Hoppa till sidans innehåll

Junior Pojkar


Anders Upman, BK Trill Västervik vann det första JSM:et för pojkar. Alla juniormästare sedan dess finner du nedan:


Ort

År

Segrare

Förening
Resultat/
antal ser
Fyrishovsbowling, Uppsala 2015 Pontus Andersson, Team Clan BK, Nässjö 3249/13
Nässjö Bowling Center 2014 Jesper Svensson Team Pergamon BC, Göteborg 3268/13
Bowl4Joy, Stockholm, Vårby 2013 Jesper Svensson Vimmerby BK 3010/13
Bowlingmagasinet, Värnamo 2012 Anton Olsson Team Clan BK, Nässjö  
Köping, Palace Bowl 2011 Stefan Johansson Olofströms BS  
Halmstad 2010 Patrick Bohm Team Baltzar BC, Motala  
Norrköping, Eurobowl 2009  Christoffer Lutke BK Triss, Fagersta  
Stockholm, Vårby 2008  Kim Bolleby Team Pergamon BC, Göteborg  
Katrineholm 2007  Kim Ojala Team Mariestad BK  
Vimmerby 2006  Johan Sörensen BK Brio, Nyköping  
Hagfors 2005  Pontus Halvarsson BK Grabbers, Eslöv   
Bjuv 2004  Jimmy Eriksson BK Brio, Nyköping  3152/14 
Skutskär 2003  Pontus Halvarsson BK Grabbers, Eslöv  2762/14 
Falkenberg 2002  John Mattsson BK Cahoot, Kalmar 3091/14
Uppsala 2001  Mikael Kanold Sundbybergs IK 3106/14
Lysekil 2000  Joakim Biehl BK Bågen, Hagfors 3016/14
Åstorp 1999  Joakim Biehl BK Bågen, Hagfors 3301/14
Hudiksvall 1998  Pasi Granlund Team Värnamo BC 2840/14
Vimmerby 1997  Niclas Lindh  BS Bockarna, Varber 2910/14 
Mariestad 1996  Tony Fransson  Gimonäs CK, Umeå 3140/14
Karlskrona 1995  Michael Ahlquist  Halmia BS, Halmstad 3001/14 
Linköping 1994  Peter Sandberg  Vimmerby BK 2905/14
Nässjö 1993  Martin Larsson Falkenberg BS 3083/14
Göteborg 1992  Thomas Karlsson  Västerås BS 2856/14 
Stockholm 1991  Magnus Lindqvist  Lunds BK 3140/14
Örebro  1990  Fredrik Undfors  Brutus Club, Tranås 2957/14 
Alingsås 1989  Mathias Billberg  BK Clan, Nässjö 2827/14 
Malmö 1988  Patrik Månsson  Staffanstorps BK 3016/14
Stockholm 1987  Patrik Månsson  Staffanstorps BK 3037/14
Karlskoga 1986  Richard Nilsson  Korsbacka BS, Löddeköpinge 3078/14 
Halmstad 1985  Ulf Hämnäs  BK Jösse, Arvika 2938/14 
Oxelösund 1984  Ulf Hämnäs  BK Jösse, Arvika 3241/16 
Söderhamn 1983  Anders Olsson  BS Almen, Karlstad 3235/16 
Helsingborg 1982  Mikael Granström  BK Avance, Katrineholm 3212/16 
Växjö 1981  Denny Bengtsson  Köpings BK 3415/16
Vänersborg 1980  Christer Undfors  Brutus Club, Tranås 3150/16 
Karlstad 1979  Rickard Cornelius  BK Jakob, Järfälla 3320/16 
Göteborg 1978  Tony Rosenqvist  BK Triumf, Malmö 3170/16 
Norrköping 1977  Jan Strandberg  SOS 68, Norrköping 3207/16 
Malmö 1976  Lars-Erik Andersson  Umeå IK 3320/16
Stockholm 1975  Åke Adelstrand  MP, Stockholm 3641/16
Göteborg 1974  Mats Svensson  BK Joker, Göteborg 3319/16 
Falkenberg 1973  Ronny Johansson  Norrby IF, Borås 3273/16 
Jönköping 1972  Nils-Åke Runesson BK Hägern, Hässleholm  3238/16
Västervik 1971  Jan-Erik Brändström  BK Werst, Umeå 3102/16 
Uppsala 1970  Tommy Hansson  BK Väster, Hudiksvall 3178/16 
Göteborg 1969  Anders Upman  BK Trill, Västersik 3140/16 

Fr o m 1985 inkluderar resultatet bonus.
Fr o m 2005 avgörs de sista fasen av finalespelet som utslagning - därför är inga resultat angivna.
Fr o m säsongen 2009/2010 höjdes junioråldern till 21 år. Fr o m 2013 återinförs matchspel i finalen igen.

Uppdaterad: 2015-04-01 16:36
Skribent: Kansliet

 

FacebookYoutubeTwitter

BITS_logga 2014

Idrottslyftet

 

Anmälan till Elittävlingen i Malmö 6-7/10
Resultat
 
 SUL
 
Städa Sverige
 
 

Samarbetspartners

Sedan starten 1991 har bowlingsporten tjänat över 725 miljoner på att sälja Folkspels produkter. Här finns ytterliggare möjligheter för er förening.

 
bowlaren_liten
Vägledning - Tidningsäventyr

Postadress:
Svenska Bowlingförbundet
Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 08-699 60 00
E-post: This is a mailto link

Se all info