Hoppa till sidans innehåll

Stora Grabbars märke


Stora Grabbars Märke tilldelas spelare för uppnådda 75 poäng vid VM, EM, NM, SM, Världs- och Europacup eller landskamp. Mer info hittar du i Blå boken Kapitel H §3. 

För resp. spelare har angivits den klubb spelaren tillhörde då han/hon blev Stor Grabb

108

Nr. Namn  Klubb Utd.år
112 Jenny Wegner BK 59:an, Hässleholm 2016
111 Jesper Svensson Team Pergamon BC, Partille 2016
110 Martin Paulsson Kulladals BS, Malmö 2015
109 Rebecka Jr Larsen Team X-Calibur BK, Göteborg 2015
108 Sandra Andersson BK FH Engelholm 2015
107 Joline Persson Planefors Team X-Calibur BK, Göteborg 2015
106 Nina Flack Team X-Calibur BK, Göteborg 2009
105 Malin Glendert Spader Dam, Helsingborg 2008
104 Robert Andersson Team Pergamon BC, Göteborg 2008
103 Martin Larsen Team Pergamon BC, Göteborg 2008
102 Helén Johnsson Spader Dam, Helsingborg 2008
101 Martin Blixt BK Elbogen, Malmö 2003
100 Anders Öhman Sundbybergs IK 2003
99 Jessica Olsson Spader Dam, Helsingborg 1997
98 Susanne Olsson Sundbybergs IK 1997
97 Giggie Samuelsson BK Svalan, Köping 1997
96 Patrick Backe BK Elbogen, Malmö 1997
95 Anna Mattsson-Baard BK Trossö, Karlskrona 1997
94 Pär Svensson BK Joker, Göteborg 1996
93 Eva Nordström SBC, Malmö 1995
92 Eva Häggquist Gimonäs CK, Umeå 1994
91 Patrik Boman BK Ascot, Göteborg  1994
90 Susanne Erlandsson Spader Dam, Helsingborg 1994
89 Marie Holmquist-Bengtsson  Örgryte IS, Göteborg 1994
88 Patrik Eriksson BK Nobel, Karlskoga  1993
87 Jeanette Johansson Spader Dam, Helsingborg 1992
86 Ann Nyström BK Biet, Eskilstuna  1992
85 Lars-Erik Andersson Umeå IK 1992
84 Tomas Leandersson  Örgryte IS, Göteborg 1991
83 Patrik Johansson  BK Elbogen, Malmö  1991
82 Göran Carlsson  BK Stenbocken, Helsingborg 1990
81 Anders Sandström  Umeå IK 1989
80 Kenneth Andersson  BK Stenbocken, Helsingborg  1988
79 Eva Jönsson  SBC, Malmö  1988
78 Carina Eriksson-Westholm  BK Eva, Stockholm 1987
77 Gunnar Samuelsson  BS 23, Stockholm 1987
76 Per Johnson  BK Cahoot, Kalmar  1987
75 Ulf Bolleby  BK Stureby, Stockholm  1987
74 Monica Johansson  AIK, Stockholm  1987
73 Ulf Hämnäs  BK Jösse, Arvika 1987
72 Inger Levhorn  Sundbybergs IK  1987
71 Susanne Lövdahl  BK Solklot, Karlstad 1987
70 Susanne Kroon  SBC, Malmö  1985
69 Raymond Jansson  BK Jösse, Arvika  1984
68 Torsten Anderson  IK Göta, Stockholm 1984
67 Kenneth Andersson  BK Taifun, Karlstad 1983
66 Gert Sundin  AIK, Stockholm  1983
65 Lena Sulkanen  BK Eva, Stockholm  1983
64 Karin Glennert  BK Solklot, Karlstad  1982
63 Annette Hagre(Johannesson)  BK Mad, Malmö 1980
62 Åsa Larsson  Götene BS 1979
61 Tony Rosenqvist  BK Triumf, Malmö  1979
60 Ove Jonasson  BK Amiki, Stockholm  1978
59 Birgitta Linder  Motala BS  1978
58 Ingrid Sellgren(Andersell)  BK Merci, Kumla 1977
57 Magnus Johnson  BK Amiki, Stockholm  1977
56 Göran Bergendorff  BK Taifun, Karlstad 1977
55 Yvonne Nilsson (Berndt)  BK Triumf, Malmö 1976
54 Britt Cederbrink  Spader Dam, Helsingborg  1976
