Hoppa till sidans innehåll

Omgång 3


Krönikan omg. 3

 

Elitserien

Jösse hade tre bortamatcher i helgen, på lördag mötte de Clan i Nässjö och på söndag åkte de vidare till Stockholm för att möta Stureby och Sundbyberg.

Lördagens match mot Clan slutade i förlust 5-15.

Efter första serien mot Stureby var det underläge 1-4, de kommande tre serierna vanns av Jösse och matchen slutade med vinst 12-8.

Sundbyberg bjöd på hårdare motstånd och matchen slutade i förlust 8-12.

Med två poäng med sig hem efter helgens matcher ligger de fortfarande med i toppen på samma poäng som ledande Clan.

K-J Eliasson var bäst mot Clan på 900, mot Stureby toppade Markus Jansson med 950 och mot Sundbyberg var Fredrik Tjernes bäst på 922.

 

Wåxnäs hade ingen match denna helgen.

 

Mellanallsvenskan

Nobel hade hemmamatch mot Team Baltzar, hemmalaget storspelade och vann samtliga fyra serier och matchen slutade 15-5 på mycket fina siffror 7097-6266.

Fyra man över 900, Klas Thunberg toppade på fina 982 följd av Simon Nilsson 971, Christian Liljestrand 916 och Marcus Karlsson 908.

 

Bågen tog även de emot gästande Team Baltzar hemma i Hagfors och vann samtliga fyra serier, matchen slutade 17-3.

Toppade gjorde Jocke Biehl med 844.

 

Sydallsvenskan

Tegnér tog emot gästande Olofströms BS hemma i Säffle.

Hemmalaget vann samtliga fyra serier och matchen slutade 14-6.

Bäst för Tegnér var Joakim Nordén med 922.

 

Div. 1

Nobel F hade hemmamatch mot BK Mjölby Bowling och vann sin match med 13-7.

Toppade i Nobel gjorde Allan Hansen med 904.

 

Även Bågen F tog emot gästande BK Mjölby Bowling på hemmaplan, men här blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Bäst för Bågen blev Amanda Engström på 803.

 

Wåxnäs BC F hade bortaresa till Katrineholm för att möta Avance och Katrineholms AIK.

Två poäng fick de med sig hem efter vinst 12-8 mot Avance.

I matchen mot Katrineholm var hemmalaget försvåra och matchen slutade i förlust 5-15.

Toppade för Wåxnäs i båda matcherna gjorde Victor Lindblad-Svärd med 898 mot KAIK och 896 mot Avance.

 

Taifun hade en tung bortahelg i Kumla mot Pliggen och Friends.

Förlust i båda matcherna, 5-15 mot Pliggen och 4-16 mot Friends.

Oscar Granberg var bäst för Taifun i båda matcherna, 767 mot Friends och 829 mot Pliggen.

 

Div. 2

Tegnér F tog emot Nobel F2 hemma i Säffle och vann matchen med 12-7.

Toppade i Tegnér gjorde Emil Fredriksson med 872, och i Nobel var Leif Göthberg bäst på 797.

Även Arvika West tog emot gästande Nobel F2 hemma och vann sin match med 14-5.

Jimmy Leverström var bäst i Arvika West på 836 och för Nobel var Jimmy Lundell bäst med 757.

 

I Kristinehamn tog Lusasken och Christinehamns BK båda emot BK Atom.

Lusasken vann sin match med 13-7.

För CBK blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Bäst i Lusasken var Stefan Snarberg på 766, och i CBK var Thomas Grankvist bäst med 836.

 

Kasi och hade bortahelg mot Trix och Almen.

Två poäng fick de med sig hem efter seger 12-8 mot Trix.

Mot Almen blev det svårare och matchen slutade i förlust 9-11.

Bäst i Kasi mot Trix blev Jan Nordqvist med 829 och mot Almen var Torbjörn Albertsson bäst på 861.

För Almen som nu har fyra raka segrar toppade Tobias Hansen med 820.

