Hoppa till sidans innehåll

Omgång 5


Krönikan omg. 5

 

Elitserien

Bågen spelade borta mot IKW/Köping.

Matchen slutade i förlust 3-17.

Eric Jansson toppade med 826, följd av Jonas Sjögren på 788.

 

Jösse spelade bortamatcher mot IS Göta och Kulladals BS.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot Göta med 14-6.

Kulladal blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Robert Lindberg toppade mot Göta med 896, följd av Niclas Lindholm på 828. Mot Kulladal var det tre man över 900 med Eric Sjöberg i topp med 925, följd av Mattias Nilsson 917 och Mattias Jansson på 910.

 

Mellanallsvenskan

Nobel spelade borta mot Ludvika BK och Sandvikens AIK.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 13-7 mot Ludvika.

Sandviken blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Christian Liljestrand toppade mot Ludvika med 918, följd av Johan Igelström på 874. Mot Sandviken var Sebastian Larsson Kuusisto i topp med 866, följd av Daniel Svahn på 850.

 

Tegnér tog emot BK Örnen hemma i Säffle.

De vann sin match med 16-4.

Michael Johannesson toppade för hemmalaget med 931, följd av Joakim Nordén på 893.

 

Taifun tog också emot BK Örnen på sina hemmabanor.

De vann sin match med 12-8.

Robin Sandberg toppade för hemmalaget med 947, följd av Jonas Persson-Planefors på 917.

 

Div. 1 Norra Götaland

Nobel F spelade borta mot BK Kåess och BK WIK.

Båda matcherna slutade i förlust, 5-15 mot Kåess och 6-14 mot WIK.

Christopher Lehmus toppade mot Kåess med 879, följd av Roland Nilsson på 860. Mot WIK var Roland Nilsson i topp med 831, följd av Stefan Nilsson på 782.

 

Tegnér F spelade borta mot BK Virveln och BF Solängen.

Båda matcherna slutade i förlust, 0-19 mot Virveln och 3-17 mot Solängen.

Lars Lindh toppade i båda matcherna, 859 mot Virveln och 847 mot Solängen. Dan Persson följde mot Virveln på 809 och mot Solängen följde Jan-Erik Elf på 810.

 

Wåxnäs spelade bortamatcher mot Joker F och Kabaré BS.

Båda matcherna slutade i förlust, 1-19 mot Joker och 2-18 mot Kabaré.

Patrik Lundqvist toppade mot Joker med 693, följd av Johan Sundler på 671. Mot Kabaré var Emil Sjögren i topp med 963, följd av Isabelle Hultin på 913.

 

Div. 2 Västra Svealand

Taifun F tog emot gästande Skövde AIK BK hemma på Nöjesfabriken.

Gästerna var försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Lars Dedorson toppade för hemmalaget med 786, följd av Michael Raddén på 756.

 

Merrimac tog också emot gästande Skövde AIK BK på sina hemmabanor.

De vann sin match med 12-8.

Lejby Eriksson toppade för hemmalaget med 851, följd av Johnny Svärd på 836.

 

Jösse F hade bortamatcher mot Bågen F och Fryken.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 13-7 mot Bågen och 11-9 mot Fryken.

Jan Påhlsson toppade för Bågen med 776, följd av Urban Ericsson på 748.

För Fryken var Tobias Eriksson i topp med 885, följd av Tobias Sätherström på 813.

Markus Johansson toppade för Jösse mot Bågen med 821, följd av Kenneth Johansson på 804. Mot Fryken var Björn Andersson i topp med 884, följd av Ulf Hjalmarsson på 848.

 

Gruvan hade bortamatcher mot Almen och BC Säffle.

De fick en poäng med sig hem genom oavgjort 10-10 mot Säffle.

Almen blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

John Sjöberg toppade för Almen med 893, följd av Johan Sax på 818.

För Säffle var Mathias Adolfsson-Bergman i topp med 796, följd av pappa Christer Adolfsson på 764.

Janne Johansson toppade för Gruvan i båda matcherna, 820 mot Almen och 832 mot Säffle. Mikael Lindberg följde mot Almen på 801 och mot Säffle följde Tobias ”Dyckert” Ambjörnsson på 740.

 

Asterix tog emot gästande BK Kyrk F1 hemma i Degerfors.

De vann sin match med 14-6.

Anders Berg toppade för hemmalaget med 862, följd av Niklas Kjellman på 812.

 

Div. 2 Södra Svealand

LC17 BK och Kasi tog båda emot gästande BK Källar´n hemma i Karlskoga.

