Hoppa till sidans innehåll

Omgång 3


Krönikan omg. 3

Elitserien

Bågen tog emot gästande Team Clan BK hemma i Hagfors.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade med förlust 2-18.

Joackim Biehl toppade för hemmalaget med 854, följd av Tomas Henriksson på 846.

 

Jösse fick också besök av Team Clan BK på sina hemmabanor.

De vann sin match med 14-6.

Niclas Lindholm toppade för hemmalaget med 981, följd av Mattias Jansson på 932.

 

Mellanallsvenskan

Taifun tog emot gästande BK Kaskad F1 hemma på Nöjesfabriken.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade med förlust 6-14.

Brian Folkesson toppade för hemmalaget med 845, följd av Jonas Persson-Planefors på 839.

 

Tegnér fick också besök av BK Kaskad F1 på hemmaplan.

De vann sin match med 17-3.

Daniel Nordström-Green toppade för hemmalaget med 883, följd av Kristian Persson på 875.

 

Nobel spelade borta i Örebro mot BK Glam.

Glam blev försvåra och matchen slutade i förlust 4-16.

Simon Nilsson toppade med 832, följd av Johan Igelström på 816.

 

Div. 1 Norra Götaland

Tegnér F tog emot gästande Kabaré BS hemma i Säffle.

En jämn match där gästerna drog det längre strået och matchen slutade i förlust 9-11.

Peter Johannesson toppade för hemmalaget med 836, följd av Lars Lindh på 831.

 

Wåxnäs fick också besök av Kabaré BS på sina hemmabanor.

De vann sin match med 13-7.

Jan Cato Sparby toppade för hemmalaget med 880, följd av Peter Nenzén på 870.

 

Nobel F tog emot gästande Team Lerum BC hemma i Karlskoga.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-12.

Daniel Svahn toppade för hemmalaget med 841, följd av Christopher Lehmus på 815.

 

Div. 2 Västra Svealand

Almen spelade borta mot Bågen F och Fryken.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 10-9 mot Fryken.

Bågen blev försvåra och matchen slutade i förlust 1-19.

Samuel Mäkinen toppade för Bågen med 886, följd av Thomas Linder på 819.

För Fryken var Tobias Eriksson i topp med 943, följd av Tobias Sätherström på 805.

Johan Sax toppade för Almen mot Bågen med 722, följd av Mattias Lindblom på 703. Mot Fryken var Jessica Jansson i topp med 826, följd av Perra Karlsson på 796.

 

Asterix spelade bortamatcher mot Taifun F och Merrimac.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot Taifun med 11-8.

Merrimac blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Michael Raddén toppade för Taifun med 819, följd av Lars Dedorson på 779.

För Merrimac var Elias Levänen i topp med 920, följd av Daniel Levänen på 894.

Jan-Erik Åkesson toppade för Asterix mot Taifun med 756, följd av Anders Berg på 743. Mot Merrimac var Niklas Kjellman i topp med 923, följd av Juha Tuohino på 829.

 

Gruvan tog emot gästande BC Säffle hemma på X-näshallen.

De vann sin match med 16-3.

Janne Johansson toppade för hemmalaget med 885, följd av Rikie Steen på 863.

För Säffle var Christer Adolfsson i topp med 800 prick, följd av Jonny Skoglund på 770.

 

Jösse F fick också besök av BC Säffle på sina hemmabanor.

De vann sin match med 17-3.

Raymond Jansson toppade för hemmalaget med 865, följd av Ulf Hjalmarsson på 840.

För Säffle var Torbjörn Johansson i topp med 705, följd av Jonny Skoglund på 700 prick.

 

Div. 2 Södra Svealand

LC17 och Kasi tog båda emot gästande Team Baltzar BC F på sina hemmabanor.

Båda hemmalagen vann sina matcher, LC17 med 16-4 och Kasi med 15-5.

Conny Juliusson toppade för LC17 med 773, följd av Clas Nilsson på 759.

För Kasi var Rainer Petrelius i topp med 893, följd av Asko Juola på 858.

 

Div. 3 Västra Svealand

Fryken F spelade borta mot Nobel F2 och BK Trix.

Båda matcherna slutade i förlust, 9-11 mot Nobel och 5-15 mot Trix.

