Hoppa till sidans innehåll

Omgång 12


Krönikan omg. 12

 

Elitserien

Wåxnäs tog emot Jösse hemma på Nöjesfabriken i helgen, de vann matchen med 13-7 på mycket fina siffror 7028-6842.

WBC hade tre man över 900, Thomas Fagerström var i topp med 970 följd av Linus Carle 917 och Peter Westin på 904.

Toppade i Jösse gjorde Raymond Jansson, som även var omgångs bäst med 1027 .

 

Mellanallsvenskan

Bågen hade bortahelg mot Stånga IF och Djurgårdens IF i helgen.

De fick fyra poäng med sig hem i bagaget genom vinst 15-5 mot Stånga på fina siffror 6981-6839, och efter en jämn match mot Djurgården vann de tillslut med 11-9 med 6749-6701 i slutsiffror.

I matchen mot Stånga var Jocke Biehl i topp med 968 följd av Mikael Johansson på 943. Nämnas bör också deras duktiga tjejer, Amanda Engström med 886 som även var omgångs bäst bland damerna, och Isabelle Hultin på 870.

Jocke Biehl toppade även i matchen mot Djurgården med 951 följd av Björn Rudshagen på 902.

 

Nobel spelade borta mot Uppsala BC 90 och Hammarby IF, de fick två poäng med sig hem efter vinst mot Hammarby med 11-9 i en mycket jämn match. Uppsala blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

I matchen mot Uppsala toppade Marcus Karlsson med 930.

Två man över 900 mot Hammarby, Lennart Nyman i topp med 930 följd av Simon Nilsson på 915.

 

Sydallsvenskan 

Tegnér hade en tung bortahelg mot BK June och Vimmerby BK, förlust 9-11 mot June och 8-12 mot Vimmerby.

Daniel Nordström-Green toppade mot June med 902.

Daniel toppade även i matchen mot Vimmerby med 935 följd av Pontus Svensson 910 och Joakim Nordén på 903.

 

Div. 1 

Wåxnäs F tog emot Team Baltzar F hemma på Nöjesfabriken, en jämn match som slutade i förlust 9-10.

Leif Johannesson toppade med 946.

 

Även Taifun mötte gästande Team Baltzar F på hemmaplan, de vann sin match med 13-6.

Robert Källberg var bäst med 833.

 

Bågen F hade en tung bortahelg i Katrineholm, förlust med 4-16 mot BK Avance och 3-17 mot Katrineholms AIK.

Stefan Frykstedt var bäst med 827 i båda matcherna.

 

Nobel F hade bortamatcher i Eskilstuna, e fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 14-6 mot BK Smeden och 12-8 mot BK Force.

Toppade mot Avance gjorde deras duktiga ungdom Johan Igelström med 856 och mot Smeden var Stig Hermansson i topp med 954 följd av Stefan Nilsson på 921.

 

Div. 2

Nobel F2 hade borta mot Merrimac och Karlstad BK, de fick fyra poäng med sig hem genom vinst 12-8 i båda matcherna.

Toppade för Merrimac gjorde Daniel Levänen med 924 följd av Mikael Nordling på 904.

Håkan Edén var bäst i KBK med 782.

För Nobel var Jonathan Andersson bäst mot Merrimac med 869, och mot KBK var Leif Göthberg bäst på 847.

 

Kasi hade borta resor till Säffle och Arvika, de fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 14-6 både mot Tegnér F och Arvika West.

Sven Stridsberg toppade i Tegnér med 900.

I Arvika West var Niklas Wettervid bäst på 797.

För Kasi toppade Rainer Petrelius i båda matcherna, 956 mot Tegnér och 887 mot Arvika West.

 

Almen hade bortamatcher i Köping, de fick fyra poäng med sig hem i bagaget genom vinst 11-9 mot IKW/Köping F och 16-4 mot Scheele.

Perra Karlsson toppade mot Köping med 828, och mot Scheele var Persa Nilsson i topp på 864.

 

I Kristinehamn tog Lusasken och Christinehamns BK båda emot gästande Asterix.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Lusasken med 12-8 och CBK med 14-6.

