Förbundsinfo         Diskussionsforum         Kontakta oss         Statistik/Historik         Hitta rätt     
Resultat/Tabeller/Program
Matchfaktarapportering
Bowlingkanalen
Manual till matchfakta
Seriespelet
Direktlänk BITS (ranking)
Svenska Mästerskap
Verksamhetsprogram
Nationella tävlingar
Internationella tävlingar
Landslag och ranking
Länkar
Ungdom
Utbildning
Handikappbowling
Samarbetspartners
Bowlingskola
Tävlingskommittén
J-EM / EYC 2009
Svensk Bowling 100 år
VM för damer 2009
Sök på swebowl
 
Nyheter från distrikten
/goteborg - Tävlingsprogram
/ostergotland - Tränarutbildn. För tjejer Av Tjejer...
/sodermanland - Information om arbetet att hitta valberedning
/stockholm - Ny hemsida
/halland - Ny plats för att hitta serieprogram och tabeller.

Fler distriktsnyheter
2008-04-07
Helén Johnsson vann i Vårby

Den regerande Europamästarinnan Helén Johnsson satte alla på plats i Djurgården Internordiska i Vårby bowlinghall.

Helén Johnsson bemästrade banorna
i Vårby bäst av alla.
                  Foto: Jonas Brändström
Helén, som tidigare har två tredjeplatser som bäst i Supersix,  lyckade äntligen nå hela vägen fram. Helén vann en mycket spännande final över Christer Eklund med 202-199. I den sista spelrutans första slag var hon tvingad att sätta en strike för att ta hem segern och det gjorde hon.
- Det var en riktigt skön seger och det ger också en nytändning inför sommarens EM, förklarar en glad Helén Johnsson.

Sugen på hetluften igen
Sveriges bowlingdrottning, som vunnit både EM- och VM-guld, vid de senaste stora mästerskapen berättar nämligen att hon varit trött på bowling den senaste tiden.
- Jag har spelat så oerhört mycket de senaste åren, och jag var faktiskt tveksam till att ställa upp här i Vårby. Men så här i efterhand känns det oerhört bra att jag var med och nu känner jag mig riktigt sugen på att vara med i hetluften igen.


Tommy Wendel ledde fram
till  semifinalerna. 
Foto: Jonas Brändström
TW länge i täten
Söndagens finalspel dominerades länge av Tommy Wendel, Stureby, och Christer Eklund,  Amiki, - den sistnämnde passade dessutom på att slå 300 i kvartsfinalens andra serie. De två rutinerade stockholmarna stod också som klar etta och tvåa inför semifinalerna. Trea efter kvartsfinalen var Ulf Bolleby, Team Pergamon.
Det var betydligt tuffare om den fjärde och sista platsen till semi. Helén var på vippen att bli utslagen redan i kvartsfinalen, men en stark sista serie på 264 poäng räddade henne vidare till semifinal. Den unge islänningen Hafthor Hardarsson förpassades i den allra sista spelrutan utanför de TV-sända finalserierna.
-  Jag kom på ett bra banpar och hade fördelen av att spela klart före Hafthor. Jag visste att han därmed skulle få pressen på sig så det vara bara att köra för fullt, berättar Helén. 

Christer starkast i veteranmötet 
I den första semifinalen vann Christer Eklund veteranmötet med Ulf Bolleby med 210-182 - en semifinal där Christer vände ett underläge efter halva serien till en klar seger.
- Även om man varit med i många år var det lite spänt till en början, men i rutorna 6-9 lyckades jag sätta fyra raka strikar och det vände på allt, förklarar Christer Eklund.
I den andra semifinalen visade Helén Johnsson upp ett fortsatt storspel när hon tangerade sin avslutade kvartsfinalserie på 264 poäng. Söndagens dominant fram tills dess, Tommy Wendel, hade aldrig någon riktig chans med sina 202 poäng.

Banprofil som skördade offer
Noterbart är att endast tre spelare från herrarnas Team Sweden lyckades klämma in sig bland de 32 som tog sig vidare till söndagens finalspel - den extrema  kortoljeprofilen från PBA skördade sina offer. De tre som fixade "Cheetah" var Pär Svensson och Martin Larsen, Pergamon, och Mikael Larsson, Falkenberg.
- Jag är inte orolig inför VM eftersom vi aldrig får se detta underlag på ett internationellt mästerskap, men helt klart gynnades inte spelare som sätter mer snurr på klotet, förklarar herrlandslagets kapten Tomas Leandersson.
Tomas ser detta som en lärorik upplevelse för många spelare och han ser gärna att Supersix samtliga deltävlingar  i fortsättningen ska använda sig av de olika oljeprofilerna från PBA. 
- Det vore bra både för spelare och hallar - att vi får en variation på underlaget som gör att spelare får lära sig att variera sitt spel.

Tvåan Christer Eklund och ettan
Helén Johnsson.
           Foto: Jonas Brändström
Nytt deltagarrekord i Supersix
 
Arrangerande Djurgårdens IF kunde räkna in 291 unika startande vilket är 7 fler än AIK Tournament 08 och därmed sattes ett nytt rekord för Supersix. AIK-turneringen har dock fortfarande kvar rekordet i antal starter med 539 tävlingsstarter - Vårby stannade i år på 537 vilket var endast två starter färre.









Alla resultat från Djurgården Internordiska i Vårby:
http://supersix2008.bowl4joy.se/dynamic/results.asp



skriven av - Jonas Brändström
 
 Skriv ut


Partners
© 2003 Svenska Bowlingförbundet
Box 4044, 12804 BAGARMOSSEN
tel: 08-556 106 10, fax 08-556 106 00
Webredaktionen