Hoppa till sidans innehåll

Herr och Dam DM individuellt


Den 19 december spelades de individuella DM finalerna på Nöjesfabriken i Karlstad.

Ett stort tack till Jonny Jönsson på Nöjesfabriken för hjälpen med arrangemanget.

Vi gratulerar DM segrarna Daniel Nordström-Green, Tegnér och Isabelle Hultin, Wåxnäs.


Herr DM 

 

1  Daniel Nordström-Green BK Tegnér   881          535           479           471           537

2  Anders Wåhlstedt      BK Nobel     1047          503           439           514           431

3  Mikael Johansson   BK Taifun        857            467           431           447

4  Henrik Karlsson       BK Nobel       815           424           427           390

5  Tomas Olsson     Wåxnäs BC         851           438           418          

6  Jan Johansson       BK Gruvan       823           449           416

7  Marcus Karlsson    BK Nobel         881           457           412

8  Eric Sjöberg       Wåxnäs BC        898           445           361

9  Lennart Johansson     BK Taifun     829           418          

10 Christian Jakobsen     CHIF         869           415

11 Robin Sandberg    Sun Club-Corona  847           413

12 Torni Norberg      BK Nobel         867           405

13 Sune Fridén      BK Pollux            851           396

14 Stefan Snarberg     Lusaskens BK   813           384

15 Benny Norlin        BK Gruvan        837           365

16 Stig Eliasson  Sir-Hammarö          820           362 

17 Kurt Lundqvist CarlstadHammarö IF  807

18 Robert Källberg     BK Taifun        805

19 Daniel Norevik   Christinehamns BK  801

20 Torbjörn Johansson  BC Säffle       772

21 Åke Rask        Sir-Hammarö        757

22 Mats Forsberg    BK Vattenlandet   753

23 Christer Adolfsson   BC Säffle       751

24 Kennet Boström    Karlstad BK       747

25 Roland Bönström   BK Vattenlandet  738

26 Lennart Svärd     Sun Club-Corona  728 15X

27 Lennart Warolin   Sun Club-Corona  728 13X

28 Mikael Edesgård     BK Pollux        727

29 Tom Thomsen     Lusaskens BK       714

30 Stefan Svahn    Christinehamns BK  675

31 Roger Larsson     BC Säffle          669

32 Håkan Moberg      BS Almen         636

33 Lejby Eriksson    BK Merrimac       Kom ej till start

34 Mattias Pettersson      CHIF         Kom ej till start

 

Dam DM

 

1  Isabelle Hultin     Wåxnäs BC             864             413         483        451

2  Sofia Thyberg     BK Pollux                756             471         345        424

3  Malin Palosaari     BS Kulorna              789             383 11X   336

4  Gunilla Jansson     BK Solklot              778             393         280

5  Ingela Öhman      Lusasken BK            795             383 8X 

6  Wilma Karlsson     BK Nobel               797             373

7  Ann-Sofie Falkeling BS Kulorna            703 17X 180   356

8  Janet Jönsson      BK Filippa              752             324       

9  Jessica Jansson    BS Almen              703 17X 166 

10 Emelie Rosenblad  BK Wåxnäsflickorna   697

11 Jennie Lindberg   BK Gruvan              692

12 Jeanette Svahn   Christinehamns BK     674

13 Anne Johansson    BK Solklot             664

14 Elise Norqvist     CarlstadHammarö IF  601

15 Sophia Dahl        Sir-Hammarö          516

16 Ingegerd Eliasson  Karlstad BK           Kom ej till start      

Uppdaterad: 21 DEC 2015 15:03 Skribent: Madelene Lindberg

FacebookYoutubeTwitter

BITS_logga 2014
 enbanafritt

SUL

BHL
Inbjudan

Idrottslyftet

 

 
Städa Sverige
 

 
bowlaren_liten
 
Sambla AB

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info