Hoppa till sidans innehåll

Omgång 2


Krönikan omg. 2

 

Elitserien

Jösse hade två matcher hemma i Arvika i helgen, och är nu i täten efter andra omgången. Lördagens match slutade i vinst mot gästande Sundbybergs IK, på söndag tog man emot Team Clan och spelade oavgjort .

Första serien mot Sundbyberg var jämn och slutade 2-3, de kommande tre serierna vanns av Jösse med 4-1och matchen slutade 14-6.

I matchen mot Clan stod det 6-4 efter två serier, tredje serien vann Clan med 5-0, Jösse svarade upp och vann sista serien med 4-1, därmed slutade matchen oavgjort 10-10.

Fredrik Tjernes var bäst i Jösse mot Sundbyberg med 903, och mot Clan toppade Markus Jansson på 921.

 

Även Wåxnäs hade besök både lördag och söndag hemma på Nöjesfabriken.

I lördagens match mot Sundbyberg blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 5-15.

På söndag tog man emot Team Clan och vann efter en jämn match med 11-9.

Bäst i Wåxnäs mot Sundbyberg blev Eric Sjöberg på 870, och mot Clan toppade Svein Roger Olsen med 964.  

 

Mellanallsvenskan

Nobel hade bortamatcher mot Västerås SK och BK Glam.

Två poäng fick de med sig en efter en jämn match mot Glam som slutade i vinst 10-9.

I Västerås var hemmalaget det starkaste laget och matchen slutade i förlust 4-16.

Marcus Karlsson toppade för Nobel i båda matcherna, 872 mot Glam och fina 954 mot Västerås.

 

Bågen hade bortahelg mot Gävle KK och BK Triss.

De fick med sig två poäng hem efter vinst 16-4 mot Gävle.

Matchen mot Triss slutade med förlust 9-11.  

Mot Triss toppade Jocke Biehl med 905, och Stefan Bäck toppade på 945 mot Gävle.

 

Sydallsvenskan

Tegnér hade en tung bortahelg, förlust 2-18 mot Örgryte IS, och 5-15 mot Pergamon F.

Bäst för Tegnér var Joakim Nordén i båda matcherna, 789 mot Pergamon och 807 mot Örgryte.

 

Div. 1

Nobel F hade bortaresa till Örebro mot Fight och Solid. De fick fyra poäng med hem i bagaget.

Vinst med 12-8 mot Fight, mot Solid vann de samtliga fyra serier och matchen slutade17-3.

Bäst i Nobel mot Fight var Henrik Karlsson på 927 och mot Solid toppade Anders Wåhlstedt med 953.

 

Wåxnäs BC F och Taifun tog båda emot gästande Bågen F hemma på Nöjesfabriken.

Båda hemmalagen vann sina matcher, 16-4 till Wåxnäs och 11-9 till Taifun.

Bäst i Wåxnäs var Emil Sjögren med 887 och i Taifun var Lars Dedorson bäst på 765.

I Bågen var Henry Arnesen bäst mot WBC på 799 och mot Taifun var Erik Henriksson bäst med 742.

 

Div. 2

Tegnér F tog emot BK Trix hemma i Säffle.

Med ledning 9-1 efter två serier förlorade de med 1-4 i både tredje och fjärde serien, men vann ändå matchen med 11-9.

Kasper Jansson var bäst i Tegnér med 834.

 

Även Arvika West tog emot gästande BK Trix hemma, men här blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 4-16.

Gunnar Dahlman var bäst i Arvika West på 741.

 

I Kristinehamn tog Lusasken och Christinehamns BK båda emot BK Loket.

Gästerna blev försvåra för båda hemmalagen, och matcherna slutade i förlust,  9-11 för CBK och 6-14 för Lusasken.

Bäst i Lusasken var Winn Johansson på 772, och i CBK var Thomas Grankvist bäst med 793.

 

Kasi och Nobel F2 tog båda emot gästande BK Vallonen hemma i Karlskoga.

Vallonen blev försvåra för båda hemmalagen och matcherna slutade i förlust, 4-16 för Nobel F2 och 6-12 för Kasi.

