Hoppa till sidans innehåll

Omgång 19


Krönikan omg. 19

 

Elitserien

Jösse hade tre borta matcher i helgen, en i Falkenberg och två i Göteborg.

De fick två poäng med sig hem genom vinst 12-8 mot Joker på fina siffror 7085-7081.

BKF Falkenberg och Team Pergamon blev försvåra, förlust 3-17 mot Falkenberg och 6-14 mot Pergamon.

Toppade mot Falkenberg gjorde Markus Jansson med 959 följd av Fredrik Tjernes på 921.

Tre man över 900 mot Joker med Markus Jansson i topp med 953, följd av Mattias Nilsson 939 och Fredrik Tjernes på 927.

Även mot Pergamon var det tre man över 900, Jonas Dahlin som även gjorde en 300-ing i sista serien var i topp med 991, följd av Mattias Nilsson 953 och Mikael Johansson på 949.

 

Inga matcher för Wåxnäs i helgen.

 

Mellanallsvenskan

Nobel tog emot gästande BK Triss hemma i Karlskoga. De vann sin match med 14-6 på fina siffror 7390-7174.

Nio man över 900 med Ivan Ljungholm i topp med 997, följd av Stefan Nilsson 957, Simon Nilsson 957, Anders Wåhlstedt 956, Marcus Karlsson 949 och Christian Liljestrand på 902.

 

Även Bågen fick besök av BK Triss och vann sin match med 13-7.

I topp var Tomas Henriksson med 872 följd av Joackim Biehl på 848.

 

Sydallsvenskan

Tegnér tog emot gästande Team Pergamon BC F hemma i Säffle, och vann sin match med 13-6.

Joakim Nordén var i topp med 925, följd av Dennis Nordström-Green på 894.

 

Div. 1

Wåxnäs F hade bortahelg i Örebro, mot BK Solid och BK BK Fight. De fick tre poäng med sig hem genom vinst 16-4 mot Fight och oavgjort 10-10 mot Solid.

Toppade mot Solid gjorde Andreas Fagerström med 932, följd av Leif Johannesson på 859..

Mot Fight var Peter Westin i topp med 898, följd av Tobias Edén på 855.

 

Taifuns hade bortamatcher mot Nobel F och Bågen F. De fick två poäng med sig hem efter vinst 11-9 mot Bågen.

I Karlskoga blev det en jämn match där Nobel drog det längre strået och matchen slutade i förlust 9-11.

För Nobel toppade Torbjörn Wiktorsson med 925, följd av Jimmy Lundell på 984.

Stefan Frykstedt toppade för Bågen med 821, följd av Hans Hedin på 773.

För Taifun var Brian Folkesson i topp med 925 mot Nobel, följd av Marcus Rudolfsson på 898.

Brian var även i topp mot Bågen med 826, följd av Nenne Johansson på 824.

 

Div. 2

Arvika West tog emot Merrimac på hemmaplan och spelade oavgjort 10-10.

Jimmy Leverström toppade för hemmalaget med 799, följd av Gunnar Dahlman på 741.

För Merrimac var Lejby Eriksson i topp med 793, följd av Tobias Jansson på 756.


Även Tegnér F fick besök av Merrimac på hemmaplan, de vann sin match med 14-6.

I topp för Tegnér var Emil Fredriksson med 958, följd av Magnus Wettberg på 880.

För Merrimac var Jerry Frisk i topp med 863, följd av Olli Ahvanainen på 845.


Almen tog emot Karlstad BK hemma på X-näshallen och vann sin match med 18-2.

Toppade för Almen gjorde Janne Johansson med 858, följd av Perra Karlsson på 840.

Håkan Edén var i topp för KBK med 819 följd av Tomas Valentin på 806.

 

KBK hade även match i Hällefors mot BK Trix, hemmalaget blev försvåra och matchen slutade i förlust 5-15.

Tomas Valentin var i topp med 821, följd av Christer Mellberg på 805.

 

Asterix tog emot gästande IKW/Köping hemma i Degerfors, gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 9-11.

Juha Tuohini var i topp med 851, följd av Henrik Hallstensson på 804.

 

Christinehamns BK och Lusasken tog båda emot Kasi hemma i Kristinehamn.

Båda hemmalagen vann sina matcher, CBK med 15-5 och Lusasken med 12-8.

För CBK toppade Torni Norberg med 847, följd av Timo Kuljunlahti på 838.

Krister Jonsson var i topp för Lusasken med 850, följd av Winn Johansson på 791.

För Kasi var Robert Gadde i topp med 821 mot CBK, följd av Hans Andersson på 820.

Mot Lusasken var Rainer Petrelius i topp med 914, följd av Robert Gadde på 805.

 

Nobel F2 hade bortahelg mot BK Loket och BK Vallonen, de fick två poäng med sig hem efter vinst med 15-5 mot Vallonen.