Båda hemmalagen vann sina matcher med 17-3.

Conny Juliusson toppade för LC17 med 897, följd av Per Lindh på 839.

För Kasi var Hans Andersson i topp med 864, följd av Tomas Karlsson på 849.

 

Div. 3 Västra Svealand

CarlstadHammarö IF och Gruvan F spelade båda mot Wåxnäsflickorna hemma på X-näshallen.

Båda hemmalagen vann sina matcher, CHIF med 17-2 och Gruvan med 12-8.

Kristian Mjöster toppade för CHIF med 955, följd av Svein-Erik Mjöster på 758.

För Gruvan var Stefan Andersson i topp med 712, följd av Janne Andersson på 707.

Camilla Myhre toppade för Wåxnäsflickorna mot CHIF med 699, följd av Lill Mjöster på 698. Mot Gruvan var Berit Morell i topp med 718, följd av Marie Milde på 630.

 

Sun Club och Almen F tog båda emot gästande Nobel F2 hemma på Idrottshuset.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Sun Club med 13-7 och Almen med 14-5.

Magnus Gullbrand toppade för Sun Club med 776, följd av Rasmus Eriksson på 723.

För Almen var Daniel Nilsson i topp med 820, följd av Magnus Jansson på 769.

Dan Berndt toppade för Nobel mot Sun Club med 737, följd av Sven Strömberg på 725. Mot Almen var Jan Nilsson i topp med 764, följd av Andreas Åhlberg på 734.

 

CarlstadHammarö IF F spelade bortamatcher mot Fryken F och Karlstad BK.

Båda matcherna slutade i förlust, 5-15 mot Fryken och 4-16 mot KBK.

Johan Nilsson toppade för Fryken med 797, följd av Björn Gottfridsson på 730.

För KBK var David Gambrick i topp med 709, följd av Håkan Edén på 706.

Ragnvald Aaker toppade för CHIF i båda matcherna, 708 mot Fryken och 665 mot KBK. Bo Nilsson följde mot Fryken på 688 och mot KBK följde Benny Styffe på 660.

 

Kasi F och LC17 BK F tog båda emot gästande BK Trix hemma i Karlskoga.

Båda hemmalagen vann sina matcher med 15-5.

Robert Karlsson toppade för Kasi med 772, följd av Leif Borg på 744.

För LC17 var Henrik Öhberg i topp med 758, följd av Hans Gustavsson på 712.

 

Dam Norra Allsvenskan

Kulorna tog emot gästande Sollentuna BWK hemma i Karlskoga.

De vann sin match med 14-6.

Malin Palosaari toppade för hemmalaget med 753, följd av Anette Clarélius på 707.

 

Dam Div. 1 Norra Götaland

Solklot tog emot gästande Götene BK hemma på Nöjesfabriken.

De vann sin match med 14-6.

Annelie Johansson toppade för hemmalaget med 681, följd av Ingegerd Eliasson på 673.

 

Reserv 7

Bågen B spelade bortamatcher mot Sun Club B och Taifun B.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 17-3 mot Sun Club och 10-9 mot Taifun.

Rasmus Eriksson toppade för Sun Club med 629, följd av Johan Holmgren på 592.

För Taifun var Ove Pettersson i topp med 680, följd av Torbjörn Nilsson på 642.

Joachim Einarsrud toppade för Bågen i båda matcherna, 790 mot Sun Club och 753 mot Taifun. Magnus Olsson följde i båda, 697 mot Sun Club och 671 mot Taifun.

 

CarlstadHammarö IF C och CarlstadHammarö IF D tog båda emot gästade Team Filipstad hemma på X-näshallen.

Gästerna blev försvåra och båda matcherna slutade i förlust, 9-11 för CHIF C och 5-15 för CHIF D.

Christian Jakobsen toppade för CHIF C med 779, följd av William Andersson på 600.

För CHIF D var Inga-Lena Johannesson i topp med 629, följd av Elise Norqvist på 539.

Janet Jönsson toppade för Filipstad mot CHIF C med 713, följd av Marja Rintamäki på 625. Mot CHIF D var Marja Rintamäki i topp med 656, följd av Mona Jönsson på 563.

Uppdaterad: 22 OKT 2018 14:11 Skribent: Madelene Lindberg
Epost: Adressen Gömd

FacebookYoutubeTwitter

BITS_logga 2014

enbanafritt

SUL

BHL
Inbjudan

Idrottslyftet

 Inbjudan till
sommarläger på
 bowlinggymnasiet
i Nässjö

 
Städa Sverige
 

 
bowlaren_liten
 
Sambla AB

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info