Hoppa till sidans innehåll

Omgång 3


Krönikan omg. 3

 

Elitserien

Jösse tog emot gästande BK FH Engelholm på hemmaplan.

Gästerna blev för tuffa och matchen slutade i förlust 8-12.

Raymond Jansson toppade med 910, följd av Mattias Melin på 885.

 

Tegnér tog också emot gästande BK FH Engelholm hemma i Säffle.

De spelade en jämn match som slutade i förlust 9-10.

Joakim Nordén toppade med 904, följd av Peter Johannesson på 870.

 

Mellanallsvenskan

Nobel tog emot gästande Bågen hemma i Karlskoga.

Bågen blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-12.

Anders Wåhlstedt och Johan Igelström toppade båda för hemmalaget med 878, följda av Christian Liljestrand på 840.

För Bågen var Björn Rudshagen i topp med 912, följd av Dennis Hellbergh på 865.

 

Div. 1 Norra Svealand

Kasi tog emot gästande Hammarby IF hemma i Karlskoga.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-11.

Asko Juola toppade med 809, följd av Rainer Petrelius på 806.

 

Inga matcher för Taifun och Wåxnäs denna omgång.

 

Div. 2 Västra Svealand

Tegnér F tog emot gästande Åmåls BC hemma i Säffle.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Robin Sundfelt toppade med 849, följd av Jan-Erik Elf på 818.

 

BC Säffle tog också emot gästande Åmåls BC på hemmaplan.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Thomas Eriksson toppade för hemmalaget med 793, följd av Mathias Adolfsson Bergman på 764.

 

Almen spelade bortamatcher mot King Cobra BK och Kopparbergs BK.

Förlust i båda matcherna, 9-11 mot King Cobra och 8-12 mot Kopparberg.

Mattias Lindblom toppade mot King Cobra med 825, följd av Johan Sax på 797. Mot Kopparberg var Perra Karlsson i topp med 882, följd av Mattias Lindblom på 841.

 

Nobel F spelade borta mot BK Loket och Asterix.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 12-8 mot Loket.

Asterix blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Juha Tuohino toppade för Asterix med 814, följd av Anders Berg på 776.

För Nobel var Roland Nilsson i topp mot Loket med 916, följd av Torgny Sundkvist på 900. Mot Asterix var Torgny Sundkvist i topp med 770, följd av Torni Norberg på 746.

 

CarlstadHammarö IF spelade borta mot Bågen F och Jösse F.

Förslust med 5-15 i båda matcherna.

Emil Jansson toppade för Bågen med 836, följd av Mikael Johansson på 762.

För Jösse var Ulf Hjalmarsson i topp med 877, följd av Mattias Nilsson på 841.

Kurt Lundqvist toppade för CHIF i båda matcherna, 757 mot Bågen och 709 mot Jösse. Christian Rogne följde mot Bågen med 744 och mot Jösse följde Christian Jakobsen på 704.

 

Div. 3 Sydvästra Svealand

LC17 BK spelade borta mot Kasi F och LC17 BK F hemma i Karlskoga.

De vann båda matcherna, 11-8 mot Kasi och 17-3 mot LC17 BK F.

Sebastian Karlsson toppade för Kasi med 810, följd av Torbjörn Albertsson på 781.

För LC17 BK F var Henrik Öhberg i topp med 707, följd av Heinz Frederich på 699.

Hans Gustavsson toppade för LC17 mot Kasi med 816, följd av Tom Thomsen på 737. Mot LC17 BK F var Clas Nilsson i topp med 853, följd av Per Lindh på 785.

 

 Div. 3 Västra Svealand

Arvika West spelade bortamatcher mot Åmåls BC F och KS Edsbowlarna F.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 15-5 mot Åmål och 11-8 mot Edsbowlarna.

Lars Latva toppade mot Åmål med 719, följd av Kjell-Conny Larsson på 710. Mot Edsbowlarna var Kjell-Conny Larsson i topp med 743, följd av Håkan Magnusson på 723.

 

Taifun F och Karlstad BK tog båda emot gästande Fryken F hemma på Nöjesfabriken.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Taifun med 17-3 och KBK med 13-6.

Lennart Johansson toppade för Taifun med 800, följd av Ulrik Hjalmarsson på 679.

