Hoppa till sidans innehåll

Omgång 5


Krönikan omg. 5

 

Elitserien

Wåxnäs hade en tung bortamatch mot Team Alingsås BC, förlust med 2-17 .

Bäst i laget blev Lars Lindbäck med 882.

 

Ingen match för Jösse i helgen.

 

Mellanallsvenskan

Nobel hade bortaresa till Gävle och Fagersta, tre poäng fick de med sig hem i bagaget efter vinst 16-4 mot Gävle KK och oavgjort 10-10 mot Triss.

Mot Gävle storspelade de och vann samtliga fyra serier med 4-1.

Matchen mot Triss var mycket jämn, efter förlust med 2-3 i de tre första serierna lyckades de vända och vinna sista serien med 4-1, och matchen blev oavgjord.

Toppade mot Gävle gjorde Simon Nilsson med 876, och mot Triss var Torbjörn Wiktorsson i topp med 896.

 

Bågen hade en tung bortahelg mot Västerås SK och Glam.

Förlust i båda matcherna, 9-10 mot Västerås och 7-13 mot Glam.

Två man över 900 mot Västerås, Björn Rudshagen toppade med fina 960 tätt följd av Jocke Biehl på 953.

Mot Glam var Stefan Biehl i topp med 900.

 

Sydallsvenskan

Tegnér hade bortamatcher mot Kinna BK och Team Gothia BC, en poäng fick de med sig hem efter oavgjort 10-10 mot Team Gothia. Förlust 9-11 mot Kinna efter en mycket jämn match.

Joakim Nordén toppade mot Kinna med 913, och mot Team Gothia var Dennis Nordström-Green i topp på 884.

 

Div. 1

På Nöjesfabriken i Karlstad tog Taifun och Wåxnäs F båda emot gästande Nobel F.

Båda hemmalagen vann sina matcher, 11-9 för Taifun och 12-8 för Wåxnäs.

Ola Ericsson var bäst i Taifun med 804, och för Wåxnäs var Erik Bonde bäst på 874.

Toppade för Nobel i båda matcherna gjorde Anders Wåhlstedt, 924 mot Taifun och 847 mot Wåxnäs.

 

Bågen F hade bortamatcher i Örebro mot Fight och Solid. Båda hemmalagen blev försvåra och matcherna slutade i förlust, 4-15 mot Fight och 7-13 mot Solid.

Toppade mot Solid gjorde Amanda Engström med 866, och mot Fight var Peter Henriksson bäst på 778.

 

Div. 2 

Karlstad BK mötte gästande BK Trix på hemmahallen. KBK hade ledning 7-3 efter två serier, i tredje serien la gästerna in en högre växel och matchen slutade i förlust 9-11.

Bäst i KBK var Håkan Edén med 844.

 

Även Merrimac tog emot gästande BK Trix som blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Olli Ahvanainen var bäst med 829.

 

Almen hade bortahelg i Arvika och Säffle, fyra poäng fick de med sig hem och har nu sex raka segrar.

Vinst med 14-6 mot Arvika West och mot Tegnér F vann de samtliga fyra serier och matchen slutade 17-2.

Gunnar Dahlman var bäst med 771 för Arvika West, och i Tegnér var Emil Fredriksson bäst på 845.

För Almen toppade Gunnar Åslund med fina 940 mot Arvika West och mot Tegnér var Håkan Moberg i topp på 875.

 

Asterix hade bortamatcher mot Hallstahammars BS och BK Atom, båda hemmalagen blev försvåra och matcherna slutade i förlust.

4-16 mot Atom och 8-12 mot Hallstahammar.

Henrik Hallstensson toppade mot Hallstahammar med 878, och mot Atom var J-E Åkesson bäst på 708.

 

Christinehamns BK hade bortahelg mot Loket och Vallonen, två poäng fick de med sig hem efter vinst 11-9 mot Loket.

Vallonen blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Thomas Grankvist toppade med 902 mot Loket och mot Vallonen var Björn Forsén bäst på 873.

 

Lusasken hade bortaresa till Karlskoga, de fick fyra poäng med sig hem efter vinst 11-9 mot Kasi och 12-8 mot Nobel F2.

Bäst i Kasi var Rainer Petrelius på 797 och i Nobel F2 var Roland Nilsson bäst med 811.