Villy Johansson toppade för Nobel med 727, följd av Matti Maaranen på 711.

Anders Landegren toppade för Fryken mot Nobel med 680, följd av Kent Karlsson Gunnarsson på 631. Mot Trix var Mohammed Aziz i topp med 788, följd av Kent Karlsson Gunnarsson på 761.

 

Gruvan F och CarlstadHammarö IF tog båda emot gästande Sun Club hemma på X-näshallen.

Gästerna blev försvåra och båda matcherna slutade i förlust, 8-11 för Gruvan och 9-10 för CHIF.

Sune Fridén toppade för Gruvan med 786, följd av Tobias Ambjörnsson på 774.

För CHIF var Christian Jakobsen i topp med 824, följd av Kurt Lundqvist på 728.

Örjan Gustavsson toppade för Sun Club mot Gruvan med 749, följd av Rasmus Eriksson på 730. Mot CHIF var Lennart Svärd i topp med 768, följd av Leon Hellberg på 755.

 

CarlstadHammarö IF F och Wåxnäsflickorna tog båda emot gästande Almen F på sina hemmabanor.

Gästerna blev försvåra och båda matcherna slutade i förlust, 3-17 för CHIF F och 7-13 för Wåxnäsflickorna.

Åke Rask toppade för CHIF med 684, följd av Lars Hofling på 651.

För Wåxnäsflickorna var Anette Andersson i topp med 729, följd av Christina Felling på 654.

Mikael Edesgård toppade för Almen mot CHIF med 798, följd av Magnus Jansson på 723. Mot Wåxnäsflickorna var Magnus Jansson i topp med 779, följd av Gustav Green på 744.

 

LC17 BK F och Kasi F tog båda emot gästande Karlstad BK hemma i Karlskoga.

Båda hemmalagen vann sina matcher, LC17 med 20-0 och Kasi med 16-4.

Michael Gustafsson toppade för LC17 med 772, följd av Peter Johansson på 752.

För Kasi var Hans Andersson i topp med 803, följd av Anders Hörman på 766.

Sven Erik Cederborg toppade för KBK mot LC17 med 672, följd av Kennet Boström på 606. Mot Kasi var Kennet Boström i topp med 712, följd av Sven-Erik Cederborg på 679.

 

Dam Norra Allsvenskan

Kulorna inledde seriepremiären med bortamatch mot Merci.

Matchen slutade i förlust 2-18.

Marianne Gustafsson toppade med 762, följd av Eva Falkenström på 731.

 

Dam Div. 1 Norra Götaland

Inga matcher för denna omgång.

 

Reserv 7

Taifun B hade bortamatcher mot Bågen B och Team Filipstad.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst mot Bågen med 11-8 och Filipstad med 10-9.

Hans Hedin toppade för Bågen med 740, följd av Krister Siivola på 715.

Maria Engström var i topp för Filipstad med 756, följd av Magnus Sjöholm på 639.

Jonas Persson-Planefors toppade för Taifun mot Bågen med 869, följd av Robin Sandberg på 793. Mot Filipstad var Robin Sandberg i topp med 804, följd av Jonas Persson-Planefors på 747.

 

CarlstadHammarö IF D och CarlstadHammarö IF C tog båda emot gästande Sun Club B på hemmaplan.

Gästerna blev försvåra och båda matcherna slutade i förlust, 2-18 för CHIF D och 3-17 för CHIF C.

Bosse Henriksson toppade för CHIF D med 633, följd av Stefan Gustavsson på 403.

För CHIF C var Albin Nordqvist i topp med 486, följd av Martin Andersson på 480.

Lennart Svärd toppade för Sun Club i båda matcherna, 775 mot CHIF D och 858 mot CHIF C. Johan Holmgren följde mot CHIF D på 668 och mot CHIF C följde Rasmus Eriksson på 625.

Uppdaterad: 24 SEP 2018 12:39 Skribent: Madelene Lindberg
Epost: Adressen Gömd

FacebookYoutubeTwitter

BITS_logga 2014

enbanafritt

SUL

BHL
Inbjudan

Idrottslyftet

 Inbjudan till
sommarläger på
 bowlinggymnasiet
i Nässjö

 
Städa Sverige
 

 
bowlaren_liten
 
Sambla AB

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info