Hoppa till sidans innehåll

Omgång 6


Krönikan omg. 6

 

Elitserien

Jösse tog emot gästande BK Kaskad hemma i Arvika.

De vann sin match med 13-7.

Markus Jansson toppade för hemmalaget med 925, följd av Eric Sjöberg på 892.

 

Bågen tog också emot gästande BK Kaskad på hemmaplan.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 1-19.

Alexander Beck toppade för hemmalaget med 790, följd av Tomas Henriksson på 788.

 

Mellanallsvenskan

Nobel tog emot gästande Västerås SK hemma i Karlskoga.

De vann sin match med 16-4.

Pierre Röhnisch toppade för hemmalaget med 914, följd av Johan Igelström på 910.

 

Taifun spelade bortamatcher mot BK Örnen och Vimmerby BK.

Båda matcherna slutade i förlust, 2-17 mot Örnen och 5-14 mot Vimmerby.

Jonas Dahlin toppade mot Örnen med 816, följd av Marcus Rudolfsson på 810. Mot Vimmerby var Lennart Johansson i topp med 854, följd av Jonas Dahlin på 766.

 

Tegnér spelade borta mot Matteus-Pojkarna BK och AIK.

Båda matcherna slutade i förlust 9-11.

Michael Johannesson toppade mot Matteus-Pojkarna med 943, följd av Fredrik Bjurteg på 917. Mot AIK var Fredrik Bjurteg i topp med 790, följd av Robin Sundfelt på 781.

 

Div. 1 Norra Götaland

Wåxnäs tog emot gästande BK Kyrk hemma på Nöjesfabriken.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 4-16.

Allan Hansen toppade för hemmalaget med 868, följd av Bengt Bäcklund på 865.

 

Tegnér F tog också emot gästande BK Kyrk på sina hemmabanor.

Även här blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 6-13.

Mathias Adolfsson-Bergman toppade med 828, följd av Mikael Sten på 801.

 

Nobel F tog emot gästande BK Joker F hemma i Karlskoga.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Klas Thunberg toppade för hemmalaget med 827, följd av Stefan Nilsson på 824.

 

Div. 2 Västra Svealand

BC Säffle tog emot gästande BK Gärdet i hemmahallen.

De vann sin match med 12-8.

Christer Adolfsson toppade för hemmalaget med 811, följd av Thomas Eriksson på 766.

 

Almen tog också emot gästande BK Gärdet på sina hemmabanor.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 9-11.

John Sjöberg toppade för hemmalaget med 841, följd av Mattias Lindblom på 823.

 

Asterix spelade bortamatcher mot Gruvan och Jösse F.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot Gruvan med 11-9.

Jösse blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Rikie Steen toppade för Gruvan med 830, följd av Sune Fridén på 794.

För Jösse var Mattias Melin i topp med 858, följd av Ulf Hjalmarsson på 852.

Anders Berg toppade för Asterix mot Gruvan med 827, följd av Juha Tuohino på 790. Mot Jösse var Niklas Kjellman i topp med 817, följd av Marcus Visuri på 763.

 

Fryken spelade borta mot BK Wik F och BK Kåess F1.

Båda matcherna slutade i förlust, 2-18 mot Wik och 4-16 mot Kåess.

Joel Landegren toppade mot Wik med 726, följd av Johan Nilsson på 706. Mot Kåess var Kenneth Junior Tomasson i topp med 841, följd av Svein Kristiansen på 745.

 

Taifun F tog emot gästande KS Edsbowlarna hemma på Nöjesfabriken.

De vann sin match med 10-9.

Katarina Dahlin toppade för hemmalaget med 932, följd av Tobias Edén på 875.

 

Bågen F spelade bortamatcher mot BK Skrufscha F och Trollhättan Dolphins BK.

Båda matcherna slutade i förlust, 9-11 mot Skrufscha och 4-16 mot Trollhättan.

Joachim Einarsrud toppade mot Skrufscha med 801, följd av Joackim Biehl på 782. Mot Trollhättan var Kurt Simonsson i topp med 777, följd av Sara Biehl på 749.

 

Ingen match för Merrimac i helgen.

 

Div. 2 Södra Svealand

LC17 BK spelade borta mot Katrineholms AIK och BK Solid.

Båda matcherna slutade i förlust, 6-14 mot Katrineholm och 8-12 mot Solid.

