Hoppa till sidans innehåll

Omgång 20


Krönikan omg. 20

 

Elitserien

Det var sammandrag i Skövde för Jösse och Wåxnäs som båda mötte IS Göta, BK FH Engelholm och Kulladals BS i den sista serieomgången.

 

Jösse fick två poäng med sig hem efter vinst med 11-9 mot Göta, Engelholm och Kulladal blev försvåra, förlust 6-14 mot Engelholm och 3-17 mot Kulladal.

Mattias Jansson var bäst mot Engelholm med 824 följd av Fredrik Tjernes på 821.

Mot Göta toppade Fredrik Tjernes med 904 följd av Markus Jansson på 814.

Jonas Dahlin var i topp mot Kulladal med 879 följd av K-J Eliasson på 864.

Jösse är klara för fortsatt spel i Elitserien.

 

Wåxnäs hade det tufft i helgen med tre förluster, 5-15 mot Göta, 7-13 mot Kulladal och 8-12 mot Engelholm.

Christer Aker var bäst mot Göta med 789 följd av Lars Lindbäck på 778.

Mot Kulladal toppade Linus Carlé med 897 följd av Audun Hansen på 839.

Peter Westin och Erik Sjöberg var båda i topp mot Engelholm med 839 följda av Peter Nenzén på 819.

Wåxnäs hamnade sist i tabellen och får spela i Allsvenskan nästa år.

 

Mellanallsvenskan

Nobel hade bortamatcher i Stockholm och Gotland i den sista serieomgången.

De fick två poäng med sig hem genom vinst 14-6 mot Djurgårdens IF, Stånga IF blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Fem man över 900 mot Djurgården med Marcus Karlsson i topp med 929 följd av Ivan Ljungholm 927, Stefan Nilsson 922, Simon Nilsson 907 och Anders Wåhlstedt 900 prick.

Marcus Karlsson var även i topp mot Stånga med 932 följd av Anders Wåhlstedt på 886.

Nobel slutade som segrare i Grupp A och ska kvala om en plats i Elitserien.

 

Bågen hade en tung bortahelg i Stockholm, förlust med 6-14 mot BK Amiki och 5-15 mot AIK.

Magnus Johansson var i topp mot Amiki med 966 följd av Isabelle Hultin på 927.

Även mot Amiki toppade Magnus Johansson med 969 följd av Stefan Biehl på 884.

Bågen slutade som tvåa i Grupp A och får kvala om en plats i Elitserien.

 

Sydallsvenskan

Tegnér spelade borta mot Marbodals BS och Team Mariestad BK.

De fick tre poäng med sig hem genom vinst 14-6 mot Marbodal och oavgjort 10-10 mot Mariestad.

Sören Larsson var i topp mot Marbodal med 846 följd av Daniel Nordström-Green på 824.

Mot Mariestad toppade Joakim Nordén med 958 följd av Pontus Svensson på 944.

Tegnér slutade som trea i Grupp A och får kvala om en plats i Elitserien.

 

 Div. 1

Wåxnäs F och Taifun tog båda emot IFK Norrköping F på hemmahallen.

WBC förlorade matchen med 9-11, och Taifun spelade oavgjort 10-10.

Erik Bonde var i topp för WBC med 820 följd av Leif Johannesson på 810.

För Taifun toppade Marcus Rudolfsson med 891 följd av Oscar Granberg på 876.

Taifun slutade som tvåa i Grupp A och får kvala om en plats i Mellanallsvenskan.

Wåxnäs F slutade som som trea i Grupp A, men eftersom förstalaget inte klarade sig kvar i Elitserien kan de inte kvala uppåt.

 

Bågen F hade en tung bortahelg i Kumla, förlust med 5-15 mot BK Pliggen och 3-17 mot BK Friends.

Henry Arnesen var i topp mot Pliggen med 868 följd av Stefan Frykstedt på 770.

Även mot Friends toppade Henry Arnesen med 809 följd av Peter Henriksson på 738.

Bågen kom sist i Grupp A och måste kvala om att vara kvar i Div. 1.

 

Nobel F hade bortamatcher i Katrineholm.

De fick en poäng med sig hem genom oavgjort 10-10 mot Katrineholms AIK, BK Avance blev försvåra och matchen slutade i förlust 5-15.

Stig Hermansson toppade mot Avance med 980 följd av Roland Nilsson på 855.

Mot KAIK var Lennart Nyman i topp med 974 följd av Leif Göthberg på 894.