För KBK var Kennet Boström i topp med 804, följd av David Gambrick på 786.

Kent Karlsson-Gunnarsson toppade för Fryken mot Taifun med 725, följd av Kjell Chytraeus på 665. Mot KBK var Ann-Britt Persson i topp med 705, följd av Annika Engström på 659.

 

Merrimac tog emot gästande Sun Club hemma i Filipstad.

De vann sin match med 13-7.

Albin Johansson toppade för hemmalaget med 733, följd av Dan Axelsson på 691.

För Sun Club var Lennart Svärd i topp med 751, följd av Magnus Gullbrand på 742.

 

Fryken spelade borta mot Gruvan och CarlstadHammarö IF F.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst mot Gruvan med 12-8 och 17-3 mot CHIF.

Janne Johansson toppade för Gruvan med 901, följd av Benny Norlin på 835.

För CHIF var Thomas Pettersson i topp med 846, följd av Ragnvald Aaker på 829.

Lars Thomasson toppade för Fryken mot Gruvan med 908. Följd av Mats Forsberg på 866. Mot CHIF var Fredrik Hesselberg-Meyer i topp med 930, följd av Mats Forsberg på 866.

 

Dam Norra Allsvenskan

Kulorna inledde seriepremiären med bortamatcher mot BK Mistral och Sundbybergs IK.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot Mistral med 11-9.

Sundbyberg blev försvåra och matchen slutade i förlust 3-17.

Eva Falkenström toppade i båda matcherna, 891 mot Mistral och 729 mot Sundbyberg där även Tarja Karlsson hade 729. Malin Ahlgren följde mot Mistral på 736 och mot Sundbyberg följde Anne Johansson på 718.

 

Dam Div. 1 Södra Svealand

Solklot spelade bortamatcher mot Kvänums BK och BK Oden.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 14-6 mot Kvänum.

BK Oden blev försvåra och matchen slutade i förlust 5-15.

Ann Olsson toppade mot Kvänum med 676, följd av Gunilla Jansson på 674. Mot Oden var Anneli Bergman i topp med 747, följd av Ann Olsson på 659.

 

Inga matcher för Wåxnäsflickorna denna omgång.

 

Reserv 7

Team Filipstad tog emot gästande Bågen B på hemmaplan.

De vann sin match med 18-2.

Maria Engström toppade för hemmalaget med 672, tätt följd av Elise Klaas på 671.

För Bågen var Ola Sjöberg i topp med 601, följd av Magnus Olsson på 531.

 

Sun Club B och Pollux tog båda emot gästande Gruvan B hemma på Idrottshuset.

Gästerna blev försvåra för båda hemmalagen, förlust med 5-15 för Sun Club och 8-12 för Pollux.

Johan Holmgren toppade för Sun Club med 639, följd av Adam Calais på 635.

För Pollux var Jenny Höglund i topp med 745, följd av Markus Cederborg på 719.

Johan Johansson toppade för Gruvan mot Sun Club med 777, följd av Eliot Estep på 734. Mot Pollux var Tobias Ambjörnsson i topp med 762, följd av Eliot Estep på 688.

 

CarlstadHammarö IF C mötte CarlstadHammarö IF B hemma på X-näshallen.

De vann sin match med 15-4.

Ragnvald Aaker toppade för CHIF C med 729, följd av Sven Gustavsson på 596.

För CHIF B var Catharina Ståhle i topp med 544, följd av Lina Träff på 483.

 

Inga matcher för Karlstad BK B och Taifun B denna omgång.

Uppdaterad: 18 SEP 2017 12:09
Skribent: Madelene Lindberg
Epost: Adressen Gömd

 FacebookYoutubeTwitter
 

Inbjudan till sommarläger 13-15/8 


BITS_logga 2014

Idrottslyftet

 
 
Städa Sverige
 
 

Samarbetspartners

Sedan starten 1991 har bowlingsporten tjänat över 725 miljoner på att sälja Folkspels produkter. Här finns ytterliggare möjligheter för er förening.

 
bowlaren_liten
Vägledning - Tidningsäventyr

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Idrottens Hus, Box 10
651 02 Karlstad

Besöksadress:
Idrottens Hus, Industrigatan 1
652 21 Karlstad

Kontakt:
Tel: 010-47 64 770
E-post: This is a mailto link

Se all info