Clas Nilsson toppade mot Katrineholm med 886, följd av Conny Juliusson på 789. Mot Solid var Reino Vargeng i topp med 863, följd av Clas Nilsson på 833.

 

Kasi spelade bortamatcher i Stockholm mot KK Träff och Hellas BK.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 12-8 mot Träff och 16-4 mot Hellas.

Rainer Petrelius toppade mot Träff med 905, följd av Torbjörn Wiktorsson på 861. Mot Hellas var Sebastian Karlsson i topp med 843, följd av Kennet Näs på 832.

 

Div. 3 Västra Svealand

Karlstad BK spelade bortamatcher mot BK Trix och Nobel F2.

Båda matcherna slutade i förlust, 2-18 mot Trix och 4-16 mot Nobel.

Villy Johansson var i topp för Nobel med 793, följd av Ann-Louise Aureliusson på 759.

Håkan Edén toppade för KBK i båda matcherna, 724 mot Trix och 706 mot Nobel. Jeanette Fors följde i båda, 652 mot Trix och 640 mot Nobel.

 

Almen spelade borta mot Gruvan F och CarlstadHammarö IF.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 11-9 mot Gruvan och 14-6 mot CHIF.

Jan Andersson toppade för Gruvan med 698, följd av Johan Johansson på 685.

För CHIF var Christian Jakobsen i topp med 791, följd av Thomas Pettersson på 767.

Susanne Jansson toppade för Almen mot Gruvan med 739, följd av Jenny Wiesner på 734. Mot CHIF var Tobias Hansen i topp med 789, följd av Anders Borg på 732.

 

Sun Club spelade bortamatcher mot CarlstadHammarö IF F och Wåxnäsflickorna.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 16-4 mot CHIF och 18-2 mot Wåxnäsflickorna.

Mikael Kratz toppade för CHIF med 714, följd av Stig Eliasson på 709.

För Wåxnäsflickorna var Christina Felling i topp med 739, följd av Anette Andersson på 724.

Lennart Svärd toppade för Sun Club mot CHIF med 830, följd av Magnus Gullbrand på 742. Mot Wåxnäsflickorna var Rasmus Eriksson i topp med 803, följd av Magnus Gullbrand på 750.

 

LC17 BK F och Kasi F tog båda emot gästande Fryken F hemma i Karlskoga.

Båda hemmalagen vann sina matcher med 17-3.

Bo Larsson toppade för LC17 med 788, följd av Peter Johansson på 763.

För Kasi var Torbjörn Albertsson i topp med 891, följd av Lennart Myhrman på 866.

Tobias Eriksson toppade för Fryken mot LC17 med 722, följd av Katarina Dalgren på 669. Mot Kasi var Mohammed Aziz i topp med 750, följd av Tobias Eriksson på 662.

 

Dam Norra Allsvenskan

Ingen match för Kulorna i helgen.

 

Dam Div. 1 Norra Götaland

Ingen match för Solklot i helgen.

 

Reserv 7

Bågen B tog emot gästande Sun Club B hemma i Hagfors.

De vann sin match med 15-5.

Werner Biehl toppade för hemmalaget med 745. Följd av barnbarnet William Biehl på 710.

För Sun Club var Susanne Jansson i topp med 637, följd av Johan Holmgren på 621.

 

Taifun B hade bortamatcher mot CarlstadHammarö IF D och CarlstadHammarö IF C.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 16-4 mot CHIF D och 11-9 mot CHIF C.

Inga-Lena Johannesson toppade för CHIF D med 675, följd av Kristian Nilsson på 486.

För CHIF C var Albin Nordqvist i topp med 664, följd av Martin Andersson på 552.

Lars-Göran Andersson toppade för Taifun mot CHIF D med 766, följd av Torbjörn Nilsson på 677. Mot CHIF C var Torbjörn Nilsson i topp med 586, följd av Lars-Göran Andersson på 547.

 

Ingen match för Team Filipstad i helgen.

Uppdaterad: 29 OKT 2018 14:11 Skribent: Madelene Lindberg
Epost: Adressen Gömd

FacebookYoutubeTwitter

BITS_logga 2014

enbanafritt

SUL

BHL
Inbjudan

Idrottslyftet

 Inbjudan till
sommarläger på
 bowlinggymnasiet
i Nässjö

 
Städa Sverige
 

 
bowlaren_liten
 
Sambla AB

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info