Hoppa till sidans innehåll

Omgång 4


Krönikan omg. 4

 

Elitserien

Jösse tog emot gästande BKF Falkenberg hemma i Arvika.

De vann sin match med 11-8.

Markus Jansson toppade för hemmalaget med 925, följd av Mattias Nilsson på 869.

 

Tegnér fick också besök av BKF Falkenberg på sina hemmabanor.

De vann sin första elitseriematch med 12-8.

Kristian Persson toppade med 900 prick, följd av Joakim Nordén på 877.

 

Mellanallsvenskan

Sammandragsmatcher i Hagfors för Bågen och Nobel denna omgång.

De spelade båda mot AIK och Stureby BK F1.

 

Bågens båda matcher slutade i förlust, 7-13 mot AIK och 9-11 mot Stureby.

Jonas Dammen toppade mot AIK med 914, följd av Alexander Beck på 868. Mot Stureby var Eric Jansson i topp med 852, följd av Björn Rudshagen på 838.

 

Nobel tog tre poäng genom vinst med 13-7 mot Stureby och oavgjort 10-10 mot AIK.

Thomas Grankvist toppade mot AIK med 875, följd av Anders Wåhlstedt på 830. Mot Stureby var Torgny Sundkvist i topp med 823, följd av Klas Thunberg på 813.

 

Div. 1 Norra Svealand

Taifun spelade bortamatcher mot Uppsala BC 90 och Sandvikens AIK.

De fick tre poäng med sig hem genom vinst med 11-8 mot Uppsala och oavgjort 10-10 mot Sandviken.

Katarina Dahlin toppade i båda matcherna, 797 mot Uppsala och 830 mot Sandviken. Jonas Dahlin följde mot Uppsala på 791 och Marcus Rudolfsson följde tätt mot Sandviken på 829.

 

Kasi tog emot gästande Domnarvets BS hemma i Karlskoga.

Matchen slutade oavgjort 10-10.

Rainer Petrelius toppade för hemmalaget med 849, följd av Sebastian Karlsson på 820.

 

Wåxnäs spelade borta mot Turebergs IF och Sollentuna BwK.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot Sollentuna med 12-7.

Turebergs blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Allan Hansen toppade mot Tureberg med 783, följd av Matheo Lidman på 768. Mot Sollentuna var Bengt Bäcklund i topp med 887, följd av Allan Hansen på 818.

 

Div. 2 Västra Svealand

Almen tog emot gästande BK Trix på sina hemmabanor.

De vann sin match med 16-3.

Johan Sax toppade för hemmalaget med 912, följd av Magnus Jansson på 908.

 

Nobel F fick också besök av BK Trix på hemmaplan.

De vann sin match med 15-5.

Roland Nilsson toppade med 861, följd av Torni Norberg på 831.

 

Tegnér F spelade bortamatcher mot Karlslunds IF och BK Solid.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 12-8 mot Karlslund och 11-8 mot Solid.

Jan-Erik Elf toppade mot Karlslund med 873, följd av Dennis Nordström-Green på 820. Mot Solid var Dennis Nordström-Green i topp med 847, följd av Peter Hahn på 836.

 

Asterix tog emot gästande BK Scheele hemma i Degerfors.

De vann sin match med 13-7.

Niklas Kjellman toppade för hemmalaget med 901, följd av Anders Berg på 833.

 

CarlstadHammarö IF tog emot gästande Kopparbergs BK på sina hemmabanor.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Thomas Pettersson toppade för hemmalaget med 839, följd av Angelica Grönberg på 809.

 

Bågen F tog emot gästande King Cobra BK hemma i Hagfors.

De vann sin match med 11-7.

Emil Jansson toppade med 808, följd av Werner Biehl på 789.

 

Jösse F fick också besök av King Cobra BK på hemmaplan.

De vann sin match med 13-7.

Ulf Hjalmarsson toppade för hemmalaget med 925, följd av Mattias Jansson på 840.

 

BC Säffle spelade borta mot BK Gärdet och Team Mariestad BK F.

Förlust i båda matcherna, 3-16 mot Gärdet och 2-18 mot Mariestad.

Mathias Adolfsson Bergman toppade i båda matcherna, 814 mot Gärdet och 744 mot Mariestad. Pappa Christer Adolfsson följde i båda, 745 mot Gärdet och 738 mot Mariestad.