 

Karlstad BK mötte Asterix och Glam F på bortaplan, de fick två poäng med sig hem efter vinst 15-5 mot Glam.

Asterix blev dock försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

I Asterix toppade Henrik Hallstensson med 851 och för KBK var Håkan Edén bäst i båda matcherna, 792 mot Asterix och 808 mot Glam.

 

Merrimac hade en tung bortahelg i Köping, förlust 3-17 mot IKW Köping F och 2-18 mot Scheele.

Bäst för Merrimac i båda matcherna blev Dan Axelson, 735 mot Scheele och 742 mot IKW Köping.

 

Div. 3

På X-näshallen var det derby mellan Wåxnäsflickorna och Sir-Hammarö. Wåxnäsflickorna vann samtliga fyra serier och matchen slutade 16-4.

Bäst i Wåxnäsflickorna var Jenny Wiesner på finfina 914 och i Sir-Hammarö var Ragnvald Aaker bäst med 835.

 

Även BK Solklot tog emot Sir-Hammarö denna helgen och vann samtliga serier, matchen slutade 18-2.

Bäst i Solklot blev Jenny Höglund med 786 och för Sir-Hammarö var Ronny Andersson bäst på 718.

 

Filippa tog emot gästande Jösse F, här blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 9-11.

Toppade i Filippa gjorde Janet Jönsson med 808 och för Jösse var Daniel Andersson bäst på 774.

 

Kasi F hade borta helg i Säffle, tre poäng fick de med sig hem efter vinst 11-9 mot Tegnér F2, och oavgjort 10-10 mot BC Säffle.

I Tegnér var Anneli Bergman bäst med 747 och i Säffle toppade S-E Bäcklund på 805.

För Kasi var Ronny Sundqvist bäst i båda matcherna, 746 mot Tegnér och 767 mot Säffle.

 

Sun Club-Corona hade bortahelg i Kristinehamn och fick med sig fyra poäng hem i bagaget efter vinst 13-7 mot Lusasken F och 11-9 mot Christinehamns BK F.

Bäst i Lusasken var Krister Jonsson med 737 och för CBK var Hans Gustavsson bäst på 691.

För Sun Club-Corona var Bror Claesson bäst mot Lusasken med 765 och mot CBK var Carlo Colombi bäst på 749.

 

IF Hammaren tog emot gästande Bofors hemma på Idrottshuset och vann sin match med 11-9.

Kurt Lundqvist toppade för Hammaren med 840 och i Bofors var Peter Andersson bäst på 771.

 

Även Pollux mötte Bofors på sina hemmabanor i en jämn match som tillslut slutade oavgjort 10-10.

Bäst i Pollux var Sofia Thyberg med 763 och i Bofors var Heinz Frederich bäst på 831.

 

Play Palace och Fryken hade inga matcher i helgen.

 

Mellanallsvenskan Dam

Kulorna tog emot gästande BK Båken och vann sin match med 13-7.

Ann-Louise Aureliusson toppade i Kulorna med 787.

 

Även Karlstad BK tog emot BK Båken men här blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Bäst i KBK var Ann-Louise Ericson på 758.

 

Reserv 2

Almen B tog emot Sun Club-Corona B hemma och vann sin match med 13-7

Bäst i Almen blev Tobias Hansen med 737 och i Sun Club-Corona var Jan Einarsson bäst på 787.

 

Play Palace B tog emot Karlstad BK B hemma i Sunne, och vann sin match med 14-6.

Jan Wedin var bäst för Play Palace med 743 och för KBK var Rigmor Paulsson bäst på 725.

 

Även Bågen B tog emot gästande Karlstad BK B och vann sin match med 18-2.

Samuel Mäkinen toppade för Bågen på 768 och i KBK var Rigmor Paulsson återigen bäst med 673.

 

Christinehamns BK B tog emot gästande Team Idris och vann efter en jämn match tillslut med 11-9.

Patrik Jonsson var bäst för CBK med 663 och i Idris var Magnus Geijer bäst på 607.

 

Uppdaterad: 26 SEP 2012 17:40 Skribent: Madelene Lindberg

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info