Bäst för Lusasken var Winn Johansson på 798.

För CBK toppade Thomas Grankvist med 909.

För Asterix var Henrik Hallstensson i topp mot Lusasken med 870, och mot CBK toppade Jan Eriksson med 853.

 

Div. 3

Kasi F och Bofors tog båda emot Sir-Hammarö hemma i Karlskoga. Båda hemmalagen vann sina matcher med 13-7.

Bäst för Kasi var Ronnie Grahn med 749, och i Bofors var Allan Jonsson bäst med 781.

För Sir-HBK var Åke Rask bäst på 794 mot Kasi, och mot Bofors var Sven-Gunnar Näs bäst på 786.

 

Sun Club-Corona hade borta mot Wåxnäsflickorna och Solklot, de fick fyra poäng med sig hem genom vinst 15-5 mot Wåxnäsflickorna och 19-1 mot Solklot.

För Wåxnäsflickorna toppade Christina Felling med 805.

I Solklot var Gunilla Jansson bäst på 748.

För SCC var Lennart Svärd bäst i båda matcherna, 770 mot Wåxnäsflickorna och 851 mot Solklot.

 

Christinehamns BK F hade bortamatcher i Säffle, de fick tre poäng med sig hem efter vinst 15-5 mot Tegnér F2 och oavgjort 10-10 mot BC Säffle.

För Säffle toppade Mathias Adolfsson-Bergman med 916 följd av Torbjörn Johansson på 908.

I Tegnér toppade deras duktiga ungdomstjej Fanny Anderberg med fina 842.

För CBK toppade Hans Gustavsson med 870 mot Säffle, och mot Tegnér var Daniel Norevik i topp på 841.

 

Jösse F tog emot gästande Lusasken F hemma i Arvika och vann med 15-5.

Toppade för Jösse gjorde Ulf Hjalmarsson med 845.

Bäst i Lusasken var Tommy Eriksson på 755.

 

Pollux hade bortamatcher mot Fryken och Play Palace, de fick tre poäng med sig hem efter vinst med 16-4 mot Fryken, och oavgjort 10-10 mot Play Palace.

Ulla Frykmer var bäst i Fryken med 745.

För Play Palace toppade Tobias Eriksson med 893.

Sofia Thyberg var bäst för Pollux mot Fryken på 793 och mot Play Palace var Stig Larsson i topp med 876.

 

Filippa tog emot Hammaren hemma i Filipstad och vann med 14-5.

Eva-Lotte Axelsson toppade för Filippa med 856.

För Hammaren var Kurt Lundqvist bäst på 782.

 

Mellanallsvenskan Dam

Kulorna tog emot gästande BK Parant hemma i Karlskoga och vann sin match med 12-8.

Toppade i hemmalaget gjorde Emelie Skoglöf med 771.

 

Även Karlstad BK tog emot gästande Parant, men här blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Bäst i KBK blev Linda Ekberg med 750.

 

Reserv 2

Almen B mötte Karlstad BK B hemma på X-näshallen och vann sin match med 15-5.

Tobias Hansen toppade i Almen med 804.

I KBK var Arne Gambrick bäst på 686.

 

Även Sun Club-Corona B mötte Karlstad BK B under helgen och vann sin match med 13-7.

Magnus Gullbrand var bäst för SCC med 736.

För KBK var David Gambrick bäst med 688.

 

Bågen B tog emot Team Idris på hemmaplan och vann med 17-3.

Bäst för Bågen blev Christopher Lindholm med 740.

Bror Claesson var bäst för Team Idris på 705.

 

Även Play Palace fick besök av Team Idris under helgen och vann sin match med 20-0.

Toppade för Play Palace gjorde Tommy Berglund med 859.

För Team Idris var Bror Claesson återigen bäst på 714.

 

Värmlands Ungdomsserie spelades i Kristinehamn denna helgen:

Resultaten kommer in senare

Uppdaterad: 21 JAN 2013 19:46 Skribent: Madelene Lindberg

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info