Toppade i Kasi gjorde Hans Andersson med 824 och i Nobel var Leif Göthberg bäst på 767.

 

Almen hade bortahelg mot Karlstad BK och Merrimac.

De fick fyra poäng med sig hem efter vinst 14-6 mot KBK och 16-4 mot Merrimac.

I Karlstad BK var Göran Kästel bäst på 739 och i Merrimac var Daniel Levänen bäst med 765.

För Almen toppade Perra Karlsson i båda matcherna, 828 mot KBK och 868 mot Merrimac.

 

Asterix tog emot BK Scheele hemma i Degerfors, de vann samtliga fyra serier och matchen slutade 16-4.

Juha Tuohino toppade för Asterix med 885.

 

Div. 3

Wåxnäsflickorna tog emot Lusasken F hemma på X-näs.

De vann samtliga fyra serier och matchen slutade 14-6.

Bäst i Wåxnäsflickorna var Jeanette Larsson med 776 och i Lusasken var Per Lindh bäst på 767.

 

Även BK Solklot tog emot Lusasken F på hemmaplan, efter en jämn inledning vann gästerna sista serien med 4-1, och matchen slutade i förlust 9-11.

Bäst i Solklot blev Anne Johansson med 770 och i Lusasken var Jan Frisell bäst på 825.

 

Jösse F tog emot BC Säffle hemma i Arvika och vann sin match med 17-3.

Toppade för hemmalaget gjorde Mikael Johansson med 890 och i Säffle var Mathias Adolfsson-Bergman bäst på 806.

 

Kasi F och Bofors tog båda emot gästande Christinehamns BK F hemma i Karlskoga.

Båda hemmalagen vann sina matcher med 17-3.

För Kasi var Jari Maajaakkola bäst på 773, och i Bofors var Allan Jonsson bäst med 751.

Bäst i CBK F mot Kasi var Daniel Svahn med 745 och mot Bofors var Jimmy Walther bäst på 753.

 

Sun Club-Corona mötte BK Filippa hemma på Idrottshuset, en jämn match som slutade oavgjort 10-10.

Bäst i Sun Club-Corona var Lennart Svärd med 745 och för Filippa toppade Janet Jönsson på 735.

 

Även Sir-Hammarö tog emot Filippa på hemmaplan, men här blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 7-12.

Bäst i Sir-Hammarö blev Åke Rask med 743 och i Filippa var Eva-Lotte Axelsson bäst på 731.

 

Pollux och IF Hammaren tog båda emot gästande Tegnér F2 hemma på Idrottshuset.

Båda hemmalagen vann sina matcher, 16-4 till Pollux och 11-9 till Hammaren.

Bäst i Pollux var Sofia Thyberg med 761 och i Hammaren var Mikael Kratz bäst på 693.

För Tegnér var Anneli Bergman bäst mot Pollux med 721 och mot Hammaren var Sara Andrén bäst på 769.

 

Play Place och Fryken hade inga matcher i helgen.

 

Mellanallsvenskan Dam

Kulorna tog emot gästande Team Vasa och vann sin match med 14-6.

Marianne Gustafsson toppade i Kulorna med 790.

 

Även Karlstad BK tog emot Team Vasa och tog sina första poäng i allsvenskan genom vinst 11-9 i en mycket jämn match.

Bäst i KBK var Annelie Johansson på 718.

 

Reserv 2

Almen B tog emot Christinehamns BK B hemma och vann sin match med 13-7

Bäst i Almen blev Daniel Nilsson med 728 och i CBK var Jan Wikström bäst på 744.

 

Även Sun Club-Corona mötte CBK B på hemmaplan och vann sin match med 12-8.

Magnus Jansson bäst på 709 för Sun Club-Corona och även i denna match var Jan Wikström bäst för CBK med 724.

 

Bågen B, Play Palace B, KBK B och Team Idris hade inga matcher denna helgen.

Uppdaterad: 17 SEP 2012 15:12 Skribent: Madelene Lindberg

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info