Hoppa till sidans innehåll

Omgång 6


Krönikan omg. 6

 

Elitserien

Wåxnäs hade tre bortamatcher i helgen, två poäng fick de med sig hem efter vinst 11-9 mot Joker.

Team Pergamon och Falkenberg blev försvåra, förlust 4-15 mot båda hemmalagen.

Toppade i laget mot Joker gjorde Lars Lindbäck, som även hade en 300-ing i tredje serien, finfina 1027 blev slutresultatet.

Mot Pergamon var Bengt Bäcklund bäst på 845, och mot Falkenberg var Linus Carle i topp med 882.

 

Ingen match för Jösse i helgen.

 

Mellanallsvenskan

Nobel storspelade mot Kaskad hemma i Karlskoga och vann samtliga fyra serier, matchen slutade 17-3 med fina siffror 6785-6280.

Toppade gjorde Marcus Karlsson med 932, följd av Ivan Ljungholm på 915.

 

Även Bågen tog emot Kaskad på hemmaplan, men här blev gästerna försvåra och matchen slutade med förlust 8-11.

Björn Rudshagen blev bäst i Bågen med 857.

 

Sydallsvenskan

Tegnér tog emot gästande BK Cahoot hemma i Säffle och vann matchen med 15-5 efter vinst i samtliga fyra serier.

Niclas Eriksson toppade för hemmalaget med 852.

 

Div. 1

Taifun och Wåxnäs F mötte båda BK Mjölby Bowling hemma på Nöjesfabriken.

Vinst för båda hemmalagen, 15-5 till Wåxnäs och 11-9 till Taifun.

Marcus Rudolfsson toppade för Wåxnäs med 877 och för Taifun var Brian Folkesson i topp på 860.

 

Bågen F mötte Team Baltzar F hemma i Hagfors och vann sin match med 12-8.

Toppade gjorde Werner Biehl med 811.

 

Även Nobel F mötte Team Baltzar F på hemmaplan och vann sin match med 16-4.

16-åriga Thomas Danielsson toppade i Nobel med 870.

 

Div. 2

Karlstad BK mötte gästande Kasi på Idrottshuset och vann efter en jämn match med 11-9.

Bäst i KBK var B-U Nyström med 814 och för Kasi var Robert Gadde bäst på 822.

 

Även Merrimac tog emot gästande Kasi, men här blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 4-16.

Dan Axelsson blev bäst för Merrimac på 775, och även i denna match var Robert Gadde bäst för Kasi med 814.

 

Almen fortsätter sin segersvit och har nu sju raka segrar efter helgens vinst med 12-8 mot Nobel F2 hemma i X-näshallen.

Bäst i Almen var Perra Karlsson med 846 och för Nobel var Sebastian Larsson bäst på 806.

Nobel åkte sedan vidare till Hällefors för att möta Trix, även här var hemmalaget starkare, och matchen slutade i förlust 17-3.

Bäst för Nobel blev Jimmy Lundell med 806.

 

Asterix tog emot Tegnér F hemma i Degerfors och vann sin match med 12-8.

Juha Tuohino toppade för hemmalaget med 849, och för Tegnér var Dan Persson bäst på 801.

Tegnér åkte sedan vidare till Örebro för att möta Glam F, här slutade matchen med vinst 11-9 och de fick med sig två poäng hem.

Bäst för Tegnér blev Joakim Engman med 789.

 

Arvika West hade en tung bortahelg mot Hallstahammar och Atom.

Förlust med 6-14 i båda matcherna.

Tommy Österholm var bäst mot Hallstahammar på 844 och mot Atom var K-C Larsson bäst med 751.

 

Christinehamns och Lusasken tog båda emot IKW/Köping hemma i Kristinehamn.

För Lusasken slutade matchen oavgjort 10-10, men för CBK blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Bäst för Lusasken blev Klas Bergman med 808, och i CBK var Conny Juliusson bäst på 808.

 

Div. 3

Sir-Hammarö hade bortaresa till Kristinehamn.

Två poäng fick de med sig hem efter vinst 11-9 mot Lusasken.

CBK blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Bäst för Lusasken blev Åsa Söderberg med 663, och för CBK var Stefan Svahn bäst på 701.

I Sir-Hammarö var Daniel Borg bäst i båda matcherna, 731 mot CBK och 730 mot Lusasken.

 

Kasi F och Bofors tog båda emot gästande Sun Club-Corona hemma i Karlskoga.

Båda hemmalagen vann sina matcher, 17-3 till Bofors och 16-4 till Kasi.

Bäst i Kasi blev Ronny Sundqvist med 828, och för Bofors var Peter Andersson bäst på 799.

För Sun Club-Corona toppade Magnus Jansson i båda matcherna, 762 mot Kasi och 705 mot Bofors.

 

Pollux och IF Hammaren tog emot Solklot hemma på Idrottshuset.

Båda hemmalagen vann sina matcher med 15-5.

Noteras kan även att Hammaren slog nytt klubbrekord med 5716.

Bäst för Pollux var Sune Fridén med 791 och för Hammaren var Ulf Malmberg bäst på 799.

För Solklot var Jenny Höglund bäst mot Pollux med fina 857, och mot Hammaren var Maj-Britt Bohlin bäst på 736.

 

Jösse F tog emot Wåxnäsflickorna hemma i Arvika och vann sin match med 17-3.

Bäst i Jösse blev Ulf Hjalmarsson med 816, och för Wåxnäsflickorna var Christina Felling bäst på 765.

 

Play Palace tog emot gästande BC Säffle hemma i Sunne och vann sin match med 14-6.

Bäst för Play Palace blev Martin Lithell med 801, och för Säffle var Torbjörn Johansson bäst på 771.

 

Även Fryken fick besök av gästande BC Säffle, men här blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Bäst i Fryken var A-B Persson på 731 och för Säffle toppade Christer Adolfsson med 796.

 

Filippa tog emot Tegnér F2 hemma i Filipstad, gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 3-17.

Eva-Lotte Axelsson var bäst för Filippa med 719, och för Tegnér blev Lars Hagman bäst på 760.

 

Mellanallsvenskan Dam

Kulorna mötte BK Biet/Finesse på hemmaplan, inför sista serien hade Kulorna ledning med 8-7, då la gästerna in en högre växel och vann serien med 4-1, och matchen slutade i förlust 9-11.

Marianne Gustafsson var bäst med 746.

 

Även Karlstad BK mötte Biet/Finesse på hemmaplan, en poäng blev det genom oavgjort 10-10.

Birgit Ohlsson var bäst med 756.

 

Reserv 2

Almen B mötte Play Palace B hemma på X-näs och vann sin match med 14-6.

Bäst för Almen blev Patrik Lundqvist med 741 och för Play Palace var Ronny Olofsson bäst på 715.

 

Även Sun Club-Corona mötte Play Palace på hemmabanorna och vann sin match med 16-4.

Bäst i hemmalaget blev Lennart Warolin med 777, och för Play Palace var återigen Ronny Olofsson bäst med 753.

 

Christinehamns BK B tog emot Bågen B hemma, här blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Hans Gustavsson var bäst för CBK på 717 och i Bågen toppade William Erlandsson med 757.

 

 

På Idrottshuset möttes Team Idris och Karlstad BK B.

KBK vann matchen med 14-6.

Bäst i Team Idris blev Ulf Malmberg med 708, och för KBK var S-E Cederborg bäst på 664.

Uppdaterad: 23 OKT 2012 11:03 Skribent: Madelene Lindberg

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info