Hoppa till sidans innehåll

Omgång 10


Krönikan omg. 10

 

Elitserien

Fint spel av Jösse när de tog emot BK Joker hemma i Arvika i helgen. De vann matchen med 14-6 på mycket fina slutsiffror 7065-6768. 

Fyra man över 900 med Raymond Jansson i topp med 969, följd av sonen Markus Jansson 953, Fredrik Tjernes 939 och K-J Eliasson på 937.

 

Även Wåxnäs tog emot gästande BK Joker under helgen, en mycket jämn match som slutade med förlust 9-11.

Två man över 900 med Linus Carle i topp med 908 följd av Eric Sjöberg på 901.

 

Mellanallsvenskan

Nobel storspelade när de tog emot IFK Norrköping på hemmaplan under helgen.

De vann samtliga fyra serier med 5-0, vinst med 20-0 på otroligt fina slutsiffror 7335-5910.

Sex man över 900 och siste man på 861, väldigt bra spelat.

Toppade gjorde Simon Nilsson med 978 följd av Christian Liljestrand 960, Lennart Nyman 930, Torbjörn Wiktorsson 915, Henrik Karlsson 912 och Anders Wåhlstedt på 905.

 

Även Bågen tog emot IFK Norrköping på hemmahallen, de vann samtliga fyra serier med 4-1, och matchen slutade 16-4.

Stefan Bäck var bäst med 841.

 

Sydallsvenskan

Tegnér tog emot gästande Team Malmoe BK hemma i Säffle och vann sin match med 14-6.

Två man över 900 med Henrik Andrén i topp med 940 följd av Joakim Nordén på 909.

 

Div. 1 

Bågen F mötte BK Kaskad F på hemmahallen och vann samtliga fyra serier och matchen slutade 15-5.

Toppade i laget gjorde Amanda Engström med finfina 951.

 

Även Nobel F tog emot BK Kaskad F på hemmaplan och vann samtliga fyra serier och matchen med 19-1 på mycket fina slutsiffror 6794-5517.

Två man över 900, Peter Igelström i topp med 953 följd av Stefan Nilsson på 928.

 

Taifun hade bortahelg mot BK Force och BK Smeden, de fick två poäng med sig hem efter vinst 15-4 mot Force.

Matchen mot Pliggen slutade med förlust 9-10.

Marcus Rudolfsson var bäst mot Force på 794 och mot Smeden var Brian Folkesson i topp med 824.

 

Wåxnäs F hade en tung bortahelg i Kumla, förlust 5-15 mot BK Pliggen och 3-17 mot BK Friends.

Johan Sax toppade mot Pliggen med 811 och mot Friends var Erik Bonde bäst på 720.

 

Div. 2 

Almen tog emot Christinehamns BK på hemmabanorna, de vann med 10-9 efter en mycket jämn match, med fina slutsiffror 6453-6401.

Toppade för Almen gjorde Perra Karlsson med 876 och för CBK var Torni Norberg i topp med fina 901.

 

CBK åkte sedan vidare till Hällefors för att möta BK Trix, de fick en poäng med sig hem efter oavgjort 10-10.

Conny Juliusson var i topp med fina 930.

 

Lusasken hade bortahelg mot Arvika West och Tegnér F, de fick fyra poäng med sig hem efter vinst 15-5 mot Arvika West, och 12-8 mot Tegnér.

Jimmy Leverström var bäst i Arvika West med 779 och för Tegnér toppade Sven Stridsberg med fina 913.

För Lusasken var Kent Johansson bäst på 876 mot Arvika West och mot Tegnér var Jan Frisell i topp med fina 919.

 

Karlstad BK hade en tung bortahelg mot Hallstahammars BK och BK Atom, förlust 6-14 mot Hallstahammar och 8-11 mot Atom.

B-U Nyström toppade på fina 911 med en 300-ing i första serien mot Hallstahammar, och mot Atom var Kennet Boström bäst på 755.

 

Asterix tog emot Merrimac hemma i Degerfors och vann samtliga fyra serier och matchen med 18-2.

Toppade i Asterix gjorde Juha Tuohino med 833 och Jonny Svärd var bäst i Merrimac på 725.

 

Merrimac åkte sedan vidare för att möta Glam F, matchen slutade i förlust 4-16.

Olli Ahvanainen var bäst i laget med 791.

 

Kasi och Nobel F2 tog båda emot BK Scheele hemma i Karlskoga.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Kasi med 17-3 och Nobel med 12-8.

Rainer Petrelius toppade för Kasi med fina 948 och Leif Göthberg var bäst i Nobel på 858.