Loket blev dock försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Leif Göthberg var i topp mot Loket med 761, följd av Tomas Karlsson på 750.

Omvänd ordning mot Vallonen Tomas i topp med 869, följd av Leif på 861.

 

Div. 3

Kasi hade bortamatcher mot Solklot och Wåxnäsflickorna.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 19-1 mot Solklot och14-6 mot Wåxnäsflickorna.

Gunilla Jansson var i topp för Solklot med 684, följd av Maj-Britt Bohlin på 674.

Jessica Jansson toppade för Wåxnäsflickorna med 829, följd av Jennie Lindberg på 722.

För Kasi toppade Kenneth Engman mot Solklot med 858, följd av Christian Forsebrink på 797.

Mot Wåxnäsflickorna var Christian Forsebrink i topp med 879, följd av Sebastian Karlsson på 731.

 

Bofors hade bortamatcher i Kristinehamn mot Christinehamns BK F och Lusasken F.

De fick fyra poäng med sig hem efter vinst 12-8 mot CBK och 14-6 mot Lusasken.

Henrik Öhberg var bäst i CBK med 714 följd av Daniel Svahn på 713.

Per Lindh var i topp för Lusasken med 749 följd av Samuel Lindh på 681.

Villy Johansson var bäst för Bofors mot CBK med 749 följd av Anders Wulfstrand på 742.

Mot Lusasken var Hans Olov Petterson i topp med 794 följd av Villy Johansson på 780.

 

Jösse F tog emot Tegnér F2 hemma i Arvika och vann sin match med 14-6.

Toppade för Jösse gjorde Daniel Andersson med 896 följd av Ulf Hjalmarsson på 824.

För Tegnér var Fernando Tello bäst med 707 följd av Anneli Bergman på 681.

 

Säffle hade bortamatcher i Karlstad mot Hammaren och Pollux.

De fick fyra poäng med sig hem efter vinst med 15-5 mot Hammaren, och 11-9 mot Pollux.

Toppade för Hammaren gjorde Joakim Helgesson med 789 följd av Mikael Kratz på 739.

För Pollux toppade Sune Fridén med 829 följd av Stig Larsson på 772.

Torbjörn Johansson var i topp för Säffle mot Hammaren med 835, följd av Mathias Adolfsson Bergman på 798.

Mot Pollux toppade Jonny Skoglund med 837, följd av Mathias Adolfsson Bergman på 803.

 

Sun Club-Corona hade bortamatcher mot Play Palace och Fryken.

De fick två poäng med sig hem efter vinst med 15-5 mot Fryken.

Play Palace blev försvåra och matchen slutade med förlust 5-15.

Tommy Berglund toppade i Play Palace med 950 följd av Lars Thomasson på 795.

För Fryken var Ulla Frykmer bäst med 726 följd av Katarina Florén på 719.

Magnus Gullbrand var i topp för SCC mot Fryken med 807, följd av Tage Hansson på 748.

Mot Play Palace var Alfred Andersson bäst med 779 följd av Carlo Colombi på 720.

 

Filippa tog emot gästande Sir-Hammarö hemma i Filipstad, de vann sin match med 13-7.

Janet Jönsson toppade för hemmalaget med 837, följd av Eva-Lotte Axelsson på 780.

För Sir-HBK var Ronny Andersson i topp med 836, följd av Ragnvald Aaker på 795.

 

Mellanallsvenskan Dam

Karlstad BK tog emot gästande BK Högland hemma på Idrottshuset.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 4-16.

Birgit Olsson var i topp med 776 följd av Linda Ekberg och Ingegerd Eliasson båda på 744.

 

Även Kulorna tog emot gästande Högland som blev försvåra, matchen slutade i förlust 2-18.

Malin Palosaari toppade med 818 följd av Linnéa Frankesson på 810.

 

Reserv 2

Almen B tog emot Christinehamns BK B hemma på X-näshallen och vann sin match med 14-6.

Marcus Öberg var i topp för Almen med 779, följd av Anders Milde på 738.

För CBK toppade Daniel Norevik med 861, följd av Jimmy Walther på 687.

 

Bågen B tog emot gästande Team Idris och vann sin match med 19-1.

Hans Hedin toppade för Bågen med 913, följd av Göran Jansson på 842.

För Idris var Robin Sandberg bäst med 684, följd av Ulf Gullbrand på 657.

 

Play Palace B tog emot Karlstad BK B hemma i Sunne.

De vann sin match med 18-2.

För Play Palace toppade Kjell Chytraeus med 769 följd av Bosse Henriksson på 768.

Sven-Erik Cederborg var bäst för KBK med 676 följd av Anders Sandbu på 662.

 

Ingen match för Sun Club-Corona B i helgen.

Uppdaterad: 26 MAR 2013 12:22 Skribent: Madelene Lindberg

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info