Nobel F slutade som segrare i Grupp A och får kvala om en plats i Mellanallsvenskan.

 

Div. 2

Lusasken hade borta mot Karlstad BK och Merrimac. De fick tre poäng med sig hem genom vinst 11-8 mot KBK, och oavgjort 10-10 mot Merrimac.

Tomas Valentin var i topp för KBK med 904 följd av Per Ola Ericson på 762.

För Merrimac toppade Christoffer Elefant med 950 följd av Elias Levänen på 901.

Klas Bergman var i topp för Lusasken mot KBK med 843, följd av Winn Johansson på 821. Mot Merrimac toppade Clas Nilsson med 937 följd av Jan Frisell på 918.

Lusasken slutade som segrare i Grupp C och får kvala om en plats i Div. 1.

Karlstad BK slutade fyra i Grupp A och får kvala om att vara kvar i Div. 2.

Merrimac kom sist i Grupp A och får kvala om att vara kvar i Div. 2.

 

Christinehamns BK hade borta mot Tegnér F och Arvika West.

De fick två poäng med sig hem genom vinst 16-4 mot Tegnér, matchen mot Arvika West slutade i förlust 9-11.

Toppade för Tegnér gjorde Emil Fredriksson med 927, följd av Jonathan Tello på 867.

Jimmy Leverström var bäst i Arvika West med 789 följd av Rolf Moberget på 752.

För CBK var Daniel Norevik i topp mot Tegnér med 976, följd av Timo Kuljunlahti på 966. Mot Arvika West var Conny Juliusson i topp med 851 följd av Pajo Vujic på 795.

CBK slutade som fyra i Grupp C och kvalar om att vara kvar i Div. 2.

Tegnér F slutade näst sist i Grupp A och får kvala om att vara kvar i Div. 2.

Arvika West slutade som trea i Grupp A och får kvala om en plats i Div. 1.

 

 

Almen hade bortamatcher mot BK Glam F och Asterix.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 12-8 mot Glam och 15-5 mot Asterix.

Niklas Kjellman var i topp för Asterix med 800 följd av Henrik Hallstensson på 799.

Toppade för Almen i båda matcherna gjorde Janne Johansson med 841 mot Glam och 873 mot Asterix, Gunnar Åslund följde i båda matcherna med 827 mot Glam och 845 mot Asterix.

Asterix slutade som fyra i Grupp B och får kvala om att vara kvar i Div. 2.

Almen slutade som seriesegrare i Grupp A och får kvala om en plats i Div. 1.

 

Nobel F2 och Kasi tog båda emot BK High Five hemma i Karlskoga.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Nobel vann med 14-6 och Kasi med 17-3.

Jonathan Andersson var i topp för Nobel med 879 följd av Tomas Karlsson på 816.

För Kasi toppade Rainer Petrelius med 957 följd av Per Thomassen på 925.

Nobel kom sist i Grupp C och får kvala om att vara kvar i Div. 2.

Kasi slutade som trea i Grupp C och får kvala om en plats i Div. 1.

 

Div. 3

Solklot och Wåxnäsflickorna tog båda emot Fryken på respektive hemmahallar.

Båda hemmalagen vann sina matcher med 15-5.

Anne Johansson var i topp för Solklot med 744 följd av Gunilla Jansson på 743.

För Wåxnäsflickorna toppade Magdalena Milde med 758 följd av Christina Felling på 739.

För Fryken var Ann-Britt Persson bäst mot Solklot med 713 följd av Christina Engblom på 706. Mot Wåxnäsflickorna var Annica Persson bäst med 666 följd av Katarina Florén på 632.

Wåxnäsflickorna var bäst av damlagen i Grupp A, men har valt att inte kvala uppåt.

 

Säffle och Tegnér F2 tog båda emot Lusasken F hemma i Säffle.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Säffle med 14-6 och Tegnér med 11-9.

Tre man över 900 för Säffle med Mathias Adolfsson-Bergman i topp med 919, följd av Tomas Eriksson 915, och Christer Adolfsson på 906.

Tina Jonasson var bäst i Tegnér med 745 följd av Emma Ackerblad på 717.

För Lusasken toppade Michael Gustafsson mot Säffle med 837 följd av Marie Snarberg på 745. Mot Tegnér var Olle Ståhl bäst med 757 följd av Michael Gustafsson på 726.

Säffle slutade som tvåa i Grupp B och får kvala om en plats i Div. 2.

Tegnér kom sist i Grupp B och får spela kvar i Div. 3.

