Hoppa till sidans innehåll

Omgång 9


Krönikan omg. 9

 

Elitserien

Jösse spelade bortamatcher mot BKF Falkenberg och BK Femtionian. De fick två poäng med sig hem genom vinst mot Femtionian med 11-9.

Falkenberg blev försvåra och matchen slutade i förlust 9-11.

Mattias Melin toppade mot Falkenberg med 909, följd av Mattis Nilsson på 903. Mot Femtionian var Mattias Jansson i topp med 973 där han även hade en 300-ing i tredje serien, följde gjorde Niclas Lindholm på 893.

 

Bågen spelade borta mot Team Pergamon BC och Team Alingsås BC.

Båda matcherna slutade i förlust, 2-18 mot Pergamon och 7-13 mot Alingsås.

Eric Jansson toppade mot Pergamon med 859, följd av Stefan Biehl på 854. Mot Alingsås var Joackim Biehl i topp med 900, följd av Dennis Hellbergh på 802.

 

Mellanallsvenskan

Denna helg var det sammandragsmatcher i Karlskoga.

 

Tegnér spelade matcher mot Nobel och BK Glam.

Båda matcherna slutade i förlust, 6-14 mot Nobel och 9-11 mot Glam.

Tre man över 900 för Nobel med Peter Igelström i topp med 964, följd av Anders Wåhlstedt och Christian Liljestrand som båda hade 920. Daniel Nordström-Green toppade för Tegnér mot Nobel med 965, följd av Kristian Persson på 908. Mot Glam var Pontus Svensson i topp med 936, följd av Joakim Nordén på 891.

 

Taifun spelade också matcher mot BK Glam och Nobel.

Båda matcherna slutade i förlust, 8-12 mot Glam och 7-13 mot Nobel.

Peter Igelström toppade för Nobel med 966, följd av Thomas Grankvist på 924.

För Taifun var Jonas Persson-Planefors i topp mot Glam med 861, följd av Lars Dedorson på 858. Mot Nobel var Jonas Dahlin i topp med 882, följd av Brian Folkesson på 849.

 

Div. 1 Norra Götaland

Tegnér F tog emot gästande BF Solängen hemma i Säffle.

De vann sin match med 14-5.

Jan-Erik Elf toppade för hemmalaget med 895, följd av Niclas Eriksson på 883.

 

Wåxnäs tog också emot gästande BF Solängen på hemmaplan.

De vann sin match med 12-8.

Bengt Bäcklund toppade för hemmalaget med 919, följd av Emil Sjögren på 897.

 

Nobel F tog emot gästande BK Wik hemma i Karlskoga.

De vann sin match med 15-5.

Pierre Röhnisch toppade för hemmalaget med 920, följd av Lennart Nyman på 838.

 

Div. 2 Västra Svealand

Fryken spelade bortamatcher mot BC Säffle och Almen.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 11-9 mot Almen.

Säffle blev försvåra och matchen slutade i förlust 2-18.

Roger Larsson toppade för Säffle med 818, följd av Torbjörn Johansson på 778.

För Almen var John Sjöberg i topp med 852, följd av Johan Sax på 803.

 

Bågen F spelade borta mot Gruvan och Jösse F.

De fick tre poäng med sig hem genom vinst mot Jösse med 14-6 och oavgjort 10-10 mot Gruvan.

Janne Johansson toppade för Gruvan med 835, följd av Tobias Ambjörnsson på 829.

För Jösse var Ulf Hjalmarsson i topp med 789, följd av Jonny Westin på 752.

Werner Biehl toppade för Bågen mot Gruvan med 838, följd av Thomas Linder på 822. Mot Jösse var Thomas Linder i topp med 913, följd av Mikael Johansson på 818.

 

Merrimac spelade bortamatcher mot Skövde AIK BK och BK Kyrk F1.

Båda matcherna slutade i förlust, 3-16 mot Skövde och 3-17 mot Kyrk.

Lejby Eriksson toppade mot Skövde med 731, följd av Daniel Levänen på 729. Mot Kyrk var Elias Levänen i topp med 760, följd av Lejby Eriksson på 727.

 

Taifun F spelade bortamatcher mot BK Gärdet och Asterix.

Båda matcherna slutade i förlust, 5-15 mot Gärdet och 4-16 mot Asterix.

Anders Berg toppade för Asterix med 807, följd av Filip Tuohino på 786.

För Taifun var Tobias Edén i topp mot Gärdet med 805, följd av Remy Olsson på 800. Mot Asterix var Lennart Johansson i topp med 745, följd av Rickard Folkesson på 740.

