Hoppa till sidans innehåll

Omgång 1


Krönikan omg. 1

Ja, då har en ny säsong med seriespel inletts, två lag i Elitserien för herrar representerar Värmländsk bowling i år, tyvärr inget lag i elitserien för damer då Pollux har dragit sig ur.

Kan nämnas att Taifun har bytt hall och spelar numer på Nöjesfabriken i Karlstad.

 

Elitserien

Nykomlingarna Jösse inledde elitseriepremiären med vinst mot gästande Team Alingsås med 11-8. Efter två serier var det underläge 4-5, i tredje storspelade de, och med samtliga spelare över 200 vanns serien med 4-1. Även sista serien slutade till Jösses fördel 3-2. Resultatmässigt var det mycket fina siffror 7004 mot 6850.

Två man över 900, Jimmy Lillemo 961och Raymond Jansson 951.

 

Även Wåxnäs tog emot Team Alingsås på hemmaplan och inledde med en vinst 13-7, stabilt spel av WBC som vann tre av fyra serier, med fina 6650-6560 i slutresultat.

Toppade i WBC gjorde Svein Roger Olsen med 948.  

 

Mellanallsvenskan

Nobel storspelade hemma mot gästande Brio och vann samtliga fyra serier med 4-1, vinst med 16-4 på fina siffror 6782-6140.

Bäst i Nobel var Marcus Karlsson på 933 följd av Stefan Nilsson med 903.

 

Bågen tog även de emot Brio hemma i Hagfors och vann samtliga fyra serier och matchen slutade 13-7.  

Toppade i Bågen gjorde Jocke Biehl med 844.

 

Sydallsvenskan

Tegnér tog emot Kulladals BS hemma i Säffle, en mycket jämn match som slutade oavgjort 10-10. Fina siffror i slutresultat 6569-6663.

Daniel Nordström-Green toppade på fina 971.

 

Div. 1

Nobel F mötte IFK Norrköping F hemma, och fick se sig slagna med 9-10. Efter ledning med 9-5 till Nobel inför sista serien, la Norrköping in en extra växel och vände matchen till vinst med 5-0.

Bäst i Nobel var Henrik Karlsson på 814.

  

Även Bågen F fick se sig slagna av gästande IFK Norrköping F, matchen slutade 2-18.

Bäst i Bågen var Göran Jansson med 720.

  

Taifun inledde med vinst mot gästande BK Kaskad F med 12-8 på nya hemmahallen Nöjesfabriken i Karlstad.

Toppade i Taifun gjorde Brian Folkesson på 839.

  

Även Wåxnäs F mötte Kaskad på Nöjesfabriken och vann sin match med 14-6.

Bäst i WBC var Bengt Bäcklund med 870.

  

Div. 2

 Almen mötte Lusasken hemma på X-näs och vann med 13-7, på fina siffror 6334-5925.

Toppade i Almen gjorde Perra Karlsson med 892 och i Lusasken var Winn Johansson bäst på 805.

  

Lusasken åkte sedan vidare till Hällefors för att möta Trix som blev för svåra, matchen slutade med förlust 6-14.

Bäst i Lusasken var Per Ståhl med 812.

  

Christinehamns BK hade bortamatcher mot Karlstad BK och Merrimac. De fick fyra poäng med sig hem genom vinst 13-7 mot KBK och 18-2 mot Merrimac.

Torni Norberg toppade för CBK i båda matcherna, 771 mot KBK och 820 mot Merrimac. Bäst i KBK var Leif Westerlund med 762 och i Merrimac var Olli Ahvanainen bäst på 745.

  

Kasi och Nobel F2 tog båda emot gästande BK Glam F hemma i Karlskoga och det blev vinst för båda hemmalagen. Kasi vann med 18-2 och Nobel med 16-4.

Toppade i Kasi gjorde Torbjörn Albertsson med 856 och i Nobel var Christoffer Elefant bäst på 814.

  

Tegnér F hade en tung bortahelg, förlust 5-15 mot BK Atom i Lindesberg, och 4-16 mot Hallstahammars BS i Västerås.

Bäst i Tegnér mot Atom var Emil Fredriksson med 757, och mot Hallstahammar var 14-åriga Jonathan Tello-Münster bäst på 776.

  

Asterix spelade borta mot BK Loket i Hallsberg och BK Vallonen i Finnspång. Mot Loket hade man ledningen med 9-6 efter tre serier, men Loket hade mer att ge, och vann sista serien med 5-0, matchen slutade därmed i förlust 9-11. Vallonen blev även de försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Henrik Hallstensson var bäst i båda matcherna, 831 mot Loket och 788 mot Vallonen.

