Hoppa till sidans innehåll

DM-2011


Herr och Dam DM Finaler
Lördagen 17 dec 2011


Herr DM, X-näshallen, de 16 bästa:
1. Brian Folkesson BK Taifun 821,422,444,453,378
2. Hans Andersson BK Kasi 795,402,495,429,366
3. Henrik Karlsson BK Nobel 833,400,452,394
4. Stefan Nilsson BK Nobel 831,393,405,381
5. James Gruffman WBC 810,446,401
6. Clas Nilsson Lusasken 762,415,393
7. Pontus Svensson BK Tegnér 870,395,367
8. Rolf Maajaakkola BK Kasi 799,392,363
9. Mattias Jansson BK Jösse 780,385
10. Jan Johansson BS Almen 796,371
11. Jan Wedin Play Palace 769,357
12. Magnus Gullbrand Sun Club 768,356
13. Jonny Skoglund BC Säffle 758,351
14. Eric Sjöberg WBC 842,346
15. Håkan Halldén BK Kasi 796,345
16. Christer Mellberg KBK 762,335

Damer, Idrottshuset, de 8 bästa:
1. Christina Felling Wåxnäsfl. 763,371,394,416
2. Siv Dahlman BK Pollux 727,365,379,364
3. Malin Löfkvist BS Kulorna 757,382,343
4. Eva-Lotte Axelsson BK Filippa 799,368,332
5. Anne Johansson BK Solklot 773,323
6. Ingela öhman Lusasken 744,318
7. Berit Morell Wåxnäsfl. 734,298
8. Elise Klaas BK Filippa 707,275

 

 

DM-final 3-manna Herrar 10 dec 2011


1. BK Nobel 3 14 p
2. Wåxnäs BC 13 p
3. BK Jösse 2 12 p 3024

4. BK Tegnér 12 p 2892

 

 

 

 

 

 

 

 
Inget finalspel för damerna pga. för få lag, 3 lag kvalificerade direkt från kvalet:

 

1. BK Pollux 1 2954
2. BS Kulorna 3 2758
3. BK Tegnér 2 2671

 

 

 

 

 


 

 

Junior och Ungdoms DM
29-30 okt 2011

Ungdom Pojkar:
1 Fredrik Svensson BK Nobel 1137
2 Niclas Norlin BK Taifun 1117
3 Victor Lindblad-Svärd Sun Club 1021

Junior Pojkar:
1 David Rendius BK Nobel 1232
2 Christian Liljestrand BK Nobel 1156
3 Jonas Persson-Planefors BK Taifun 1089

Ungdom Flickor:
1 Isabelle Nilsson BK Bågen 1021
2 Felicia Mäkinen BK Bågen 968
3 Felicia Thybell CBK 764

Junior Flickor:
1 Moa Danielsson BK Bågen 964
2 Lina Andersson CBK 827

 


2-manna Pojkar:
1 Christian Liljestrand/David Rendius BK Nobel 2388
2. Jonas Persson-Planefors/Rickard Folkesson BK Taifun 2037
3 Emil Olsson/Samuel Mäkinen BK Bågen 1958

 

 

 

 

 

 

OLDBOYS-DM
1-2 okt 2011

1 Allan Hansen BK Merrimac 1633
2 Dan Persson BK Tegnér 1582
3 Hans Ekwall BS Almen 1570

 

2-manna Oldboys:

1 Hans Ekwall/Håkan Moberg BS Almen 3119
2 Dan Persson/Sven Stridsberg BK Tegnér 3098
3 WernerBiehl/Rolf Hultin BK Bågen 3082

 

 

 

MIX-DM
3-6 nov 2011

 

1 Sofia Gustafsson, Pollux - Brian Folkesson, Taifun 3310
2 Katarina Dahlin, Pollux - Jonas Dahlin, Jösse 3301
3 Else-Britt Stridsberg, Tegnér - Sven Stridsberg, Tegnér 3185



2-manna Flickor:
1 Isabelle Nilsson/Moa Danielsson BK Bågen 1985
2 Jessika Henriksson/Felicia Mäkinen BK Bågen 1727



Uppdaterad: 11 SEP 2012 13:52 Skribent: Madelene Lindberg

FacebookYoutubeTwitter

BITS_logga 2014
 enbanafritt

SUL

BHL
Inbjudan

Idrottslyftet

 

 
Städa Sverige
 

 
bowlaren_liten
 
Sambla AB

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info