Hoppa till sidans innehåll

Omgång 8


Krönikan omg. 8

 

Elitserien

Jösse storspelade när de tog emot BKF Falkenberg hemma i Arvika i helgen. De vann samtliga fyra serier och matchen slutade 15-5, med mycket fina slutsiffror 7090-6550.

Toppade gjorde Fredrik Tjernes med finfina 1049 med en 300-ing i fjärde serien.

Även två man över 900, Raymond Jansson 932 och Didrik Vatne 931, värt att notera var att alla övriga spelare var över 800.

 

Även Wåxnäs tog emot gästande BKF Falkenberg och vann sin match med 14-6.

Toppade i laget gjorde Thomas Fagerström med 846 tätt följd av Andreas Fagerström på 845.

 

Mellanallsvenskan

Nobel tog emot BK Flax på hemmaplan och spelade oavgjort 10-10 i en mycket jämn match.

Toppade gjorde Christian Liljestrand med 938 tätt följd av Simon Nilsson på 934.

 

Även Bågen tog emot BK Flax på hemmahallen och vann sin match med 11-9.

Björn Rudshagen toppade på fina 1002.

 

Sydallsvenskan

Tegnér tog emot gästande BK Frigg hemma i Säffle och vann matchen med 12-8.

Joakim Nordén toppade i laget med 956.

 

Div. 1

Nobel F mötte Ettan/Brasken på hemmaplan och vann sin match med 12-8.

Toppade gjorde Allan Hansen med 920.

 

Även Bågen F fick besök av Ettan/Brasken och vann sin match med 12-8.

Jan Påhlsson toppade på 808.

 

Wåxnäs F och Taifun tog båda emot gästande BK Örnen hemma på Nöjesfabriken.

Gästerna blev försvåra, förlust 8-12 för Wåxnäs och 9-10 för Taifun.

Peter Westin var bäst för Wåxnäs med 849 och för Taifun var Brian Folkesson i topp med 822.

 

Div. 2

Almen mötte gästande BK Vallonen hemma på X-näshallen och vann efter en svängig match med 11-9.

Toppade i laget gjorde Janne Johansson med 915.

 

Karlstad BK mötte BK Loket på hemmahallen, med underläge 3-7 efter andra serien vände KBK och vann de två sista med 4-1 och matchen slutade med vinst 11-9.

Hans Lindqvist var bäst på 811.

 

Även Merrimac fick besök av BK Loket, men här blev gästerna försvåra och matchen slutade med förlust 7-13.

Dan Axelsson  toppade på 826.

 

Arvika West hade bortahelg mot Asterix och Glam F, de fick tre poäng med sig hem efter oavgjort 10-10 mot Asterix och vinst 13-7 mot Glam.

Bäst i Asterix var Henrik Hallstensson på 813.

För Arvika West toppade Roland Lund med 838 mot Asterix, och mot Glam var Niklas Wettervid i topp på 832.

 

Tegnér F hade en tung bortahelg mot IKW/Köping F och BK Scheele.

Förlust  med 6-13 mot Köping och 8-12 mot Scheele.

Lars Hagman var bäst i båda matcherna, 783 mot Köping och 748 mot Scheele.

 

Nobel F2 och Kasi tog båda emot BK Atom hemma i Karlskoga.

Gästerna blev försvåra för båda lagen, förlust med 8-12 för Nobel och 7-13 för Kasi.

Henrik Karlsson var bäst i Nobel med 814 och i Kasi var Rainer Petrelius bäst på 868.

 

Div. 3

Jösse F hade bortahelg mot Fryken och Play Palace, de fick fyra poäng med sig hem i bagaget efter vinst med 20-0 mot Fryken, och 11-9 mot Play Palace.

Gertrud Persson var bäst för Fryken med 682 och för Play Palace var Tobias Eriksson bäst på 780.

För Jösse toppade Mattias Nilsson med 892 mot Fryken, och mot Play Palace var Daniel Andersson i topp på 828.

 

Hammaren och Pollux mötte båda Wåxnäsflickorna hemma på Idrottshuset och vann sina matcher.

16-4 till Hammaren och 14-6 till Pollux.

Kurt Lundqvist var bäst i Hammaren på 749 och för Pollux toppade Sofia Thyberg med 752.

För Wåxnäsflickorna var Jessica Lönnstam bäst mot Hammaren med 689 och Christina Felling var bäst mot Pollux med 685.

 

Tegnér F2 och BC Säffle tog båda emot Solklot hemma i Säffle och vann sina matcher.

Tegnér vann med 14-6 och Säffle med 15-5.

Bäst i Tegnér blev Jenny Klahr med 727 och i Säffle var Torbjörn Johansson bäst på 825.

För Solklot var Anne Johansson bäst med 662 mot Tegnér och mot Säffle var Gunilla Jansson bäst på 755.

 

Inga matcher för Sir-Hammarö, Bofors, Kasi och Sun Club-Corona denna helgen.

 

Mellanallsvenskan Dam

Kulorna mötte LDBS Zorita på hemmaplan och vann sin match med 13-7.

Linnéa Frankesson toppade med 839.

 

Även Karlstad BK mötte Zorita på hemmaplan, men här blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 5-15.

Jeanette Fors var bäst på 762.

 

Reserv 2

Almen B mötte Team Idris hemma på X-näs och vann sin match med 14-5.

Bäst för Almen blev Marcus Öberg med 741 och för Team Idris var Bror Claesson i topp på 840.

 

Även Sun Club-Corona mötte Team Idris och vann med 19-0.

Bäst i Sun Club-Corona var Niklas Johansson med 764 och i Team Idris var Sven Gustavsson bäst på 606.

 

Bågen B tog emot Play Palace B hemma i Hagfors och vann sin match med 14-6.

Amanda Engström toppade för Bågen med 846, och i Play Palace var Bosse Henriksson bäst på 704.

 

Alla matcher som skulle ha spelats i Kristinehamns bowlinghall denna helgen blev uppskjutna pga. datahaveri.

 

Värmlands Ungdomsserie spelades i Torsby denna helgen:

CBK 1 mötte Nöjesfabriken och vann med 10-2

CBK 2 mötte Fryken och med 10-2

Bågen fick WO mot Tegnér och vann med 12-0

CBK 2 fick WO mot Tegnér och vann med 12-0

Fryken mötte CBK 1 och CBK 1 vann med 8-3

Nöjesfabriken mötte Merrimac och Merrimac vann med 12-0

 

Bästa tjej i ungdomsserien var Wilma Karlsson, CBK med 511, och bästa kille var Jonas Vold, Merrimac med 550 på tre serier.

Uppdaterad: 20 NOV 2012 11:26 Skribent: Madelene Lindberg

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info