Hoppa till sidans innehåll

Omgång 17


Krönikan omg. 17

 

Elitserien

Jösse mötte gästande Stureby BK hemma i Arvika och vann sin match med 12-7.

Toppade gjorde Didrik Vatne med 887 tätt följd av Mattias Jansson på 883.

 

Även Wåxnäs fick besök av Stureby BK på hemmaplan. Efter att ha inlett de två första serierna med vinst, tappade de tredje och fjärde med 1-4, trots bra spel med fina siffror.

Matchen slutade i förlust 9-11, med siffrorna 7128-7285.

Fem man över 900 med Jonas Sjögren i topp med 968, följd av Lars Lindbäck 957, Linus Carle 948, Peter Westin 931 och Eric Sjöberg 908.

 

Mellanallsvenskan

Nobel tog emot gästande BK Domino hemma i Karlskoga.

De vann sin match med 12-8 på fina siffror 7255-7160.

Samtliga spelare var över 800 och sex över 900, toppade gjorde Simon Nilsson med 938, följd av Henrik Karlsson 932, Ivan Ljungholm 930, Stefan Nilsson 929, Johan Igelström 916 och Marcus Karlsson 902.

 

Även Bågen fick besök av BK Domino och vann sin match med 16-4.

I topp var Björn Rudshagen med 988 följd av Magnus Johansson på 898.

 

Sydallsvenskan

Tegnér tog emot gästande Lunds BK Mamba hemma i Säffle.

De vann sin match med 16-4 på fina siffror 7059-6038.

Tre man över 900 med Lars Lindh i topp med 961, följd av Pontus Svensson 934 och Joakim Nordén på 928.

 

Div. 1

Bågen F tog emot gästande BK Örnen hemma i Hagfors. Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Toppade gjorde Henry Arnesen med 838 följd av Stefan Frykstedt på 792.

 

Även Nobel F fick besök av BK Örnen, de vann sin match med 15-5.

Tre man över 900 med Roland Nilsson i topp på 957, följd av Allan Hansen 953 och Peter Igelström på 925.

 

Wåxnäs F hade en tung bortahelg i Eskilstuna, mot BK Force och BK Smeden, förlust med 7-13 i båda matcherna.

Toppade mot Force gjorde Johan Sax med 862, följd av Peter Nenzén på 833.

Johan var även i topp mot Smeden med 888, följd av Leif Johannesson på 837.

 

Taifuns matcher mot Katrineholms AIK och BK Avance är flyttade till den 9 mars.

 

Div. 2

Almen tog emot gästande BK Loket hemma på X-näshallen och vann sin match med 12-8.

Toppade gjorde Janne Johansson med 844, följd av Mikael Lindberg på 773.

 

Tegnér F mötte BK Vallonen hemma i Säffle och vann sin match med 16-4.

I topp var deras ungdom Jonathan Tello med 886, följd av Peter Hahn på 876.

Även Arvika West tog emot gästyande BK Vallonen, men gästerna blev försvåra och matchen slutade med förlust 9-11.

Roland Lund var i topp med 812, följd av Bjarne Jörgensen på 767.

 

Karlstad BK hade bortamatcher i Köping mot BK Scheele och IKW/Köpings BK F.

Förlust i båda matcherna, 3-16 mot Scheele och 4-16 mot Köping.

I matchen mot Scheele toppade Håkan Edén med 780, följd av Kennet Boström på 775.

Mot Köping var Per Ola Ericson i topp med 877, följd av Kennet Boström på 796.

 

Merrimac hade en tung bortahelg mot BK Atom och BK High Five. Förlust med 4-16 mot Atom och 7-13 mot High Five.

Olli Ahvanainen var bäst mot Atom med 702 följd av Lejby Eriksson på 684.

Mot High Five var Daniel Levänen i topp med 856, följd av Olli Ahvanainen på 845.

 

Kasi och Nobel F2 tog båda emot Asterix hemma i Karlskoga. Båda hemmalagen vann sina matcher, Kasi med 16-4 och Nobel med 11-9.

För Kasi toppade Rolf Maajaakkola med fina 1025 följd av Robert Gadde på 914.

Lars Henry Persson var i topp för Nobel med 896 följd av Tommy Zander på 834.

För Asterix var Jan-Erik Åkesson i topp med 836 mot Kasi, följd av Robin Edvardsson och Johan Andersson, båda på 811.

Mot Nobel var Johan Andersson i topp med 898 följd av Juha Tuohino på 813.

 

Christinehamns BK och Lusasken tog båda emot gästande BK Glam F hemma i Kristinehamn.

Lusasken vann sin match med 11-9.

För CBK blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Toppade för CBK gjorde Conny Juliusson med 823 följd av Torni Norberg på 795.

Tord Andersson var i topp för Lusasken med 827 följd av Kent Johansson på 822.

 

Div. 3

Wåxnäsflickorna mötte Filippa hemma på X-näshallen.

Gästerna var det starkaste laget och matchen slutade i förlust 9-11.

Jessica Jansson toppade för Wåxnäsflickorna med 791 följd av Jessica Lönnstam på 711.

Eva-Lotte Axelsson var bäst i Filippa med 720 följd av Janet Jönsson på 714.