 

Div. 3 Sydvästra Svealand

LC17 BK F och Kasi F tog båda emot gästande King Cobra F hemma i Karlskoga.

Båda hemmalagen vann sina matcher, LC17 med 18-2 och Kasi med 16-4.

Jan Frisell toppade för LC17 md 723, följd av Michael Gustafsson på 720.

För Kasi var Robert Karlsson i topp med 705, följd av Anders Hörman på 676.

 

Inga matcher för LC17 BK denna omgång.

 

 Div. 3 Västra Svealand

Taifun F spelade bortamatcher mot KS Edsbowlarna F och Åmåls BC F.

De fick en poäng med sig hem genom oavgjort 10-10 mot Åmål.

Edsbowlarna blev försvåra och matchen slutade i förlust 5-15.

Rickard Folkesson toppade mot Ed med 748, tätt följd av Thomas Harrysson på 747. Mot Åmål var Thomas Harrysson i topp med 774, följd av Rickard Folkesson på 698.

 

Fryken F och Fryken tog båda emot gästande Merrimac hemma i Torsby.

Fryken vann sin match med 16-4.

För Fryken F blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 3-17.

Kent Karlsson-Gunnarsson toppade för Fryken F med 701, följd av Ann-Britt Persson på 688.

För Fryken var Roland Bönström i topp med 772, följd av Åke Berglund på 765.

Albin Johansson toppade för Merrimac i båda matcherna, 774 mot Fryken F och 791 mot Fryken. Dan Axelsson följde i båda, 772 mot Fryken F och 766 mot Fryken.

 

Karlstad BK spelade bortamatcher mot Arvika West och Sun Club.

Båda matcherna slutade i förlust, 7-13 mot Arvika West och 5-14 mot Sun Club.

Gunnar Dahlman toppade för Arvika West med 740, tätt följd av Kjell-Conny Larsson på 739.

För Sun Club var Anton Gustavsson i topp med 786, följd av Lennart Svärd på 761.

Håkan Edén toppade för KBK i båda matcherna, 787 mot Arvika West och 730 mot Sun Club. Lena Georgii följde mot Arvika West på 690 och Kennet Boström följde mot Sun Club på 713.

 

Inga matcher för Gruvan och CarlstadHammarö IF F denna omgång.

 

Dam Norra Allsvenskan

Kulorna tog emot gästande DN/Expressens IF hemma i Karlskoga.

De vann sin match med 19-1.

Malin Ahlgren toppade för hemmalaget med 729, följd av Anne Johansson på 705.

 

Dam Div. 1 Södra Svealand

 Inga matcher för Solklot och Wåxnäsflickorna denna omgång.

 

Reserv 7

Pollux B och Sun Club B tog båda emot gästande Team Filipstad på sina hemmabanor.

Pollux vann sin match med 13-7.

För Sun Club blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 4-16.

Mikael Edesgård toppade för Pollux med 750, följd av Sune Fridén på 694.

För ungdomslaget Sun Club var Adam Calais i topp med 580, följd av Rasmus Eriksson på 526.

Janet Jönsson toppade för Filipstad mot Pollux med 729, följd av Marja Rintamäki på 644. Mot Sun Club var Marja Rintamäki i topp med 653, följd av Janet Jönsson på 646.

 

Bågen B tog emot gästande CarlstadHammarö IF C hemma i Hagfors.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-12.

Magnus Olsson toppade för hemmalaget med 743, följd av Ola Sjöberg på 650.

För CHIF C var Ragnvald Aaker i topp med 736, följd av Benny Styffe på 706.

 

Inga matcher för Karlstad BK B, Taifun B, Gruvan B och CarlstadHammarö IF B denna omgång.

Uppdaterad: 25 SEP 2017 11:57
Skribent: Madelene Lindberg
Epost: Adressen Gömd

 FacebookYoutubeTwitter
 

Inbjudan till sommarläger 13-15/8 


BITS_logga 2014

Idrottslyftet

 
 
Städa Sverige
 
 

Samarbetspartners

Sedan starten 1991 har bowlingsporten tjänat över 725 miljoner på att sälja Folkspels produkter. Här finns ytterliggare möjligheter för er förening.

 
bowlaren_liten
Vägledning - Tidningsäventyr

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Idrottens Hus, Box 10
651 02 Karlstad

Besöksadress:
Idrottens Hus, Industrigatan 1
652 21 Karlstad

Kontakt:
Tel: 010-47 64 770
E-post: This is a mailto link

Se all info