Hoppa till sidans innehåll

Årets bowlare


2016 Jenny Wegner/JesperSvensson BK Femtionian, Hässleholm/Team Pergamon BC, Partille
2015 Jesper Svensson Team Pergamon BC, Partille
2014 Martin Larsen Team Pergamon BC, Partille
2013 Martin Larsen Team Pergamon BC, Partille
2012 Rebecka Larsen Jr Team X-Calibur, Partille
2011 Martin Paulsson Kulladals BS, Malmö 
2010 Dennis Eklund Stureby BK, Stockholm 
2009 Helén Johnsson Spader Dam, Helsingborg
2008 Nina Flack Team X-Calibur BK, Göteborg
2007 Martin Larsen Team Pergamon BC, Göteborg
2006 Martin Larsen Team Pergamon BC, Göteborg
2005 Helén Johnsson Spader Dam, Helsingborg
2004 Helén Johnsson Spader Dam, Helsingborg
2003 Anders Öhman Sundbyberg IK BS
2002 Anders Öhman Sundbyberg IK BS
2001 Anders Öhman Sundbyberg IK BS
2000 Tomas Leandersson Degerfors BK
1999 Tomas Leandersson Degerfors BK
1998 Göran Carlsson BK Stenbocken, Helsingborg
1997 Patrik Johansson BK Elbogen, Malmö
1996 Herrlandslaget  
1995 Raymond Jansson BK Nobel, Karlskoga
1994 Åsa Larsson IFK Göteborg
1993 Tomas Leandersson BK Ascot, Göteborg
1992 Mats Karlsson Örgryte IS, Göteborg
1991 Mats Karlsson Örgryte IS, Göteborg
1990 Mats Karlsson Örgryte IS, Göteborg
1989 Tomas Leandersson/Carina Eriksson (Westholm) Degerfors BK/BK Eva, Stockholm
1988 Kenneth Andersson/Åsa Larsson BK Stenbocken, Helsingborg/IFK Göteborg
1987 Tony Rosenquist/Annette Hagre (Johannesson) BK Triumf, Malmö/Pilgårdens BC, Malmö
1986 Tony Rosenquist/Åsa Larsson BK Triumf, Malmö/BK Qvinns, Mariestad
1985 Tony Rosenquist/Åsa Larsson BK Triumf, Malmö/BK Qvinns, Mariestad
1984 Gunnar Samuelsson/Åsa Larsson Club Custom, Märsta/BK Qvinns, Mariestad
1983 Mats Karlsson/Lena Sulkanen Virveln, Göteborg/BK Eva, Stockholm
1982 Mats Karlsson/Lena Sulkanen Virveln, Göteborg/BK Eva, Stockholm
1981 Mats Karlsson/Yvonne Nilsson (Berndt) Virveln, Göteborg/Black Jack, Wien
1980 Mats Karlsson/Annette Hagre (Johannesson) Virveln, Göteborg/BK Mad, Malmö
1979 Ove Jonasson/Annette Hagre (Johannesson) BK Amiki, Stockholm/BK Triumf, Malmö
1978 Mats Karlsson/Yvonne Nilsson (Berndt) Virveln, Göteborg/BK Triumf, Malmö
1977 Göran Grape/Svea Ljungkvist Arnljot, Östersund/BK Bowlita, Malmö
1976 Lars Öhman/Ingrid Sellgren (Andersell) Sigma BK, Upplands Väsby/BK Merci, Kumla
1975 Staffan Wihlborg/Britt Cederbrink och Svea Ljungkvist (delat) AIK, Sthlm/ Spader Dam, Hbg/BK Bowlita, Malmö
1974 Lars Hedqvist/Yvonne Nilsson (Berndt) Piteå BK/BK Triumf, Malmö
1973 Henry Sundström/Gerda Nylund (Öhman) Viking, Stockholm/AIK, Stockholm
Uppdaterad: 2017-01-09 10:43
Skribent: Kansliet

FacebookYoutubeTwitter

BITS_logga 2014

Idrottslyftet

 
Städa Sverige
 


Anmälan till Elittävlingen i Malmö 6-7/10

 

Samarbetspartners

Sedan starten 1991 har bowlingsporten tjänat över 725 miljoner på att sälja Folkspels produkter. Här finns ytterliggare möjligheter för er förening.

 
bowlaren_liten
Vägledning - Tidningsäventyr

Postadress:
Svenska Bowlingförbundet
Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 08-699 60 00
E-post: This is a mailto link

Se all info