 918 följd av Lars Lindh på 904.

 

Div. 1

Taifun hade bortahelg mot BK Fight och BK Solid, de fick fyra poäng med hem i bagaget genom vinst 12-8 mot Fight och 15-5 mot Solid.

Marcus Rudolfsson toppade på 816 mot Fight och Ola Ericsson var i topp på 879 mot Solid.

 

Bågen F fick besök av Wåxnäs F och vann sin match med 15-5.

Werner Biehl toppade för hemmalaget med 879 och Leif Johannesson var bäst i WBC med 831.

 

Även Nobel F tog emot Wåxnäs F på hemmaplan och vann sin match med 14-6.

Klas Thunberg var i topp för Nobel med 913 och även i denna matchen var Leif Johannesson bäst för WBC med 818.

 

Div. 2

Arvika West tog emot gästande Karlstad BK hemma och vann sin match med 11-8.

Niklas Wettervid toppade för Arvika West med 948 och Per Ola Ericson var bäst i KBK på 851.

 

Även Tegnér F fick besök av Karlstad BK på hemmahallen, men här blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 4-16, genom att KBK vann samtliga fyra serier med 4-1.

Sven Stridsberg var bäst i Tegnér på 835 och i KBK toppade B-U Nyström med 944.

 

Almen mötte Merrimac på hemmahallen, de vann samtliga fyra serier och matchen slutade 19-1.

Patrik Lundqvist var bäst i Almen med 844 och i Merrimac var Olli Ahvanainen bäst på 753.

 

Merrimac åkte sedan vidare till Hällefors för att möta BK Trix, även här var hemmalaget försvåra och matchen slutade i förlust 1-19.

14-åriga Elias Levänen var bäst på fina 982.

 

Asterix tog emot Hallstahammars BS på hemmaplan, gästerna var dock försvåra och matchen slutade med förlust 7-13.

Jan Eriksson var bäst i laget på 846.

 

Christinehamns BK och Lusasken tog båda emot Nobel F2 hemma i Kristinehamn.

CBK vann sin match med 14-5 och Lusasken fick se sig besegrade med 9-10 efter en mycket jämn match.

Conny Juliusson var bäst för CBK med 849 och för Lusasken var Winn Johansson bäst på 810.

För Nobel var Jimmy Lundell bäst med 793 mot CBK och mot Lusasken var Dan Ericson bäst på 791.

 

Kasi hade bortahelg mot BK Vallonen och BK Loket, de fick en poäng med sig hem genom oavgjort 10-10 mot Vallonen.

Loket var försvåra och det blev förlust med 8-12.

Hans Andersson var i topp mot Vallonen med 882 och mot Loket toppade Rainer Petrelius på 888.

 

Div. 3

Bofors hade bortahelg mot Solklot och Wåxnäsflickorna. De fick fyra poäng med sig hem efter vinst 15-5 mot Solklot och 14-5 mot Wåxnäsflickorna.

Gunilla Jansson var bäst i Solklot med 743 och för Wåxnäsflickorna var Jeanette Larsson bäst på 793.

För Bofors var Allan Jonsson i topp i båda matcherna, 801 mot Solklot och 754 mot Wåxnäsflickorna.

 

Christinehamns BK F och Lusasken F tog båda emot Kasi F på hemmaplan.

CBK vann sin match med 12-6, men för Lusasken blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Daniel Norevik var bäst i CBK med 727 och i Lusasken var Jan Frisell bäst på 795.

För Kasi var Kenneth Engman bäst med 729 mot CBK och Jari Maajaakkola var bäst på 779 mot Lusasken.

 

Pollux och IF Hammaren tog båda emot Jösse F hemma på Idrottshuset.

Pollux vann sin match med 12-8 och Hammaren förlorade efter en jämn match med 9-11.

Susanne Lindholm toppade för pollux med 838 och i Hammaren var Tobias Aasen bäst på 743.

För Jösse toppade Glenn Tore Andersen i båda matcherna, 839 mot Pollux och fina 905 mot Hammaren.

 

Sir-Hammarö hade bortamatcher mot Play Palace och Fryken, de fick två poäng med sig hem efter vinst 14-6 mot Fryken.

Play Palace blev dock försvåra och matchen slutade i förlust 4-16. Tobias Eriksson var bäst för Play Palace med 752 och Ulla Frykmer var bäst i Fryken på 680.

I Sir-Hammarö var Anders Milde bäst på 703 mot Play Palace och Tobias Hansen var bäst på 750 mot Fryken.

 

Filippa fick besök av gästande Sun Club-Corona hemma i Filipstad.

Gästerna blev dock försvåra och matchen slutade i förlust 5-15.

Eva-lotte Axelsson var bäst i Filippa med 720 och för Sun Club-Corona var Bror Claesson i topp på 805.

 

Inga matcher för BC Säffle och Tegnér F2 denna helgen.

 

Mellanallsvenskan Dam

Karlstad BK hade en tung bortahelg mot BK Båken och LDBS Zorita.

Förlust i båda matcherna, 5-15 mot Båken och 8-12 mot Zorita.

Linda Ekberg var bäst mot Båken med 739 och mot Zorita var A-L Ericson bäst på 788.

 

Även Kulorna hade en tung bortahelg mot BK Parant och BK Merci.

Förlust 9-11 mot Parant efter att ha tappat sista serien med 5-0, och 3-17 mot Merci.

Linnéa Frankesson var bäst mot Parant med 782 och mot Merci var Maria Nordström Gren bäst på 761.

 

Reserv 2

Almen B hade bortahelg mot Play Palace B och Bågen B, de fick två poäng med sig hem efter vinst 12-8 mot Play Palace. Bågen blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Emil Olsson var bäst i Play Palace med 740 och Isabelle Nilsson var bäst i Bågen med 742.

Bäst för Almen mot Play Palace blev Rickard Törnqvist med 784 och mot Bågen var Patrik Lundqvist bäst på 760.

 

Två derbyn på Idrottshuset denna helgen, Karlstad BK B mötte Sun Club-Corona B. Sun Club-Corona vann matchen med 12-8.

Bäst i Sun Club-Corona var Lennart Svärd med 755 och i KBK var Tomas Valentin bäst på 692.

 

Även Team Idris mötte Sun Club-Corona B, de vann matchen med 15-5.

Bäst i Team Idris var Robin Sandberg med 765 och för Sun Club-Corona var Lennart Svärd bäst även i denna matchen med 856.

 

Ingen match för CBK denna helgen.

Uppdaterad: 27 NOV 2012 10:22 Skribent: Madelene Lindberg

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info