2008-05-18
Sista deltävlingen av Junior Masters spelades i helgen i Strike & Co Göteborg. Filip Jansson Team Växjö, Rebecka Larsen, Högland, och Andreas Högberg, Force, vann sina respektive klasser. Open-klassen vanns av hemmaspelaren Fredrik Westerberg, Örgryte. Det har varit ganska tuffa banor i Strike & Co och därmed var det inte så höga kvalsiffror om man undantar Kim Bollebys 1454. I finalerna fick vi dock se spel och resultat på högsta nivå.
Filip Jansson, Team Växjö, har varit vårens spelare i Junior Masters. Filip vann nu sin tredje final, den enda i vår han inte vunnit var Örebro där han inte deltog. Filip fick i finalen i ungdomsklassen ta sig an Rasmus Hagelberg. I den klassen storspelade Sandra Andersson, Falcon Ladies, i steg 2, men hon fick ge sig mot Filip och Rasmus i semifinalen. Filip Jansson visade i finalen upp ett storspel och slog 234 och 258 vilket gav segern med 492-399. Filips seger i Göteborg gör också att han toppar årets poänglista i ungdomsklassen.
 |
Klassvinnare blev Andreas Högberg, Rebecka Larsen och Filip Jansson. Foto: Thord Lagercrantz | | I juniorklassen var det tjejernas dag. Redan i första finalomgången visade sig flickorna vara starkast. Emma Sandblom, Rebecka Larsen och Victoria Johansson, manövrerade ut landslagskillarna Kristoffer Hagelberg, Joachim Karlsson och Kim Ojala. I nästa steg var det "på håret" att samma sak skulle ske igen, men Mattias Jansson, Jösse, tog tredjeplatsen efter Rebacka och Emma, bara en kägla före Victoria Johansson och Robin Johansson. I semifinalen blev tjejerna åter för starka för Mattias, men han kan istället trösta sig med att ha vunnit poängjakten i juniorklassen. I finalen var Emma Sandblom starkast i första serien och tog en klar ledning med 256-226. Men i i andra serien gick det tyngre samtidigt som klubbkamraten Rebecka Larsen fick igång sitt spel. Två enkelmissar mot slutet förstörde det för Emma och Rebecka kunde vinna med 463-457.
I U23 var Eskilstunagrabben Andreas Högberg starkast i en jämn final mot Christian Karlsson, Pärlan. Andreas vann första serien med 216-204 och det var först när han satte strike i tionde rutan i andra serien som segern var klar. Andreas Högberg har bara spelat en Junior Masters tidigare under säsongen och nu stod han som glad vinnare.
Samtliga resultat via http://juniormasters2008.goteborg.strike-co.se/dynamic/results.asp
|