Hoppa till sidans innehåll

Omgång 16


Krönikan omg. 16

 

Elitserien

Wåxnäs hade en tung bortahelg i Stockholm och Nässjö. På lördag mötte de Stureby BK och Sundbybergs IK och på söndag mötte de Team Clan, förlust i samtliga matcher. 8-12 mot Stureby, 3-17 mot Sundbyberg och 4-16 mot Clan.

Eric Sjöberg var i topp mot Stureby med 849 följd av Lars Lindbäck på 847.

Mot Sundbyberg toppade Emil Sjögren med 933 följd av Jonny Jönsson på 915.

Tre man över 900 mot Clan med Lars Lindbäck i topp på 953, följd av Emil Sjögren 901 och Peter Westin 900 prick.

 

Inga matcher för Jösse denna helgen.

 

Mellanallsvenskan

Nobel tog emot gästande Västerås SK hemma i Karlskoga. De vann sin match med 12-8 på fina siffror 7280-7063.

Samtliga spelare var över 800 och fem över 900, toppade gjorde Simon Nilsson med fina 1045, följd av Stefan Nilsson 948, Anders Wåhlstedt 916, Marcus Karlsson 907 och Christian Liljestrand 902.

 

Även Bågen fick besök av Västerås SK och vann sin match med 12-7.

I topp var Björn Rudshagen med 968 följd av Stefan Bäck på 842.

 

Sydallsvenskan

Tegnér mötte Kinna BK hemma i Säffle. De vann matchen med 18-2 på fina siffror 7001-6458.

Tre man över 900 med Sören Larsson i topp på 1000 följd av Pontus Svensson med 962 och Niclas Eriksson på 927.

 

 Div. 1

Taifun och Wåxnäs BC F tog båda emot gästande BK Solid hemma på Nöjesfabriken.

Taifun vann sin match med 11-9.

För Wåxnäs blev gästerna försvåra och det blev förlust med 3-17.

Benny Norlin var i topp för Taifun med 820 följd av Ola Ericsson på 788.

För Wåxnäs toppade Bernt Olsson med 800 följd av Victor Lindblad-Svärd på 741.

 

Bågen F tog emot BK Fight hemma i Hagfors och spelade oavgjort 10-10.

Toppade gjorde Werner Biehl med 883 följd av Jan Påhlsson på 805.

 

Även Nobel F fick besök av BK Fight, de vann sin match med 19-1 på fina siffror 6799-5819.

I topp var Stig Hermansson med 893 följd av Leif Göthberg på 862.

 

Div. 2

Tegnér F hade bortamatcher mot Merrimac och Karlstad BK, de fick två poäng med sig hem efter vinst mot Merrimac med 10-9.

Matchen mot KBK slutade i förlust med 9-10.

Lejby Eriksson toppade för Merrimac med 870 följd av Christoffer Elefant på 855.

Göran Kästel var bäst i KBK med 749 följd av Tomas Valentin på 730.

För Tegnér toppade Dan Persson med 942 mot Merrimac följd av Peter Hahn på 877. Mot KBK var Peter Hahn i topp med 797 följd av Lars Hagman på 764.

 

Lusasken hade bortamatcher mot BK Vallonen och BK Loket. De fick fyra poäng med sig hem efter vinst 12-8 mot Vallonen och 14-5 mot Loket.

Winn Johansson var i topp mot Vallonen med 861 följd av Per Ståhl på 832. Mot Loket var Stefan Snarberg bäst med 760 följd av Klas Bergman på 756.

 

Asterix hade borta mot IKW/Köping BK F och BK Scheele. De fick två poäng med sig hem efter vinst mot Scheele med 11-9.

Köping blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Toppade mot Köping gjorde Juha Tuohino med 868 följd av Johan Andersson på 798.

Mot Scheele var Niklas Kjellman i topp med 956 följd av Juha Tuohino på 816.

 

Nobel F2 och Kasi tog båda emot Christinehamns BK hemma i Karlskoga. Båda hemmalagen vann sina matcher, Nobel med 12-6 och Kasi med 13-7.

För Nobel toppade Jonathan Andersson med 896 följd av Dan Berndt på 885.

Hans Andersson var i topp för Kasi med 886 följd av Per Thomassen på 876.

För CBK var Conny Juliusson i topp med 921 mot Nobel, följd av Torni Norberg på 857. Conny var även i topp mot Kasi med 893 följd av Daniel Norevik på 843.

 

Arvika West hade en tung bortahelg mot BK Trix och Almen.

Förlust med 5-15 mot Trix och 3-17 mot Almen.

För Almen toppade Perra Karlsson med 882 följd av Janne Johansson på 841.

