Hoppa till sidans innehåll

Omgång 8


Krönikan omg. 8

 

Elitserien

Tegnér tog emot gästande IS Göta hemma i Säffle.

De vann sin match med 11-9.

Joakim Nordén toppade för hemmalaget med 905, följd av Kristian Persson på 890.

 

Jösse fick också besök av IS Göta på hemmaplan.

Matchen slutade oavgjort 10-10.

Fredrik Tjernes toppade med 876, följd av Eric Sjöberg på 860.

 

Mellanallsvenskan

Bågen tog emot gästande Västerås SK hemma i Hagfors.

De vann sin match med 14-6.

Fyra man över 900 med Alexander Beck i topp med 983, följd av Jonas Dammen 964, Stefan Biehl 947 och Joackim Biehl på 939.

 

Nobel fick också besök av Västerås SK på sina hemmabanor.

De vann sin match med 10-9.

Johan Igelström toppade för hemmalaget med 943, följd av Stig Hermansson på 876.

 

 

Div. 1 Norra Svealand

Kasi tog emot gästade BK Glam F hemma i Karlskoga.

Matchen slutade oavgjort 10-10.

Torbjörn Wiktorsson toppade för hemmalaget med 916, följd av Rainer Petrelius på 892.

 

Taifun och Wåxnäs tog båda emot gästande BK Trol hemma på Nöjesfabriken..

Båda hemmalagen vann sina matcher, Taifun med 11-9 och Wåxnäs med 12-8.

Katarina Dahlin toppade för Taifun med 885 följd av Robert Källberg på 816.

För Wåxnäs var Jimmy Lillemo i topp med 878, följd av Allan Hansen på 816.

 

Div. 2 Västra Svealand

CarlstadHammarö IF spelade borta mot Åmåls BC.

Matchen slutade i förlust 6-14.

Tomas Pettersson toppade med 828, följd av Kurt Lundqvist på 824.

 

I Säffle var det derbymatch mellan Tegnér F och BC Säffle.

Tegnér vann matchen med 12-8.

Robin Sundfelt och Niclas Eriksson toppade båda för Tegnér med 806, följda av Jan-Erik Elf på 792.

För Säffle var Torbjörn Johansson i topp med 862, följd av Martin Adolfsson-Bergman på 803.

 

Asterix spelade borta mot BK Loket.

Matchen slutade i förlust 4-16.

Anders Berg toppade med 884, tätt följd av Niklas Kjellman på 840.

 

Almen tog emot gästande Nobel F hemma på Idrottshuset.

De vann sin match med 13-6.

John Sjöberg toppade för hemmalaget med 968, följd av Johan Sax på 929.

För Nobel var Håkan Moberg i topp med 829, följd av Håkan Fridlund på 823.

 

Jösse F tog emot gästande Bågen F hemma i Arvika.

Matchen slutade oavgjort 10-10.

Raymond Jansson toppade för hemmalaget med 907, följd av Kenneth Johansson på 818.

För Bågen var Mikael Johansson i topp med 772, följd av Werner Biehl på 761.

 

Div. 3 Sydvästra Svealand

LC17 BK F spelade derbymatch mot Kasi F hemma i Karlskoga.

Kasi vann matchen med 12-7.

Peter Johansson toppade för LC17 med 768, följd av Henrik Öhberg på 732.

För Kasi var Jan Nordqvist i topp med 774, följd av Anders Hörman på 722.

 

Inga matcher för LC17 BK denna omgång.

 

 Div. 3 Västra Svealand

Taifun F och Karlstad BK möttes i en derbymatch hemma på Nöjesfabriken.

KBK vann matchen med 11-9.

Rickard Folkesson toppade för Taifun med 831, följd av Robin Sandberg på 742.

För KBK var Sven-Erik Cederborg i topp med 768, följd av Kennet Boström på 724.

 

Sun Club tog emot gästande Arvika West hemma på Idrottshuset.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 4-16.

Lennart Svärd toppade för hemmalaget med 736, följd av Viktor Karlsson på 695.

För Arvika West var Lats Latva i topp med 817, följd av Jimmy Leverström på 792.

 

Fryken F mötte Fryken hemma i Torsby.

Fryken vann matchen med 17-3.

Åke Berglund toppade för Fryken F med 795, följd av Kjell Chytraeus på 701.

För Fryken var Mats Forsberg i topp med 820, följd av Andreas Bönström på 810.

 

CarlstadHammarö IF F mötte Gruvan hemma på X-näshallen.

Gruvan vann matchen med 19-1.

Lars Bäckström toppade för CHIF F med 635, följd av Magnus Geijer på 617.

För Gruvan var Benny Norlin i topp med 815, följd av Janne Johansson på 806.

 

Inga matcher för Merrimac denna omgång.

 

Dam Norra Allsvenskan

Kulorna spelade borta mot BK Brio.

Matchen slutade i förlust 8-12.

Malin Ahlgren toppade med 773, följd av Linda Wetterberg på 741.

 

Dam Div. 1 Södra Svealand

Solklot och Wåxnäsflickorna mötte varandra hemma och borta denna omgång.

Matchen på Nöjesfabriken vann Solklot med 14-6.

På X-näshallen vann Wåxnäsflickorna med 11-9.

Annelie Johansson toppade för Solklot i båda matcherna, 707 på Nöjesfabriken och 726 på X-näs. Ingegerd Eliasson följde på Nöjesfabriken med 692 och på X-näs följde Maj-Britt Bohlin på 714.

För Wåxnäsflickorna var Christina Felling i topp på Nöjesfabriken med 678, följd av Anette Andersson på 661. På X-näshallen var Jeanette Larsson i topp med 834, följd av Marie Milde på 743.

 

Reserv 7

Karlstad BK B mötte Taifun B hemma på Nöjesfabriken.

KBK vann matchen med 16-4.

Björn Camén toppade för KBK med 694, följd av Lars-Olov Cederborg på 657.

För Taifun var Lars-Göran Andersson i topp med 653, följd av Ove Pettersson på 647.

 

Pollux mötte Sun Club B hemma på Idrottshuset.

Pollux vann matchen med 17-3.

Mikael Edesgård toppade för Pollux med 730, följd av Stefan Andersson på 692.

För Sun Club var Rasmus Eriksson i topp med 644, följd av Adam Calais på 575.

 

CarlstadHammarö IF B mötte Gruvan B hemma på X-näshallen.

Gruvan blev försvåra och matchen slutade i förlust 17-3.

Mattias Pettersson toppade för CHIF C med 700, följd av Catharina Ståhle på 478.

För Gruvan var Tobias Ambjörnsson i topp med 768, följd av Johan Johansson på 761.

 

Inga matcher för Team Filipstad, CHIF C och Bågen B denna omgång.

Uppdaterad: 30 OKT 2017 12:30
Skribent: Madelene Lindberg
Epost: Adressen Gömd

 FacebookYoutubeTwitter
 

Inbjudan till sommarläger 13-15/8 


BITS_logga 2014

Idrottslyftet

 
 
Städa Sverige
 
 

Samarbetspartners

Sedan starten 1991 har bowlingsporten tjänat över 725 miljoner på att sälja Folkspels produkter. Här finns ytterliggare möjligheter för er förening.

 
bowlaren_liten
Vägledning - Tidningsäventyr

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Idrottens Hus, Box 10
651 02 Karlstad

Besöksadress:
Idrottens Hus, Industrigatan 1
652 21 Karlstad

Kontakt:
Tel: 010-47 64 770
E-post: This is a mailto link

Se all info