53 Olle Svensson  BK Joker, Göteborg  1974
52 Lars Hedqvist  Piteå BK  1974
51 Göran Grape  BK Jämten, Östersund  1974
50 Ann-Marie Johansson  IFK Göteborg 1974
49 Svea Ljungkvist  BK Bowlita, Malmö  1974
48 Peter Karlsson  Eskilstuna BS  1974
47 Mats Karlsson  BK Möllan, Göteborg  1974
46 Henry Sundström  BK Viking, Stockholm  1973
45 Yvonne Prag  BK Bowlita, Malmö  1973
44 Gerda Öhman  Upplands Väsby BS  1973
43 Bo Holmberg  AIK, Stockholm  1973
42 Ulf Lönngren  BK Amiki, Stockholm 1972
41 Mary-Anne Landö  BK Viking, Stockholm  1972
40 Gaston Friman  AIK, Stockholm  1970
39 Barbro Hjertén  BK Dam, Borås 1970
38 Barbro Lindberg  BK Bowlita, Malmö  1970
37 Olof Wallin  BK Viking, Stockholm  1970
36 Ursula Becker  Pite-knotten  1970
35 Gösta Sjöberg  BK Force, Eskilstuna 1970
34 Bengt Åberg  BK Stenbocken, Helsingborg 1970
33 Knut Jonesson  IFK Lund  1970
32 Kurt Forsberg  AIK, Stockholm  1970
31 Börje Åsberg  BK Joker, Göteborg  1968
30 Maj Olander  Kalmar AIK  1968
29 Börje Björkman  AIK, Stockholm 1968
28 Bror Larsson  Örgryte IS, Göteborg  1967
27 Lena Lindén  Kalmar SK 1967
26 Ulla Britt Kratz  Växjö Norra IF  1966
25 Kenneth Blomberg  AIK, Stockholm  1965
24 Margaretha Utterbäck  BK Rita, Stockholm 1965
23 Ella Svensson  BK Diana, Trelleborg  1965
22 Inga Forsberg  BK Rita, Stockholm  1964
21 Ewert Ekström  Dagens Nyheters IF, Stockholm 1964
20 Bernt Hellström  Domnarvets BS, Borlänge 1960
19 Sven Källfelt  Örgryte IS, Göteborg 1960
18 Carl Gustav Carjö  Malmö BS 1959
17 E.A Larsson  KKS, Stockholm  1956
16 Sten Pettersson  Wictoria/AIK, Stockholm  1956
15 Henry Gustavsson  Örebro SK  1956
14 Folke Nilsson  Hellas SoIK, Stockholm  1955
13 Nils Bäckström  Söderhof, Stockholm 1955
12 Erland Ottosson  N6 Malmö  1955
11 Gösta Algeskog  IFK Göteborg 1954
10 Erik Eriksson  BK Force, Eskilstuna  1954
9 S.M Carlsson  Wictoria, Stockholm  1954
8 Henrik Berg  Söderhof, Stockholm  1953
7 Erik Klingberg  Göteborgs BK  1943
6 Sven Björkander  BK Kryss, Stockholm 1943
5 Östen Eriksson  AIK, Stockholm 1942
4 Folke Göthberg  Kometen, Stockholm 1942
3 Herbert Törnkvist  AIK, Stockholm 1941
2 Hugo Lillier  MIK, Stockholm  1941
1 B.H Edlund KKS, Stockholm  1941
Uppdaterad: 2016-11-07 11:54
Skribent: Kansliet

Notiser

FacebookYoutubeTwitter
 
http://www.2017.bowlingsm.se/dynamic/start.asp
Individuella SM i Västerås.
Kval 25/3 - 28/5

Anmälan!
 

 


Tidigare Swedish Sim

Nordic Amusement Group Tournament i Nyköping 17-19/3

 

Junior Masters
 

Samarbetspartners

Sedan starten 1991 har bowlingsporten tjänat över 725 miljoner på att sälja Folkspels produkter. Här finns ytterliggare möjligheter för er förening.

 
bowlaren_liten
Vägledning - Tidningsäventyr
 
Städa Sverige Se film med goda exempel - där föreningar hjälper naturen!

Postadress:
Svenska Bowlingförbundet
Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 08-699 60 00
E-post: This is a mailto link

Se all info