Lusasken slutade näst sist i Grupp A och får spela kvar i Div. 3.

 

Jösse F hade borta mot Sir-Hammarö och Sun Club-Corona.

De fick två poäng med sig hem efter vinst med 13-7 mot Sir-HBK.

SSC blev försvåra och matchen slutade i förlust med 8-12.

Åke Rask var i topp för Sir-HBK med 765 följd av Bo Nilsson på 725.

För SCC var Lennart Svärd i topp med 809 följd av Magnus Gullbrand på 778.

Ulf Hjalmarsson var i topp för Jösse mot Sir-HBK med 911 följd av Jonny Westin på 798. Mot SCC var Daniel Norevik i topp med 834 följd av Ulf Hjalmarsson på 808.

Sir-HBK slutade näst sist i Grupp C och spelar kvar i Div. 3.

Sun Club-Corona slutade som segrare i Grupp C och får kvala om en plats i Div. 2.

Jösse slutade som segrare i Grupp B och får kvala om en plats i Div. 2.

 

Bofors och Kasi F tog båda emot gästande Play Palace på hemmaplan.

Bofors vann sin match med 12-8.

För Kasi slutade matchen i förlust 9-11.

Villy Johansson var i topp för Bofors med 840 följd av Hans Olov Petterson på 789.

För Kasi var Nils Edgren bäst med 840 följd av Gerhard Nilsson på 732.

Tommy Berglund toppade för Play Palace mot Bofors med 873 följd av Tobias Eriksson på 861. Mot Kasi var Tobias Eriksson i topp med 867 följd av Lars Thomasson på 847.

Bofors slutade som segrare i Grupp A och kvalar om en plats i Div. 2.

Kasi slutade som tvåa i Grupp A och får kvala om en plats i Div. 2.

Play Palace slutade som tvåa i Grupp C och får kvala om en plats i Div. 2.

 

Christinehamns BK hade bortamatcher mot Pollux och IF Hammaren.

De fick tre poäng med sig hem genom vinst med 11-9 mot Pollux och oavgjort 10-10 mot Hammaren.

Sune Fridén toppade för Pollux med 838 följd av Torkel Bengtsson på 712.

För Hammaren var Joakim Helgesson bäst med 749 följd av Mikael Kratz på 733.

Stefan Svahn var i topp för CBK mot Pollux med 769 följd av Henrik Öhberg på 764. Mot Hammaren var Peter Mörk bäst med 781 följd av Stefan Svahn på 757.

Pollux slutade som trea i Grupp B och får kvala om en plats i Div. 2.

Hammaren slutade näst sist i Grupp B och spelar kvar i Div. 3.

CBK slutade som trea i Grupp A och spelar kvar i Div. 3.

 

 

Ingen match för Filippa i helgen.

Filippa var bäst av damlagen i Grupp C, men har valt att inte kvala uppåt.

 

Mellanallsvenskan Dam

Kulorna tog emot gästande BK Merci på hemmaplan. Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 4-16.

Lisa Nordström-Green toppade med 844 följd av Malin Palosaari på 802.

Kulorna slutade på åttonde plats i tabellen och spelar kvar i Mellersta Allsvenskan.

 

Även Karlstad BK tog emot gästande Merci, gästerna drog det längre strået och matchen slutade i förlust 9-11.

Jeanette Fors var bäst på 740 följd av Ann Olsson på 739.

KBK slutade på sista plats i tabellen och får kvala om att vara kvar i Mellersta Allsvenskan.

 

Reserv 2

Team Idris tog emot gästande Play Palace B hemma på Idrottshuset. Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 4-15.

Ulf Gullbrand var bäst för Team Idris med 706 följd av Sigvard Gustavsson på 602.

För Play Palace var Cary Döning bäst med 722 följd av Göran Olsson på 671.

 

Karlstad BK B tog emot Bågen B på hemmabanorna.

Bågen blev försvåra och matchen slutade i förlust 2-18.

Hans Bohlin var bäst för KBK med 769 följd av Arne Gambrick på 665.

 

Christinehamns BK B tog emot Sun Club-Corona B hemma i Kristinehamn och vann sin match med 15-5.

Daniel Svahn var bäst i CBK med 692 följd av Jimmy Walther på 690.

För SCC var Alfred Andersson bäst med 693 följd av Bror Claesson på 689.

 

Ingen match för Almen B i helgen.

Uppdaterad: 10 APR 2013 14:09 Skribent: Madelene Lindberg

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info