Hoppa till sidans innehåll

Omgång 11


Krönikan omg. 11

 

Elitserien

Wåxnäs och Jösse hade inga matcher i helgen.

 

Mellanallsvenskan

Det var storspel i Karlskoga när Nobel tog emot gästande Bågen i helgen. Vinst till hemmalaget med 14-6, med fina siffror i matchen 7172-6850.

Anders Wåhlstedt toppade för Nobel på 960,med en 300-ing i andra serien, ytterligare fyra man var över 900, Henrik Karlsson 958, Marcus Karlsson 958, Christian Liljestrand 954 och Torbjörn Wiktorsson 908.

För Bågen var Isabelle Hultin i topp med finfina 986, följd av Jocke Biehl 934 och Oscar Eksell 900.

 

Sydallsvenskan

Tegnér hade derbymatch borta mot KS Edsbowlarna.

Trots vinst med 3-2 i tre serier och bra spel, slutade matchen med förlust 9-11, då Ed vann andra serien med 5-0.

Tre man över 900 med Pontus Svensson i topp med 952 följd av Lars Lindh 930 och Sören Larsson på 910.

 

Div. 1

Nobel F tog emot Bågen F på hemmaplan och vann med 12-8.

Toppade i Nobel gjorde Jimmy Lundell med 953, och för Bågen var Werner Biehl i topp på 922.

 

Derbyt mellan Wåxnäs F och Taifun på Nöjesfabriken slutade med vinst 15-5 till WBC.

Bäst i WBC var Bengt Bäcklund med 910 och för Taifun var Marcus Rudolfsson bäst på 748.

 

Div. 2

Almen hade borta mot Trix och fick se sig slagna med 9-11 efter en mycket jämn match.

Toppade gjorde Persa Nilsson med 885.

 

Merrimac mötte Karlstad BK på hemmaplan och fick sina första poäng, vann samtliga fyra serier och matchen slutade 17-3.

Lejby Eriksson var i topp för Merrimac med 841 och Kennet Boström toppade för KBK med 817.

 

Tegnér F mötte Arvika West på hemmahallen, och fick se sig slagna med 9-11 efter en jämn match.

Lars Hagman toppade med 922 för Tegnér och Bjarne Jörgensen var bäst på 833 för Arvika West.

 

Asterix hade borta mot Glam F, hemmalaget blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-12.

Niklas Kjellman var bäst på 781.

 

I derbyt mellan Kasi och Nobel F2 vann Kasi samtliga fyra serier,  och matchen slutade 14-5.

Toppade för Kasi gjorde Hans Andersson med 898 och för Nobel var Peter Igelström i topp med 851.

 

Det var derby i Kristinehamn mellan CBK och Lusasken där Lusasken vann med 14-6.

Thomas Grankvist i topp på 967 för CBK och Winn Johansson toppade för Lusasken på 924.

 

Div. 3

Derby även för farmarlagen i Kristinehamn, CBK F vann över Lusasken F med 14-6.

Bäst i Lusasken var Jonas Larsson på 722 och för CBK var Stefan Svahn bäst med 766.

 

Kasi F och Bofors möttes i derbymatch, där Bofors vann med 12-7.

Bäst i Kasi var Lennart Myhrman på 779 och för Bofors var Villy Johansson i topp med 818.

 

Hammaren och Pollux möttes på Idrottshuset, Pollux vann med 14-5.

Toppade för Hammaren gjorde Kurt Lundqvist på 810 och för Pollux var Sofia Thyberg bäst med 754.

 

I Säffle möttes Tegnér F2 och BC Säffle, Säffle vann med 14-6.

Kasper Jansson i topp med 819 för Tegnér och för Säffle toppade Thomas Eriksson på 859.

 

Sun Club-Corona tog emot Sir-Hammarö på Idrottshuset och vann med 17-3.

Carlo Colombi var bäst för hemmalaget med 798 och för Sir-HBK var Ragnvald Aaker bäst på 749.

 

Solklot fick besök av Wåxnäsflickorna under helgen, en jämn match som slutade oavgjort 10-10.

Bäst i Solklot var Monika Wassberg på 738 och för Wåxnäsflickorna toppade Christina Felling med 755.

 

Fryken fick besök av Play Palace som blev försvåra, matchen slutade i förlust 5-15.

Ninni Boss var bäst i Fryken på 666 och för Play Palace var P-O Mellembråten bäst med 784.

Inga matcher för Jösse F och Filippa denna helgen.

 

Mellanallsvenskan Dam

Kulorna mötte BK Eva, Norrköping och vann sin match med 16-4.

Toppade i laget med 880 gjorde Ann-Louise Aureliusson som även hade en 300-ing i andra serien, följd av Linnéa Frankesson på 879.

 

Även Karlstad BK tog emot gästande BK Eva, Norrköping, men här blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 6-13.

Linda Ekberg var bäst på 743.

 

Reserv 2

Karlstad BK B mötte Christinehamns BK B på hemmaplan och vann sin match med 15-5.

Tomas Valentin var bäst för KBK med 725 och i CBK var Evalena Thomsen bäst på 701.

 

Även Team Idris mötte gästande CBK B, men här blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Tobias Aasen var bäst i Team Idris med 734 och Evalena Thomsen var bäst för CBK med 694.

 

Play Palace B tog emot Bågen B på hemmaplan och vann med 11-9.

Tobias Eriksson var bäst på 781 för Play Palace och Christopher Lindholm toppade för Bågen med 805.

 

Inga matcher för Almen B och Sun Club-Corona B

 

Värmlands Ungdomsserie spelades på Nöjesfabriken denna helgen:

CBK 2 mötte CBK 1 och vann med 12-0.

Bågen mötte Merrimac och Merrimac vann med 10-2.

Nöjesfabriken fick WO mot Tegnér och vann med 12-0.

CBK 1 mötte Bågen och Bågen vann med 9-3.

Nöjesfabriken mötte Fryken och Fryken vann med 8-4.

Merrimac fick WO mot Tegnér och vann med 12-0.

 

Bästa tjej i ungdomsserien var Matilda Grahn, Bågen med 533, och bästa kille var Joel Landegren, Fryken med 539 på tre serier.

Uppdaterad: 15 JAN 2013 11:58 Skribent: Madelene Lindberg

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info