 

Div. 2 Södra Svealand

Inga matcher för Kasi och LC17 i helgen.

 

Div. 3 Västra Svealand

Almen F spelade bortamatcher mot Karlstad BK och Fryken F.

Båda matcherna slutade i förlust, 9-11 mot KBK och 8-12 mot Fryken.

Sven-Erik Cederborg toppade för KBK med 719, följd av Magnus Åberg på 689.

För Fryken var Kenneth Junior Tomasson i topp med 763, följd av Gertrud Persson på 719.

John Sjöberg toppade för Almen mot KBK med 903, följd av Mikael Edesgård på 687. Mot Fryken var Magnus Jansson i topp med 809, följd av Mikael Edesgård på 788.

 

CarlstadHammarö IF och Gruvan F tog båda emot gästande BK Trix hemma på X-näshallen.

CHIF vann sin match med 18-2.

För Gruvan blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 4-16.

Christian Jakobsen toppade för CHIF med 855, följd av Benny Styffe på 807.

För Gruvan var Johan Johansson i topp med 683, följd av Eliot Estep på 662.

 

Wåxnäsflickorna och CarlstadHammarö IF F tog båda emot gästande Nobel F2 hemma på X-näshallen.

Gästerna blev försvåra för båda hemmalagen och matcherna slutade i förlust, 2-18 för Wåxnäsflickorna och 5-15 för CHIF F.

Tonje Mjöster toppade för Wåxnäsflickorna med 686, följd av Marie Milde på 672.

För CHIF var Mikael Kratz i topp med 705, följd av Åke Rask på 673.

Håkan Moberg toppade för Nobel i båda matcherna, 787 mot Wåxnäsflickorna och 765 mot CHIF. Ann-Louise Aureliusson följde mot Wåxnäsflickorna på 743 och mot CHIF följde Dan Berndt på 720.

 

Kasi F och LC17 F tog båda emot gästande Sun Club hemma i Karlskoga.

Kasi vann sin match med 14-6.

För LC17 blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 4-16.

Jan Nordqvist toppade för Kasi med 821, följd av Torbjörn Albertsson på 782.

För LC17 var Heinz Frederich i topp med 787, följd av Stefan Svahn på 699.

Bror Claesson toppade för Sun Club mot Kasi med 762, följd av Lennart Svärd på 742. Mot LC17 var Lennart Svärd i topp med 865, följd av Rasmus Eriksson på 834.

 

Dam Norra Allsvenskan

Kulorna spelade borta mot BK Merci.

Matchen slutade i förlust 7-13.

Malin Palosaari toppade med 748, följd av Ann-Sofie Falkeling på 720.

 

Dam Div. 1 Norra Götaland

Solklot spelade bortamatcher mot Kvänums BK och BK Team Kungsbacka.

Båda matcherna slutade i förlust 6-14.

Maj-Britt Bohlin toppade mot Kvänum med 718, följd av Anneli Bergman på 642. Mot Kungsbacka var Annelie Johansson i topp med 683, följd av Anneli Bergman på 664.

 

Reserv 7

Bågen B tog emot gästande Team Filipstad hemma i Hagfors.

De vann sin match med 12-8.

Jan Johansson toppade för hemmalaget med 755, följd av Krister Siivola på 711.

För Filipstad var Marja Rintamäki i topp med 677, följd av Kristian Villadsen på 662.

 

Sun Club B tog emot gästande Taifun B hemma på Idrottshuset.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Ulf Gullbrand toppade för hemmalaget med 600, följd av Simon Jansson på 591.

För Taifun var Lars Lindström i topp med 622, följd av Åke Falk på 614.

 

CarlstadHammarö IF D mötte CarlstadHammarö IF C hemma på X-näshallen.

De vann sin match med 14-6.

Elise Norqvist toppade för CHIF D med 598, följd av Catharina Ståhle 584.

För CHIF C var Mikael Kratz i topp med 631, följd av Albin Nordqvist på 552.

Uppdaterad: 03 DEC 2018 12:40 Skribent: Madelene Lindberg
Epost: Adressen Gömd

FacebookYoutubeTwitter

BITS_logga 2014

enbanafritt

SUL

BHL
Inbjudan

Idrottslyftet

 Inbjudan till
sommarläger på
 bowlinggymnasiet
i Nässjö

 
Städa Sverige
 

 
bowlaren_liten
 
Sambla AB

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info