Kjell-Conny Larsson var bäst mot Almen med 788 följd av Rolf Moberget på 747. Mot Trix var Tommy Österholm i topp med 865 följd av Jimmy Leverström på 822.

Div. 3

Lusasken F och Christinehamns BK F tog båda emot Wåxnäsflickorna hemma i Kristinehamn. Båda hemmalagen vann sina matcher, Lusasken med 17-3 och CBK med 16-4.

Kent Johansson var bäst i Lusasken med 743 följd av Tommy Eriksson på741.

För CBK var Henrik Öhberg bäst med 747 följd av Ulf Stenmark på 744.

Jennie Lindberg var i topp för Wåxnäsflickorna med 681 mot Lusasken, följd av Desirée Andersson på 611. Mot CBK var Berit Morell i topp med 697 följd av Jennie Lindberg på 661.

 

Jösse F mötte IF Hammaren hemma i Arvika och vann sin match med 15-5.

Toppade för Jösse gjorde Robert Eliasson med 874 följd av Ulf Hjalmarsson på 821.

Tre man på samma toppresultat för Hammaren, Kurt Lundqvist, Thomas Pettersson och Joakim Helgesson hade alla 705.

 

Filippa tog emot gästande Play Palace och spelade oavgjort 10-10.

Toppade för Filippa gjorde Eva-Lotte Axelsson med 837 följd av Marja Rintamäki på 761.

För Play Palace var Mikael Jönsson i topp med 775 följd av Johnny Svensson på 747.

 

Sir-Hammarö tog emot gästande Fryken hemma på X-näshallen och vann sin match med 17-3.

Sven-Gunnar Näs var i topp för Sir-Hammarö med 795 följd av Daniel Borg på 780.

För Fryken var Ulla Frykmer bäst med 725 följd av Gertrud Persson på 648.

  

  

Även Sun Club-Corona fick besök av Fryken och vann sin match med 20-0.

Kent Andreasson var bäst i SCC med 748 följd av Ulf Gullbrand på 746.

Ann-Britt Persson var bäst i Fryken med 701 följd av Katarina Florén på 620.

 

Kasi F och Bofors tog båda emot gästande Solklot, båda hemmalagen vann sina matcher, Kasi med 14-6 och Bofors med 16-4.

Robert Gadde toppade för Kasi med 876 följd av Torbjörn Albertsson på 856.

För Bofors var Reino Vargeng i topp med 793 följd av Allan Jonsson på 755.

Mikaela Gillenäs var bäst för Solklot mot Kasi med 746 följd av Gunilla Jansson på 708. Mot Bofors var Anne Johansson i topp med 724 följd av Maj-Britt Bohlin på 668.

 

BC Säffle och Tegnér F2 tog båda emot gästande Pollux hemma i Säffle.

Säffle vann sin match med 16-4.

För Tegnér blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Christer Adolfsson som hade 299 i första serien, toppade för Säffle med 978 följd av Thomas Eriksson på 871.

För Tegnér var Fanny Anderberg i topp med 746 följd av Anneli Bergman på 737.

Eva-Lena Johansson toppade för Pollux mot Säffle med 794 följd av Mikael Edesgård på 786. Eva-Lena toppade även mot Tegnér med 860 följd av Rune Halldin på 839.

 

Mellanallsvenskan Dam

Karlstad BK tog emot gästande BK Dimico på hemmaplan.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Ann-Louise Ericson toppade med 795 följd av Linda Ekberg på 752.

 

Även Kulorna tog emot gästande BK Dimico som blev försvåra, förlust med 2-18.

Emelie Skoglöf toppade med 820 följd av Ann-Louise Aureliusson på 811.

 

Reserv 2

Sun Club-Corona B mötte Team Idris hemma på Idrottshuset, de vann matchen med 20-0.

Kent Andreasson var bäst i SCC med 768 följd av Bror Claesson på 756.

För Idris var Joakim Helgesson bäst med 680 följd av Sven Gustavsson på 655.

 

Även Almen B mötte Team Idris hemma på X-näs och vann sin match med 15-5.

Marcus Öberg toppade för Almen med 802 följd av Anders Milde på 792.

Alfred Andersson var bäst för Idris med 712 följd av Kurt Bäckman på 702.

 

Christinehamns BK B tog emot gästande Bågen B hemma i Kristinehamn.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Bäst för CBK var Edwin Larsson med 659 följd av Leif Multén på 651.

För Bågen toppade Samuel Mäkinen med 784 följd av Erik Henriksson på 708.

  

  

Inga matcher för KBK och Play Palace i helgen.

Värmlands Ungdomsserie

Inga matcher i helgen

Uppdaterad: 25 FEB 2013 15:55 Skribent: Madelene Lindberg

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info