 

Denna omgång spelade även Lusasken och Christinehamns BK sina uppskjutna matcher mot Hallstahammars BS.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Lusasken med 10-9 och CBK med 17-3.

Bäst i Lusasken var Clas Nilsson med 792, och för CBK toppade Conny Juliusson med 918.

 

Div. 3

Lusasken F och Christinehamns BK F tog båda emot Fryken hemma.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Lusasken med 18-2 och CBK med 19-1.

Bäst för Lusasken var Ingela Öhman med 757 och för CBK var Daniel Norevik bäst på 729.

Katarina Florén var bäst i Fryken mot Lusasken med 651 och mot CBK var Ninni Boss bäst på 651.

 

Play Palace hade borta mot Solklot och Wåxnäsflickorna under helgen, de fick tre poäng med sig hem i bagaget genom vinst 17-3 mot Solklot och oavgjort 10-10 mot Wåxnäsflickorna.

Bäst i Solklot var Maj-Britt Bohlin på 731 och för Wåxnäsflickorna toppade Jeanette Larsson med 823.

Tobias Eriksson var bäst för Play Palace i båda matcherna, 819 mot Solklot och790  mot Wåxnäsflickorna.

 

Jösse F mötte Bofors hemma i Arvika, de vann samtliga fyra serier och matchen slutade med 16-4.

Kenneth Johansson toppade för Jösse med finfina 1014, följd av Mattias Nilsson på 916.

För Bofors var Heinz Frederich bäst på 746.

 

Kasi hade bortamatcher mot Hammaren och Pollux, de fick fyra poäng med sig hem efter vinst 11-9 mot Hammaren och 12-8 mot Pollux.

Mikael Kratz var bäst för Hammaren på 750 och för Pollux var Katarina Dahlin i topp med 761.

För Kasi var Jari Maajaakkola bäst i båda matcherna, 764 mot Hammaren och 707 mot Pollux.

 

Sir-Hammarö tog emot Tegnér F2 hemma på X-näshallen och vann sin match med 13-7.

Bo Nilsson var bäst i Sir-Hammarö på 741 och i Tegnér var Anneli Bergman bäst på 726.

 

Även Sun Club-Corona fick besök av Tegnér F2 och vann sin match med 19-1.

Lennart Svärd var bäst i hemmalaget och för Tegnér var Anneli Bergman bäst även i denna matchen på 725.

 

Filippa tog emot gästande BC Säffle hemma i Filipstad, gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 5-15.

Bäst i Filippa blev Eva-Lotte Axelsson med 788 och för Säffle var Mathias Adolfsson Bergman i topp med 855.

 

Mellanallsvenskan Dam

Kulorna mötte Karlstad BK hemma i Karlskoga och vann samtliga fyra serier och matchen med 14-6.

Linnéa Frankesson toppade för hemmalaget med 845, följd av A-L Aureliusson på 832.

Birgit Ohlsson var bäst för KBK på 772.

 

Reserv 2

Almen B mötte Sun Club-Corona hemma på X-näs och vann sin match med 14-6.

Bäst för Almen blev Tommy Karlsson med 771 och för Sun Club-Corona var Kent Andreasson i topp på 800.

 

Bågen B hade bortamatcher mot Team Idris och Karlstad BK B, de fick fyra poäng med sig hem genom vinst 17-3 mot Idris, och 14-6 mot KBK.

Mattias Grönberg var bäst för Team Idris på 702 och i KBK var Annelie Johansson bäst på 775.

Christopher Lindholm var i topp för Bågen mot Idris med 813 och mot KBK toppade Henry Arnesen med 836.

 

Christinehamns BK B mötte gästande Play Palace B på hemmaplan, gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 416.

Bäst i CBK var Stig Nilsson på 657 och för Play Palace var Tobias Eriksson bäst med 789.

 

Värmlands Ungdomsserie spelades i Filipstad denna helgen:

CBK 1 fick WO mot Tegnér och vann med 12-0.

CBK 2 mötte Bågen och Bågen vann med 7-5.

Merrimac mötte Fryken och vann med 9-3.

Bågen mötte CBK 1 och CBK 1 vann med 9-3.

Merrimac fick WO mot Tegnér och vann med 12-0

Fryken mötte Nöjesfabriken och vann med 12-0

 

Bästa tjej i ungdomsserien var Jessica Henriksson, Bågen med 446, och bästa kille var Daniel Svahn, CBK med 520 på tre serier.

Uppdaterad: 10 DEC 2012 09:05 Skribent: Madelene Lindberg

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info