 

Bofors hade bortamatcher i Säffle mot Tegnér F2 och BC Säffle. De fick tre poäng med sig hem efter vinst med 14-6 mot Tegnér och oavgjort 10-10 mot Säffle.

Tina Jonasson toppade för Tegnér med 868 följd av Fanny Anderberg på 769.

Mathias Adolfsson Bergman var i topp för Säffle med fina 902 följd av Torbjörn Johansson på 863.

Stefan Josefsson var bäst för Bofors mot Tegnér med 790 följd av Hans Olov Petterson på 786.

Mot Säffle var Reino Vargeng i topp med 826 följd av Stefan Josefsson på 794.

 

Jösse F tog emot Kasi hemma i Arvika och vann sin match med 13-7.

Toppade för Jösse gjorde Isak Björklund med 874 följd av Mikael Johansson på 822.

För Kasi var Kenneth Engman bäst med 781 följd av Robert Karlsson på 772.

 

Pollux hade borta mot Sun Club-Corona och Sir-Hammarö. De fick tre poäng med sig hem efter vinst med 11-9 mot Sun Club-Corona, och oavgjort 10-10 mot Sir-Hammarö.

Toppade för SCC gjorde Niclas Johansson med 805 följd av Lennart Svärd på 736.

För Sir-HBK toppade Stig Eliasson med 809 följd av Ronny Andersson på 730.

Mikael Edesgård var i topp för Pollux mot SCC med 785. följd ab brodern Mattias Edesgård på 742.

Mot Sir-HBK toppade Susanne Lindholm med 890, följd av Torkel Bengtsson på 718.

 

IF Hammaren hade bortamatcher mot Play Palace och Fryken.

De fick två poäng med sig hem efter vinst med 14-6 mot Fryken.

Play Palace blev försvåra och matchen slutade med förlust 4-16.

Tobias Eriksson toppade i Play Palace med 871 följd av Tommy Berglund på 825.

För Fryken var Ulla Frykmer bäst med 690 följd av Gertrud Persson på 679.

Kurt Lundqvist var i topp för Hammaren i båda matcherna, 865 mot Fryken och 746 mot Play Palace, följd av Joakim Helgesson 727 mot Fryken och 699 mot Play Palace.

 

Solklots match mot Filippa är flyttad till 8 mars.

Inga matcher för Lusasken F och CBK F i helgen.

 

Mellanallsvenskan Dam

Karlstad BK hade borta mot BK Parant och BK Merci.

Förlust i båda matcherna 3-17 mot Merci och 3-16 mot Parant.

Birgit Olsson var i topp mot Parant med 767 följd av Linda Ekberg och Ingegerd Eliasson båda på 744.

Birgit var bäst även mot Merci med 721 följd av Jeanette Fors på 689.

  

Kulorna hade borta mot Team Vasa BC och BKM Biet/Finesse 95.

De fick två poäng med sig hem efter vinst med 11-9 mot Biet/Finesse, Vasa blev försvåra och matchen slutade med förlust 9-11.

Malin Palsaari toppade mot Vasa med 780 följd av Anette Clarélius på 726.

Mot Biet/Finesse var Maria Nordström-Gren i topp med 756 följd av Marianne Gustafsson på 754.

 

Reserv 2

Christinehamns BK B hade borta mot Team Idris och Karlstad BK B.

De fick fyra poäng med sig hem efter vinst 17-3 mot Idris och 14-6 mot KBK.

Kurt Bäckman var bäst för Idris med 753 följd av Teodor Wahlström på 651.

För KBK var Annelie Johansson bäst med 712 följd av Göran Karlsson på 647.

Toppade för CBK mot Idris gjorde Jimmy Walther med 827 följd av Leif Multén på 704.

Mot KBK var Björn Forsén i topp med 786 följd av Jimmy Walther på 781.

 

Almen B hade borta mot Bågen B och Play Palace B. De fick två poäng med sig hem efter vinst med 11-8 mot Play Palace.

Bågen blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

William Erlandsson toppade för Bågen med 792 följd av Stefan Frykstedt på 732.

För Play Palace toppade Emil Olsson med 793 följd av Kjell Chytraeus på 762.

Håkan Moberg var i topp för Almen mot Bågen med 843 följd av Patrik Lundqvist på 709.

Mot Play Palace var Tobias Hansen bäst med 759 följd av Patrik Lundqvist på 747.

Ingen match för Sun Club-Corona B i helgen.

 

Värmlands Ungdomsserie spelades i Hagfors denna helgen:

CBK 1 mötte Merrimac och Merrimac vann med 8-4.

CBK 2 mötte Nöjesfabriken och vann med 9-3.

Bågen mötte Fryken och vann med 10-2.

Fryken fick WO mot Tegnér och vann med 12-0.

Nöjesfabriken mötte Bågen och vann med 6-5.

Merrimac mötte CBK 2 och spelade oavgjort 6-6.

 

Bästa tjej i ungdomsserien var Felicia Mäkinen, Bågen med 536, och bästa kille var Erik Stenmark, Nöjesfabriken med 578 på tre serier.

Uppdaterad: 05 MAR 2013 08:58 Skribent: Madelene Lindberg

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info