  

Arvika West hade dubbelt borta i Köping mot Scheele och IKW Köping F. Två poäng fick de med sig hem efter en jämn match mot Köping som de till slut vann med 9-8. Scheele blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Mot Scheele var K-C Larsson bäst med 749 och mot Köping var Jimmy Leverström bäst på 801.

  

Div. 3

Jösse F tog emot gästande Solklot hemma i Arvika och vann sin match med 15-5.

Ulf Hjalmarsson toppade för hemmalaget med 840 och i Solklot var Anne Johansson bäst på 799.

  

Sir-Hammarö mötte Hammaren hemma på X-näshallen och matchen slutade 14-6 till hemmalaget.

Bäst i Sir-Hammarö blev Ragnvald Aaker med 720 och i Hammaren var Joakim Helgesson bäst på 706.

  

Även Sun Club-Corona mötte Hammaren i helgen och vann sin match med 17-3.

Bäst i Sun Club-Corona var Magnus Gullbrand med 789 och för Hammaren toppade Kurt Lundqvist på 781.

  

Kasi F och Bofors tog båda emot gästande Fryken hemma i Karlskoga.  Kasi vann med 14-6 och Bofors vann sin match med 17-3.

För Kasi var Sebastian Karlsson bäst på 678, och i Bofors var Peter Engman i topp med 706. Bäst i Fryken mot Kasi var Katarina Florén med 634 och mot Bofors var Berit Johansson bäst på 640.

  

Play Place hade bortahelg i Kristinehamn mot Christinehamn F och Lusasken F. De fick med sig fyra poäng hem efter vinst 13-7 mot CBK och 12-7 mot Lusasken.

Bäst i CBK var Daniel Norevik med 708 och i Lusasken var Jan Frisell bäst på 711. För Play Palace var Jan Wedin bäst mot CBK på 812 och mot Lusasken toppade Martin Lithell med fina 900.

  

Wåxnäsflickorna hade borta resa till Säffle och fick två poäng med sig hem efter vinst med 15-5 mot Tegnér F2. BC Säffle blev för svåra och matchen slutade i förlust 4-16.

Bäst i Tegnér var Emma Ackerblad på 686 och i Säffle toppade Mattias Adolfsson-Bergman med fina 877. För Wåxnäsflickorna toppade Christina Felling i båda matcherna, 768 mot Säffle och finfina 905 mot Tegnér.

  

Filippa tog emot gästande Pollux som blev försvåra, matchen slutade i förlust 1-19.

Bäst i Pollux var Mikael Edesgård med 814 och i Filippa var Marja Rintamäki bäst på 664.

  

Mellanallsvenskan Dam

Kulorna hade bortahelg mot BK Eva, Norrköping och Dimico i Nyköping. Båda lagen blev försvåra, förlust 3-17 mot Eva och 6-14 mot Dimico.

Eva Falkenström var bäst mot BK Eva med 720 och mot Dimico var Marianne Gustafsson bäst på 747.

 

Nykomlingarna Karlstad BK hade bortahelg och fick en jobbig inledning i Nässjö och Jönköping.  Förlust 0-20 mot BK Högland och 1-19 mot GoIF Fram.

Birgit Olsson var bäst i KBK mot Högland med 712, och mot Fram var Linda Ekberg bäst på 727.

 

Reserv 2

Bågen B mötte Almen B och Sun Club-Corona borta. De fick fyra poäng med sig hem efter vinst 11-9 mot Almen och 13-7 mot Sun Club-Corona.

Bäst i Almen blev Hans Ekwall med 721 och i Sun Club-Corona var Bror Claesson bäst på 771. För Bågen toppade Samuel Mäkinen i båda matcherna, 737 mot Almen och 773 mot Sun Club-Corona.

 

Play Palace B hade bortamatcher på Idrottshuset i Karlstad mot Team Idris och Karlstad BK. Fyra poäng fick de med sig hem efter vinst 15-5 mot Idris och 11-9 mot KBK.

Bäst i Team Idris blev Magnus Geijer på 598 och i KBK var Annelie Johansson bäst med 717. För Play Palace var Jan Wedin bäst i båda matcherna, 685 mot Idris och 765 mot KBK.

Uppdaterad: 11 SEP 2012 17:25 Skribent: Madelene Lindberg

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info