För Lusasken var Clas Nilsson i topp med 889 mot Nobel, och Krister Jonsson var bäst på 775 mot Kasi.

 

Div. 3 

Kasi F och Bofors tog båda emot gästande Lusasken F hemma i Karlskoga.

Båda hemmalagen vann sina matcher med 14-6.

Bäst i Kasi blev Robert Gadde med 797, och för Bofors var Peter Andersson bäst på 808.

För Lusasken toppade Ingela Öhman i båda matcherna, 824 mot Kasi och 814 mot Bofors.

 

Wåxnäsflickorna tog emot Christinehamn F hemma på X-näs och vann sin match med 15-5.

Bäst i Wåxnäsflickorna var Jenny Wiesner med 803 och i CBK var Caroline Svensson bäst på 698.

 

Även BK Solklot tog emot gästande CBK F, men här blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Bäst i Solklot blev Gunilla Jansson med 717 och för CBK var Jimmy Walther bäst på 864.

 

BC Säffle och Tegnér F2 tog båda emot IF Hammaren hemma.

Säffle vann sin match med 13-7, men för Tegnér blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Torbjörn Johansson blev bäst i Säffle på 782 och för Tegnér var Anneli Bergman bäst med 750.

För Hammaren var Kurt Lundqvist bäst med 803 mot Säffle, och mot Tegnér var Anders Borg bäst på 764.

 

Filippa tog emot Fryken hemma i Filipstad och vann samtliga fyra serier och matchen slutade 19-1.

Toppade i Filippa gjorde Janet Jönsson med 772 och för Fryken var Ulla Frykmer bäst på 606.

 

Jösse F tog emot gästande Pollux hemma i Arvika och vann sin match med 12-8.

Bäst i Jösse var Ulf Hjalmarsson med 833 och för Pollux toppade Susanne Lindholm på 872.

 

Sir-Hammarö tog emot Play Palace på hemmaplan, matchen slutade oavgjort 10-10.

Daniel Borg var bäst i Sir-Hammarö med 737, och i Play Palace var Martin Lithell bäst på 696.

 

Även Sun Club-Corona tog emot gästande Play Palace och vann sin match med 15-5.

Lennart Svärd toppade i Sun Club-Corona på 835 och i Play Palace var Martin Lithell i topp med 835.

 

Mellanallsvenskan Dam 

Kulorna hade en tung bortahelg mot BK Högland och GoIF Fram.

Det blev förlust i båda matcherna, 3-17 mot Högland och 5-15 mot Fram.

Marianne Gustafsson var bäst mot Högland med 759 och mot Fram var Emelie Skoglöf bäst på 737.

 

Även Karlstad BK hade en tung bortahelg, förlust med 2-18 både mot BK Eva, Norrköping och Dimico.

Rigmor Paulsson var bäst mot BK Eva med 762 och A-L Ericson var bäst mot Dimico på 676.

 

Reserv 2

Karlstad BK B tog emot Almen B hemma på I-huset och vann sin match med 14-6.

Bäst i KBK blev Marianne Carlsson med 711 och för Almen var Håkan Moberg bäst på 758.

Christinehamns BK B tog emot Sun Club-Corona B hemma och vann efter en jämn match med 11-9.

Peter Mörk var bäst för CBK med 737 och i Sun Club-Corona toppade Lennart Warolin på 768.

 

Play Palace B tog emot gästande Bågen B hemma i Sunne, gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 3-17.

Bäst i Play Palace var Stefan Blomquist med 703, och i Bågen var William Erlandsson bäst på 738.

 

Team Idris match mot Almen B är uppskjuten till 28 okt. kl. 11.40.

 

Värmlands Ungdomsserie spelades i Kristinehamn denna helgen:

CBK 2 mötte Merrimac och Merrimac vann med 8-4

Bågen fick WO mot Nöjesfabriken och vann med 12-0

Tegnér mötte Fryken och vann med 10-2

Fryken mötte Bågen och Bågen vann med 10-2

CBK 2 fick WO mot Nöjesfabriken och vann med 12-0

Merrimac mötte CBK 1 och det blev oavgjort 6-6

 

Bästa tjej i ungdomsserien var Wilma Karlsson, CBK med 499, och bästa kille var Samuel Mäkinen, Bågen med finfina 689 på tre serier.

Uppdaterad: 16 OKT 2012 12:16 Skribent: Madelene Lindberg

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info